ecc
14.02.11,01:22
Dobry den,

zaujimala by ma jedna vec. Som clenom isteho obcianskeho zdruzenia, ktore sa rozpadne a teda ukonci svoju cinnost. Momentalne z clenskych prispevkov je na ucte par tisic eur, je tam aj majetok vo forme jedneho ci dvoch pocitacov. Co s tymito peniazmi a majetkom, ktory ostane? Komu pripadne alebo na ake ucely sa pouzije? Zdalo by sa mi nefer, aby by sa mal na tom nabalit napriklad predseda a podobne.

Dakujem za odpoved
dusan91
14.02.11,09:46
Odporucam naskôr prečitať 213/1997 Z.z. so zmenou 35/2002 Z.z. odsek § 17.



§ 17 Zánik a likvidácia

(1) Nezisková organizácia zaniká ku dňu výmazu z registra. Jej zániku predchádza zrušenie s likvidáciou alebo bez likvidácie.

(2) Likvidácia sa nevyžaduje, ak majetok neziskovej organizácie prechádza na inú neziskovú organizáciu alebo nadáciu po zlúčení alebo splynutí. V registri sa vykoná výmaz zaniknutej neziskovej organizácie a zápis neziskovej organizácie alebo nadácie vzniknutej splynutím k tomu istému dňu. Výmaz zlučovanej neziskovej organizácie a zápis zmeny pri neziskovej organizácii alebo nadácii, s ktorou sa zanikajúca nezisková organizácia zlúčila, sa takisto vykoná k tomu istému dňu.

(3) Likvidačný zostatok môže byť prevedený len na inú neziskovú organizáciu alebo nadáciu.

(4) Prioritný majetok podľa § 31a je likvidátor povinný ponúknuť štátu alebo inej neziskovej organizácii.

(5) Odmenu likvidátora určí ten, kto likvidátora vymenoval.

(6) Náklady likvidácie sa uhradia z majetku neziskovej organizácie.

(7) Na zrušenie neziskovej organizácie s likvidáciou alebo bez likvidácie a na zánik neziskovej organizácie sa použijú primerane ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločností, /6/ ak tento zákon neustanovuje inak.
dusan91
14.02.11,10:08
ups, toto tu nema bit
dusan91
14.02.11,17:14
Ak to nie je urcene v stanovach a ak su este funkcne organy spolocnosti, tak sa prakticky mozu nabalit.
ecc
16.02.11,14:21
Aha, takze sa to riadi podla stanov obcianskeho zdruzenia?
dusan91
16.02.11,19:31
Ak definuješ v statuse konkretný organ, ktorý bude dohliadať na likvidaciu, tak áno.
dusan91
16.02.11,19:34
sorry, v stanovách
ecc
17.02.11,11:34
A pokial to definovane nie je? Inak OZ ma svoju radu a aj ludi co dohliadaju na financie, akysi kontrolny organ financii.