dadika22
14.02.11,08:44
Dobrý deň, Prosím Vás o konzultáciu k nasledovnému: V r. 1993 nám vznikla pohľadávka vo výške 2199,83 € voči odberateľovi za predané výrobky, táto pohľadávka nie je dosiaľ uhradená. V roku 1998 bol na tohto odberateľa vyhlásený konkurz, pohľadávka bola v tom roku do konkurzu prihlásená. V roku 1999 a 2000 boli k tejto pohľadávke vytvorené opravné položky vo výške 100 %. Tento konkurz sa ťahal až do roku 2010. Z Obchodného vestníka 28.05.2010 bolo vydané Uznesenie Krajským súdom v Košiciach, kde je napísané, že súd "zrušuje konkurz vyhlásený na majetok úpadcu. My sme však žiadne rozhodnutie zo súdu neobdržali. Čo možno robiť v takomto prípade?
Môžem urobiť vyradenie takejto pohľadávky zápisom 391/311 v hodnote 2199,83 €. Aký to bude mať vplyv na základ dane (bude to pripočítateľnou položkou)?
KEJKA
14.02.11,10:06
môžeš a žiadny vplyv to mať nebude - bola vytvorená OP 100% - zrejme daňovo uznaná pri tvorbe.
dadika22
15.02.11,04:45
môžeš a žiadny vplyv to mať nebude - bola vytvorená OP 100% - zrejme daňovo uznaná pri tvorbe.

ešte som zabudla napísať, že spoločnosť bola v likvidácii

no aj tak je zvláštne,že nám žiadne vyrozumenie zo súdu neprišlo, nemala by som si ho nejako dodatočne vyžiadať?alebo bude to naozaj tak stačiť,že to len vyradím bez vplyvu na ZD?
dadika22
22.02.11,09:45
môžeš a žiadny vplyv to mať nebude - bola vytvorená OP 100% - zrejme daňovo uznaná pri tvorbe.

dnes som našla daň.priznania za r.1999 a 2000 a zistila som, že tvorba opravných položiek bola vtedy nedaňová (dali to ako pripoč.položku), stále to nebude mať žiaden vplyv na ZD, ak za r. 2010 zúčtujem opravnú položku a tým vyradím pohľadávku z účtovníctva?
KEJKA
22.02.11,09:59
ak vieš dokázať, že bola pripočítaná, tak by som ju na základe ukončeného konkurzu v r.2010 dala do daňových nákladov.
teda 546/311 daňový odpis-konurz
391/547 nedaňový výnos - odpoč.suma.
dadika22
22.02.11,11:10
ak vieš dokázať, že bola pripočítaná, tak by som ju na základe ukončeného konkurzu v r.2010 dala do daňových nákladov.
teda 546/311 daňový odpis-konurz
391/547 nedaňový výnos - odpoč.suma.

no dokázať by som to mohla iba kópiou daň. priznaní za tie roky a príloh, kde sú rozpísané pripoč.a odpoč.položky, ktoré boli uvedené v tých daň. priznaniach

ale môžem to tak urobiť, aj keď nemám originál rozhodnutia zo súdu? mám iba to, čo som si zistila z OR a z Obch.vestníka, nerozumiem tomu, prečo nám súd nezaslal rozhodnutie...a ešte jednému nerozumiem, v tom rozhodnutí zo súdu v Obch. vestníku nie je uvedený dôvod, prečo sa zrušil konkurz, iba krátko jednou vetou je tam uvedené, že Krajský súd "Zrušuje konkurz vyhásený na majetok úpadcu".
Vikt
25.02.11,09:49
v uctovnictve evidujeme pohladavku, kt. do dnesneho dna nie je uhradena. v roku 2009 sme mali moznost tvorit OP do vysky 20%, v r. 2010 do 50%. moja otazka je - nebudem uctovat OP ani v jednom v spomínanych obdobiach, moze si v roku 2011 tvorit OP v 100% vyske??? Uzna mi DU danovy naklad v roku 2011 v 100% vyske??? zaujima ma nazor porady - vraj nie je jednoznacny vyklad, ale DU nemusi uznat 100% OP ako danovy naklad v r.2011.

... a druha otazka /stale to s majitelmi spolocnosti riesime/ mozem podla zakonych lehot tvorit OP aj mensiu ako 20%, prip. 50% alebo 100% OP, lebo v zakone je napisane - do vysky ... 20,50,100%.
KEJKA
25.02.11,11:53
ZDP rieši max.hranicu a podmienky /časový test/, za ktorých je OP uznaná daňovo.
OP prioritne tvoríš podľa postupov účtovania - vyjadruješ mieru pochybnosti získania úhrady.
Takže môžeš v danom roku tvoriť menej - uzná sa do výšky zaúčtovanej
alebo aj viac - čiastka nadlimit bude pripočítaná k ZD.
To je všetko.
Čo sa týka neúčtovania a následne zaúčtovania 100%, je to uznané v roku, kedy účtuješ a súčasne sú splnené podmienky ZDP.
nejednoznačné názory nevylučujem, naopak, existujú, ale iné vysvetlenie než som podala v tomto príspevku nemajú v ZDP oporu.
tinkabell
02.04.11,14:48
mám veľkú prosbu na skúsených účtovníkov...v účtovníctve od r. 2004, 2005 a 2006 boli evidované pohľadávky po splatnosti, kde nebola šanca, že budú vôbec niekedy uhradené...v rokoch 2008, 2009, 2010 bola vytvorená 100% opravná položka, keďže splňali postupne podmienky na 100% tvorbu OP a zároveň boli vyradené z účtovníctva...v tom je kameň úrazu, lebo tie pohľadávky - podľa môjho názoru - nemali byť vyradené z účtovníctva, lebo na to nesplňali podmienky...chcem sa spýtať, je v takomto prípade možné znovuzaradenie vyradených pohľadávok do účtovníctva, keď sa pri ich vyradení nepostupovalo správne? A za akých podmienok?
Ďakujem.
KEJKA
02.04.11,14:53
najskôr objasni, prečo nemali byť, alebo nemohli byť vyradené z účtovníctva?
Vari sa dlžník zobudil a zaplatil? V takom prípade gratulujem, ale dá sa to riešiť inak, netreba znova zaraďovať.
tinkabell
03.04.11,17:15
ďakujem, že si sa mi tak rýchlo ozvala...predpokladám, že to bol chybný účtovný postup, nebol žiadny zákonný dôvod na vyradenie uvedených pohľadávok, lebo dlžník nebol ani v konkurze ani nič podobné a tie pohľadávky sú dosť vysoké /obe v celkovej výške 115 tisíc EUR t.j. zhruba 3 a pol miliona bývalých SKK/, takže nesplňali žiadnu z podmienok na vyradenie...dlžník sa bohužial nezobudil ani nezaplatil a nie je tam ani predpoklad, že by sa tak malo v dohľadnej dobe stať, ale jednoducho, tie pohľadávky by mali byť z účtovného hľadiska stále platné a evidované...ako sa to teda dá riešiť inak, keď by nebolo potrebné ich znovu zaradiť?..jednoducho, aby stále boli evidované ako existujúce? vopred ďakujem...
KEJKA
03.04.11,17:46
podľa mňa ak splnili podmienku 100% a vy sa s nimi nesúdite, tak naozaj nevidím dôvod ich do účtovníctva zaraďovať.
Ak ich predsa len nejakým spôsobom vymáhate, atk to dávaj do Poznámok, prípaden zaúčtuj na podsúvahové účty.
tinkabell
04.04.11,04:52
prepáč, že stále ešte v tej súvislosti nedám pokoja...momentálne nie je predpoklad, že by sme to nejakým spôsobom vymohli, ale do budúcna je veeeelmi vzdialená perspektíva, že by tá firma mohla byť niekym odkúpená...ide mi stále o to, aby bolo možné budúcemu majiteľovi jasne preukázať, že pohľadávky nezanikli ale stále platia...akým spôsobom by si to ty zaúčtovala na podsúvahové účty? ďakujem...
KEJKA
04.04.11,05:03
ak sa s nimi nesúdite, poihľadávka je premlčaná, tým pádom si ju už nemôžete nárokovať.
O spôsobe vymáhania stále záhadne mlčíš.
tinkabell
04.04.11,08:21
keby som sama vedela či a ako bude vymáhaná...mne išlo iba o to, aby sa dala tá pohľadávka aj v budúcnosti nejako zdokladovať, ak by sa stal nejaký zázrak a našiel sa niekto, kto by bol ochotný ju zaplatiť...