zszitas
13.12.05,16:15
Poradte mi, prosim Vas, ake odvody a kolko bude platit nova zivnostnicka, ktora je dlhodobo, asi 4 roky vedena na UP a chce zalozit zivnost. Je rozdiel, ak zalozi zivnost este v decembri, alebo az v januari? Dakujem
DanielaSL
13.12.05,17:26
Na zdravotnú poisťovňu si bude musieť platiť - t.č. 910 ,- Sk , od januára 966,- na SP nemusí, ale odporúčala by som platiť si dobrovoľne . Ja by som začala v januári.
sway
13.12.05,17:35
Poradte mi, prosim Vas, ake odvody a kolko bude platit nova zivnostnicka, ktora je dlhodobo, asi 4 roky vedena na UP a chce zalozit zivnost. Je rozdiel, ak zalozi zivnost este v decembri, alebo az v januari? Dakujem

Ak si nechce platiť dobrovoľné odvody do SP odporúčam ŽL založiť až v JANUÁRI !, nakoľko jej potom 1x bude vychádzať platiť odvody až od 1.7.2007, ak by začala v decembri, tak podáva k 31.3.2006 daň.priznanie za rok 2005 a ak by dosiahla určité príjmy (neviem to ihneď presne okolo 84 000) tak platí odvody už od 1.7.2006.

Ale napriek tomuto všetkému odporúčam platiť si aspoň nemocenské dobrovoľné - človek nevie čo sa môže stať....
tommail
31.12.05,09:33
A čo v prípade, ak do 1.7.2007 pozastavi živnosť? Bude musieť odvody do SP platiť spätne?
Muška
31.12.05,09:56
Počas pozastavenia živnosti, sa pozastavia aj platby do SP a ZP, ktoré mu vyplývali platiť ako SZČO. Nič nemusí doplácať.
tommail
31.12.05,11:53
Ďakujem Muška,

konečne som si to ujasnil.

Možno by si mi ešte vedela objasniť, ako vypočítať výšku predavkov do ZP. Mám problém orientovať sa v pojmoch ako vymeriavaci zaklad, obrat a hruby prijem atď.


Ďakujem za radu
MatoH
08.01.06,07:07
Takze ak som si zalozil zivnost este v roku 2005 a nemam z nej ziaden prijem, tak je to rovnaka situacia, ako keby som si zakladal zivnost v roku 2006?


Ak si nechce platiť dobrovoľné odvody do SP odporúčam ŽL založiť až v JANUÁRI !, nakoľko jej potom 1x bude vychádzať platiť odvody až od 1.7.2007, ak by začala v decembri, tak podáva k 31.3.2006 daň.priznanie za rok 2005 a ak by dosiahla určité príjmy (neviem to ihneď presne okolo 84 000) tak platí odvody už od 1.7.2006.

Ale napriek tomuto všetkému odporúčam platiť si aspoň nemocenské dobrovoľné - človek nevie čo sa môže stať....
STRELEC
08.01.06,07:53
Takze ak som si zalozil zivnost este v roku 2005 a nemam z nej ziaden prijem, tak je to rovnaka situacia, ako keby som si zakladal zivnost v roku 2006?
Od 01.07.2006 nebudeš teda plátcom do SP. Iba ak dobrovoľným - napr. na nemocenské poistenie (možno odporúčať!).
Pokiaľ nevykážeš ako živnostník stratu, resp. nemáš iný dôvod na podanie priznania - ani nemusíš podávať priznanie DP/FO. Možno by bolo dobré priznanie, aj keď nulové, podať. Tvoja správkyňa dane bude mať čo naskenovať a nebude Ťa prípadne neskôr "bombardovať" nejakým listom, že do terminu pre podanie priznania od Teba nič nedostali s výzvou, aby si tak urobil.
Aj keď Tvoj príjem bude nulový, bude treba na výpise z daň. priznania to oznámiť na SP a Tvojej zdravotke.
alaya1
30.01.09,13:37
Poprosim o radu. Zivnostnik, podnikajuci od 11.11.2008 ako SZCOm dovtedy mal zivnost ako zamestnanec na zmluvu, len popri zamestnani,plati si do ZP. Plati si do soc.poistovne odvody. No nevyjadrim sa teraz presne, nakolko sa v tom nevyznam- vraj je este 2.nemocenske poistenie, t.j. ak by ochorel nemocenske davky mu prijdu z 2 poisteni. Myslim, ze som sa nevyjadrila presne, ale aj tak vopred vam dakujem za vysvetlenie
.................................................. .................................................. ..........
Ospravedlnujem sa, mne moj prispevok nejako poprehadzalo, neviem preco.

Takze. Osoba bola zamestnancom na zmluvu, mala aj zivnost popri praci.
Od 11.11.2008 ukoncila pracovny pomer a stala sa SZCO.
Plati si zdrav.poistenie, aj poistenie do soc.poistovne.
Zaujima ma, vraj existuje este jedno, naviac nemocenske poistenie, ktore ked sa bude platit, tak ked bude napr. PN, dostane nemocenske davky z 2 poisteni. Iste som to napisala strasne blbo, no mne to bolo tiez takto prezentovane, tak si to chcem ujasnit. dakujem.

Odvody plati tie- minimalne.
alaya1
30.01.09,15:25
Kolko platí odvody do SP ?
Aká je to živnosť ako zamestnanec popri zamestnaní na zmluvu ?
Upravila som to v povodnom prispevku. Dakujem
veronikasad
30.01.09,16:01
Poprosim o radu. Zivnostnik, podnikajuci od 11.11.2008 ako SZCOm dovtedy mal zivnost ako zamestnanec na zmluvu, len popri zamestnani,plati si do ZP. Plati si do soc.poistovne odvody. No nevyjadrim sa teraz presne, nakolko sa v tom nevyznam- vraj je este 2.nemocenske poistenie, t.j. ak by ochorel nemocenske davky mu prijdu z 2 poisteni. Myslim, ze som sa nevyjadrila presne, ale aj tak vopred vam dakujem za vysvetlenie
.................................................. .................................................. ..........
Ospravedlnujem sa, mne moj prispevok nejako poprehadzalo, neviem preco.

Takze. Osoba bola zamestnancom na zmluvu, mala aj zivnost popri praci.
Od 11.11.2008 ukoncila pracovny pomer a stala sa SZCO.
Plati si zdrav.poistenie, aj poistenie do soc.poistovne.
Zaujima ma, vraj existuje este jedno, naviac nemocenske poistenie, ktore ked sa bude platit, tak ked bude napr. PN, dostane nemocenske davky z 2 poisteni. Iste som to napisala strasne blbo, no mne to bolo tiez takto prezentovane, tak si to chcem ujasnit. dakujem.

Odvody plati tie- minimalne.
Znovu sa pýtam, kolko platí odvody do SP? Pretože ak je živnostníkom od 11.11.2008, nie je povinným platitelom odvodov do SP. Mohol sa prihlásiť dobrovolne len na nemocenské poistenie, alebo dôchodkové poistenie, alebo celkové odvody dobrovolne poistenej osoby.

Dve samostatné dobrovolné nem.poistenia nemože mať. Môže si určiť vyšší vymeriavací základ. Zo zvýšeného VZ má nárok na nemocenské až po 26 týždňoch platenia poistného.
Ak jeho zamestnanie + dobrovolné nem. poistenie trvalo aspoň 270 dní, má nárok na nemocenské, avšak len z min. VZ 295,50 €.
alaya1
30.01.09,19:36
Znovu sa pýtam, kolko platí odvody do SP? Pretože ak je živnostníkom od 11.11.2008, nie je povinným platitelom odvodov do SP. Mohol sa prihlásiť dobrovolne len na nemocenské poistenie, alebo dôchodkové poistenie, alebo celkové odvody dobrovolne poistenej osoby.

Dve samostatné dobrovolné nem.poistenia nemože mať. Môže si určiť vyšší vymeriavací základ. Zo zvýšeného VZ má nárok na nemocenské až po 26 týždňoch platenia poistného.
Ak jeho zamestnanie + dobrovolné nem. poistenie trvalo aspoň 270 dní, má nárok na nemocenské, avšak len z min. VZ 295,50 €.
dakujem za odpoved