marty25
14.02.11,08:20
V roku 1997 sme sa s manželom rozviedli, syn ostal v jeho opatere a dcéra v mojej. Súdnym rozhodnutím bolo navzájom si platiť na deti po 1.000 Sk výživné, čo sme si neplatili-nemalo to nakoniec logiku!! Syn ktorý je u ex-manžela v júni 2009 skončil strednú školu vo veku 20 rokov, na ďalšie štúdium nešiel a pracuje. Dcéra navštevuje 9-ty ročník ZŠ a v septembri t.r. pôjde na strednú školu.
Prosím o radu:
-môžem podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoletého syna spätne od júla 2009?
-bude mi to súdom uznané za daných okolností?
-bol povinný exmanžel platiť na dcéru, nakoľko dobre vedel, že syn skončil štúdium a jeho dcéra chodí na ZŠ?
-mal by exmanžel doplatiť výživné na dcéru od júla 2009?


Ďalšou mojou otázkou je, nakoľko momentálne aj syn pracuje a oni žijú v domácnosti piati, z nich sú 4 dospelý a schopný mať príjem (exmanžel, jeho terajšia manželka, jej syn a náš syn) majú ešte spoločné dieťa, ktoré má 7 rokov.
Ja žijem sama s dcérou. Čítala som definíciu výživného „že sa dieťa má zúčastňovať na životnej úrovni rodičov..“...prosím Vás
-má prispievať v tomto prípade otec aj do časti nájomného, či elektriny.. proste výdavkov, ktoré súvisia s bývaním za časť, ktorá pripadá na dcéru?
Ak si myslíte, že som v tomto kontexte opomenula položiť nejakú otázku, ďakujem, že ma budete informovať aj o inej skutočnosti.


Ďakujem za Vašu radu, s pozdravom
Marta V
iriska
14.02.11,11:09
- návrh na zrušenie výživného na syna - ÁNO môžeš podať
- mal otec platiť výživné na dcéru? - ÁNO
- má doplatiť od r. 2009? - ÁNO

Kým syn ukončil školu, malo logiku neplatiť si navzájom rovnakú sumu výživného a v prípade sporu, by to aj súd uznal, keďže ale teraz jedno dieťa výživné nepotrebuje a druhé áno, platia odpovede vyššie.

Ohľadom prispievania na nájom - NIE, otec dieťaťa nemá prečo prispievať na podiel nájmu pripadajúci na dieťa, avšak môžeš si podať na súd žiadosť o zvýšenie výživného na dcéru. Minimálne výživné je t.č. nejakých 27,-EUR, takže je možnosť, že súd ti výživné zvýši.
bubkoch
14.02.11,13:23
V roku 1997 sme sa s manželom rozviedli, syn ostal v jeho opatere a dcéra v mojej. Súdnym rozhodnutím bolo navzájom si platiť na deti po 1.000 Sk výživné, čo sme si neplatili-nemalo to nakoniec logiku!! Syn ktorý je u ex-manžela v júni 2009 skončil strednú školu vo veku 20 rokov, na ďalšie štúdium nešiel a pracuje. Dcéra navštevuje 9-ty ročník ZŠ a v septembri t.r. pôjde na strednú školu.
Prosím o radu:
-môžem podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoletého syna spätne od júla 2009? ano mozes, dokonca mala by si, no ten termin jul 2009 vidim dost neisto
-bude mi to súdom uznané za daných okolností? ano, malo by byť
-bol povinný exmanžel platiť na dcéru, nakoľko dobre vedel, že syn skončil štúdium a jeho dcéra chodí na ZŠ? nebol ... jeho, ani tvoja vyzivovacia povinnost nebola sudom zrusena, takze povinnost platit mate obaja az kym to sud nezrusi
-mal by exmanžel doplatiť výživné na dcéru od júla 2009? v principe ano, ale zavisi, od akeho datumu spatne Ti sud zrusi vyzivovaciu povinnost ... povinnost doplacat bude mat az od tohto datumu


Ďalšou mojou otázkou je, nakoľko momentálne aj syn pracuje a oni žijú v domácnosti piati, z nich sú 4 dospelý a schopný mať príjem (exmanžel, jeho terajšia manželka, jej syn a náš syn) majú ešte spoločné dieťa, ktoré má 7 rokov. pri posudzovani zivotnej úrovne rodica sa berie do uvahy len jeho prijem, nie prijem ostatnych clenov domacnosti ... prijem ostatnych clenov domacnosti sa berie do uvahy len na posudenie vysky nutných výdavkov, na ktorých sa povinný rodic podiela
Ja žijem sama s dcérou. Čítala som definíciu výživného „že sa dieťa má zúčastňovať na životnej úrovni rodičov..“...prosím Vás
-má prispievať v tomto prípade otec aj do časti nájomného, či elektriny.. proste výdavkov, ktoré súvisia s bývaním za časť, ktorá pripadá na dcéru? nie, nema ... (aj) na tieto naklady slúži výzivne ... ak sa ti zda malé, možeš žiadat jeho zvýšenie ...
Ak si myslíte, že som v tomto kontexte opomenula položiť nejakú otázku, ďakujem, že ma budete informovať aj o inej skutočnosti.


Ďakujem za Vašu radu, s pozdravom
Marta V
v texte
MiroslavV PF TU
14.02.11,14:20
V roku 1997 sme sa s manželom rozviedli, syn ostal v jeho opatere a dcéra v mojej. Súdnym rozhodnutím bolo navzájom si platiť na deti po 1.000 Sk výživné, čo sme si neplatili-nemalo to nakoniec logiku!! Syn ktorý je u ex-manžela v júni 2009 skončil strednú školu vo veku 20 rokov, na ďalšie štúdium nešiel a pracuje. Dcéra navštevuje 9-ty ročník ZŠ a v septembri t.r. pôjde na strednú školu.
Prosím o radu:
-môžem podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoletého syna spätne od júla 2009? Akonáhle syn nadobudol schopnost sa sam zivit nemusis mu nic platiti ani podavat navrh na zrusenie vyzivného to zanika automaticky tou schopnostou sam sa zivit
-bude mi to súdom uznané za daných okolností?
-bol povinný exmanžel platiť na dcéru, nakoľko dobre vedel, že syn skončil štúdium a jeho dcéra chodí na ZŠ? aj bez sudneho rozhodnutia ma manzel vyzivovaciu povinnost k dcere do doby nez nadobudne schopnost sa sama zivit podaj navrh na zvysenie vyzivneho alebo este lepsie skuste sa dohodnut mediaciou a sud vam ju len schvali je to lacnejsie
-mal by exmanžel doplatiť výživné na dcéru od júla 2009?to ci by mal alebo nie urci sud respektive ak sa tak dohodnete v mediacnej dohode sud moze priznat aj spatna vyzivne najviac vsak 3 roky a POZOR ak su na to dovody hodne osobitneho zretela


Ďalšou mojou otázkou je, nakoľko momentálne aj syn pracuje a oni žijú v domácnosti piati, z nich sú 4 dospelý a schopný mať príjem (exmanžel, jeho terajšia manželka, jej syn a náš syn) majú ešte spoločné dieťa, ktoré má 7 rokov.
Ja žijem sama s dcérou. Čítala som definíciu výživného „že sa dieťa má zúčastňovať na životnej úrovni rodičov..“...prosím Vás
-má prispievať v tomto prípade otec aj do časti nájomného, či elektriny.. proste výdavkov, ktoré súvisia s bývaním za časť, ktorá pripadá na dcéru?
Ak si myslíte, že som v tomto kontexte opomenula položiť nejakú otázku, ďakujem, že ma budete informovať aj o inej skutočnosti.



k vyzivnemu sud dospeje asi takto Prvorady je zaujem dietata nasledne zisti schopnosti,moznosti a majetkove pomery rodicov. nie je vylucene ze otec sa moze dnes uz uchadzat o dceru do striedavej starostlivosti v takom pripade by dcera bola povedzme 2 tyzdne u teba dva u otca a nemusel by sud urcovat vyzivne. striedava starostlivost je mozna od 1.7 2010 to len pre info. Aj tak vsak tvrdim ze dohodnut sa je lepsie s mediatorom je to aj lacnejsie a sud len dohodu scvali sudy taketo dohody akceptuju. dohoda rodicov o vyzivnom na malolete dieta o zvereni do osobnej starostlivosti alebo striedavej starostlivosti podlieha vzdy scvaleniu sudom.

Pisem na tuto temu bakalrsku pracu tak som sa musel do toho ponorit. :):):):)
Flinstone
14.02.11,15:32
k vyzivnemu sud dospeje asi takto Prvorady je zaujem dietata nasledne zisti schopnosti,moznosti a majetkove pomery rodicov. nie je vylucene ze otec sa moze dnes uz uchadzat o dceru do striedavej starostlivosti v takom pripade by dcera bola povedzme 2 tyzdne u teba dva u otca a nemusel by sud urcovat vyzivne. striedava starostlivost je mozna od 1.7 2010 to len pre info. Aj tak vsak tvrdim ze dohodnut sa je lepsie s mediatorom je to aj lacnejsie a sud len dohodu scvali sudy taketo dohody akceptuju. dohoda rodicov o vyzivnom na malolete dieta o zvereni do osobnej starostlivosti alebo striedavej starostlivosti podlieha vzdy scvaleniu sudom.

Pisem na tuto temu bakalrsku pracu tak som sa musel do toho ponorit. :):):):)
no neviem... pojednávania ohľadne výživného sú oslobodené od súdnych poplatkov, tak prečo mediátor... Ak sa rodičia vedia dohodnúť, nepotrebujú to ani na papieri... ak sa nevedia, nedohodnú sa ani pred mediátorom.
marty25
14.02.11,15:53
dcera by k nemu nesla do starostlivosti, ani striedavej. Ma urcenych 1.000 Sk-33 €, ani tie neplati.Pritom ma firmu, kazdorocne dovolenku pri mori, 2 osobne auta, niekolko furgonov.... Neverim v dohodu s ex-, je medzi nami velmi zly vztah. Ale 33 € zdaleka nestaci na 1/2 naklady na 16-r,dievca.
Nemam skusenosti, k comu treba platit poplatky, peniaze na pravnika zial nemam.
Dakujem za odpovede
bubkoch
14.02.11,16:30
Akonáhle syn nadobudol schopnost sa sam zivit nemusis mu nic platiti ani podavat navrh na zrusenie vyzivného to zanika automaticky tou schopnostou sam sa zivit

v tomto sa hlboko mylis ... nie je to pravda
iriska
14.02.11,16:52
v poslednom príspevku súhlasím s bubkoch

Je síce pravdou, že povinnosť platiť výživné TEORETICKY zaniká keď je schopné sa samo živiť, ALE PRAKTICKY má stále možnosť si toto výživné vymáhať, aj keď neoprávnene vyplatené výživné plnoletému dieťaťu sa môže vymáhať naspäť, lenže toto môže narobiť dosť dlho trvajúce problémy.
Preto odporúčam podať na súd návrh na zrušenie výživného. Vlastne to považujem za nutnosť pri vyhnutí sa katastrofickému scenáru.

p.s. bakalárska práca a v niektorých prípadoch teoreticky naštudované zákony majú ďaleko od ich skutočnej aplikácie v praxi
MiroslavV PF TU
14.02.11,20:32
no neviem... pojednávania ohľadne výživného sú oslobodené od súdnych poplatkov, tak prečo mediátor... Ak sa rodičia vedia dohodnúť, nepotrebujú to ani na papieri... ak sa nevedia, nedohodnú sa ani pred mediátorom.

to ze su oslobodene od sudnych polatkov to ano to som sa sekol no a v pripade maloleteho dietata sa vyzaduje ten papier. mozu ist rovno na sud a sud rozhodne autoritativne, ak nemaju dohodu a tym este viac sa mozu narusit ich vztahy hlavne vztah dcera otec. mediacia je vyhoda v tom ze posobi na tieto strany aby sa dohodli a k dohode im pomaha. ak sa dokazu dohodnut aj bez mediatora co byva v malo pripadoch tak potom klobuk dole. kazdopadne dohodu akukolvek musi schvalit sud a je jedno ci na navrh alebo bez navrhu pri vyzivnom na malolete deti to tak jednoducho je zo zakona.
MiroslavV PF TU
14.02.11,20:40
dcera by k nemu nesla do starostlivosti, ani striedavej. Ma urcenych 1.000 Sk-33 €, ani tie neplati.Pritom ma firmu, kazdorocne dovolenku pri mori, 2 osobne auta, niekolko furgonov.... Neverim v dohodu s ex-, je medzi nami velmi zly vztah. Ale 33 € zdaleka nestaci na 1/2 naklady na 16-r,dievca.
Nemam skusenosti, k comu treba platit poplatky, peniaze na pravnika zial nemam.
Dakujem za odpovede
Ano dcera uz je dost stara aby vypovedala pred sudom ci chce nechce. no a to co hovoris o firme ak podas navrh na vyzivne nielnze sa zvysi vyzivne a to podla mojho nazoru vysoko ale dalo bysa z toho vytlct aj sporenie to znamena ze by platil vyzivne na dceru teraz tresne sumu 250eur ale sud bi ti prikazal zalozit dcere ucet ci uz v banke alebo stavebnej a cislo uctu oznamis povinnemu rodicovi a bude jej sporit aj do zivota ak je pravda ze sa ma tak dobre. lebo tych 33 eur no poviem to tak minimalne vyzivne je na slovensku 30% zo sumy zivotneho minima. zivotne minimum je neviem presnu sumu asi 85 eur tak si vypocitaj aku almuznu to mas vobec dostavat
Flinstone
15.02.11,16:52
dcera by k nemu nesla do starostlivosti, ani striedavej. Ma urcenych 1.000 Sk-33 €, ani tie neplati.Pritom ma firmu, kazdorocne dovolenku pri mori, 2 osobne auta, niekolko furgonov.... Neverim v dohodu s ex-, je medzi nami velmi zly vztah. Ale 33 € zdaleka nestaci na 1/2 naklady na 16-r,dievca.
Nemam skusenosti, k comu treba platit poplatky, peniaze na pravnika zial nemam.
Dakujem za odpovede
Možno nebol na dovolenke pri mori, ale na pracovnej ceste, autá a furgony zrejme vlastní firma, nie on... Podaj na súd (resp. plnoletá dcéra podá sama) na zvýšenie a nerieš jeho majetok a majetok jeho firmy. Súd porieši čo treba. Ak nezaplatí? Exekútor si rád privirobí na kávu vymáhaním výživného...
MiroslavV PF TU
16.02.11,08:40
Možno nebol na dovolenke pri mori, ale na pracovnej ceste, autá a furgony zrejme vlastní firma, nie on... Podaj na súd (resp. plnoletá dcéra podá sama) na zvýšenie a nerieš jeho majetok a majetok jeho firmy. Súd porieši čo treba. Ak nezaplatí? Exekútor si rád privirobí na kávu vymáhaním výživného...

mimotemy že nakávu :D:D:D na novú chatu:D:D:D