Erika-ežka
13.12.05,12:31
Táto téma sa týka aj Dani z príjmu, aj poistenia, aj účtovníctva - asi všetkého.Keď má SZČO pozastavenú činnosť a pracuje len na DIČ - sprostredkovanie obchodu a služieb, môže normálne viesť účtovníctvo - príjmy, výdavky ...Na soc. poisťovňu nemusí platiť- to sme zisťovali, na zdravotnú zatiaľ tiež nie, ale potrebovala by som poradiť, či môže s takýchto príjmov a výdavkov normálne vypočítať daň - t.z. ako keby tú činnosť nemala pozastavenú.Je to trochu viac zamotané a neviem si s tým dáko poradiť. Prosím Vás ak má niekto nejakú skúsenosť s takýmito "vecami" prosím poraďte. Ďakujem
Erika-ežka
14.12.05,07:05
Prosím, prosím vyjadrite sa.
KON-EKON
14.12.05,07:19
Hovoríš o tých, čo robia DSS, stavebné sporenie...atď... ak sa nemýlim. Výdavky a príjmy normálne účtujú, alebo použijú paušál. Môj známy platí do zdravotnej poisťovne. Sociálnu si bude platiť podľa obratu na budúci rok. Ak presiahne 78 tis. tak áno, a to už presiahol. Ale ostatné náležitosti zákona o dani z príjmov, platia rovnako ako na živnostníkov.
Erika-ežka
14.12.05,07:47
Nie je to presne DDS, stav.sporenie ale konkrétne má uzatvorenú zmluvu koordinátor a je platená podľa toho, koľko uzavrie zmlúv a koľko budú tí "cez zmluvu" objednávať (jedná sa o kozmetiku).Zaujíma ma či môže normálne účtovať náklady (odpisy, cesty, .....) , pretože aj keď má pozastavenú činnosť poberá pravidelne príjem. Sociálku nemá povinnosť platiť, ZP zatiaľ tiež nie a na DÚ boli len zvedavý či zaplatí daň.Prosím, prosím poraďte.
Zita5
14.12.05,07:54
Nie je to presne DDS, stav.sporenie ale konkrétne má uzatvorenú zmluvu koordinátor a je platená podľa toho, koľko uzavrie zmlúv a koľko budú tí "cez zmluvu" objednávať (jedná sa o kozmetiku).Zaujíma ma či môže normálne účtovať náklady (odpisy, cesty, .....) , pretože aj keď má pozastavenú činnosť poberá pravidelne príjem. Sociálku nemá povinnosť platiť, ZP zatiaľ tiež nie a na DÚ boli len zvedavý či zaplatí daň.Prosím, prosím poraďte.


Aký presný názov má zmluva ?
No neviem, neviem ,aby to nebolo v tomto prípade sprotredkovanie obchodu a na to potrebuje živnostenské oprávnenie , v ktorom by mala mať túto činnosť . No a vyzerá to tak , že živnosť má pozastavenú .
Ale aj napriek tomu ,ako píšeš pracuje na DIČ . Tieto veci nedávajú súvis .
ajobs
14.12.05,09:11
Keď pracuje na DIČ, potom je vlastne SZČO, takže samozrejme platí aspoň minimálne preddavky do ZP 910 Sk (ak vlani nemala ako SZČO príjem), pretože sa posudzuje ako obchodný zástupca.
Daň vysporiada daňovým priznaním za rok 2005.
Zita5
14.12.05,09:12
Keď pracuje na DIČ, potom je vlastne SZČO, takže samozrejme platí aspoň minimálne preddavky do ZP 910 Sk (ak vlani nemala ako SZČO príjem), pretože sa posudzuje ako obchodný zástupca.
Daň vysporiada daňovým priznaním za rok 2005.

Ale.... ako môže mať potom pozastavenú živnosť a pritom pracovať na DIČ , ak môžeš tak vysvetli prosím .:)
ajobs
14.12.05,09:29
Ale.... ako môže mať potom pozastavenú živnosť a pritom pracovať na DIČ , ak môžeš tak vysvetli .:)

Právny titul, na základe ktorého podniká nie je živnostenský list, ale licencia ( ak ide o licencovanú činnosť ), a teda vystupuje ako sprostredkovateľ v zmysle § 6, ods.2, písm.d / zákona o dani z príjmov.
Neviem ovšem, či činnosť popísaná vyššie spadá pod túto kategóriu, snáď budeme múdrejší, keď Erika-ežka priloží uvedenú zmluvu. Možno naozaj ide o sprostredkovanie v zmysle živnostenského zákona, ktoré funguje na základe ŽL.
Ja som iba chcel vo svojom príspevku upozorniť na to, že žiadny obchodný zástupca či sprostredkovateľ sa nemôže pohybovať mimo rámca zákonov.
Zita5
14.12.05,09:31
Právny titul, na základe ktorého podniká nie je živnostenský list, ale licencia ( ak ide o licencovanú činnosť ), a teda vystupuje ako sprostredkovateľ v zmysle § 6, ods.2, písm.d / zákona o dani z príjmov.
Neviem ovšem, či činnosť popísaná vyššie spadá pod túto kategóriu, snáď budeme múdrejší, keď Erika-ežka priloží uvedenú zmluvu. Možno naozaj ide o sprostredkovanie v zmysle živnostenského zákona, ktoré funguje na základe ŽL.
Ja som iba chcel vo svojom príspevku upozorniť na to, že žiadny obchodný zástupca či sprostredkovateľ sa nemôže pohybovať mimo rámca zákonov.


ďakujem za odpoveď , ale ešte by ma zaujímalo jedno , že predaj kozmetiky by bola licencovaná činnosť ? To len snáď okrajovo , aj ja som zvedavá , že na akú zmluvu to pracuje .

Zatiaľ Ti ďakujem .
Erika-ežka
14.12.05,10:41
Tá zmluva sa volá presne "Zmluva s asistentom oblastného manažéra podľa § 269 ods. 2 Obch. zákonníka".
Prerušovala to hlavne kôli Soc.poist. - tam jej na prerušenie povedali, že keď má prerušenú živnosť nie je pre nich zaujímavá, dokonca aj na zdravotnej jej povedali, že si nemusí platiť nič, podniká už 3 rok. Prerušenú živnosť má od januára - do konca roka. Na daňovom sa jej spýtali len či zaplatí daň. No ja nie som si istá či môže uplatňovať výdavky ako keby tú živnosť nemala prerušenú. Príjmy tiež normálne poberá. Ešte, aby to bolo úplné - má príjmy aj zo závislej činnosti - takže odvody sú tam vysporiadané.
Ďakujem za vyjadrenia.
Zita5
14.12.05,11:05
§269 ods.2 - je to len zmluva . Zákon tu neurčuje typ zmluvy . Podľa môjho názoru porušuje tým Živnostenský zákon , pretože má pozastavenú živnosť a aj napriek tomu podniká na jej DIČ .


Tieto zmluvy sa podľa mňa používajú medzi podnikateľmi . Bolo by dobré vziať zmluvu a dať posúdiť odborníkovi -právnikovi , či na tú zmluvu sa dá aplikovať §6 ods.2 ZoDZP , tak ako už písal Ajobs
ajobs
14.12.05,12:24
§269 ods.2 - je to len zmluva . Zákon tu neurčuje typ zmluvy . Podľa môjho názoru porušuje tým Živnostenský zákon , pretože má pozastavenú živnosť a aj napriek tomu podniká na jej DIČ .


Tieto zmluvy sa podľa mňa používajú medzi podnikateľmi . Bolo by dobré vziať zmluvu a dať posúdiť odborníkovi -právnikovi , či na tú zmluvu sa dá aplikovať §6 ods.2 ZoDZP , tak ako už písal Ajobs

Zmluva podľa § 269, ods. 2 OZ je takzvaná innominátna (nepomenovaná) zmluva uzatvorená podľa Obchodného zákonníka. Nedá sa na ňu aplikovať to, čo som písal v predchádzajúcom príspevku, aj Zita5. Jej činnosť je jednoznačne činnosťou, ktorej príjmy sú posudzované podľa § 6, ods. 1 b/, takže živnosťou. Je potrebné, aby si urýchlene dala veci do súladu so zákonom, aj tak neviem, či z toho nebudú nejaké pokuty.:mad: :eek:
Erika-ežka
15.12.05,07:09
Tak prosím Vás poraďte, čo by ste robili na jej mieste, keď už celý rok takto "podniká"-"nepodniká" Tá zmluva je uzatvorená medzi ňou a nemenovanou kozmetickou spoločnosťou. Ona ďalej "zháňa" klientov a spisuje zmluvy s ďalšími "objednávateľmi" kozmetiky. Tie zmluvy sú nie medzi ňou a "klientami", ale medzi tou kozmetickou spoločnosťou a "klientami". Ten príjem nebol až taký obrovský, aby "chcela" platiť poistné. Dostala radu, ako sa vyhnúť plateniu - aj keď neviem či dobrú.Prosím Vás poraďte ako sa z toho môže vyhrabať. Vopred ďakujem.
Zita5
15.12.05,07:13
Tak prosím Vás poraďte, čo by ste robili na jej mieste, keď už celý rok takto "podniká"-"nepodniká" Tá zmluva je uzatvorená medzi ňou a nemenovanou kozmetickou spoločnosťou. Ona ďalej "zháňa" klientov a spisuje zmluvy s ďalšími "objednávateľmi" kozmetiky. Tie zmluvy sú nie medzi ňou a "klientami", ale medzi tou kozmetickou spoločnosťou a "klientami". Ten príjem nebol až taký obrovský, aby "chcela" platiť poistné. Dostala radu, ako sa vyhnúť plateniu - aj keď neviem či dobrú.Prosím Vás poraďte ako sa z toho môže vyhrabať. Vopred ďakujem.


Ako a na základe čoho / faktúry ??/jej vyplácajú odmenu . V hotovosti na BÚ ??? Ako? Aký doklad má od toho ?
Nezabúdaj na bonzácky zákon , neviem v akej výške už tento rok dostala príjmy . Aby sa to nekrižovalo .
Erika-ežka
15.12.05,07:35
Peniaze jej posielajú na "podnikateľský" účet - takže bonzácky paragraf by nemal byť, aj keď ten príjem presiahne.S faktúrami je to zložité, lebo faktúry vlastne vystavuje "kozmetická firma", ale v jej mene. Tým pádom jej oni vypočítajú odmenu. Ona si však "môže" prerobiť tie faktúry - napr. aby tam bolo len DIČ a nie IČO, samozrejme suma musí sedieť. Sú to veľmi vzdialené daň. úrady - takže dáku kontrolu faktúr, či sú také isté - nepredpokladám.Tak čo s tým ???? Zatiaľ dík.
Zita5
15.12.05,07:52
Peniaze jej posielajú na "podnikateľský" účet - takže bonzácky paragraf by nemal byť, aj keď ten príjem presiahne.S faktúrami je to zložité, lebo faktúry vlastne vystavuje "kozmetická firma", ale v jej mene. Tým pádom jej oni vypočítajú odmenu. Ona si však "môže" prerobiť tie faktúry - napr. aby tam bolo len DIČ a nie IČO, samozrejme suma musí sedieť. Sú to veľmi vzdialené daň. úrady - takže dáku kontrolu faktúr, či sú také isté - nepredpokladám.Tak čo s tým ???? Zatiaľ dík.

Myslím že DIČ hrá v tomto prípade dôležitú úlohu , tak isto ako IČO , na to by som sa nespoliehala . Je preukázeteľné , že príjmy jej chodili na podnikateľský účet .
Čo ak predala kozmetiku niekomu do kozmetického salónu a kupujúci si to uplatnil v jeho výdavkoch . Neviem , kto jej túto skvelú radu dal . Vieš nikdy človek nevie či spraví dobre , ale čo až raz "motyka vystrelí " . :rolleyes: Je to dosť komplikovaný prípad za ktorý si nesie zodpovednosť .
Erika-ežka
15.12.05,08:11
Peniaze dostáva z výšky objednávok tých ľudí, čo ich "prehovorila" objednávať si kozmetiku. Určite do žiadneho salónu nič nepredala.Mám jej urobiť účtovníctvo, ale ja neviem, že si vôbec môže uplatňovať výdavky - odpisy, cesty (má zaplatenú dokonca aj daň z MV) a potom koniec koncov kde - do akých príjmov to zapíšem do daň. priznania - aby hneď DÚ nedobehol. Je to kamoška, chcela by som jej pomôcť, ale neviem ako. Hneď na začiatku sa mi to nezdalo, ale poradili jej ..... Je už asi jasné, že to bolo hlavne kôli odvodom. Keď máš pozastavenú činnosť nemusíš platiť.Prosím ťa Zitka poraď. Aj keď je to veľmi zamotané.
Zita5
15.12.05,10:57
Peniaze dostáva z výšky objednávok tých ľudí, čo ich "prehovorila" objednávať si kozmetiku. Určite do žiadneho salónu nič nepredala.Mám jej urobiť účtovníctvo, ale ja neviem, že si vôbec môže uplatňovať výdavky - odpisy, cesty (má zaplatenú dokonca aj daň z MV) a potom koniec koncov kde - do akých príjmov to zapíšem do daň. priznania - aby hneď DÚ nedobehol. Je to kamoška, chcela by som jej pomôcť, ale neviem ako. Hneď na začiatku sa mi to nezdalo, ale poradili jej ..... Je už asi jasné, že to bolo hlavne kôli odvodom. Keď máš pozastavenú činnosť nemusíš platiť.Prosím ťa Zitka poraď. Aj keď je to veľmi zamotané.

Mňa to veľmi mrzí , ale akú radu Ti dať . Tam nezatajíš nič , pretože na BV máš VS,KS , meno alebo názov plátcu , nemusím Ti to popisovať . Ja osobne by som tak nekonala a ak áno , " možno" jedine z nevedomosti zákonov a určite by som veci uviedla do poriadku , s tým , že by som si zaplatila sankcie , doplatila fondy ....... podala DP . Veď týmto jej krokom si narobila viacej problémov a škody , ako možno zarobila .
V zákone sa nemáš o čo oprieť , keby si ako chcela , že by si spravila alebo prerobila faktúry , to jej nepomôže , raz ten príjem dostala a tým to končí .
Myslím , že tu skutočne Ti neviem pomôcť , pretože mne sa zdá , že do tejto celej záležitosti išla vedome , myslela si , že ušetrí na fondoch a zobudila sa , keď už je neskoro .

Správne hore uvádzaš " keď máš pozastavenú živnosť tak nemusíš platiť" áno :rolleyes: , ale nemôžeš ani podnikať , a ona podnikala .

mimotemy Ja Ti napíšem moju osobnú skúsenosť , ktorá sa stala :

Robila som JÚ jednému staršiemu pánovi ktorý mal tlačiareň . Pre nejaké zlatníctvo tlačil nejaké potvrdenky a ešte niečo neviem čo . Oni mu to zaplatili v hotovosti na základe jeho predloženej fa. To bolo v roku 1993.
Zlatníctvo dostalo kontrolu z DÚ a pozastavili sa na tej jeho faktúre , pretože tam chýbal nejaký jeho údaj . A ako prebiehala kontrola , prišla na ďalšie jeho doklady s chýbajúcimi údajmi . Zdvihli telefón , zavolali milému pánovi , povedali o čo ide a oznámili mu , aby si zobral peňažný denník , faktúry a prišiel do toho a toho zlatníctva a ak nebude môcť tak na DÚ .
Starý pán sa naplašil , prišiel za mnou , priznal sa mi čo sa stalo , čo vyviedol poza môj chrbát . Mňa osobne do toho nič , ale klamal ešte aj mňa . On jednoducho povyhadzoval určité faktúry , nechcel príjem zdaňovať . Blbé bolo najmä to , že vystavoval v takýchto prípadoch faktúry bez očíslovania . Proste faktúra nemala svoje číslo .
Nakoniec chcel odo mňa záchranu , aby som prepracovala celé 3 roky atď atď .... na čo som já neprístúpila . No poviem Ti za nejakých 30 000 Sk čo zatajil , dostal pokutu z DÚ 100 000,- Sk . Potom som sa s ním rozlúčila a tiež som ho poznala , bol to kamarát môjho svokra . Ďaľej do dnes neviem čo sa dialo , ale jedno viem , že už nepodniká . Najhoršie na tom bolo to , že keď mi mal za niečo platiť , tak 100 krát otočil korunu a najviac blbé pre mňa bolo , že klamal aj mňa .

Takže chcela som uviesť na tomto príklade , to ako som písala " raz môže motyka vystreliť . A v tomto prípade vystrelila .
ajobs
15.12.05,12:13
Erika, ja by som sa tiež prihováral za to, aby si táto tvoja kamerátka dala všetko do poriadku, sama doplatila fondy, prípadne daň, pretože do budúcna bude môcť kľudne spávať. Podľa mňa má veľmi veľa indícií či už DÚ, alebo poisťovne na to, aby jej raz na to prišli, a vtedy sa nevyhne mastnej pokute, a možno čoraz častejším kontrolám spomínaných inštitúcií.
Keďže končí rok, existuje ešte jedna možnosť - uzatvoriť s kozmetickou firmou novú zmluvu od 1.1.2006 a s týmto dátumom sa prihlásiť na všetky relevantné inštitúcie, odblokovať si živnosť a reálne začať akoby od nuly.
Avšak strach z minulého obdobia zostane, a nikdy nebude vedieť, kedy sa čo objaví.
Takže môže si vybrať.
Erika-ežka
16.12.05,08:16
Ďakujem Vám obom za názory a odpovede. Chcela by som sa ešte opýtať, teoreticky: Keby sa spravilo normálne daň. priznanie, príjmy a výdavky by sa uviedli do kolónky - príjmy z podnikania podľa osobitných predpisov. Riskla by to a normálne by si uplatnila výdavky, odviedla by daň. Má ako zistiť Sociálka a Zdravotná, keď si nepodá Výpis z Daň. priznania. A keby si aj podala ten Výpis - bude sa im to zdať podozrivé, že mala príjem a neplatila??? Alebo ju budú pokladať za finančného poradcu. Pokiaľ neprídu na kontrolu - tak by nemali na to ako prísť. Aj keď s tou "motykou ... " - je to veľké riziko, ale to už záleží len na nej. 28.12. sa jej obnovuje živnosť, alebo by bolo lepšie na odporúčanie "ajobsa" ju zrušiť a začať na nové IČO a DIČ??? Nová zmluva bude, ale taká istá len iné dátumy. ČO je "okatejšie" ???Ďakujem krásne. Ahojte.
Zita5
16.12.05,08:47
Ďakujem Vám obom za názory a odpovede. Chcela by som sa ešte opýtať, teoreticky: Keby sa spravilo normálne daň. priznanie, príjmy a výdavky by sa uviedli do kolónky - príjmy z podnikania podľa osobitných predpisov. Riskla by to a normálne by si uplatnila výdavky, odviedla by daň. Má ako zistiť Sociálka a Zdravotná, keď si nepodá Výpis z Daň. priznania. A keby si aj podala ten Výpis - bude sa im to zdať podozrivé, že mala príjem a neplatila??? Alebo ju budú pokladať za finančného poradcu. Pokiaľ neprídu na kontrolu - tak by nemali na to ako prísť. Aj keď s tou "motykou ... " - je to veľké riziko, ale to už záleží len na nej. 28.12. sa jej obnovuje živnosť, alebo by bolo lepšie na odporúčanie "ajobsa" ju zrušiť a začať na nové IČO a DIČ??? Nová zmluva bude, ale taká istá len iné dátumy. ČO je "okatejšie" ???Ďakujem krásne. Ahojte.

Na DÚ k 28.12.2005 nech obnoví registráciu, tento dátum jej padá pozastavenie živnosti . DIČ jej nechajú také ako mala .Ale zmenu musí ohlásiť . Taktiež nech sa zastaví na ŽÚ , že pokračuje v živnosti , to presne neviem , či jej dajú nejaký doklad o pokračovaní , ale treba to zistiť buď osobne , alebo telefonicky .
K 31.3.2006 podá DP za rok 2005 - t.j. všetky dosiahnuté príjmy , uplatnené výdavky atď.postup poznáš , presne tak akoby nebola pozastavená živnosť .

Čo sa týka SP - neviem či ona bola pretým dobrovoľný plátca , alebo povinný . To už musíš zistiť Ty . Výpis z DP za rok 2005 odovzdá normálne na sociálku a od 1.januára nech si odvody platí . Taktiež aj na ZP . Za mesiac december 2005 jej tam zostanú vyrovnať nejaké 3 dni aj SP aj ZP , ktoré treba zaplatiť do 8.januára 2006.
Odvody bude platiť z DP za rok 2004 t.j.január - jún 2006 a júl 2006 - jún 2007 bude platiť z DP za rok 2005 podľa príjmu .
Čiže zajde na poisťovne a od 28.12.2005 sa prihlási aj na SP i ZP .Bude prihlásená , začne normálne platiť .
Tie neplatené odvody v roku 2005 zostávajú na nej , či si ich doplatí , alebo " zatiaľ si to nebude všímať " . V podstate bola odhlásená , a ak by sa v budúcnosti na to prišlo , bude to musieť doplatiť .

Neviem , možno som to zle pochopila ja , ale ajobs neodporúčal zrušiť živnosť a založiť novú . On navrhoval pokračovanie živnosti a obnovenie zmluvy s kozmetickou firmou od 1.1.2006 .

Zatiaľ toľko .;)
ajobs
16.12.05,09:16
Na DÚ k 28.12.2005 nech obnoví registráciu, tento dátum jej padá pozastavenie živnosti . DIČ jej nechajú také ako mala .Ale zmenu musí ohlásiť . Taktiež nech sa zastaví na ŽÚ , že pokračuje v živnosti , to presne neviem , či jej dajú nejaký doklad o pokračovaní , ale treba to zistiť buď osobne , alebo telefonicky .
K 31.3.2006 podá DP za rok 2005 - t.j. všetky dosiahnuté príjmy , uplatnené výdavky atď.postup poznáš , presne tak akoby nebola pozastavená živnosť .

Čo sa týka SP - neviem či ona bola pretým dobrovoľný plátca , alebo povinný . To už musíš zistiť Ty . Výpis z DP za rok 2005 odovzdá normálne na sociálku a od 1.januára nech si odvody platí . Taktiež aj na ZP . Za mesiac december 2005 jej tam zostanú vyrovnať nejaké 3 dni aj SP aj ZP , ktoré treba zaplatiť do 8.januára 2006.
Odvody bude platiť z DP za rok 2004 t.j.január - jún 2006 a júl 2006 - jún 2007 bude platiť z DP za rok 2005 podľa príjmu .
Čiže zajde na poisťovne a od 28.12.2005 sa prihlási aj na SP i ZP .Bude prihlásená , začne normálne platiť .
Tie neplatené odvody v roku 2005 zostávajú na nej , či si ich doplatí , alebo " zatiaľ si to nebude všímať " . V podstate bola odhlásená , a ak by sa v budúcnosti na to prišlo , bude to musieť doplatiť .

Neviem , možno som to zle pochopila ja , ale ajobs neodporúčal zrušiť živnosť a založiť novú . On navrhoval pokračovanie živnosti a obnovenie zmluvy s kozmetickou firmou od 1.1.2006 .

Zatiaľ toľko .;)

Áno, navrhoval som pokračovať v živnosti, iba zmluvu s kozmetickou firmou urobiť novú. Totižto ŽÚ by ani nevydal inú živnosť, ak práve nejde o iný typ (koncesovaná živnosť), ak iná živnosť pre tú istá FO bola prerušená.
Zita5
16.12.05,09:20
Áno, navrhoval som pokračovať v živnosti, iba zmluvu s kozmetickou firmou urobiť novú. Totižto ŽÚ by ani nevydal inú živnosť, ak práve nejde o iný typ (koncesovaná živnosť), ak iná živnosť pre tú istá FO bola prerušená.

ajobs, Erika určite má z nás radosť:) ;) :rolleyes:
ajobs
16.12.05,09:24
ajobs, Erika určite má z nás radosť:) ;) :rolleyes:

Už by nám za naše rady mohla dať aj body.:D :D :D
Erika-ežka
16.12.05,10:12
Ďakujem Vám obom, nevedela som, že sa pridávajú nejaké body.
Zaslúžite si aj 1000 bodov.
Ešte raz dík, dúfam, že aj ja Vám to budem môcť niekedy vrátiť.
Pekný víkend.
ajobs
16.12.05,10:14
Ďakujem Vám obom, nevedela som, že sa pridávajú nejaké body.
Zaslúžite si aj 1000 bodov.
Ešte raz dík, dúfam, že aj ja Vám to budem môcť niekedy vrátiť.
Pekný víkend.

Sme radi, že sme pomhli pomôcť:) :) :)
Erika-ežka
16.12.05,10:15
Chcela som dať body ku každému Vášmu príspevku, určite si zaslúžite, ale zatiaľ ma "porada" vracia.
ajobs
16.12.05,19:28
Chcela som dať body ku každému Vášmu príspevku, určite si zaslúžite, ale zatiaľ ma "porada" vracia.

Erika, ďakujeme, stačí aj 1 bodík, Richard možnosť bodovania správne nastavil.:)