petacuckova
14.02.11,08:05
Dobrý deň. Mám ZC, ktorý už prečerpal 7 platených náhrad u lekára. Keď teraz bude mať náhradu, bude ospravedlnená, ale nezaplatená, ale treba ho v tomto prípade aj nahlásiť do SP ako prerušenie ? Teda je to v prípade prečerpania 7 dní chápané ako neplatené voľno?
terezamaria
14.02.11,07:11
Dobrý deň. Mám ZC, ktorý už prečerpal 7 platených náhrad u lekára. Keď teraz bude mať náhradu, bude ospravedlnená, ale nezaplatená, ale treba ho v tomto prípade aj nahlásiť do SP ako prerušenie ? Teda je to v prípade prečerpania 7 dní chápané ako neplatené voľno?

Nedá sa, aby si to nadrobil? Zatiaľ by si mu to viedla ako mínusové hodiny.:)
Neviem, čo máte za prevádzku a či je to možné, ale na veľa pracoviskách sa to dá.;)
petacuckova
14.02.11,07:21
nie , nedá sa to u nás, rozhodnutie vedenia... Ale ak by to teda bolo , čo predpokladám, že tento mesiac mi priepustku určite donesie znova, prerušiť mu poistenie na SP ?
pepobx
14.02.11,07:35
Mám tiež jednu otázku. U nás v práci vydali interný príkaz a to že, zamestnanec je pred vybratím paragrafu povinný prísť do práce za hlavným vedúcim a spýtať sa či má na to nárok. Chcem vediet ci nie je v rozpore so zákonom.
ewita888
14.02.11,07:40
nie , nedá sa to u nás, rozhodnutie vedenia... Ale ak by to teda bolo , čo predpokladám, že tento mesiac mi priepustku určite donesie znova, prerušiť mu poistenie na SP ?
prerušenie - dôvod 1 /čerpanie pracovného voľna bez náhrady mzdy/
petacuckova
09.11.11,06:38
Dobrý deň. Mám ZC, ktorý už prečerpal 7 platených náhrad u lekára. Keď teraz bude mať náhradu, bude ospravedlnená, ale nezaplatená, ale treba ho v tomto prípade aj nahlásiť do SP ako prerušenie ? Teda je to v prípade prečerpania 7 dní chápané ako neplatené voľno?

A po novom sa okrem sociálnej poisťovne odhlasuje pri prečerpaní náhrad, teda pri neplatenom voľne na takéto dni aj zo ZP kódom Y ?
Ivík32
09.11.11,17:57
A po novom sa okrem sociálnej poisťovne odhlasuje pri prečerpaní náhrad, teda pri neplatenom voľne na takéto dni aj zo ZP kódom Y ?

Neplatené voľno - zamestnanca odhlásiš zo ZP kódom 2Y, za tento deň si musí zaplatiť zdravotné poistenie sám.
Ivík32
09.11.11,18:01
Mám tiež jednu otázku. U nás v práci vydali interný príkaz a to že, zamestnanec je pred vybratím paragrafu povinný prísť do práce za hlavným vedúcim a spýtať sa či má na to nárok. Chcem vediet ci nie je v rozpore so zákonom.

Nárok má zamestnanec vždy, ale zároveň by to mal vždy vopred oznámiť zamestnávateľovi, ak je prekážka v práci vopred známa.

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,.......
slavuska
09.01.12,13:40
Mám otázku.
Tých sedem dní sa sleduje u každého zamestnávateľa zvlášť? Ak zamestnanec počas roka mení zamestnanie /zamestnávateľa/, je nový zamestnávateľ povinný zisťovať koľko už osobných prekážok v práci vyčerpal?
Katy a R
09.01.12,13:47
Mám otázku.
Tých sedem dní sa sleduje u každého zamestnávateľa zvlášť? Ak zamestnanec počas roka mení zamestnanie /zamestnávateľa/, je nový zamestnávateľ povinný zisťovať koľko už osobných prekážok v práci vyčerpal?

cit zo ZP (141) ... Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

(ale nemusí;))
lienka123123
20.01.12,12:14
Dobrý deň, mám pár otázok. U nás v práci to trocha vrie tak, si to chcem ujasniť.
Ak zamestnanec bol u lekára a chce si vyčerpať celý deň u lekára (zo zákona má nárok na 7 dní v roku) musí mu to zamestnávateť preplatiť?
Ak je vo vnútropodnikových smerniciach dané podľa kilometrov napr. do 10 km prelatené 2 hodiny, do30 km ak sa nachádza lekár - preplatené 4 hodiny a pod. A zamestnanec žiada celý deň, podľa čoho sa má zamestnávateľ držať zákona kde je dané 7 dní v kal.roku alebo podľa vnútropodnikový smerníc. Ostatné hodiny nechce zamestnávateľ prelatiť. Je to správne? Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem pekne.:(
veronikasad
20.01.12,12:30
Dobrý deň, mám pár otázok. U nás v práci to trocha vrie tak, si to chcem ujasniť.
Ak zamestnanec bol u lekára a chce si vyčerpať celý deň u lekára (zo zákona má nárok na 7 dní v roku) musí mu to zamestnávateť preplatiť?
Ak je vo vnútropodnikových smerniciach dané podľa kilometrov napr. do 10 km prelatené 2 hodiny, do30 km ak sa nachádza lekár - preplatené 4 hodiny a pod. A zamestnanec žiada celý deň, podľa čoho sa má zamestnávateľ držať zákona kde je dané 7 dní v kal.roku alebo podľa vnútropodnikový smerníc. Ostatné hodiny nechce zamestnávateľ prelatiť. Je to správne? Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem pekne.:(

Nerozumiem tvojej otázke.
§ 141

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

(3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
lienka123123
20.01.12,12:59
Ďakujem za odpoveď. Ešte raz to skúsim vysvetliť. Zamestnanec bol u lekára na vyšetrení celý deň v mieste svojho bydliska. Priniesol priepustku na ktorej bolo oštrenie v odbornej ambulancii. Zamestnanec neprišiel do práce celý deň. Ak dobre chápem tak má nárok na náhradu u lekára (t.j. 7 dní vroku). Ale zamestnávateľ mu nechce preplatiť túto náhradu celých 8 hodín, ale len 2 hodiny lebo má vo vnútropodnikových smerniciach udané koľko hodín má na nevýhnutnú liečbu a to napr. ak je lekár vzdialený od bydliska 10 km tak zamestnávateľ mu preplatí len 2 hodiny a ak nepríde do 2 hodín do práce tak tých 6 hodín má ospravedlnených ale mu nezaplatí náhradu mzdy (len tie 2 hodiny). Sú vnútropodnikové smernice viac ako zákon? ďakujem pekne
veronikasad
20.01.12,13:02
Ďakujem za odpoveď. Ešte raz to skúsim vysvetliť. Zamestnanec bol u lekára na vyšetrení celý deň v mieste svojho bydliska. Priniesol priepustku na ktorej bolo oštrenie v odbornej ambulancii. Zamestnanec neprišiel do práce celý deň. Ak dobre chápem tak má nárok na náhradu u lekára (t.j. 7 dní vroku). Ale zamestnávateľ mu nechce preplatiť túto náhradu celých 8 hodín, ale len 2 hodiny lebo má vo vnútropodnikových smerniciach udané koľko hodín má na nevýhnutnú liečbu a to napr. ak je lekár vzdialený od bydliska 10 km tak zamestnávateľ mu preplatí len 2 hodiny a ak nepríde do 2 hodín do práce tak tých 6 hodín má ospravedlnených ale mu nezaplatí náhradu mzdy (len tie 2 hodiny). Sú vnútropodnikové smernice viac ako zákon? ďakujem pekne
Zamestnávatel nemôže mať smernicu, ktorá odporuje ZP.

Ak lekár potvrdí na priepustke čas odchodu napr. 14,00 hod., tak zamestnávatel nemôže tvrdiť, že tam bol len do 9-tej.
Pozorne si prečítaj priložený odkaz zo ZP a "pohraj" sa trošku so slovíčkami. (nevyhnutne potrebný čas na vyšetrenie).
tictac7
20.01.12,13:05
Ďakujem za odpoveď. Ešte raz to skúsim vysvetliť. Zamestnanec bol u lekára na vyšetrení celý deň v mieste svojho bydliska. Priniesol priepustku na ktorej bolo oštrenie v odbornej ambulancii. Zamestnanec neprišiel do práce celý deň. Ak dobre chápem tak má nárok na náhradu u lekára (t.j. 7 dní vroku). Ale zamestnávateľ mu nechce preplatiť túto náhradu celých 8 hodín, ale len 2 hodiny lebo má vo vnútropodnikových smerniciach udané koľko hodín má na nevýhnutnú liečbu a to napr. ak je lekár vzdialený od bydliska 10 km tak zamestnávateľ mu preplatí len 2 hodiny a ak nepríde do 2 hodín do práce tak tých 6 hodín má ospravedlnených ale mu nezaplatí náhradu mzdy (len tie 2 hodiny). Sú vnútropodnikové smernice viac ako zákon? ďakujem pekne

vnútropodnikové smernice nie sú viac ako zákon - a tie Vaše sú tiež v poriadku...
Veronika Ti predsa aj hrubým, aj zeleným zvýraznila, čo je pre Teba podstatné...
Mila123
20.01.12,13:11
neviem si predstaviť, že som u stomatológa, napr. mi vytrhne zub , odstránenie znamienok, či niečo také podobné.......a musím utekať do práce, pretože som mala na ošetrenie iba 2 hodiny......
kto podpisoval smernice v práci ? iba vedenie ? a za pracovníkov? OZ , či zamestnanecká rada?????, zástupca zamestnancov?????
veronikasad
20.01.12,13:16
neviem si predstaviť, že som u stomatológa, napr. mi vytrhne zub , odstránenie znamienok, či niečo také podobné.......a musím utekať do práce, pretože som mala na ošetrenie iba 2 hodiny......
kto podpisoval smernice v práci ? iba vedenie ? a za pracovníkov? OZ , či zamestnanecká rada?????, zástupca zamestnancov?????
Mila, bohužial - ak by si mala zamestnávatela, ktorý dodržiava Zákonník práce (mnohí zamestnávatelia celodenné P-čka bez vyznačenia času odchodu tolerujú), nič s tým neurobíš. Ostatné hodiny máš neplatené volno, alebo si ho nadpracuješ (ak ti lekár vyznačí odchod z ambulancie).

V zmysle § 141 máš nárok na pracovné volno s náhradou mzdy len na nevyhnutný čas na ošetrenie a vyšetrenie v zdr.zariadení
Mila123
20.01.12,13:20
Mila, bohužial - ak by si mala zamestnávatela, ktorý dodržiava Zákonník práce (mnohí zamestnávatelia celodenné P-čka bez vyznačenia času odchodu tolerujú), nič s tým neurobíš. Ostatné hodiny máš neplatené volno, alebo si ho nadpracuješ (ak ti lekár vyznačí odchod z ambulancie).

V zmysle § 141 máš nárok na pracovné volno s náhradou mzdy len na nevyhnutný čas na ošetrenie a vyšetrenie v zdr.zariadení

tu som chápala, tak, že lekár vyznačil odchod z ambulancie , (na celú smenu) i napriek tomu ZĽ uznal na preplatenie /podľa svojich smerníc) iba dve hodiny.....

to chápem, keď z ambulancie mám doklad, že môj odchod je o 9.30 a ja nenastúpim na smenu, že mi je nezaplatia.....
veronikasad
20.01.12,13:25
Zaplatí ti čas strávený na vyšetrení + príp. trvanie cesty do zamestnania. A zbytok ako som napísala - nič s tým neurobíš, nepomôže ani sťažnosť na IP.

Ak zamestnancovi viackrát vráti priepustku na ktorej je napísané celodenné vyšetrenie, aby si dal u lekára potvrdiť odchod z vyšetrenia, neporušil žiadny zákon. A lekár mu určite nenapíše odchod o 16-tej, ak pracovná doba zariadenia bola do 13-tej.
lienka123123
21.01.12,00:38
Díky všetkým. To som si myslela aj ja, ale naše panstvo si to nemyslí. Ešte aj podnikový právnik povedal že vnútropodnikové smernice sú OK. Práve že zamestnanec priniesol potvrdenie že bol na vyšetrení do 13,30 hod. Pracovná smena trvá do 14,00 hod. Aj tak jej to nechcú zaplatiť. Povedala že to dá na IP.
leníča
16.10.12,09:56
Ja by som sa chcela opýtať ako mám riešiť takýto problém: mám zamestnanca, ktorý si vyčerpal 7 dní náhradu u lekára. Teraz v októbri ale ide na preventívnu prehliadku a bude zasa neprítomný v práci. LP je ale povinná zo zákona a má nárok na náhradu. Čo ale s tým, že náhrady má už vyčerpané? Musí si zobrať dovolenku, alebo voľno bez nároku na náhradu? Ďakujem.
leníča
18.10.12,07:30
Neviete mi prosím Vás niekto poradiť?
Katkatika
02.12.13,11:32
dovolenku musi zobrat. ak si nenechal paragraf na preventivku cize tych 7 dni proste vycerpal na nieco ine tak to uz je jeho chyba. Na preventivku ma narok ale ako si to poriesi je jeho vec, ci cez dovolenku , paragraf alebo nadrobi hodiny alebo proste vo volnom case...
willma
02.12.13,12:54
Katkatika a ty si myslíš, že to za viac ako rok nestihli vyriešiť??? prvý príspevok je dokonca z februára 2011 a posledný z októbra 2012. Treba sledovať trochu aj dátumy a neriešiť odpovede za každú cenu.