kolac
13.02.11,20:55
Obcas ked predavam nejaku vec (laptop napr.) v hodnote povedzme 250€, vyzaduje odomna druha strana podpisat kupno-predajnu zmluvu. Chcem sa opytat:

1. Ak si v podmienkach zmluvy vyhradim pravo ze sa zbavujem akejkolvek zaruky, resp. vratenia penazi, kedze sa jedna o pouzivanu vec, moze ma nejak prostrednictvom tejto zmluvy kupca napadnut, resp. dotlacit k vrateniu penazi ?

2. Musim po podpisani takejto zmluvy z takehoto zarobku odvadzat nejaku dan, nakolko vacsinou tu zmluvu chcu podnikatelia, aby si danu vec mohli hodit do nakladov.

3. Musi byt zmluva potvrdena notarom, aby nadobudla platnost ? Musia byt pri overeni zmluvy obidve strany fyzicky ?

ps: este dodam, niesom podnikatel, som fyzicka osoba

Dakujem za nazor.
lujza.j
13.02.11,20:21
blavaciko
13.02.11,21:53
pokial si FO-nepodnikatel, nevztahuje sa na teba zaruka ani vratenie penazi.
kupno-predajna zmluva nemusi byt overena (inac pri overovani musi byt fyzicky ta osoba, ktorej podpis sa overuje)
profesional
16.02.11,13:16
K bodu 1. - ja by som s tebou taku zmluvu nikdy nepodpisal. Sice sa na teba nevztahuju ustanovenia o spotrebitelskych zmluvach, avsak sa na teba vztahuju ustanovenia o rovnovahe v pravach a povinnostiach. Taketo ustanovenie obvykle sud posudi ako zakladajuce nerovnovahu prav a povinnosti a teda sa povazuje za absolutne neplatne. Akejkolvek zodpovednosti sa nemozes zbavit nakolko ta je v tomto pripade u teba ako predavajuca objektivna a liberacia takymto sposobom mozna nie je.

K bodu 2. Ak predavas vec drahsie ako si ju kupil, tak samozrejme ze rozdiel je zisk a musis v tom pripade ho riadne zdanit.

K bodu 3. Nie, zmluva nemusi mat overene podpisy a nemusi sa overiovat u notara. Tam kde sa nieco take vyzaduje to vyslovene stanovuje zakon. Napr. pri nehnutelnostiach a pod. Ale pri notebookoch nie.