soske
13.12.05,13:15
FO, nie ako SZČO ale osoba, išiel na pracovné povolenie pracovať do Nemecka , kde vykonáva prácu na pracovnú zmluvu, v Nemecku za neho odvádzajú dane. Pracovné povolenie ma od 01.01.05-28.02.05, potom od 01.04.05-31.07.2005. Ináč bol celý rok dobrovolne nezamestnaný a od 01.01.2005 si urobil živnosť ako SZČO a začal na Slovensku podnikať.
Neviem, či si musí príjmy z Nemecka dať do Daňového priznania FO za rok 2005, keď v Nemecku má dan vysporiadanú On uz takto na povolenie robil asi 5 rokov a doteraz nemusel ani podávať na Slovensku daňové priznanie.
Vedel by mi niekto poradiť???
Dakujem.
Monika1
13.12.05,12:29
Uvedený pracovník je daňovým rezidentom Slovenskej republiky a tak všetky celosvetové príjmy musí zdaniť na území SR. Musí podať daňové priznanie, v ktorom bude uvádzať príjmy dosiahnuté zo živnosti a tiež príjmy dosiahnuté v tuzemsku a v zahraničí zo závislej činnosti. Daň, ktorú zaplatil v zahraničí sa mu započíta pri podaní daňového priznania.
STRELEC
13.12.05,12:44
FO, nie ako SZČO ale osoba, išiel na pracovné povolenie pracovať do Nemecka , kde vykonáva prácu na pracovnú zmluvu, v Nemecku za neho odvádzajú dane. Pracovné povolenie ma od 01.01.05-28.02.05, potom od 01.04.05-31.07.2005. Ináč bol celý rok dobrovolne nezamestnaný a od 01.01.2005 si urobil živnosť ako SZČO a začal na Slovensku podnikať.
Neviem, či si musí príjmy z Nemecka dať do Daňového priznania FO za rok 2005, keď v Nemecku má dan vysporiadanú On uz takto na povolenie robil asi 5 rokov a doteraz nemusel ani podávať na Slovensku daňové priznanie.
Vedel by mi niekto poradiť???
Dakujem.
Priznanie mal rozhodne podávať aj za skoršie roky, ak pôsobil pracovne v Nemecku . V zákone o ZDP je to konkrétne §2 ods. f) a nasl., §32 ods. Pokiaľ má od 01.01.2005 živnosť priznanie k daniam z príjmov podáva ako živnostník, ale aj zo závislej činnosti v zahraničí. Daňovú povinnosť si vysporiadava na Slovensku, ale započítava sa mu daň z príjmov zrazená z jeho mzdy u zahraničného zamestnávateľa. Potvrdenie o výške príjmu v zahraničí, ako aj o zrazenej dani je súčasťou priznania. Prílohy.
rrtrash
24.09.10,09:22
otazka danovej rezidencie podlieha pravidlu 180 dni, ak bol viac ako 180 dni v roku na Uzemi SRN, je danovym rezidentom SRN a uplne danove priznanie vratane vsetkych svetovych prijmov je povinny podat v SRN, napriek tomu, ze ma zivnost v SR. Treba pisomne poziadat financny urad v SRN o vydanie povtvrdenie o "steuerliche Ansässigung" - angl. "fiscal residency" v SRN (ziadne poplatky, jednoducho poslat jednoduchy list - "Ich beantrage hiermit eine Bescheinigung über meine steuerliche Ansässigung in der BRD. Diese wird für die ausländischen Behörden benötigt." apod). Toto potvrdenie treba ulozit do archivu pre pripad potreby (ak by nastal nejaky spor so slovenskym DU v buducnosti). Voci slovenskemu DU nema v tomto pripade oznamovaciu povinnost na udaje o prijme v SRN.
rrtrash
24.09.10,09:23
Chybne bolo uvedene ze sa dan zo SRN zapocitava - medzi SRN a SR plati zamedzenie dvojiteho zdanenia metodou vynatiaa(!) prijmov. Efektivne teda ja keby danovnik bol danovym rezidentom SR, prijem zo zavislej cinnosti v SRN nepodlieha dani z prijmu v SR, v danovom priznani by sa uviedol do prislusnych koloniek najprv plusom a o trochu dalej minusom, vysledok 0.
rrtrash
24.09.10,09:25
este na doplnenie, pocas stavu dobrovolnej nezamestnanosti nemusel dokonca ani podat danove priznanie, tato povinnost mu ale novo vyplyva z dovodu zalozenej zivnosti, kde uvedie ale len slovensky prijem
wallie
06.10.10,14:32
otazka danovej rezidencie podlieha pravidlu 180 dni, ak bol viac ako 180 dni v roku na Uzemi SRN, je danovym rezidentom SRN a uplne danove priznanie vratane vsetkych svetovych prijmov je povinny podat v SRN, napriek tomu, ze ma zivnost v SR. Treba pisomne poziadat financny urad v SRN o vydanie povtvrdenie o "steuerliche Ansässigung" - angl. "fiscal residency" v SRN (ziadne poplatky, jednoducho poslat jednoduchy list - "Ich beantrage hiermit eine Bescheinigung über meine steuerliche Ansässigung in der BRD. Diese wird für die ausländischen Behörden benötigt." apod). Toto potvrdenie treba ulozit do archivu pre pripad potreby (ak by nastal nejaky spor so slovenskym DU v buducnosti). Voci slovenskemu DU nema v tomto pripade oznamovaciu povinnost na udaje o prijme v SRN.

kolega zrejme zabudol na §1 ods.2 zákona č.595/2003Z.z. a to že Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len medzinárodná zmluva), má prednosť pred týmto zákonom.
t.j. v prvom rade skúmam pri určovaní daňovej rezidencie a zdaňovania konkrétnu Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia platnú s danou krajinou!!!
v zmluve zo SRN nájdeme toto:
Článok 4
Daňový domicil


(1) Výraz "osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte" označuje podľa tejto Zmluvy osobu, ktorá je podrobená zdaneniu podľa právnych predpisov tohto štátu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, s ktorým má užšie osobné a hospodárske vzťahy. b) Ak sa nemôže určiť, s ktorým zmluvným štátom má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
(3) Ak iná osoba ako fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.
t.j. ak Slovák pracuje v Nemecku hoci aj rok ale trvalý pobyt tam nemá, ten má naďalej na Slovensku, je naďalej daňovým rezidentom SR, v prípade že získal aj trvalý pobyt v SRN a má ho aj na SK určuje sa ďalej v zmysle cit. zmluvy podľa toho kde vlastní byt, atď....
rrtrash
20.10.10,17:43
Článok 4
Daňový domicil
atď....
OK, tych 183 dni sa tyka toho ci moze byt jeho plat zdaneny v SRN, ale aj tak ked byva v DE a preukazatelne chodi do prace, asi je zrejme, ze sa tam obvykle zdrziava, nemoze to odskriepit. Jedine ze by sam preukazal ze ma blizsie osobne vztahy so Slovenskom, typicky pripad by bol, keby mal manzelku, deti, odkazane osoby v SR a dochadzal by k nim pravidelne domov. Ak mu to ale doteraz vyhovovalo takto, tak nebude nic iniciativne preukazovat a so SK danovym uradom sa nemusi bavit.
Zalozena zivnost meni situaciu, musi podat priznanie v SR, ale ak nebude nic preukazovat a vyziada si certifikat o danovej prislusnosti v SRN, Finanzamt mu ho vystavi a tym nemusi do priznania v SR uviest DE prijem, lebo ma povinnost uviest iba prijmy na uzemi SR.
Naopak v DE musi podat danove priznanie a uviest prijem zo SK zivnosti do Anlage AUS. Slovensky prijem mu sice navysi danovu sadzbu ale na zaklade DBA bude vynaty zo zdanenia v SRN.
Robina
20.02.11,13:45
Potrebovala by som poradiť, čo mám s týmto robiť: kamarátkin brat pracuje v Nemecku - to som mu urobila DP typ A, ktoré už aj odovzdal. No ale vrátil sa z nemecka s tromi tlačivami a nedá si vysvetliť, že ja som to ešte nerobila: nevedel by mi niekto poradiť? Na jednom tlačive je napísané: Anlage N, na druhom Anlage Vorsorgeaufwand, na treťom An das Finanzamt. No a som jasná - viem to akurát opísať. Nevedel by mi niekto poradiť? Je k tomu potrebné aj potvrdenie od zamestnávateľa a životná poistka? ďakujem veľmi pekne:):)
Robina
21.02.11,14:41
Prosím
Robina
22.02.11,21:14
To mi fakt nikto nevie poradiť?