Danielka1982
13.02.11,21:49
Môj priateľ nežil s manželkou 4 roky pred rozvodom.Minulý rok ich rozviedli.Na deti platí pravidelne a tým,že sa rozviedli prestal platiť výživné na manželku kedže manželia už neboli.Teraz dala žiadosť na súd o výživné na rozvedenú manželku a taktiež uviedla,že manžel jej prestal po rozvode sám od seba platiť výživné na manželku a tým jej do dnešného dňa dlži 508 eur.S priateľom žijeme v podnájme s mojími 2 deťmi a jeho deti sú u nás každý víkend,sviatky aj prázdniny.So mnou a otcom majú lepší vzťah ako k matke.Vraj ich matka sa viac venuje návštevám kde popíjajú ako im.No na súde to uviesť nemôžeme,keďže nemáme svedkov a vraj deti na súde vypovedať nemôžu ako sme sa dozvedeli.Matka ďetom hradí stravu v škole a doma raňajky.Oblečenie a iné výdavky im hradíme my.Za mesiac im dá max.2 eurá.Pracuje na polovičný úväzok popritom si privyrába v Tescu a taktiež si robí ošetrovateľský kurz ktorý nebol najlacnejší.Dozvedeli sme sa že za pol roka nezaplatila inkaso na byt v ktorom býva s detmi.(O ten byt teraz prebieha vyporiadanie bsm.)Tak kde míňa tie peniaze keď detom trištvrtinu z potrieb platíme my.Dá sa písomne vyjadriť k jej žiadosti skôr než bude pojednávanie a taktiež bude súd prihliadať aj nato,že má už aj inú rodinu aj keď niesme zosobášení?Alebo môže na súd aj predvolať mňa ako svedka?Pomôžte.
Erzebeth
13.02.11,21:03
Ak mala manželka súdom prisúdené výživné, zrušiť ho mohol zasa iba súd. Ak výživné prisúdené nemala, nič jej nedlhuje. No prisúdiť jej výživné na rozvedenú manželku súd môže. Nie je dôležité.že žije v inom vzťahu.
Deti vypovedať na súde nemôžu, vypočuť ich však môže detský psychológ. Hlavne ak je ohrozený ich zdravý vývoj.
K jej návrhu sa vyjadriť môžete. Keď príde predvolanie je tam číslo konania aj meno sudcu, ktorý bude prípad pojednávať.
veronikasad
13.02.11,21:17
Čo na to odborník?

Rozvedená manželka (manžel), ktorá nie je schopná sama sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby jej prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na obdobie 5 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto lehotu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto päťročnej lehoty, najmä ak ide o manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

Celý článok :

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Flesk.cas.sk%2Fclanok%2F80156%2Fne zamestnana-manzelka-ziada-po-rozvode-vyzivne.html&ei=d1dYTfL7HYjpOcvrxYYF&usg=AFQjCNHKAVrqGy0E1RAPILBnpKLPTm89nw&sig2=H4cGHtmDQAg5en9eKAubow
danushka
13.02.11,21:22
Po rozvode nie sú problémy čierne a biele...
Ak ex pracuje na pol. úväzok a brigádne v Tescu, asi tých peňazí na rozhadzovanie nie je príliš a tiež si nemyslím, že deťom počas týždňa vystačia raňajky s obedom v škole. Dnes sa má čo obracať každý manželský pár, aby utiahol výdavky na bežnú réžiu domácnosti, stravu a odievanie.
Vy ste traja dospelí, dve domácnosti, deti z jedného manželstva, z druhého manželstva a nevysporidané BSM.
Každý z Vás chce to svoje. Každý má svoju pravdu.
Danielka, toto nevyriešite behom noci, ani behom roka, aj ex má svoje nároky a práva a Ty sa budeš musieť naučiť žiť s tým, že Tvoj momentálny priateľ s ktorým žiješ, má deti z prvého manželstva a vždy bude musieť časť peňazí vyčleniť pre svoje deti.
Nezabúdaj, že na manželstvo sú dvaja a zvyčajne to nie je len o chybách jedného, ale aj o chybách druhého.
Možno by bolo zaujímavé čítať názor druhej strany na Váš problém a to čo Ty podávaš TAK by vyznelo trošku INAK.
JaDo
13.02.11,22:11
Tu, na porade som sa dozvedela, že je možné starať sa o deti striedavo. Napr. 14 dní sú u mamky a 14 dní u otca. Tým pádom si rodičia nemusia vyplácať výživné. Neviem od kedy to platí. Mne sa to pozdáva ako veľmi dobré riešenie v tých prípadoch, keď sú ex k sebe slušní, neohovárajú sa pred deťmi atď.
Len priznám sa, že mne by asi bolo za mojimi deťmi počas doby u otca veľmi smutno.
srska
13.02.11,22:21
Ak mala manželka súdom prisúdené výživné, zrušiť ho mohol zasa iba súd. Ak výživné prisúdené nemala, nič jej nedlhuje. No prisúdiť jej výživné na rozvedenú manželku súd môže. Nie je dôležité.že žije v inom vzťahu.
Deti vypovedať na súde nemôžu, vypočuť ich však môže detský psychológ. Hlavne ak je ohrozený ich zdravý vývoj.
K jej návrhu sa vyjadriť môžete. Keď príde predvolanie je tam číslo konania aj meno sudcu, ktorý bude prípad pojednávať.
deti nemôžu byť vypočuté ak majú menej ako 15 rokov ale ak majú viac môže ich súd predvolať a vypočuť
video1983
13.02.11,22:31
deti nemôžu byť vypočuté ak majú menej ako 15 rokov ale ak majú viac môže ich súd predvolať a vypočuť


ako je potom mozne ze pri rozvode mojich rodicov som bol na sude vypovedat a to som mal menej ako 15 rokov. bolo to sice pred 13r
Danielka1982
13.02.11,22:36
No len ako dokladovala súdu tak jej príjem s výživným je 530 eur a to ešte zatajila brigádnický príjem.Jej exmanžel má po zaplatení výživného na deti 510 eur a z toho ešte minie na deti približne 100 eur+20eurvreckové.Z vlastnej skúsenosti viem,že výživné na manželku zaniká automaticky po rozvode a potom môže znova požiadať o výživné na rozvedenú manželku.Tak aká je pravdepodobnosť,že jej uznajú výživné na rozv.manželku keď už teraz má viac ako jej exmanžel?
Danielka1982
13.02.11,22:43
Mimochodom chceme si časom vziať deti k sebe a deti to chcú tiež no ešte nemáme vyriešenú bytovú situáciu.Sme v podnájme v 2izb.byte.Jeho deti chcú byť radšej so mnou ako s matkou lebo sa o nich starám viac ako mama a viac sa im venujem.Beriem ich ako svoje no prekáža mi že ich matka odmietne keď niečo potrebujú či už do školy alebo na oblečenie a pošle ich za otcom a nezabudne im povedať,že ten debil má viac peňazí tak nech im kupuje.S ňou sa nedá nijak dohodnúť a keď mešká jej exmanžel s výživným 1 deň tak už sa mu vyhráža súdom,exekútorom a policajtami,že neplatí načas.
veronikasad
13.02.11,22:43
Výživné na deti súd asi do príjmu manželky počítať nebude
Danielka1982
13.02.11,22:47
Keď som ja podávala,žiadosť o zvýšenie výživného mala som so sebou aj 9roč.dcéru a sudkyňa ju vypočúvala.
veronikasad
13.02.11,22:49
Keď som ja podávala,žiadosť o zvýšenie výživného mala som so sebou aj 9roč.dcéru a sudkyňa ju vypočúvala.
to bolo k čomu dobré ?
Danielka1982
14.02.11,06:55
aj ja mám deti ale nevyužívam ich tak ako ona.
Danielka1982
14.02.11,06:58
to bolo k čomu dobré ?
asi aby zistila aj názor dieťaťa na otca.Ale pýtala sa jej len aký má vzťah k otcovi a či za ňou chodí a potom už len na školu.
Danielka1982
14.02.11,07:04
Po rozvode nie sú problémy čierne a biele...
Ak ex pracuje na pol. úväzok a brigádne v Tescu, asi tých peňazí na rozhadzovanie nie je príliš a tiež si nemyslím, že deťom počas týždňa vystačia raňajky s obedom v škole. Dnes sa má čo obracať každý manželský pár, aby utiahol výdavky na bežnú réžiu domácnosti, stravu a odievanie.
Vy ste traja dospelí, dve domácnosti, deti z jedného manželstva, z druhého manželstva a nevysporidané BSM.
Každý z Vás chce to svoje. Každý má svoju pravdu.
Danielka, toto nevyriešite behom noci, ani behom roka, aj ex má svoje nároky a práva a Ty sa budeš musieť naučiť žiť s tým, že Tvoj momentálny priateľ s ktorým žiješ, má deti z prvého manželstva a vždy bude musieť časť peňazí vyčleniť pre svoje deti.
Nezabúdaj, že na manželstvo sú dvaja a zvyčajne to nie je len o chybách jedného, ale aj o chybách druhého.
Možno by bolo zaujímavé čítať názor druhej strany na Váš problém a to čo Ty podávaš TAK by vyznelo trošku INAK.ja to chápem a viem že deti sú prvoradé no štve ma,že si pýta výživné aj na seba a pritom má príjem okolo 530 eur+brigádnický príjem a otec detí po zaplatení výdavkov na deti má pre seba probližne stovku a to sa stará o potreby detí podstatne viac ako ona.
arizona
14.02.11,07:29
ja to chápem a viem že deti sú prvoradé no štve ma,že si pýta výživné aj na seba a pritom má príjem okolo 530 eur+brigádnický príjem a otec detí po zaplatení výdavkov na deti má pre seba probližne stovku a to sa stará o potreby detí podstatne viac ako ona.
Pytat moze, zo zakona ma na to narok.
Ale sud po preskumani fin, situacie oboch ex moze,aj nemusi uznat tento narok

http://www.porada.sk/1212927-post4.html
http://www.porada.sk/1467427-post15.html
Danielka1982
15.02.11,17:49
No dnes pre zmenu,začala už aj vydierať...
JaDo
17.02.11,16:52
Keď ktokoľvek robí nátlak či vydiera, ak sa chce hádať a vyčítať, je nutné mu nedať priestor. T.j. neodpovedať, nedohadovať sa, ignorovať, prehliadať...... To je jediný spôsob ako si nezničiť nervy. Však smerodajný je súd.
Resp. "netreba si sťahovať nohavice, keď brod je ešte ďaleko"!
Flinstone
17.02.11,20:30
k tej tzv. podlžnosti... ak súd určil výživné na manželku, zaniká dňom právoplatnosti rozvodu. Už nieje manželka, preto jej výživné na manželku nepatrí. Nedajte sa vydierať zlatokopkou.