Vivi
13.12.05,14:47
Chcela by som Vas velmi pekne poprosit, ci niekto nemate vzor tejto dohody......Dakujeem
lenkak
13.12.05,18:40
Dohoda o započítaní pohľadávok
I.
uzatvorená medzi

1. .................................................. ...................... (názov a sídlo spoločnosti)
zastúpený .................................................. ..... predsedom predstavenstva
a
2. .................................................. ...................... (názov a sídlo spoločnosti)
zastúpený .................................................. ..... konateľom spoločnosti
II.
Pohľadávky .................................................. .......... (názov a sídlo spoločnosti)
Faktúra č.t zo dňa na Sk splatná dňa
................. ............. ................... .....................
III.
Pohľadávky .................................................. .......... (názov a sídlo spoločnosti)
Faktúra č.t zo dňa na Sk splatná dňa
................. ............. ................... .....................
IV.
V súlade s ustanovením § 364 OBZ účastníci tejto dohody započítavajú vzájomné pohľadávky v rozsahu v akom sa vzájomne kryjú, t. j. ....................Sk.
Rozdiel v čiastke ................... Sk firma ................... zaplatí firme .............................. na č. účtu ................... do .....................

V ......................., dňa ....................


.................................................. .... .................................................. ......
podpis zástupcu 1. zmluvnej strany podpis zástupcu 2. zmluvnej strany
lenkak
13.12.05,18:45
medzi firmou
a./.............. s.r.o.

adresa....................
IČO: .............., DIČ:................


b./............ s.r.o.
adresa......................

IČO: ................. DIČ:..................

Obe strany sa dohodli na vzájomnom zápočte týchto faktúr roku 2005
Vydané faktúry f...., s.r.o. na ........s.r.o. :

Číslo faktúry Dátum Čiastka DPH Celkom Uhradené Uhradiť


0,00 0,00 0,00 0,00 0,00Sk
Spolu: 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00Sk

Zhodnotenie vzájomného zápočtu k................:

Celkom Uhradené Uhradiť
..........., s.r.o. 0,00 0,00 0,00 Sk

..........., s.r.o. 0,00 0,00 0,00 Sk
Rozdiel: 0,00 0,00 0,00 Sk






.............., s.r.o. ................... s.r.o.
konateľ spoločnosti konateľ spoločnosti

V...................., dňa
Vivi
14.12.05,05:43
Dakujem...
TatianaM
14.12.05,09:03
Aj ja prikladám jeden vzor
nikulik
24.03.06,08:20
Ahojte, potrebovala by som poradiť, nerobím účtovníctvo len mzdy, a teda v určitých veciach mam chaos. Keby ste mi niekto poradili, bola by som Vám veľmi vďačná.
Jedna firma nám vystavila faktúru na sumu s DPH 17 731,- Sk, za nejake kombinovane kladivo. Šef sa s manažérom tej firmy dohodli, že v takej cene im za to dame textilný odpad. Volala som účtovníčke tej firmy a povedala, že jej mam poslať faktúru a dohodu o započítani pohľadávok a záväzkov. Nikdy som takuto dohodu nerobila a preto neviem ako to vlastne funguje. Dost si mylim pojmy pohľadávka a záväzok. V mojom prípade by to bola dohoda o započítaní pohľadávok ALEBO záväzkov? Lebo mi mame taky prípad, kedy nebude žiaden rozdiel potrebný na doplatenie, proste v takej istej sume vystavime aj my fakturku.
Monika68
24.03.06,08:34
Nikulik vystavis fakturu za textilny odpad v takej istej cene, ake je faktura za kladivo a urobis podla niektoreho vzoru, co prilozili hore dohodu o vzajomnom zapocitani pohladavok a zavazkov. Fa dosla - za kladivo je tvoj zavazok, fa vystavena za textilny odpad je tvoja pohladavka.
.lena.
24.03.06,10:58
Chcela by som Vas velmi pekne poprosit, ci niekto nemate vzor tejto dohody......Dakujeem
Posielam ti dva vzory v exceli :p
nikulik
05.04.06,10:24
Stačí ak napíšem: Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok.? Alebo tam musí byť: pohľadávok a záväzkov?
Monika68
05.04.06,11:20
Stačí Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok.
zuzanar
24.08.06,07:29
Je toto zápočet? A nemáte náhodou nejaký vzor zmluvy?
Firma A/SR má záväzky voči firme B/ČR.
Firma A/SR má pohľadávky voči firme C/ČR.
Firma C/ČR uhradí záväzky firmy A/SR firme B/ČR.
Je to výhodnejšie z dôvodu kurzových rozdielov.
zuzanar
25.08.06,06:36
Je toto zápočet? A nemáte náhodou nejaký vzor zmluvy?
Firma A/SR má záväzky voči firme B/ČR.
Firma A/SR má pohľadávky voči firme C/ČR.
Firma C/ČR uhradí záväzky firmy A/SR firme B/ČR.
Je to výhodnejšie z dôvodu kurzových rozdielov.

Haló, halóó nikto nič? Prosííím...
Assea
20.09.06,06:50
Vzor zmluvky o zápočte pohľadávok...:)
Slavena
16.05.08,20:46
Dobrý deň, či večer?!
Potrebujem poradiť v danom prípade:
Firma A dlhuje firme B a firma B dlhuje firme C.
Firma A sa dohodla s firmou B, že za ňu uhradí jej záväzok
voči firme C. Tým pádom firma B vystaví interný doklad
o vysporiadaní záväzku firmy C voči firme B.
Viem, že je to komplikovanejšie ALE chcem sa opýtať, či ste sa už stretli s podobným prípadom. Aký interný doklad by sa mal použiť? Firma C totiž /údajne/ nepotrebuje žiadny, stačí, že má uhradené čo mala mať.
Mala by to byť nejaká dohoda medzi firmou A a firmou B?
Ako by mala vyzerať? Ozaj som sa ešte s týmto nestretla.
Je už neskoro a ja som prešla PORADU krížom-krážom, no nič súce k mojej otázke som nenašla. Prosíím o radu zlatí poraďáci.
cloe
16.05.08,21:38
Dobrý deň, či večer?!
Potrebujem poradiť v danom prípade:
Firma A dlhuje firme B a firma B dlhuje firme C.
Firma A sa dohodla s firmou B, že za ňu uhradí jej záväzok
voči firme C. Tým pádom firma B vystaví interný doklad
o vysporiadaní záväzku firmy C voči firme B.
Viem, že je to komplikovanejšie ALE chcem sa opýtať, či ste sa už stretli s podobným prípadom. Aký interný doklad by sa mal použiť? Firma C totiž /údajne/ nepotrebuje žiadny, stačí, že má uhradené čo mala mať.
Mala by to byť nejaká dohoda medzi firmou A a firmou B?
Ako by mala vyzerať? Ozaj som sa ešte s týmto nestretla.
Je už neskoro a ja som prešla PORADU krížom-krážom, no nič súce k mojej otázke som nenašla. Prosíím o radu zlatí poraďáci.

Našla som ti niečo, čo by ti snáď mohlo pomôcť:

Pristúpenie k záväzku a prevzatie dlhu

V obchodnej praxi popri postúpení pohľadávky často dochádza aj k prevzatiu dlhu. Príkladom takýchto transakcií môže byť napríklad predaj časti podniku, keď na tretiu osobu prechádzajú jednak majetkové zložky a takisto aj niektoré záväzky. Podnikatelia k prevzatiu dlhu pristupujú z rôznych dôvodov, najčastejšie však z dôvodu možnosti zvýšenia likvidity svojich pohľadávok a ich zápočtu pri prevzatí dlhu. Osoba, ktorá sa dohodne s dlžníkom, že preberá jeho dlh, nastúpi ako nový dlžník na jeho miesto, ak dá na to veriteľ súhlas. Súhlas veriteľa možno dať podľa § 531 ods. 1 zákona č. 40/1964 Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov buď pôvodnému dlžníkovi alebo tomu, kto prevzal dlh. Prevzatie dlhu - intercesia - spočíva v tom, že do existujúceho vzťahu medzi veriteľom a dlžníkom vstúpi namiesto dlžníka tretia osoba - preberateľ. Okrem zmluvného prevzatia dlhu sa prechod dlhu môže uskutočniť na základe zákona (napríklad dedením) alebo na základe rozhodnutia súdu.
K platnému prevzatiu dlhu sa vyžaduje písomná zmluva medzi pôvodným dlžníkom a treťou osobou o tom, že tretia osoba - preberateľ - preberá dlh a nastupuje ako nový dlžník do existujúceho obchodného vzťahu namiesto pôvodného dlžníka. Súhlas veriteľa s prevzatím dlhu sa môže udeliť buď vopred alebo dodatočne. Ak by veriteľ nesúhlasil s prevzatím dlhu, je toto neplatné. Prevzatie dlhu má vplyv na právne postavenie pôvodného dlžníka, preberateľa i veriteľa. Preberateľ sa stáva zaviazaným namiesto pôvodného dlžníka. Veriteľ môže požadovať splnenie svojej pohľadávky iba od preberateľa a vzniká mu povinnosť prijať plnenie od preberateľa. Pojmy „pristúpenie k záväzku“ a „prevzatie dlhu“ nie sú v praxi totožné. Pokiaľ prevzatie dlhu je právne vymedzené v §§ 531-532 Občianskeho zákonníka, o prevzatí dlhu pojednáva § 533 tohto zákona. Pokiaľ sa tretia osoba dohodne písomne s veriteľom, že za dlžníka splní jeho pôvodný záväzok, stáva sa dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi a obaja dlžníci sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. Pristúpenie k záväzku spočíva v tom, že k doterajšiemu dlžníkovi pristupuje ďalší - ten, kto bez dohody s dlžníkom uzavrie s veriteľom písomnú dohodu o tom, že splní jeho peňažný nárok. Veriteľ je v tomto prípade oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak splní dlh nový dlžník, povinnosť pôvodného dlžníka zaniká a naopak. Z tohto možno usúdiť, že pristúpenie k záväzku je v istom zmysle podobné ručeniu.
Pri prevzatí dlhu novým dlžníkom na základe zmluvy medzi pôvodným a novým dlžníkom sú dôležité okrem iných náležitostí podmienky a spôsob finančných záväzkov medzi pôvodným a novým dlžníkom. Prevzatie dlhu podobne ako postúpenie pohľadávky môže byť odplatné aj bezodplatné.
Slavena
16.05.08,22:01
Ešte raz ďakujem za záchytné body, pozerala som si Občiansky zákonník a našla som tam §534 /Kto sa s dlžníkom dohodne, že splní jeho záväzok voči jeho veriteľovi, má voči dlžníkovi povinnosť poskytovať plnenie jeho veriteľovi. Veriteľovi z toho však priame právo nevznikne/. Je to síce pekné čo som našla ALE keďže sa jedná o firmy, neviem či ten občiansky zákonník bude možné použiť. Inak by to seklo, urobila by sa nejaká forma dohody medzi firmou A a firmou B s citáciou príslušného §.
bepo
17.05.08,08:59
To čo navrhuje cloe je dosť komplikované, najjednoduchšie je ak firma C svoju pohľadávku voči firme B predá firme A za x SK, tým pádom firma A bude mať aj pohľadávku aj záväzok voči firme B a tie sa môžu interným dokladom kompenzovať.
Teda skôr by som sa orientoval na postúpenie pohľadávky ako na prevzatie dlhu