uctoeva
14.02.11,07:56
Potrebujem Váš názor ako odpísať záväzok. Spoločnosť v roku 2008 nakúpila materiál, ktorý si dala do nákladov. Faktúry v účtovníctve zostali neuhradené. Aj v ďaľších rokoch sa viedli ako neuhradené. Nebola prevedená inventarizácia závazkov s dodávateľsou firmou.Stále sme od majitela žiadali dokaldy o zaplatení on sa nám k tomu nevyjadroval.Až keď v tomto roku mu chceme tieto náklady dodaniť, tak nám doniesol z uvedenej firmy kópie faktúr, kde je označený dátum úhrady.Údajne úhdrada bola prevedená cez účet, no cez účet, ktorý vedie v účtovníctve nebola žiadna úhrada. Poradte čo s tým, spraviť dodatočné priznanie ,alebo tento rok to odpísať a dať do nedanových výnosov. Podľa všetkého tieto faktúry boli zaplatené, len nezúčtovaná úhrada v danom roku. Vedie podvojné účtovníctvo
Ďakujem za váš názor
IvoM
14.02.11,09:41
Na podanie dodatočného DP nie je dôvod, ako doklad o úhrade však podľa mňa nepostačuje len kópia faktúry s poznačeným dátumom úhrady ja by som požadoval ešte potvrdenie od dodávateľa že predmetné faktúry boli uhradené /to že peniaze prišli na ich účet ešte neznamená že úhrada bola z firemného účtu/. Úhradu zaúčtuješ v bežnom účtovnom období kedy dostaneš potvrdenie alebo doklad o úhrade a jediná možnosť je zrejme cez pokladňu. 321/211
KEJKA
14.02.11,09:58
ak sa o úhrade dozvieš od konateľa=spoločníka
prípadne ak on donesie výpis z účtu dodávateľa, kde tie úhrady budú zrejmé, albo donesie prehlásenie dodávateľa, že eviduje predmetné faktúry ako uhradené, pričom v sro žiaden doklad ani prevod z účtu neexistuje, tak zaúčtuješ
321/365
podľa mňa žiadna pokladnica neprichádza do úvahy, kedže hotovosť reálne nedostaneš.
IvoM
14.02.11,10:18
Kejka, súhlasím že cez 321/365 je to asi najlepšie, osobne však nevidím dôvod prečo by sa nemohol tento záväzok na základe predložených dokladov o úhrade zaúčtovať ako úhrada v hotovosti, veď je zrejmé že predmetné DF neboli zaplatné z firemného účtu ale v hotovosti a spoločník si ich dal len neskoro preplatiť, nakoniec aj tak bude treba tento záväzok voči spoločníkovi skôr či neskôr vyrovanť.
KEJKA
14.02.11,10:27
áno, ak budú príjmové pokl.doklady od dodávateľa, tak prečo nie? Súhlasím aj s touto alternatívou.
uctoeva
14.02.11,11:03
Tieto úhrady faktúr boli preplatené pravdepodobne zo súkromného účtu už v roku 2008. Ak to budem účtovať cez 365 ako záväzok voči spoločníkovi, to znamená, že fimra bude dlhovať spoločníkovi. Tento záväzok by sa mal vyrovnať ? Akým spôsobom.
IvoM
14.02.11,12:04
Najlepšie úhradou buď cez účet alebo v hotovosti, prípadne ak má spoločník nejakú podĺžnosť voči firme tak započítaním.