querying
13.02.11,18:44
Zdravím, prosím Vás o radu, konkrétne o polopatistické a primitívne vysvetlenie o účtovaní zálohovej faktúry v jednoduchom účtovníctve, neplatca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html):
:rolleyes:AKO TO BUDE VYZERAŤ SO ZÁLOHOVOU FAKTÚROU V PEŇAŽNOM DENNÍKU?, KNIHE ZÁVAZKOV?
keď v denníku sa účtuje chronologicky v časovom slede.... dostala som zálohovú faktúru na základe ktorej som vykonala platbu a až neskôr mi bol dodaný tovar a faktúra.....
proforma: vystavená 12.1. 2011, splatnosť 12.1.2011
úhrada: 14.1.2011 /bankový prevod/
faktúra /daňový doklad/: vystavená 21.1.2011, splatnosť 21.1.2011

tak v denníku mám uviesť na základe výpisu z bankového účtu:
14.1.2011 - že ide o úhradu dodávateľskej FA tej ostrej? i keď mi tá prišla až neskôr a teda pre správny zápis do denníka nepoznám ani jej poradové číslo ?! /teda v deň 14.1. ho ešte nepoznám/?
zálohová FA ostane bez zápisu v denníku? slúži len na vyčíslenie sumy pre úhradu pred dodaním tovaru?
A do knihy závazkov robím zápis na základe proforma FA? - čiže doklad proforma fa zo dna 12.1, splatnosť 12.1, úhrada 14.1. na základe výpisu z účtu?
Na riadnej fa je totiž tiež uvedená suma na úhradu s tým, že je tam uvedená úhrada proforma FA.

prosim KONKRETNE pomožte čo kam zapisat, dakujem
Alena Šimová
17.02.11,10:30
Zdravím, prosím Vás o radu, konkrétne o polopatistické a primitívne vysvetlenie o účtovaní zálohovej faktúry v jednoduchom účtovníctve, neplatca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html):
:rolleyes:AKO TO BUDE VYZERAŤ SO ZÁLOHOVOU FAKTÚROU V PEŇAŽNOM DENNÍKU?, KNIHE ZÁVAZKOV?
keď v denníku sa účtuje chronologicky v časovom slede.... dostala som zálohovú faktúru na základe ktorej som vykonala platbu a až neskôr mi bol dodaný tovar a faktúra.....
proforma: vystavená 12.1. 2011, splatnosť 12.1.2011
úhrada: 14.1.2011 /bankový prevod/
faktúra /daňový doklad/: vystavená 21.1.2011, splatnosť 21.1.2011

tak v denníku mám uviesť na základe výpisu z bankového účtu:
14.1.2011 - že ide o úhradu dodávateľskej FA tej ostrej? i keď mi tá prišla až neskôr a teda pre správny zápis do denníka nepoznám ani jej poradové číslo ?! /teda v deň 14.1. ho ešte nepoznám/?
zálohová FA ostane bez zápisu v denníku? slúži len na vyčíslenie sumy pre úhradu pred dodaním tovaru?
A do knihy závazkov robím zápis na základe proforma FA? - čiže doklad proforma fa zo dna 12.1, splatnosť 12.1, úhrada 14.1. na základe výpisu z účtu?
Na riadnej fa je totiž tiež uvedená suma na úhradu s tým, že je tam uvedená úhrada proforma FA.

prosim KONKRETNE pomožte čo kam zapisat, dakujem
Zálohová faktúra sa v peňažnom denníku neúčtuje. Zaeviduje sa v knihe záväzkov ako preddavok. Keď dôjde k platbe, v peňažnom denníku bude uvedené, že je to platba zálohovej faktúry. Keď príde konečná faktúra a bude vo výške zálohovej platby, zaeviduje sa do knihy záväzkov a poznačí sa pri nej, že bola zaplatená zálohovou faktúrou. Prípadne sa cez interné doklady zaúčtuje mínusom zálohová faktúra a plusom úhrada ostrej faktúry.
querying
18.02.11,17:09
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)