kačer
31.05.06,13:43
Pán Mihál,
už som zmätená. Aby som neurobila chybu poslala som dotaz na tri ZP s prípadmi, pri ktorých som si nie istá. Jedna ZP mi odpovedala, že nemusím robiť RZ ani jedému pracovníkovi a druhá ZP že všetkým, tretia neodpovedala. Tak Vás prosím o radu a v prílohe Vám zasielam text aj s odpoveďami so ZP.:confused:
alušik
31.05.06,11:54
Pán Mihál,
už som zmätená. Aby som neurobila chybu poslala som dotaz na tri ZP s prípadmi, pri ktorých som si nie istá. Jedna ZP mi odpovedala, že nemusím robiť RZ ani jedému pracovníkovi a druhá ZP že všetkým, tretia neodpovedala. Tak Vás prosím o radu a v prílohe Vám zasielam text aj s odpoveďami so ZP.:confused:

Nie som síce p. Mihál, ale skúsim odpovedať:
1. Nemusí podať RZP.
2. V tomto prípade si nemusel platiť v období 1-3 ZP, pretože zákon pozná samoplatiteľov až od 9/2005. V čase 1-8/2005 bol platiteľom poistného aj za dobrovoľne nezamestnaných štát. Vyžiadala by som si vrátiť zaplatené preddavky na poistné. RPZ tiež nie je povinný podať.
3. Nie je povinný podať RZP.
4. Rovnako nie je povinný podať RZP. Za obdobie 1.7.-10.7. zaplatil za neho poistné štát.

Takže nakoniec nie je povinnosť podať RZP za žiadneho z týchto zamestnancov. To, čo Vám druhá poisťovňa doporučila poznačiť do oddielu V. - nech si napíš zamestnanec do osobitnej žiadosti - nemusí sa kvôli tomu vyplňovať RZP.
Druhá poisťovňa vlastne odpísala tiež dobre, lebo tam dali podmienku - ak Vás zamestnanec o to požiada, tak vyplníte... Ak nepožiada - čo nie je povinný, tak robiť nemusíte.
princezna
01.06.06,05:03
chcem sa opýtať autora elektr. formulárov, prečo ak v riadku 24 uvediem dátum od 15.10. - 31.12.2005, tak v riadku 25 automaticky spočíta 79 dní, v skutočnosti je to len 78 dní ( 17+30+31), mam pocit, ze používa nesprávne nastavený kalendár a prejde to aj kontrolou.
jasl
01.06.06,05:22
Ja sa zasa chcem spýtať prečo v tlačive typu B na tretej strane nie je možné doplniť sadzbu poistného, to mám riadky 54-58 dopísať ručne?
dari1
01.06.06,05:53
Ja sa zasa chcem spýtať prečo v tlačive typu B na tretej strane nie je možné doplniť sadzbu poistného, to mám riadky 54-58 dopísať ručne?
Na prvej strane v riadku B04 musis zaciarknut, ci bola osoba so zdravotnym postihnutim alebo nie.
mazuma
01.06.06,10:29
chcem sa opýtať autora elektr. formulárov, prečo ak v riadku 24 uvediem dátum od 15.10. - 31.12.2005, tak v riadku 25 automaticky spočíta 79 dní, v skutočnosti je to len 78 dní ( 17+30+31), mam pocit, ze používa nesprávne nastavený kalendár a prejde to aj kontrolou.

Dobry den,

na strankach www.novezdravotnictvo.sk (http://www.novezdravotnictvo.sk) je oprava algoritmu vypoctu datumovaho pola. Stiahnite si prislusne tlacivo.

Autor
Katija
01.06.06,20:57
Dobry den,

na strankach www.novezdravotnictvo.sk (http://www.novezdravotnictvo.sk) je oprava algoritmu vypoctu datumovaho pola. Stiahnite si prislusne tlacivo.

AutorDátumove pole už v poriadku je, ale pri nulovom vymeriavacom základe je chyba v Type B na r.62 a r.64, v Type S na r.SB42 a r.SB44, v Type X na r. XB62 a r.XB64. Myslím si, že tam má byť 0 a nie NaN.
Melnick
01.06.06,20:59
Dátumove pole už v poriadku je, ale pri nulovom vymeriavacom základe je chyba v Type B na r.62 a r.64, v Type S na r.SB42 a r.SB44, v Type X na r. XB62 a r.XB64. Myslím si, že tam má byť 0 a nie NaN.
Tých chýb tam bolo viac aj v X-kovom tlačive
Katija
01.06.06,21:03
Tých chýb tam bolo viac aj v X-kovom tlačiveMajka, ak vieš aké, tak to autorovi povedz. Ja som si len skúšobne nahodila jednoduchú SZČO so stratou a zbadala som toto. Dalo by sa to prežiť, ale nepáči sa mi to.
Melnick
01.06.06,21:16
Majka, ak vieš aké, tak to autorovi povedz. Ja som si len skúšobne nahodila jednoduchú SZČO so stratou a zbadala som toto. Dalo by sa to prežiť, ale nepáči sa mi to.

Jasné Katka,už som tak urobila tuším v utorok.a teraz som to pozrela,takže už je opravená.Myslím tá ,na ktorú som upozornila ja.
alušik
02.06.06,05:17
Dobry den,

na strankach www.novezdravotnictvo.sk (http://www.novezdravotnictvo.sk) je oprava algoritmu vypoctu datumovaho pola. Stiahnite si prislusne tlacivo.

Autor

Tiež som tam objavila chybu v S viď r.S31-35. Nahodila som tam tento príklad:
mazuma
02.06.06,06:20
Tiež som tam objavila chybu v S viď r.S31-35. Nahodila som tam tento príklad:

Dobry den,

skusala som zadat Vas priklad a vo formulari, ktory je zverejneny mi to vypocitalo spravne. Ak mate ulozeny tento priklad skuste v nom dat prepocitaj. V hornej liste je to 3 ikona sprava.
Prosim, dajte mi vediet ci je to v poriadku.
Dakujem.

Maria Voznicka
Jana 55
02.06.06,06:30
Zamestnanec súbežne SZČO príjem zo živnosti 27.000sk a príjem zo zamestnania okolo 400.000sk.Preddavky zo živnosti neplatil.Viete mi povedať podľa čoho sa dá zistiť kedy sa preddavky zo živnosti platia?Závisi to od výšky príjimu zo živnosti?
Jana Motyčková
02.06.06,07:05
Predavky zo živnosti sa platia vždy od 1.júla do 30.júna nasledujúceho roku, ak v predchádzajúcom roku bol poistenec SZČO. Ak ale je súbeh so zamestnaním alebo ide o dôchodcu, študentov a pod., tak preddavky sa neplatia ak vyjdú nižšie ako 100 Sk.
T.j. ak je popri zamestnaní pri základe dane 400000 určite bude platiť predavky od 1.7.2006.
Terezap
02.06.06,09:19
PROSÍM !!! Máme zamestnanca na kratší ako polovičný prac. pomer. Jeho príjem za rok 2005 bol 27036,-Sk. Prosím, čo mám uviesť v RZ typ A IV.oddiel
v riadku 34. Vôbec mi to nie je jasné.( RZ podávame z dôvodu, že zamestnávateľ omylom odviedol vyššie preddavky a má tam cca 700,-Sk preplatok.) Moc ďakujem.
RenataK
02.06.06,09:50
Ako správne sa definuje konateľ s.r.o. od 1.9.2005 bez prac. pomeru? Je iba konateľ v spol. žiadne iné zamestnanie. Pre ZP je to dobrovoľne nezamestnaná osoba alebo SZČO? Aké má správne platiť preddavky?
Jana Motyčková
02.06.06,10:37
Ak ako konateľ nemal príjem, mal by byť samoplatiteľom od 1.9..
Jana Motyčková
02.06.06,10:38
PROSÍM !!! Máme zamestnanca na kratší ako polovičný prac. pomer. Jeho príjem za rok 2005 bol 27036,-Sk. Prosím, čo mám uviesť v RZ typ A IV.oddiel
v riadku 34. Vôbec mi to nie je jasné.( RZ podávame z dôvodu, že zamestnávateľ omylom odviedol vyššie preddavky a má tam cca 700,-Sk preplatok.) Moc ďakujem.
Minimálny mzdu zodpovedajúcu jeho pracovnému času.
Jana 55
02.06.06,11:27
Predavky zo živnosti sa platia vždy od 1.júla do 30.júna nasledujúceho roku, ak v predchádzajúcom roku bol poistenec SZČO. Ak ale je súbeh so zamestnaním alebo ide o dôchodcu, študentov a pod., tak preddavky sa neplatia ak vyjdú nižšie ako 100 Sk.
T.j. ak je popri zamestnaní pri základe dane 400000 určite bude platiť predavky od 1.7.2006.
Zo živnosti mal príjem len 27.000 sk.A nie je to tak,že povinnosť platiť preddavky zo živnosti by mu vznikla vtedy, keby jeho príjem zo živnosti prekročil sumu 78.000sk ???
Terezap
02.06.06,11:36
Minimálny mzdu zodpovedajúcu jeho pracovnému času. Rozumiem tomu správne : počet odpracovaných dní v mesiaci x minimálna sadzba ? A čo dovolenka ? Tá sa neráta ?
Jana Motyčková
02.06.06,11:58
Zo živnosti mal príjem len 27.000 sk.A nie je to tak,že povinnosť platiť preddavky zo živnosti by mu vznikla vtedy, keby jeho príjem zo živnosti prekročil sumu 78.000sk ???
Hranica 78000 prí príjme sa týka poistného do SP
Jana Motyčková
02.06.06,12:00
Rozumiem tomu správne : počet odpracovaných dní v mesiaci x minimálna sadzba ? A čo dovolenka ? Tá sa neráta ?
Štandardný výpočet minimálnej mzdy, nechce sa mi to stýkrát opakovať. Pokiaľ ide o dovolenku, tam to nie je jednoznačné, ak sa nezaráta do odpracovaného času je to obhájiteľné.
ESTER
04.06.06,05:40
SZČO starobný dôchodca, ktorý celý rok 2005 nevykonával žiadnu činnosť nedosiahol teda VZ mal by doplatiť poistné z minima za celý rok? Prizanie ktorého typu podáva?
Melnick
04.06.06,05:52
SZČO starobný dôchodca, ktorý celý rok 2005 nevykonával žiadnu činnosť nedosiahol teda VZ mal by doplatiť poistné z minima za celý rok? Prizanie ktorého typu podáva?
Ak nemal živnosť prerušenú,alebo zrušenú podáva TypB. Za obdobie 1.9-31.12 pri nízkopríjmových SZČO-dôchodcoch je platiteľom štát.
ESTER
04.06.06,06:28
Ak nemal živnosť prerušenú,alebo zrušenú podáva TypB. Za obdobie 1.9-31.12 pri nízkopríjmových SZČO-dôchodcoch je platiteľom štát.
Teda za 1-8/05 by mu vychádzalo poplatiť z minima a od 1.9.-31.12. by neplatil nič?
Jozef Mihál
04.06.06,07:28
Áno, bude mať VZ 52000 ako 8 x 6500 za 1-8/05, za 9-12/05 platí štát.
JOJA2
04.06.06,07:52
Zatial som nenašla prípad RZ pre osobu, ktorá bola zamestnaná v zahraničí, mala súbežný pracovný pomer v SR (s príjmom pod 78.000 Sk)a bola prihlásená aj ako konateľ firmy (z tej činnosti síce nemala príjem).
Melnick
04.06.06,08:08
Zatial som nenašla prípad RZ pre osobu, ktorá bola zamestnaná v zahraničí, mala súbežný pracovný pomer v SR (s príjmom pod 78.000 Sk)a bola prihlásená aj ako konateľ firmy (z tej činnosti síce nemala príjem).

Keďže zahraničie neovplyvňuje RZZP pre ZP si posudzovaná ako SZČO/konateľ/ a zamestnanec.Píšeš ,že príjem v súčte bol pod 78000.-Sk preto vyplňuješ TYPX + XA/zamestnanec/ +XB /konateľ/.

A takýchto kombinácií sa tu už riešilo.........
DanielaSL
04.06.06,08:32
Ozval sa mi jeden pán, je SZČO ale v Holandsku ...u nás je samoplatca. Platí si minimum. Treba mu robiť RZZP?
Jozef Mihál
04.06.06,08:34
Ak nemal príjmy v SR, netreba.
helka
04.06.06,15:20
Dcéra je VŠ a súčastne SZČO. VZ za rok bol iba 21799,-, keď to dohodím do tabulky nevé zdravotníctvo vychádza mi, že má zaplatiť 10920,-Sk. Je to pravda?
Melnick
04.06.06,15:52
Dcéra je VŠ a súčastne SZČO. VZ za rok bol iba 21799,-, keď to dohodím do tabulky nevé zdravotníctvo vychádza mi, že má zaplatiť 10920,-Sk. Je to pravda?
Nie .
Dcére v RZZP vyplníš aj oddiel IV. Pretože za študenta,ktorý má nízke príjmy za obdobie sept.-dec. poistné platí štát. Potom ten nedoplatok bude nižší o 4x 910 v prípade ,že jej príjem v mesiacoch 9-12 nepresiahol 1/2 úhrnu MM.
zabiatko7282
05.06.06,08:44
Prosim Vás mam robit RZ mame ktorá je dobrovolne nezamestnana cely rok 2005. Nic nepobera a ZP si plati sama.
Dakujem
Janine
05.06.06,09:05
Prosim, do 30.4.05 zamestnanec, potom dochodca, od 1.9. do 31.12. prekrocil prijem na dohodu 13000 sk, tlacivo S+SA?
(tazko sa mi hlada v teme, mozno to uz aj bolo)
Barbara
06.06.06,10:07
Prosim Vás mam robit RZ mame ktorá je dobrovolne nezamestnana cely rok 2005. Nic nepobera a ZP si plati sama.
Dakujem


nie, netreba
Jana Motyčková
06.06.06,10:18
Prosim, do 30.4.05 zamestnanec, potom dochodca, od 1.9. do 31.12. prekrocil prijem na dohodu 13000 sk, tlacivo S+SA?
(tazko sa mi hlada v teme, mozno to uz aj bolo)
S+SA+SC. Ak v súčte VZ zo zamestnania a príjem z dohôd za 9-12 bol nižší ako 78000, tak X+XA+XC.
Tánička
06.06.06,11:04
Neviem ako vypísať tlačivo X odd. VI.
1) ak zamestnanec bol PN od 27.6. do 31.12.
budem písať správne ak napíšem :
január - máj 6500
jún (6500 : 30) x 26 = 5634 ?
júl - december 0 ?

2) ak zamestnanec bol PN od 26.10. do 31.12. a od 01.09.2006 si uplatňuje zníženú sadzbu na ZP .:
január - august 6500
september tiež 6500 (nie je invalid iba ZŤP 50%) ?
október (6500 : 30) x 25 = 5417 ?
november, december 0 ?
Jana Motyčková
06.06.06,11:34
1. Ak mal len 1 zamestnanie, tak v júni treba zapísať jeho minimálnu mzdu za jún, ak mal súbeh viacerých činností, tak je to zložitejšie - viď poučenia.
2. Detto október - jeho minimálna mzda.
Hanah
06.06.06,11:36
Robím výplaty za máj, kde chcem už zamestnancom zohľadniť aj nedoplatky z ročného zúčtovania ZP.
Zamestnanec mal čistú mzdu pred zohľadnením nedoplatku 18009,-
Po zohľadnení nedoplatku na RZZP, ktorý bol 510 Sk, a ktorý znižuje zamestnancovi základ dane, mi vyšla čistá mzda 18106,- t.j. ešte vyššia ako predtým.
Musím ešte túto čistú mzdu ponížiť o celých 510 Sk ešte raz, aby mi to vlastne zaplatil, keď ja ako zamestnávateľ tých 510 za neho skutočne odvediem, však?

Ďakujem.
hana
Tánička
06.06.06,11:46
1. Ak mal len 1 zamestnanie, tak v júni treba zapísať jeho minimálnu mzdu za jún, ak mal súbeh viacerých činností, tak je to zložitejšie - viď poučenia.
2. Detto október - jeho minimálna mzda.

Som dosť nechápavá a chcem aby to bolo správne, bude jeho minimálna mzda za jún 6500 alebo (6500 : 30) x 26? (PN bola od 27.6.).
Ďakujem
Evanka
06.06.06,12:09
Máme študenta na DBŠ. do ZP sme ho neprihlasovali. Nie je ani samoplatiteľ. Sám si podá v roku 2007 z titulu výšky príjmu (10000/mes.)Ročné zúčtovanie ... Čím viac o tom rozmýšľam, tak tým viac sa utvrdzujem v tom, že je tento študent znevýhodnený, pretože v konečnom dôsledku sa mu zdanil aj výdavok na zdravotné poistenie. Je to blbá úvaha?
Tento študent končí štúdium štátnicami 20.júna 2006. Ak uzatvoríme s ním zmluvu na HPP od 21. júna 2006, bude sa tento mesiac považovať za súbeh a nebude povinný platiť do ZP z DBŠ za jún, alebo by musel byť dátum uzatvorenia HPP aspoň 20. júna?
Jana Motyčková
06.06.06,12:20
Som dosť nechápavá a chcem aby to bolo správne, bude jeho minimálna mzda za jún 6500 alebo (6500 : 30) x 26? (PN bola od 27.6.).
Ďakujem
Minimálna mzda sa nepočíta podľa kalendárnych dní ale podľa pracovného času - v závislosti od výšky úväzku, od toho, či je mesačne alebo hodinovo odmeňovaný, prípadne, či je ID.
Jana Motyčková
06.06.06,12:26
Robím výplaty za máj, kde chcem už zamestnancom zohľadniť aj nedoplatky z ročného zúčtovania ZP.
Zamestnanec mal čistú mzdu pred zohľadnením nedoplatku 18009,-
Po zohľadnení nedoplatku na RZZP, ktorý bol 510 Sk, a ktorý znižuje zamestnancovi základ dane, mi vyšla čistá mzda 18106,- t.j. ešte vyššia ako predtým.
Musím ešte túto čistú mzdu ponížiť o celých 510 Sk ešte raz, aby mi to vlastne zaplatil, keď ja ako zamestnávateľ tých 510 za neho skutočne odvediem, však?

Ďakujem.
hana
Čistá mzda sa vypočíta :
hrubá mzda mínus poistné bežné mínus nedoplatok z RZZP mínus preddavok na daň
Preddavok na daň je 19% z toho podčiarknutého po odpočítaní nezdaniteľnej časti.
Jana Motyčková
06.06.06,12:35
Máme študenta na DBŠ. do ZP sme ho neprihlasovali. Nie je ani samoplatiteľ. Sám si podá v roku 2007 z titulu výšky príjmu (10000/mes.)Ročné zúčtovanie ... Čím viac o tom rozmýšľam, tak tým viac sa utvrdzujem v tom, že je tento študent znevýhodnený, pretože v konečnom dôsledku sa mu zdanil aj výdavok na zdravotné poistenie. Je to blbá úvaha?
Nie je to blbá úvaha, ale tento rok si to potom bude môcť dať do nákladov (dúfam).

Tento študent končí štúdium štátnicami 20.júna 2006. Ak uzatvoríme s ním zmluvu na HPP od 21. júna 2006, bude sa tento mesiac považovať za súbeh a nebude povinný platiť do ZP z DBŠ za jún, alebo by musel byť dátum uzatvorenia HPP aspoň 20. júna?
Ak tým myslíš to, že k 20.júnu skončí DBP a 21. začne pracovný pomer, tak pri momentálne platnej vyhláške je to jedno, ale či bude platiť aj pre RZZP za rok 2006, to neviem.
Evanka
06.06.06,13:36
Jani ďakujem.

Nie je to blbá úvaha, ale tento rok si to potom bude môcť dať do nákladov (dúfam).
Tak to by bolo potom v poriadku, ale zatiaľ sa nikde o tom nehovorilo.


Ak tým myslíš to, že k 20.júnu skončí DBP a 21. začne pracovný pomer, tak pri momentálne platnej vyhláške je to jedno, ale či bude platiť aj pre RZZP za rok 2006, to neviem.
Myslela som, že pri súbehu zamestnania a DBŠ sa z DBŠ neplatia odvody do ZP, či sa mi to pletie?
Emőke
07.06.06,06:49
Robím výplaty za máj, kde chcem už zamestnancom zohľadniť aj nedoplatky z ročného zúčtovania ZP.
Zamestnanec mal čistú mzdu pred zohľadnením nedoplatku 18009,-
Po zohľadnení nedoplatku na RZZP, ktorý bol 510 Sk, a ktorý znižuje zamestnancovi základ dane, mi vyšla čistá mzda 18106,- t.j. ešte vyššia ako predtým.
Musím ešte túto čistú mzdu ponížiť o celých 510 Sk ešte raz, aby mi to vlastne zaplatil, keď ja ako zamestnávateľ tých 510 za neho skutočne odvediem, však?

Ďakujem.
hana

Celkom Ti nerozumiem. Zatiaľ som v našom mzdovom programe nenašla kód pre zadanie výsledkov ročného zúčtovania, ale už pri výplatách za mesiac máj som zadávala tie výsledky nasledovne: nie čistú mzdu som opravila, ale vypočítané poistné,( a to hlavne kôli zdaneniu. T.j. pri vrátenom preplatku sa ten musí zdaniť).Tam zadávaš preplatky mínusom, a nedoplatky plusom. A samozrajme musíš rozdeliť a natypovať aj za zamestnanca sumu, kt. mu výjde, a za zamestnávateľa tiež sumu, kt. mu výjde. Mám ale pocit, že sme sa unáhlili, keďže pri rekapitulácii mi nesedel vymeriavací základ s vypočítaným poistným. Tak som teda poslala zároveň oznámenie zamestnávateľa s výkazom, s poznámkou, že preplatok sa zohľadnil vo výplatách za mesiac máj. Nech Ťa teší ale jedna vec, nie sme sami, lebo viac účtovníčok už zohľadnilo výsledky ročného zúčtovania práve vo výplatách za mesiac máj.:D
Zuzka11
07.06.06,07:22
Hľadala som...ale nenašla:-( Umelec, zamestnaný v SND, príjmy od Slovgramu, tantiemy...podáva RZZP? A Ktoré???
Jana Motyčková
07.06.06,08:16
Jani ďakujem.

Tak to by bolo potom v poriadku, ale zatiaľ sa nikde o tom nehovorilo.


Myslela som, že pri súbehu zamestnania a DBŠ sa z DBŠ neplatia odvody do ZP, či sa mi to pletie?
Vyhláška, ktorá platí k RZZP hovorí, že príjem z dohody za mesiac v ktorom poistenec bol čo i len deň zamestnancom, SZČO alebo poberal nemocenské dávky sa neberie do úvahy. T.j. ak to bude platť naďalej aj pre rok 2006, tak je jedno, či pracovná zmluva bude od 20.6., alebo od 21.6..
Jana Motyčková
07.06.06,08:23
Celkom Ti nerozumiem. Zatiaľ som v našom mzdovom programe nenašla kód pre zadanie výsledkov ročného zúčtovania, ale už pri výplatách za mesiac máj som zadávala tie výsledky nasledovne: nie čistú mzdu som opravila, ale vypočítané poistné,( a to hlavne kôli zdaneniu. T.j. pri vrátenom preplatku sa ten musí zdaniť).Tam zadávaš preplatky mínusom, a nedoplatky plusom. A samozrajme musíš rozdeliť a natypovať aj za zamestnanca sumu, kt. mu výjde, a za zamestnávateľa tiež sumu, kt. mu výjde. Mám ale pocit, že sme sa unáhlili, keďže pri rekapitulácii mi nesedel vymeriavací základ s vypočítaným poistným. Tak som teda poslala zároveň oznámenie zamestnávateľa s výkazom, s poznámkou, že preplatok sa zohľadnil vo výplatách za mesiac máj. Nech Ťa teší ale jedna vec, nie sme sami, lebo viac účtovníčok už zohľadnilo výsledky ročného zúčtovania práve vo výplatách za mesiac máj.:D
1. Preplatok sa nezdaňuje u zamestnávteľa !!! Preplatok zamestnanca z RZZP je príjmom podĺa §8 zákona o dani z príjmu, zamestnávateľ z toho nemôže zraziť preddavok., zamestnanec si musí urobiť na konci roku daňové priznanie.
2. Do zdravotnej poisťovne sa preplatky a nedoplatky za zamestnancov aj zamestnávateľov budú hradiť až na základe oznámenia, ktoré posiela zamestnávateľ do ZP do 31.8.. Nemôže sa uviesť v mesačnom výkaze pre ZP. Vo výplate poistné moižno zraziť alebo vyplatiť už za mesiac máj, najneskôr v septembrovej výplate.
Jana Motyčková
07.06.06,08:33
Hľadala som...ale nenašla:-( Umelec, zamestnaný v SND, príjmy od Slovgramu, tantiemy...podáva RZZP? A Ktoré???
Tantiemy sú podiely na zisku pokiaľ viem, ktoré sa nezdaňujú a nejdú ani do príjmu pre RZZP.
Príjmy od Slovgramu sú čo - autorské honoráre alebo nejaké príjmy na základe dohôd, pracovných vzťahov ? Ak sú to autorské honoráre, vykonával tú činnosť aj do augusta ?
Evanka
07.06.06,09:38
Vyhláška, ktorá platí k RZZP hovorí, že príjem z dohody za mesiac v ktorom poistenec bol čo i len deň zamestnancom, SZČO alebo poberal nemocenské dávky sa neberie do úvahy. T.j. ak to bude platť naďalej aj pre rok 2006, tak je jedno, či pracovná zmluva bude od 20.6., alebo od 21.6..
Janka, vďaka. Marilo sa mi, že niekde som to čítala, ale som to spätne nevedla nájsť.
hlavenka
07.06.06,09:46
Dobrý deň, v roku 2005 som mal príjmy ako zamestnanec u dvoch zamestnávateľov, ďalej som pracoval na dohodu, neskôr už ako sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia na sprostredkovateľské zmluvy, ale bolol som ZSČO. Môžete mi poradiť, či mám podávať zúčtovanie ZP a na akom formuláry? V roku 2005 som neplatil žiadne odvody na zdravotné poistenie ako sprostredkovateľ iba ako zamestnanec. Ďakujem za Vašu odpoveď. Miroslav Hlavanka
Evanka
07.06.06,09:53
Dobrý deň, v roku 2005 som mal príjmy ako zamestnanec u dvoch zamestnávateľov, ďalej som pracoval na dohodu, neskôr už ako sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia na sprostredkovateľské zmluvy, ale bolol som ZSČO. Môžete mi poradiť, či mám podávať zúčtovanie ZP a na akom formuláry? V roku 2005 som neplatil žiadne odvody na zdravotné poistenie ako sprostredkovateľ iba ako zamestnanec. Ďakujem za Vašu odpoveď. Miroslav Hlavanka
Podáš RZZP na formulári S.
danastefan
07.06.06,10:24
To znamená ,že ak SZČO mal príjem aj z dohody tak sa nezaratáva do vymeriavaceho základu na zdr.poistenie.Teda zákl.dane z príjmu mínus príjem za dohody + výdavky na poistné = vymeriavací základ? Platí tlačivo B. Vďaka za radu.
Donda
07.06.06,17:30
SZČO zaplatila do zdravotnej poisťovne v r.2005 o 1000,- Sk menej, keďže sa dozvedela, že má preplatok z minulých rokov. Ako si môže túto čiastku uplatniť v ročnom zúčtovaní?
alušik
08.06.06,05:22
SZČO zaplatila do zdravotnej poisťovne v r.2005 o 1000,- Sk menej, keďže sa dozvedela, že má preplatok z minulých rokov. Ako si môže túto čiastku uplatniť v ročnom zúčtovaní?

Ja som tiež mala prípad, že si poisťovňa "započítala" preddavky s preplatkom a teda SZČO zaplatila menej. Vypísala som to tak, že do r.26 som dala plnú sumu zaplatených preddavkov, hoci v účtovníctve to zaúčtované nemám. Na ZP mi vytlačili úhradu preddavkov a mali ich tam v plnej sume. Akurát potom, do r.28 to dať nemôžeš, pretože to nebolo zaúčtované do výdavkov OZD.;) Takže tam dáš len sumu, ktorú si naozaj cez účtovníctvo zaúčtovala.
hrsk
08.06.06,06:58
Dobry den,
poprosim o radu. Zamestnanec bol v roku 2004 zamestnany u zamestnavatela A. V 01/2005 a 02/2005 u zamestnavatela B s prijmom nizsim ako 43095. Od 03/2005 doteraz u zamestnavatela C s prijmom vyssim ako 43095. V 04/2005 dostal z byvalej firmy A vylateny doplatok odmeny, z ktorej nebolo odvedene ZP. Moze tomtu zamestnanacovi spravit rocne zuctovanie zamestnavate C a je potrebne doplatok odmien od zamestnavatela A zahrnut do rocneho zuctovania ?
Dakujem
alušik
08.06.06,07:09
Dobry den,
poprosim o radu. Zamestnanec bol v roku 2004 zamestnany u zamestnavatela A. V 01/2005 a 02/2005 u zamestnavatela B s prijmom nizsim ako 43095. Od 03/2005 doteraz u zamestnavatela C s prijmom vyssim ako 43095. V 04/2005 dostal z byvalej firmy A vylateny doplatok odmeny, z ktorej nebolo odvedene ZP. Moze tomtu zamestnanacovi spravit rocne zuctovanie zamestnavate C a je potrebne doplatok odmien od zamestnavatela A zahrnut do rocneho zuctovania ?
Dakujem

Ak nebol ani jeden deň SZČo a nebol ani jeden deň samoplatiteľom, tak RZP môže urobiť zamestnávateľ C. Vychádzať bude z dokladov o príjme od všetkých zamestnávateľov, no a myslím si, že ten zamestnávateľ A určite zapíše odmenu do úhrnu príjmov. To, že nebolo zrazené ZP je v poriadku - zamestnávateľ nemal túto povinnosť v danom mesiaci, keď už človiečik nebol jeho zamestnancom... ;)

Opravujem sa - dnes mi to s chybami "ide"... Pritom som sama v inom príspevku odpovedala, že na takéto príjmy sa v RZP neprihliada.:o
Jana Motyčková
08.06.06,07:51
Dobry den,
poprosim o radu. Zamestnanec bol v roku 2004 zamestnany u zamestnavatela A. V 01/2005 a 02/2005 u zamestnavatela B s prijmom nizsim ako 43095. Od 03/2005 doteraz u zamestnavatela C s prijmom vyssim ako 43095. V 04/2005 dostal z byvalej firmy A vylateny doplatok odmeny, z ktorej nebolo odvedene ZP. Moze tomtu zamestnanacovi spravit rocne zuctovanie zamestnavate C a je potrebne doplatok odmien od zamestnavatela A zahrnut do rocneho zuctovania ?
Dakujem
Ako píše Alušik, môžeš požiadať zamestnávateľa C o vykonanie RZZP. Príjem od zamestnávateľa A nejde do vymeriavacieho základu pre ZP, lebo je to príjem po skončení pracovného pomeru.
alušik
08.06.06,07:53
Ako píše Alušik, môžeš požiadať zamestnávateľa C o vykonanie RZZP. Príjem od zamestnávateľa A nejde do vymeriavacieho základu pre ZP, lebo je to príjem po skončení pracovného pomeru.

Hm, tak to je fajn, keď niekto neplatí z príjmu, ktorý reálne má - a predpokladám, že nie malá suma to bude. A niekto naopak musí zaplatiť aj keď nedostane nič... Napr. SZČO bez príjmu, konateľ bez príjmu, ak nemajú súčasne aj pracovný pomer.:o :eek:
Jana Motyčková
08.06.06,08:20
Hm, tak to je fajn, keď niekto neplatí z príjmu, ktorý reálne má - a predpokladám, že nie malá suma to bude. A niekto naopak musí zaplatiť aj keď nedostane nič... Napr. SZČO bez príjmu, konateľ bez príjmu, ak nemajú súčasne aj pracovný pomer.:o :eek:
To je podobne ako dohody popri zamestnaní, keď mám zamestnanie trebárs na 1000 Sk mesačne, môžem mať dohody aj na milión.
Ja som za to, nech sa platí radšej nižšia sadzba ale zo všetkého príjmu a žiadne minimum a maximum. A aj to zúčtovanie by bolo potom celkom jednoduché.
Iveta Matlovičová
08.06.06,08:59
čo si myslíte o tom, že "má byť prepl./ned. z RZZP za zamestnávateľa súčasťou ceny práce ?"
Jana Motyčková
08.06.06,09:00
Nemá .
Viď §130 ods 5 Zákonníka práce - hovorí sa tam iba o preddavkoch na ZP.
Iveta Matlovičová
08.06.06,09:26
ja viem len som si to chcela s niekým potvrdiť :-) i keď ..
Jana Motyčková
08.06.06,09:45
O celkovej cene práce si môžem myslieť čo chcem, ale na pásku a do nejakých potvrdení dávam to, čo je v ZP.
ESTER
08.06.06,18:24
Ako mám vyplniť riadky tlačiva SC?

V riadku C04 je obdobie od 1.11.05 - 17.11.05
V riadku C05 je suma 326
V riadku C06 čo mám uviesť?
Ide o samoplatiteľa poistného.
Taktiež neviem čo uviesť v C11 za november.
Jana Motyčková
08.06.06,18:51
C06 je príjem podľa §5 a §6 zákona o dani z príjmu okrem príjmu z prenájmu, ak taký mal v tom období. Ak ale v novembri bol časť mesiaca zamesnanec, SZČO alebo poberal nemocenskú dávku, tak sa tam uvedie iba príjem podľa §6. Tú istú sumu potom uvedieš v stĺpci C11 za november.
FAA
08.06.06,21:59
Len sa chcem uistiť prosím. Je povinný podať RZZP, presnejšie, priznať príjmy zo SZČO, aj živnostník, ktorý k 30.6.2005 zrušil živnosť a založil s.r.o.? Ak áno, vyzerá to na nesympatický nedoplatok a vyššiu averziu voči našej vládnucej vrstve.Vďaka. FAA
Melnick
08.06.06,22:02
Len sa chcem uistiť prosím. Je povinný podať RZZP, presnejšie, priznať príjmy zo SZČO, aj živnostník, ktorý k 30.6.2005 zrušil živnosť a založil s.r.o.? Ak áno, vyzerá to na nesympatický nedoplatok a vyššiu averziu voči našej vládnucej vrstve.Vďaka. FAA
No ,vyzerá to na vyššiu averziu.
Iveta Matlovičová
09.06.06,05:42
Ahojte poraďáci,

chcem tu vložiť dotaz mojej jednej známej, ktorá vás chce poprosiť o Váš názor:

Jedná sa o túto vec:
"Za rok 2004 som ako SZČO dosiahol stratu (z dôvodu neplatenia faktúr).
Preddavky na zdravotné poistenie v roku 2005 som automaticky platil z minimálneho vymeriavacieho základu. V roku 2005 boli vyplatené všetky faktúry (aj z roku 2004) a dosiahol som zisk, z ktorého mi vyplýva povinnosť platit preddavky na zdravotné poistenie na rok 2006 z maximálneho vymeriavacieho základu, s čím som aj rátal.
Vďaka tomuto ročnému zúčtovaniu mi vyšiel nedoplatok poistného za rok 2005 vo výške 52.000,-Sk.
Nerozumiem Vášmu ročnému zúčtovaniu, prečo by som za svoj zisk (nie mojou vinou) mal platit dvakrát z maxima, jedenkrát - teraz platím vďaka mojím vysokým príjmom dosiahnutých v roku 2005 vyššie odvody v roku 2006 a ešte raz ich zaplatím v RZZP za rok 2005?" Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale mi to takto jednoducho vychádza.
Dakujem
alušik
09.06.06,06:50
Ahojte poraďáci,

chcem tu vložiť dotaz mojej jednej známej, ktorá vás chce poprosiť o Váš názor:

Jedná sa o túto vec:
"Za rok 2004 som ako SZČO dosiahol stratu (z dôvodu neplatenia faktúr).
Preddavky na zdravotné poistenie v roku 2005 som automaticky platil z minimálneho vymeriavacieho základu. V roku 2005 boli vyplatené všetky faktúry (aj z roku 2004) a dosiahol som zisk, z ktorého mi vyplýva povinnosť platit preddavky na zdravotné poistenie na rok 2006 z maximálneho vymeriavacieho základu, s čím som aj rátal.
Vďaka tomuto ročnému zúčtovaniu mi vyšiel nedoplatok poistného za rok 2005 vo výške 52.000,-Sk.
Nerozumiem Vášmu ročnému zúčtovaniu, prečo by som za svoj zisk (nie mojou vinou) mal platit dvakrát z maxima, jedenkrát - teraz platím vďaka mojím vysokým príjmom dosiahnutých v roku 2005 vyššie odvody v roku 2006 a ešte raz ich zaplatím v RZZP za rok 2005?" Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale mi to takto jednoducho vychádza.
Dakujem

Jeden krát treba doplatiť za rok 2005 - to je pravda. Ak boli vysoké príjmy a bolo platené minimum, tak je to naozaj tak. Čo sa týka preddavkov na rok 2006 - ak v tomto roku nebudú také vysoké príjmy, tak sa jej preddavky pri RZP za rok 2006 vrátia. Skúsila by som zdravotnú poisťovňu požiadať o zníženie platenia vypočítaného preddavku s patričným odôvodnením, ak ZP vyhovie, tak nebude musieť platiť tak veľa. Za pokus to stojí. Ak nevyhovie a príjmy za rok 2006 nebudú také vysoké, tak môže očakávať vysoké preplatky budúci rok.;)
FAA
09.06.06,07:14
Ahojte poraďáci,

chcem tu vložiť dotaz mojej jednej známej, ktorá vás chce poprosiť o Váš názor:

Jedná sa o túto vec:
"Za rok 2004 som ako SZČO dosiahol stratu (z dôvodu neplatenia faktúr).
Preddavky na zdravotné poistenie v roku 2005 som automaticky platil z minimálneho vymeriavacieho základu. V roku 2005 boli vyplatené všetky faktúry (aj z roku 2004) a dosiahol som zisk, z ktorého mi vyplýva povinnosť platit preddavky na zdravotné poistenie na rok 2006 z maximálneho vymeriavacieho základu, s čím som aj rátal.
Vďaka tomuto ročnému zúčtovaniu mi vyšiel nedoplatok poistného za rok 2005 vo výške 52.000,-Sk.
Nerozumiem Vášmu ročnému zúčtovaniu, prečo by som za svoj zisk (nie mojou vinou) mal platit dvakrát z maxima, jedenkrát - teraz platím vďaka mojím vysokým príjmom dosiahnutých v roku 2005 vyššie odvody v roku 2006 a ešte raz ich zaplatím v RZZP za rok 2005?" Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale mi to takto jednoducho vychádza.
Dakujem

Máte smolu, keby tieto skutočnosti nastali o rok skôr, ušetríte 52 000,-. Ak vym.základ za rok 2006 budete mať nižší, tak vám prepatok vrátia.
Takže s chuťou do boja. Ináč, dávam vám do pozornosti príspevky vyššie. FAA
Hanah
09.06.06,07:30
Ahojte poraďáci.

Pozerám dnes na "Oznámenie pre poisťovňu", pretože keď som RZZP už zúčtovala, chcem to hneď celé uzavrieť a mať s tým pokoj... (v tejto firme totiž nemám zamestnancov, ktorým by RZZP robil iný zamestnávateľ, tak nemusím čakať na nahlásenia N/P ...)

Ale vediem mzdy i vo firmách, kde na nahlásenie N/P od iných zamestnávateľov budem musieť počkať a práve v tejto súvislosti som v poučení pre oznámenie narazila na takúto vetu:

"Ak ročné zúčtovanie vykonal sám zamestnanec alebo iný zamestnávateľ, tak sa uvádza hodnota nedoplatku (+) alebo preplatku (-) zamestnávateľa, ktorý podáva oznámenie, uvedená v III. oddieli oznámenia o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa vystaveného a doručeného zamestnancom (iným zamestnávateľom). V takomto prípade sa uvádzajú len hodnoty najmenej 100 Sk."

Myslí sa tým, že sa uvádzajú len preplatky väčšie ako -100 a nedoplatky väčšie ako +100 ?
alušik
09.06.06,07:34
Ahojte poraďáci.

Pozerám dnes na "Oznámenie pre poisťovňu", pretože keď som RZZP už zúčtovala, chcem to hneď celé uzavrieť a mať s tým pokoj... (v tejto firme totiž nemám zamestnancov, ktorým by RZZP robil iný zamestnávateľ, tak nemusím čakať na nahlásenia N/P ...)

Ale vediem mzdy i vo firmách, kde na nahlásenie N/P od iných zamestnávateľov budem musieť počkať a práve v tejto súvislosti som v poučení pre oznámenie narazila na takúto vetu:

"Ak ročné zúčtovanie vykonal sám zamestnanec alebo iný zamestnávateľ, tak sa uvádza hodnota nedoplatku (+) alebo preplatku (-) zamestnávateľa, ktorý podáva oznámenie, uvedená v III. oddieli oznámenia o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa vystaveného a doručeného zamestnancom (iným zamestnávateľom). V takomto prípade sa uvádzajú len hodnoty najmenej 100 Sk."

Myslí sa tým, že sa uvádzajú len preplatky väčšie ako -100 a nedoplatky väčšie ako +100.

Áno, je to tak. A aká bola Tvoja otázka? Ak robíš zúčtovanie ty, tak v Oznámení uvádzaš všetky preplatky a nedoplatky, t.j. aj tie do 100 Sk. Ak však robí ročné zúčtovanie sám zamestnanec alebo iný zamestnávateľ, tak majú povinnosť oznámiť Ti len preplatky/nedoplatky presahujúce 100 Sk Teba-ako zamestnávateľa.
Hanah
09.06.06,07:40
Otázka bola tá posledná veta, len som tam zabudla dať otáznik ... :-)
Dík za odpoveď.
Hana
ESTER
09.06.06,07:43
C06 je príjem podľa §5 a §6 zákona o dani z príjmu okrem príjmu z prenájmu, ak taký mal v tom období. Ak ale v novembri bol časť mesiaca zamesnanec, SZČO alebo poberal nemocenskú dávku, tak sa tam uvedie iba príjem podľa §6. Tú istú sumu potom uvedieš v stĺpci C11 za november.
Ja som tlačivo SC zvolila preto, že v tomto období išlo o samoplatiteľa. Je toto dobré tlačivo? V tomto období nemal žiadne príjem podľa §5 a 6. Takže ak v C04 je 1.11.05-17.121.05
C05 326 Sk
Takže do C06 som dala 4105 je to dobré? A čo dať potom do C11?
Zuzka11
09.06.06,07:44
Tantiemy sú podiely na zisku pokiaľ viem, ktoré sa nezdaňujú a nejdú ani do príjmu pre RZZP.
Príjmy od Slovgramu sú čo - autorské honoráre alebo nejaké príjmy na základe dohôd, pracovných vzťahov ? Ak sú to autorské honoráre, vykonával tú činnosť aj do augusta ?

Príjmy zo Slovgramu sú honoráre, odvádzala sa z nich len 19% daň. Neplatili poistné a činnosť vykonával celý rok...a sú to príjmy dosť vysoké, tak som na rozpakoch...a ani neviem, ktoré tlačivo by som mala použiť...:o
alušik
09.06.06,07:46
Otázka bola tá posledná veta, len som tam zabudla dať otáznik ... :-)
Dík za odpoveď.
Hana

No je to jednoduché - pri RZP, ktoré robí zamestnanec alebo iný zamestnávateľ, Ti tie nižšie sumy neoznamujú, takže Ty o nich vlastne ani nevieš a nemôžeš ich tam zapísať. :)
V poučení je to asi preto, ak by Ti niekto oznámil Tvoj preplatok/nedoplatok nižší ako 100 Sk (čo sa neoznamuje), tak aby si ho do tohto Oznámenia nezapísala.;)
alušik
09.06.06,07:49
Príjmy zo Slovgramu sú honoráre, odvádzala sa z nich len 19% daň. Neplatili poistné a činnosť vykonával celý rok...a sú to príjmy dosť vysoké, tak som na rozpakoch...a ani neviem, ktoré tlačivo by som mala použiť...:o

Príjmy zdaňované zrážkovou daňou nevstupujú do RZP. Ak si ich však do daňového priznania zahrnula, tým pádom sa zrážková daň stala preddavkovou a do RZP takýto príjem zahrnúť musíš... Tak neviem, zdaňovali tie honoráre zrážkovou daňou alebo si tou 19% daňou myslela daň vypočítanú v daňovom priznaní?
Zuzka11
09.06.06,07:52
Príjmy zdaňované zrážkovou daňou nevstupujú do RZP. Ak si ich však do daňového priznania zahrnula, tým pádom sa zrážková daň stala preddavkovou a do RZP takýto príjem zahrnúť musíš... Tak neviem, zdaňovali tie honoráre zrážkovou daňou alebo si tou 19% daňou myslela daň vypočítanú v daňovom priznaní?

Zrazili ich v Slovgrame a klient dostal klasicke potvrdenie o zrazených a odvedených preddavkoch....
McMarti
09.06.06,11:21
NEVIEM ZARADIT DO AKEHO TLACIVA VYPLNIT TUTO MOJU NESTATNU OSOBKU, BOL STUDENTOM DO 30.6.2005, OD 1.5.2005 MA ZIVNOST KTORA JE POZASTAVENA OD 17.8.2005 NA ROK, PRIJMY A VYDAJE ZO SZCO NEMAL ZIADNE. UHRADENE MAL PREDDAVKY VO VYSKE 2300SK ZA ROK 2005 VO 2.2006.
Melnick
09.06.06,12:00
NEVIEM ZARADIT DO AKEHO TLACIVA VYPLNIT TUTO MOJU NESTATNU OSOBKU, BOL STUDENTOM DO 30.6.2005, OD 1.5.2005 MA ZIVNOST KTORA JE POZASTAVENA OD 17.8.2005 NA ROK, PRIJMY A VYDAJE ZO SZCO NEMAL ZIADNE. UHRADENE MAL PREDDAVKY VO VYSKE 2300SK ZA ROK 2005 VO 2.2006.
Vyplníš "B", musí ako SZČO vyplniť aj keď príjem bol "nula".
Katija
09.06.06,14:02
NEVIEM ZARADIT DO AKEHO TLACIVA VYPLNIT TUTO MOJU NESTATNU OSOBKU, BOL STUDENTOM DO 30.6.2005, OD 1.5.2005 MA ZIVNOST KTORA JE POZASTAVENA OD 17.8.2005 NA ROK, PRIJMY A VYDAJE ZO SZCO NEMAL ZIADNE. UHRADENE MAL PREDDAVKY VO VYSKE 2300SK ZA ROK 2005 VO 2.2006.
Vyplníš "B", musí ako SZČO vyplniť aj keď príjem bol "nula". No a čo bol od 1.9.2005? Zase študent? Alebo bol na úrade práce ? Vtedy by snáď stačilo B.
Ale tie preddavky vo výške 2300,- mi skôr hovoria, že by to mohlo byť 4 x 575,-Sk - čiže zrejme bol dobrovoľne nezamestnaná osoba. Potom by bolo treba urobiť X+XB+XC.
GERTA
09.06.06,16:30
Dobrý deň. Prosím o radu. Aký typ tlačiva použiť pre človiečika :
01.01.- 21.01.2005 SZČO
22.01.- 02.06.2005 dobrovoľne nezamestnaná, neplatila preddavky na ZP
03.06.- 11.06.2005 zamestnanec
12.06.- 31.12.2005 zamestnanec-dôchodca

Ak by bola SZČO + zamestnanec tak typ S / SA+SB/, ale problém mi robí
to obdobie kedy bola dobrovoľne nezamestnaná.
Ďakujem za pomoc.
McMarti
09.06.06,16:38
No a čo bol od 1.9.2005? Zase študent? Alebo bol na úrade práce ? Vtedy by snáď stačilo B.
Ale tie preddavky vo výške 2300,- mi skôr hovoria, že by to mohlo byť 4 x 575,-Sk - čiže zrejme bol dobrovoľne nezamestnaná osoba. Potom by bolo treba urobiť X+XB+XC.
OD TOHO SEPTEMBRA BOL DOMA,NEBOL EVIDOVANY NA URADE PRACE
Melnick
09.06.06,16:50
Dobrý deň. Prosím o radu. Aký typ tlačiva použiť pre človiečika :
01.01.- 21.01.2005 SZČO
22.01.- 02.06.2005 dobrovoľne nezamestnaná, neplatila preddavky na ZP
03.06.- 11.06.2005 zamestnanec
12.06.- 31.12.2005 zamestnanec-dôchodca

Ak by bola SZČO + zamestnanec tak typ S / SA+SB/, ale problém mi robí
to obdobie kedy bola dobrovoľne nezamestnaná.
Ďakujem za pomoc.

Do 31.8. je obdobie poistenca štátu/dobr. nezam./ nezaujímavé
Čiže vyplníš tlačivá TYPS + SA +SB / ak úhrn je 78000.-Sk a viac/
ak je menej ako 78000.- potom TYPX +XA+XB
Melnick
09.06.06,16:54
OD TOHO SEPTEMBRA BOL DOMA,NEBOL EVIDOVANY NA URADE PRACE
A suma 2300,- je suma,ktorú predpokladala Katka? 4x 575 ?
Nebuď taká skúpa na informácie ,je to dosť dôležité pre určenie typu RZZP.
McMarti
09.06.06,16:55
A suma 2300,- je suma,ktorú predpokladala Katka? 4x 575 ?
Nebuď taký skúpy na informácie ,je to dosť dôležité pre určenie typu RZZP.


asik ano videla som len sek,, to mu povedali na zdravotke ze to ma uhradit.
Melnick
09.06.06,17:25
NEVIEM ZARADIT DO AKEHO TLACIVA VYPLNIT TUTO MOJU NESTATNU OSOBKU, BOL STUDENTOM DO 30.6.2005, OD 1.5.2005 MA ZIVNOST KTORA JE POZASTAVENA OD 17.8.2005 NA ROK, PRIJMY A VYDAJE ZO SZCO NEMAL ZIADNE. UHRADENE MAL PREDDAVKY VO VYSKE 2300SK ZA ROK 2005 VO 2.2006.
Z Tvojich kusých odpovedí mi to vychádza na TYPX + XB +XC, s tým, že za obdobie SZČO mu vyjde nedoplatok a taktiež za obdobie "samoplatiteľa".

V poznámkach uvedieš,že nedoplatok ponižuješ o sumu ,ktorú zaplatil vo februári
Podčiarknutý text neplatí,jasné Janka,že úhrady uskutočnené najneskôr
v deň podania RZZP sa zahrnú.:confused:
McMarti
09.06.06,17:32
Z Tvojich kusých odpovedí mi to vychádza na TYPX + XB +XC, s tým, že za obdobie SZČO mu vyjde nedoplatok a taktiež za obdobie "samoplatiteľa".
V poznámkach uvedieš,že nedoplatok ponižuješ o sumu ,ktorú zaplatil vo februári.
MAJI ale ja nic ine neviem.. len tieto informacie co mam tu..podla teba na co sa mam este dotycneho opytat. lebo to je dost tie nedoplatky .
Jana Motyčková
09.06.06,17:53
Z Tvojich kusých odpovedí mi to vychádza na TYPX + XB +XC, s tým, že za obdobie SZČO mu vyjde nedoplatok a taktiež za obdobie "samoplatiteľa".
V poznámkach uvedieš,že nedoplatok ponižuješ o sumu ,ktorú zaplatil vo februári.
Súhlasím, ale do poznámok nie je treba písať že nedoplatok ponižuje o sumu ....., tú sumu, čo zaplatil na preddavkoch ako samoplatiteľ uvedie ako zaplatené preddavky na liste XC a vypočítaný nedoplatok už bude o túto sumu ponížený.
Jana Motyčková
09.06.06,18:04
Ja som tlačivo SC zvolila preto, že v tomto období išlo o samoplatiteľa. Je toto dobré tlačivo? V tomto období nemal žiadne príjem podľa §5 a 6. Takže ak v C04 je 1.11.05-17.121.05
C05 326 Sk
Takže do C06 som dala 4105 je to dobré? A čo dať potom do C11?
Opakujem svoju predchádzajúcu odpoveď :
"C06 je príjem podľa §5 a §6 zákona o dani z príjmu (http://www.porada.sk/autolink.php?id=2&script=showthread&forumid=102) okrem príjmu z prenájmu, ak taký mal v tom období. ...Tú istú sumu potom uvedieš v stĺpci C11 za november"
T.j. ak nemal žiaden príjem, v C06 uvedieš 0. V C11 za november uvedieš 0.
Jana Motyčková
09.06.06,18:06
Zrazili ich v Slovgrame a klient dostal klasicke potvrdenie o zrazených a odvedených preddavkoch....
Ale veď píšeš, že mu zrazili iba 19%, čo mu napísali do potvrdenia ?
McMarti
09.06.06,18:11
Súhlasím, ale do poznámok nie je treba písať že nedoplatok ponižuje o sumu ....., tú sumu, čo zaplatil na preddavkoch ako samoplatiteľ uvedie ako zaplatené preddavky na liste XC a vypočítaný nedoplatok už bude o túto sumu ponížený.


vdaka za poradenie
virka
10.06.06,07:28
Vie niekto kde v porade sú uložené tlačivá RZ ZP na vyplnenie priamo do tlačiv aj s prepočtami?Typ B je uvedený v Porada blog-SZČO 309. Mne to veľmi pomohlo, a chcem sa touto cestou poďakovať všetkých ktorí takto uľhčujú prácu druhým.
Ak viete kde je typ S, SA, SB, SD poraďte. Ďakujem Virka
Melnick
10.06.06,07:37
Vie niekto kde v porade sú uložené tlačivá RZ ZP na vyplnenie priamo do tlačiv aj s prepočtami?Typ B je uvedený v Porada blog-SZČO 309. Mne to veľmi pomohlo, a chcem sa touto cestou poďakovať všetkých ktorí takto uľhčujú prácu druhým.
Ak viete kde je typ S, SA, SB, SD poraďte. Ďakujem Virka


http://www.sideria.sk/preplatitelov_administrativne_tlaciva.asp

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?
Evanka
10.06.06,08:04
Vie niekto kde v porade sú uložené tlačivá RZ ZP na vyplnenie priamo do tlačiv aj s prepočtami?Typ B je uvedený v Porada blog-SZČO 309. Mne to veľmi pomohlo, a chcem sa touto cestou poďakovať všetkých ktorí takto uľhčujú prácu druhým.
Ak viete kde je typ S, SA, SB, SD poraďte. Ďakujem Virka
Mne sa osvedčilo toto
http://www.novezdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=491 (http://www.novezdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=491)
virka
10.06.06,08:50
Ďakujem Vám veľmi pekne. Príjemný deň. Virka
ESTER
10.06.06,13:31
Ak občan od 4.6.05-30.7.05 bol PN a v tom čase nikde nepracoval a nebol ani SZČO uvádza sa to do RZ?
V čase od 28.9.05 - 09.10.05 nikde nepracoval uvádza sa to do RZ?
Tomuto občanovi vypĺňam DP typu X nakoľko vymeriavací základ bol nižší ako 78000.
Jana Motyčková
10.06.06,16:09
PN do 31.8., ak nebol zamestnanec v tom čase, sa neuvádza nikde.
To obdobie 28.9-9.10. bol čo ? Ak bol nezamestnaný evidovany na ÚP tak sa neuvádza nikde. Ak bol dobrovoľne nezamestnaný, tak sa uvedie v XC.
ivanam
10.06.06,21:00
Prosím o radu.
1.1.2005-31.8.2005 rodičovský príspevok.
1.9.-31.12.2005 zamestnaná na základe prac.zmluvy mzda 7500,-Sk/mesiac. 12/2005 dohoda o vykonaní práce 40 000,- /v hrubom/
Na školení o ZP mi školiaca povedala, že netreba robíť ročné zúčtovanie. Podľa mojich doterajších zistení áno. Poraďte mi prosím či robiť ročné zúčtovanie alebo nie a ktorý typ. Veľmi pekne ďakujem.
Melnick
10.06.06,22:35
Tiež si myslím,že netreba robiť RZZP, pretože dohoda bola v mesiaci ,keď bola zamestnaná. A v zamestnaní nemala kolísavé príjmy.
Hanah
12.06.06,06:14
Zamestnanec celý rok 2005 a zároveň sprostredkovateľ SDS celý rok....
Vypĺňa S s príloha SA a SB ???

- VZ zo zamestnania 189.844
- základ dane uvedený v r.42 daňového priznania ako sprostredkovateľ 28.275,-

Bude platiť ako sprostredkovateľ aj preddavky???

Dík.
Hana
Viki
12.06.06,10:32
Uvediem príklad:
SZČO od 1.1. do 31.12.2005, žiadna PN, OČR,..čiže v žiadnom období r. 2005 za ňu neplatil štát poistné(§ 11 ods.8 o) so základom dane 121678 Sk, súhrnom zaplatených preddavkov za 1-12/2005 10920 Sk, výdavkami na poistné v období r.2005(za 12/2004+1-11/2005).
Odd. III
p. 24 = od 1.1.2005 do 31.12.2005
p. 25 = 365 (nemusí sa vyplniť, ak je SZČO 1.1.-31.12.2005)
p. 26 = 10920 (uhradené za 1-12/2005)
p. 27 = 121678
p. 28 = 10430 (uhradené v r.2005 za 12/2004 + 1-11/2005)
p. 29 = 61733
odd. IV. (nevypĺňa)
odd. V. (nevypĺňa)
odd. VI
p. 41
január = 31
február = 28
......atd.
december = 31
Spolu = 365
p. 42
január = 6500
február = 6500
...... atd.
december = 6500
Spolu = 78000
odd. VII.
p. 51 = 61733
p. 52 = 78000
p. 53 = 78000
p. 54 = 14
p. 55 = 10920
p. 56 = 0 (ak si platila v termínoch splatnosti, t.z. o čom sme sa bavili v predchádzajúcom príspevku)
p. 57 = 0 (ak nemá podĺžnosti z prechádzajúcich období voči ZP(r. 2004 a predtým)
p. 58 = 0
odd. VIII. (nevypĺňa)
odd. IX
p. 61 = 12
p. 62 = 5145
p. 63 = 14
p. 64 = 721
p. 65 = 966


Prosím Vás aj ja o radu.
SZČO v období 1.1.-31.12.2005 - úplne zhodný prípad ako v uvedenom príklade, ale ešte aj celý rok poberateľ starobného dôchodku.
Aj on vypíše tlačivo tak isto?
Ďakujem :)
Katija
12.06.06,10:55
Prosím Vás aj ja o radu.
SZČO v období 1.1.-31.12.2005 - úplne zhodný prípad ako v uvedenom príklade, ale ešte aj celý rok poberateľ starobného dôchodku.
Aj on vypíše tlačivo tak isto?
Ďakujem :) V podstate tak isto, ale u neho ešte skúmaš, či splnil podmienky podľa § 11 ods.9, čiže vyplníš aj odd. IV.
Viki
12.06.06,11:25
V podstate tak isto, ale u neho ešte skúmaš, či splnil podmienky podľa § 11 ods.9, čiže vyplníš aj odd. IV.
Ďakujem Ti Katija za odpoveď. A vieš mi poradiť, čo konkrétne tam mám skúmať? :confused:
Melnick
12.06.06,11:35
Ďakujem Ti Katija za odpoveď. A vieš mi poradiť, čo konkrétne tam mám skúmať? :confused:
Skúmaš či v období od 1.9.-31.12 keď bol starobným dôchodcom splnil podmienku neprekročenia 1/2 úhrnu MM prislúchajúcich k obdobiu uvedenému v pol31.
Za nízkopríjmových SD totiž pri splnení tejto podmienky ZP platí štát.
ivanam
12.06.06,17:42
Prosím o radu.
1.1.2005-31.8.2005 rodičovský príspevok.
1.9.-31.12.2005 zamestnaná na základe prac.zmluvy mzda 7500,-Sk/mesiac. 12/2005 dohoda o vykonaní práce 40 000,- /v hrubom/
Na školení o ZP mi školiaca povedala, že netreba robíť ročné zúčtovanie. Podľa mojich doterajších zistení áno. Poraďte mi prosím či robiť ročné zúčtovanie alebo nie a ktorý typ. Veľmi pekne ďakujem.

Nastal tu jeden problém zamestnaná nie som od 1.9. ale od 4.9. Myslím, že to úplne mení situáciu. Až mi z toho prišlo zle. Potom vyjde veľký nedoplatok a treba podať RZ. Napíšte mi prosím, čo s tým. Lebo tým pádom som poistencom štátu do 4.9..
Viki
12.06.06,18:53
Skúmaš či v období od 1.9.-31.12 keď bol starobným dôchodcom splnil podmienku neprekročenia 1/2 úhrnu MM prislúchajúcich k obdobiu uvedenému v pol31.
Za nízkopríjmových SD totiž pri splnení tejto podmienky ZP platí štát.
Ďakujem Maji... tak to je dosť dôležité :)

Neviem či postupujem správne, ale vyšlo mi po dosadení do tlačiva od somij, že mu vrátia celé zaplatené poistné.
Tak Vás prosím pozrite mi na to, kto sa vyzná a kto si nájde čas.
SZČO: 1.1.-31.12.2005
dôchodca: 1.1.-31.12.2005
žiadna PN
p.26 14346
p.27 32261
p.28 14917
p.29 22046
p.31 1.9.-31.12.2005 - B
p.32 122
p.33 7369
p.34 13000
p.35 áno
p.36 7369

p.41 január-august(ano?) - spolu 243
p.42 6500x8 = spolu 52000

p.51 14677
p.52 52000
p.53 52000
p.54 tu mám 0% (nedalo sa to prepísať, nemá tam byť 14%? a ďalej s nimi počítať?)
p.55 0
p.56 -14346
p.57 0
p.58 -14346

p.61 12
p.62 1838 (?)
p.63 14%
p.64 258
p.65 sem mám dať 966?

Je to správne?
Vďaka.
Katija
12.06.06,19:18
Ďakujem Maji... tak to je dosť dôležité :)

Neviem či postupujem správne, ale vyšlo mi po dosadení do tlačiva od somij, že mu vrátia celé zaplatené poistné.
Tak Vás prosím pozrite mi na to, kto sa vyzná a kto si nájde čas.
SZČO: 1.1.-31.12.2005
dôchodca: 1.1.-31.12.2005
žiadna PN
p.26 14346
p.27 32261
p.28 14917
p.29 22046
p.31 1.9.-31.12.2005 - B
p.32 122
p.33 7369
p.34 13000
p.35 áno
p.36 7369

p.41 január-august(ano?) - spolu 243
p.42 6500x8 = spolu 52000

p.51 14677
p.52 52000
p.53 52000
p.54 tu mám 0% (nedalo sa to prepísať, nemá tam byť 14%? a ďalej s nimi počítať?)
Tu musí byť 14 %. Prečo ti to nejde neviem.
p.55 0 7280,-
p.56 -14346 -7066,-
p.57 0
p.58 -14346 -7066,-

p.61 12
p.62 1838 (?)
p.63 14%
p.64 258
p.65 sem mám dať 966? Nie, lebo je aj dôchodca, tak tam necháš 258,-

Je to správne?
Vďaka.Viki, takto si to oprav a malo by to byť OK.
Viki
12.06.06,19:27
Ďakujem Katija :)
Tak mi to vyšlo, keď som prepočítala ručne.
Neviem prečo mi nešlo prepísať tú nulu na 14.
Ešte raz vďaka.
Jana Motyčková
12.06.06,19:28
Nastal tu jeden problém zamestnaná nie som od 1.9. ale od 4.9. Myslím, že to úplne mení situáciu. Až mi z toho prišlo zle. Potom vyjde veľký nedoplatok a treba podať RZ. Napíšte mi prosím, čo s tým. Lebo tým pádom som poistencom štátu do 4.9..
Veľký nedopatok nevyjde. Maximálne tak 58 Sk. Podať RZ by nebolo treba - ak si bola evidovaná na ÚP od 1.9. do 3.9., čo asi nie si, v takom prípade by stačilo sa spatne prihlásiť ako samoplatiteľ od 1.9. do 3.9. a zaplatiť preddavky 58 Sk a netreba ani robiť RZZP.
ivanam
12.06.06,19:43
Ja som nebola na ÚP ale na materskej dovolenke, čiže poistenec štátu a 4.9. som nastúpila do práce po ukončení MD
Jana Motyčková
12.06.06,19:45
Poistenec štátu si bola dokedy ? Teda, dokedy si poberala RP.
ivanam
12.06.06,19:48
rodičovský príspevok som poberala do mája 2006 /vtedy mala dcéra 3 roky/ ale poistenec štátu som bola iba do 4.9.2005, lebo potom som už nastúpila do práce a bola som tam zdravotne poistená. /Teraz sa dostáva rodič. príspevok aj keď je pracovný pomer./
mazuma
13.06.06,05:21
Ďakujem Maji... tak to je dosť dôležité :)

Neviem či postupujem správne, ale vyšlo mi po dosadení do tlačiva od somij, že mu vrátia celé zaplatené poistné.
Tak Vás prosím pozrite mi na to, kto sa vyzná a kto si nájde čas.
SZČO: 1.1.-31.12.2005
dôchodca: 1.1.-31.12.2005
žiadna PN
p.26 14346
p.27 32261
p.28 14917
p.29 22046
p.31 1.9.-31.12.2005 - B
p.32 122
p.33 7369
p.34 13000
p.35 áno
p.36 7369

p.41 január-august(ano?) - spolu 243
p.42 6500x8 = spolu 52000

p.51 14677
p.52 52000
p.53 52000
p.54 tu mám 0% (nedalo sa to prepísať, nemá tam byť 14%? a ďalej s nimi počítať?)
p.55 0
p.56 -14346
p.57 0
p.58 -14346

p.61 12
p.62 1838 (?)
p.63 14%
p.64 258
p.65 sem mám dať 966?

Je to správne?
Vďaka.

polozka p.54 nie je pristupna lebo sa odvija od polozky p.04 a v tej treba spravne zaskrtnut ci poistenec bola osoba ZPS alebo nebola. Potom sa naplnia aj polozky s %.
Jana 55
13.06.06,07:19
Po vyplnení RZ typu S,SA,SB vyšlo takto: zamestnávateľ nedoplatok - 500sk, zamestnanec nedoplatok -170sk a vyšiel platiť aj preddavok pre zamestnanca,ktorý bol aj SZČO 150 sk. Na akom tlačive má zamestnávateľovi oznámiť nedoplatky? A pri odovzdávani RZ v zdravotnej stačí predložiť POTVRDENIE o podaní ročného zúčtovania...??
alušik
13.06.06,08:00
Po vyplnení RZ typu S,SA,SB vyšlo takto: zamestnávateľ nedoplatok - 500sk, zamestnanec nedoplatok -170sk a vyšiel platiť aj preddavok pre zamestnanca,ktorý bol aj SZČO 150 sk. Na akom tlačive má zamestnávateľovi oznámiť nedoplatky? A pri odovzdávani RZ v zdravotnej stačí predložiť POTVRDENIE o podaní ročného zúčtovania...??

Zamestnávateľovi oznámiš nedoplatok na Oznámení o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa, čo je vlastne 3. a 4. strana tlačiva Doklad o výške príjmu a preddavkoch... Pri odovzdání RZ v ZP predložíš Potvrdenie o podaní RZ + tlačivo S+príloha SA+príloha SB+doklad o výške príjmu. Svoj nedoplatok uhradíš do 30.9.2006 zdravotnej poisťovni. Zamestnávateľ hradí zase len svoj nedoplatok.;)
babetka
13.06.06,08:12
Konečne som prelúskala celú tému a aj tak si nie som istá v niekoľkých veciach. Môže mi niekto prosím skontrolovať príklad?
celý rok SZČO , PN 2 dni v októbri a celý november.
r. 26 11772
r. 27 -143540 (strata)
r. 28 11140
r. 29 0
V. oddiel - oktober 2, november 30
VI. odd.
január až september (30,31 dní) 6500,--
október 29.... 6081,--
november 0 .....0,--
dedember 31 .... 6500,--
Spolu 333dni ....... 71081,--
r.51 0
r. 52 71081
r. 53 71081
r. 54 14
r. 55 9952
r. 56 -1820

r. 61 12
r. 62 0
r. 63 14
r. 64 0
r. 65 966

Ďakujem
Katija
13.06.06,08:29
Konečne som prelúskala celú tému a aj tak si nie som istá v niekoľkých veciach. Môže mi niekto prosím skontrolovať príklad?
celý rok SZČO , PN 2 dni v októbri a celý november.
r. 26 11772
r. 27 -143540 (strata)
r. 28 11140
r. 29 0
V. oddiel - oktober 2, november 30
VI. odd.
január až september (30,31 dní) 6500,--
október 29.... 6081,--
november 0 .....0,--
dedember 31 .... 6500,--
Spolu 333dni ....... 71081,--
r.51 0
r. 52 71081
r. 53 71081
r. 54 14
r. 55 9952
r. 56 -1820

r. 61 12
r. 62 0
r. 63 14
r. 64 0
r. 65 966

Ďakujem Máš to dobre.
Jana 55
13.06.06,08:30
Zamestnávateľovi oznámiš nedoplatok na Oznámení o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa, čo je vlastne 3. a 4. strana tlačiva Doklad o výške príjmu a preddavkoch... Pri odovzdání RZ v ZP predložíš Potvrdenie o podaní RZ + tlačivo S+príloha SA+príloha SB+doklad o výške príjmu. Svoj nedoplatok uhradíš do 30.9.2006 zdravotnej poisťovni. Zamestnávateľ hradí zase len svoj nedoplatok.;)
Alušik,ten nedoplatok čo mám ako zamestnanec musím uhradiť ja?Nemôže ho uhradiť a strhnúť zo mzdy môj zamestnávateľ?
JANAKU
13.06.06,08:30
Máme problém, komu urobiť preplatok pri roč.zúčtovaní.
Naša firma vyplácala 16.12.2005 podiely zo zisku z r.2004 zamestnancom, ktorí nemajú majetkovú účasť. Zo sumy, ktorú určilo valné zhromaždenie zamestnancom sa vypočítalo zdravotné poistenie 4 % a 10 % a sa aj odviedlo. Nerobilo sa to cez výplatu. Mzdová pracovníčka urobila dodatočný mesačný výkaz. Ako to teraz zohľadniť pri ročnom zúčtovaní, keď z celkovej čiastky (z podielov), ktorá bola určená zamestnancovi sa odviedlo 4 % ako zamestnanec a 10 % ako zamestnávateľ. S pozdravom JANAKU
babetka
13.06.06,08:39
Máš to dobre.

Ďakujem, velmi pekne.:p
alušik
13.06.06,09:18
Máme problém, komu urobiť preplatok pri roč.zúčtovaní.
Naša firma vyplácala 16.12.2005 podiely zo zisku z r.2004 zamestnancom, ktorí nemajú majetkovú účasť. Zo sumy, ktorú určilo valné zhromaždenie zamestnancom sa vypočítalo zdravotné poistenie 4 % a 10 % a sa aj odviedlo. Nerobilo sa to cez výplatu. Mzdová pracovníčka urobila dodatočný mesačný výkaz. Ako to teraz zohľadniť pri ročnom zúčtovaní, keď z celkovej čiastky (z podielov), ktorá bola určená zamestnancovi sa odviedlo 4 % ako zamestnanec a 10 % ako zamestnávateľ. S pozdravom JANAKU
Áno, od 15.12.2005 podiely na zisku zamestnancov bez majetkovej účasti nie sú súčasťou VZ. Keď ste z nich však odviedli zdravotné poistenie, tak by som to riešila buď podaním opravného výkazu za ten december alebo potom rozmýšľam, že by som tie zaplatené preddavky zahrnula do ročného zúčtovania a vyšli by im preplatky. Lenže - asi nie každému budete robiť RZP. Správnejšie by asi bolo podať ten opravný výkaz za 12/2005. Ale budem rada, ak to niekto potvrdí.
JANAKU
13.06.06,09:27
Ďakujem za radu, je to dobrý nápad, urobiť opravný výkaz,lebo by som nemusela nikomu robiť ročnú zúčtovanie. Takto by poistné poisťovňa vrátila, a ja by som to mohla dať zamestnancom. Bola by som rada keby to niekto potvrdil.
andrea
13.06.06,10:15
Prosím Vás ak som mala stratu 7000000 mám ju uvádzať do priznania oddiel III. riadok 27 ????
alušik
13.06.06,10:22
Prosím Vás ak som mala stratu 7000000 mám ju uvádzať do priznania oddiel III. riadok 27 ????
Áno, uvedieš tam výšku straty s mínusom.;)
Katija
13.06.06,10:24
Prosím Vás ak som mala stratu 7000000 mám ju uvádzať do priznania oddiel III. riadok 27 ????Áno a riadok 29 bude nula.
babetka
13.06.06,12:30
Potrebujem sa utvrdiť v názore na situáciu:
od 1.1.-21.9.2005 evidovaný na úrade práce ( v tomto období mal dohodu za cca 3600,--Sk)
od 22.9.-22.12.2005 zamestnaný s príjmom do limitu 43095
od 23.12 dobrovolne nezamestnaný.
Podľa môjho názoru nemusí robiť RZ, ale nie som si istá na 100%. Ďakujem
babetka
14.06.06,06:54
Potrebujem sa utvrdiť v názore na situáciu:
od 1.1.-21.9.2005 evidovaný na úrade práce ( v tomto období mal dohodu za cca 3600,--Sk)
od 22.9.-22.12.2005 zamestnaný s príjmom do limitu 43095
od 23.12 dobrovolne nezamestnaný.
Podľa môjho názoru nemusí robiť RZ, ale nie som si istá na 100%. Ďakujem

Prosím, môže mi to niekto potvrdiť?
sway
14.06.06,07:22
Pôvodca textu príspevku: babetka
Potrebujem sa utvrdiť v názore na situáciu:
od 1.1.-21.9.2005 evidovaný na úrade práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=102) ( v tomto období mal dohodu za cca 3600,--Sk)
od 22.9.-22.12.2005 zamestnaný s príjmom do limitu 43095
od 23.12 dobrovolne nezamestnaný.
Podľa môjho názoru nemusí robiť RZ, ale nie som si istá na 100%. Ďakujem



Prosím, môže mi to niekto potvrdiť?



určite nemusí ;)
lustav
14.06.06,08:08
Čistá mzda sa vypočíta :
hrubá mzda mínus poistné bežné mínus nedoplatok z RZZP mínus preddavok na daň
Preddavok na daň je 19% z toho podčiarknutého po odpočítaní nezdaniteľnej časti.

Podľa uvedeného ovplyvňuje nedoplatok RZZP základ dane.
Podľa zákona o dani z príjmu sa preplatok z RZZP považuje za príjem podľa par.8, ods.1 písm. k). Z toho usudzujem, že kvôli preplatku (napr. 5 Sk) si zamestnanec bude musieť dávať daňové priznanie a nebudem mu môcť urobiť ročné zúčtovanie preddavkov na daň? Prečo sa na výsledok RZZP pozerám ináč, keď ide o nedoplatok a ináč keď ide o preplatok? Ako to má vyriešiť chudák programátor, môže mi niekto poradiť?

lustav
ESTER
14.06.06,11:09
Starobný dôchodca - SZČO.
Akú sumu preddavkov si má platiť starobný dôchodca v r.2006? Neviem totiž čo uviesť na r.65 tlačiva B "Preddavok na poistné upravený podľa § 16 ods. 8 písm. b) a Cň a ods. 9 zákona"
sway
14.06.06,11:19
Podľa uvedeného ovplyvňuje nedoplatok RZZP základ dane.
Podľa zákona o dani z príjmu sa preplatok z RZZP považuje za príjem podľa par.8, ods.1 písm. k). Z toho usudzujem, že kvôli preplatku (napr. 5 Sk) si zamestnanec bude musieť dávať daňové priznanie a nebudem mu môcť urobiť ročné zúčtovanie preddavkov na daň? Prečo sa na výsledok RZZP pozerám ináč, keď ide o nedoplatok a ináč keď ide o preplatok? Ako to má vyriešiť chudák programátor, môže mi niekto poradiť?

lustav

bohužiaľ je to tak ako píšeš.
V SW OLYMP to vyriešili tak, že preplatok je forma - zložka mzdy, kategoria ostatné príjmy.
A nedoplatok je zrážka v prospech zdravotnej poisťovne.

Ja som si to vyriešila tak, že takým čo im vychádza do 100 RZZP som po vysvetlení a dohode stiahla žiadosť o RZZP - neevidujem ju a ak nemali príjem 43 095 ani v jednom mesiaci a boli LEN zamestnancami tak im RZZP nerobím, nakoľko nemám takú povinnosť, na základe tohto:
" B. Poistenci, ktorí nie sú povinní podať RZ
a) poistenec, ktorý počas kalendárneho roka 2005 nebol (ani jediný deň) SZČO a v čase, kedy bol len zamestnancom, jeho príjmy vo všetkých kalendárnych mesiacoch a u všetkých jeho zamestnávateľov jednotlivo (ak ich mal viac), nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (43 095,– Sk) a nemal príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona,"

A nebudú si musieť za 2006 robiť DP sami - to ich veru potešilo.
Ale ak si žiadosť ponecháš si povinná im RZZP spraviť. Tak im to treba vysvetliť a spraviť to tak.;)
renocka99
15.06.06,05:32
Prosím o radu.
Od 1.1.2005 do 31.05.2005 bol samoplatiteľ neevidovaný na ÚP(platil poctivo)
od 01.06.2005 SZČO
Aké RZP podáva?(S?) a prílohy (SB a ?)
Vopred dík
alušik
15.06.06,05:53
Prosím o radu.
Od 1.1.2005 do 31.05.2005 bol samoplatiteľ neevidovaný na ÚP(platil poctivo)
od 01.06.2005 SZČO
Aké RZP podáva?(S?) a prílohy (SB a ?)
Vopred dík
Od 1.1.-31.5. platil možno poctivo, ale zbytočne.;) Za dobrovoľne nezamestnaného človeka bol vtedy platiteľom poistného štát, takže by som si vyžiadala všetky zaplatené platby späť.
Potom už nedochádzalo ku súbehu, pretože samoplatiteľov zákon pozná až od 1.9., preto stačí vypísať tlačivo B - bol vlastne len SZČO.;) :)
sway
15.06.06,05:57
Prosím o radu.
Od 1.1.2005 do 31.05.2005 bol samoplatiteľ neevidovaný na ÚP(platil poctivo)
od 01.06.2005 SZČO
Aké RZP podáva?(S?) a prílohy (SB a ?)
Vopred dík

tlačivo S , listy SB, SC ;)
sway
15.06.06,06:08
Od 1.1.-31.5. platil možno poctivo, ale zbytočne.;) Za dobrovoľne nezamestnaného človeka bol vtedy platiteľom poistného štát, takže by som si vyžiadala všetky zaplatené platby späť.
Potom už nedochádzalo ku súbehu, pretože samoplatiteľov zákon pozná až od 1.9., preto stačí vypísať tlačivo B - bol vlastne len SZČO.;) :)

....ale ak nahodí tieto platby do tlačiva S, a vyplní SB a SC tak mu to krásne vyráta preplatok k vráteniu. Skúšala som to ;)
alušik
15.06.06,06:09
....ale ak nahodí tieto platby do tlačiva S, a vyplní SB a SC tak mu to krásne vyráta preplatok k vráteniu. Skúšala som to ;)
Ale on nebol samoplatiteľ...:) Takže žiadny súbeh! To, že to krásne výjde nie je dôvod na vyplnenie SC...:p
renocka99
15.06.06,06:23
Tak čo vlatne mám urobiť?
Mám v tom halušku.
alušik
15.06.06,06:45
Tak čo vlatne mám urobiť?
Mám v tom halušku.
Urobíš tlačivo B.
Katija
15.06.06,06:57
Od 1.1.-31.5. platil možno poctivo, ale zbytočne Áno zbytočne. Ale len z dnešného pohľadu. Do 31.8.2005 tiež existovali osoby podľa § 11 ods.2, ktoré si boli povinné platiť poistné zo zákona a vtedy za ne poistné štát neplatil.
§ 11

(2) Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti 17a) vyšší ako úhrn minimálnych miezd 19) za každý mesiac rozhodujúceho obdobia.

(8) Štát je platiteľom poistného za poistenca, ktorý nie je samostatne zárobkovo činnou osobou a
a) nie je zamestnancom alebo poistencom podľa odseku 2,
b) je zamestnancom, ale nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa osobitného predpisu. 39a)

Ak si platil poistné z dôvodu, že bol podľa vtedy platného zákona poistencom podľa § 11 ods.2, tak nevidím dôvod prečo by si nemohol požiadať o vrátenie preplatkov cez RZZP (najmä keď ho aj tak musí robiť, lebo bol aj SZČO) a musel by vypisovať na poisťovňu listy a vysvetlovať.

Alebo je to snáď niekde zakázané, bolo na to neaké usmernenie a mne to ušlo?
renocka99
15.06.06,07:08
Ďakujem alušik a Katija za vaše názory a pomoc.
Urobím B.
Pekný deň.
sway
15.06.06,07:21
Áno zbytočne. Ale len z dnešného pohľadu. Do 31.8.2005 tiež existovali osoby podľa § 11 ods.2, ktoré si boli povinné platiť poistné zo zákona a vtedy za ne poistné štát neplatil.
§ 11

(2) Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti 17a) vyšší ako úhrn minimálnych miezd 19) za každý mesiac rozhodujúceho obdobia.

(8) Štát je platiteľom poistného za poistenca, ktorý nie je samostatne zárobkovo činnou osobou a
a) nie je zamestnancom alebo poistencom podľa odseku 2,
b) je zamestnancom, ale nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa osobitného predpisu. 39a)

Ak si platil poistné z dôvodu, že bol podľa vtedy platného zákona poistencom podľa § 11 ods.2, tak nevidím dôvod prečo by si nemohol požiadať o vrátenie preplatkov cez RZZP (najmä keď ho aj tak musí robiť, lebo bol aj SZČO) a musel by vypisovať na poisťovňu listy a vysvetlovať.

Alebo je to snáď niekde zakázané, bolo na to neaké usmernenie a mne to ušlo?

asi takto to chápem aj ja :)
rybenka
15.06.06,07:24
SZČO+starobný dôchodca celý rok 2005 (oboje) má v položke 29 (B) vymeriavací základ 61 261,- Sk.
V oddieli IV. mu vyšlo, že podmienku podľa § 11 ods. 9 nesplnil. (p. 33 >p. 34)
Moja otázka: Vypĺňa oddiel VI. a jeho min. VZ bude 52 000 ale počítať poistné sa mu bude zo 61 261, alebo ani nemusí a jeho min. vymeriavací základ bude 78 000,- Sk?
Katija
15.06.06,08:01
SZČO+starobný dôchodca celý rok 2005 (oboje) má v položke 29 (B) vymeriavací základ 61 261,- Sk.
V oddieli IV. mu vyšlo, že podmienku podľa § 11 ods. 9 nesplnil. (p. 33 >p. 34)
Moja otázka: Vypĺňa oddiel VI. a jeho min. VZ bude 52 000 ale počítať poistné sa mu bude zo 61 261, alebo ani nemusí a jeho min. vymeriavací základ bude 78 000,- Sk?Ak si nemusela vypĺňať oddiel V., tak nemusíš vypĺňať ani oddiel VI a p.52 bude 78000,-Sk.
Miešková
15.06.06,11:57
Nakoľko si mal príjem ako sprostredkovateľ, musíš si urobiť RZZP sám, tlačivá S, Sa 2x, Sb. Dohoda sa do toho nezapočítava.
Jana Motyčková
15.06.06,18:52
Ak si nemusela vypĺňať oddiel V., tak nemusíš vypĺňať ani oddiel VI a p.52 bude 78000,-Sk.
V podstate súhlas, ale iba ak medzi 1.9. a 31.12. nepoberal nemocenské.
gabina
16.06.06,05:37
Pekný deň,

chcela by som opýtať (aj keď verím, že to tu už bolo na pretrase, ale neviem to nájsť ) aké tlačiva mám vypísať v nasledovnom prípade :
01 / 2005 bol poistenec registrovaný na Úrade práce ... ??
02 - 12 / 2005 bol konateľom a zamestnancom zároveň ... to by som urobila na S= SA+SB
Ale čo s tým januárom ????
Ďakujem vopred za odpovede
sway
16.06.06,05:44
Pekný deň,

chcela by som opýtať (aj keď verím, že to tu už bolo na pretrase, ale neviem to nájsť ) aké tlačiva mám vypísať v nasledovnom prípade :
01 / 2005 bol poistenec registrovaný na Úrade práce ... ??
02 - 12 / 2005 bol konateľom a zamestnancom zároveň ... to by som urobila na S= SA+SB
Ale čo s tým januárom ????
Ďakujem vopred za odpovede
máš to dobre - už som to pozerala len v odd. III. začiarkni január X ;)
inak tu máš link kde sa debatuje http://www.porada.sk/showthread.php?p=260249#post260249
Sylvia K
16.06.06,06:23
Pekný deň,

poprosila by som o odsúhlasenie typu tlačiva:
01/2005-12/2005 prerušená živnosť
2003-03/2006
Sylvia K
16.06.06,06:23
Pekný deň,

poprosila by som o odsúhlasenie typu tlačiva:
01/2005-12/2005 prerušená živnosť
2003-03/2006
Sylvia K
16.06.06,06:26
Ešte raz, omylom mi moje drahé dieťa stlačilo enter.

od rok 2003 do 03/2006 materská dovolenka
11/2005-12/2005 zamestnanie
2003- 12/2005 prerušená živnosť

za rok 2005 som podávala daňové priznanie , príjem zo živnosti bol 0,- Sk. Tlačivo na RZZP by som mala použiť S +SA , SB ; alebo len A ?

Ďakujem veľmi pekne
Tiska
16.06.06,09:49
Starobný dôchodca, spoločník, poberal odmenu spoločníka za I. a II. 2005, z ktorej bolo odvedené ZP. Od marca odhlásený ako zamestnanec, poberal len podiel na zisku, platiteľom by mal byť štát. Suma za I.a II. 2005 je menej ako 78 000,-Sk. Mám mu urobiť RZZP na X, XA a bude mať preplatok on aj zamestnávateľ ?
Uvažujem správne? Prosím, potvrďte mi to niekto. Vďaka.
Jana Motyčková
16.06.06,14:36
Ešte raz, omylom mi moje drahé dieťa stlačilo enter.

od rok 2003 do 03/2006 materská dovolenka
11/2005-12/2005 zamestnanie
2003- 12/2005 prerušená živnosť

za rok 2005 som podávala daňové priznanie , príjem zo živnosti bol 0,- Sk. Tlačivo na RZZP by som mala použiť S +SA , SB ; alebo len A ?

Ďakujem veľmi pekne
Ak živnosť bola prerušená celý rok 2005 tak A, ale ak zo zamestnania nebol v niektorom mesiaci príjem vyšší ako 43095, RZ netreba robiť.

Ak živnosť nebola celý rok prerušená, tak v závislosti od výšky príjmu buď S+SA,SB, alebo X+XA,XB.
Jana Motyčková
16.06.06,14:40
Starobný dôchodca, spoločník, poberal odmenu spoločníka za I. a II. 2005, z ktorej bolo odvedené ZP. Od marca odhlásený ako zamestnanec, poberal len podiel na zisku, platiteľom by mal byť štát. Suma za I.a II. 2005 je menej ako 78 000,-Sk. Mám mu urobiť RZZP na X, XA a bude mať preplatok on aj zamestnávateľ ?
Uvažujem správne? Prosím, potvrďte mi to niekto. Vďaka.
Ak v žiadnom mesiaci tá odmena nebola vyššia ako 43095, tak RZ sa robiť nemusí. Keby aj RZ chcel robiť, určite mu preplatok nevyjde (max. 2Sk).
MáriaPaM
17.06.06,07:39
Ako riešiť študenta ktorý robil sprostredkovateľa SDS a do zdravotky sa "samozrejme" neprihlásil?
Melnick
17.06.06,07:47
Dodatočne prihlásiť a formou RZZP si dlh voči ZP vysporiadať.
MáriaPaM
17.06.06,07:55
A prihlásiť dodatočne od dátumu kedy dostal DIČ alebo od 1.9.2005? A vypíše B ako SZČO?
Melnick
17.06.06,08:15
Áno,od dátumu pridelenia DIČ.Ak je študentom aj naďalej a jeho VZ v pol 29 je nižší ako 78000.- a ak splní podmienku v období 1.9.-31.12/ neprekročí 1/2 úhrnu MM/ za toto obdobie aj keď je SZČO bude za neho platiť štát. Vtedy vypĺňa aj oddiel IV a odd. VI.
MáriaPaM
17.06.06,08:55
skusila som to nahodiť do B-čka, a vyšla mi katastrofa. Keď mal licenciu celý rok a základ dane má len 10.000, tak mi vyšlo že má zaplatiť 7280 poistenie?! A keď som dala že má lic. od 1.9. tak mi vyšlo v oddieli 4 tiež áno, ale aj tak platiť 10.920. Dúfam že to mám zle, len mi prosím povedzte kde.
Melnick
17.06.06,09:00
Tá suma 7280 je správna:mee:
Platiť z minima od jan-sept.= 910x8= 7280.-pretože za mesiace 9-12 za neho platí štát.
MáriaPaM
17.06.06,09:12
Tomuto už rozumiem, ale keď by mal obdobie v položke 24: 1.9. - 31.12. tak v oddieli IV áno a v pol. 42 a teda aj 52 nie je 0 ??
MáriaPaM
17.06.06,09:28
Súčet položiek 42 mám nulu a do položky 52 mi stále hádže 78.000 ?!?
Melnick
17.06.06,15:23
Súčet položiek 42 mám nulu a do položky 52 mi stále hádže 78.000 ?!?http://www.sideria.sk/preplatitelov_administrativne_tlaciva.asp

Skús si to tlačivo vyplniť tu .Sumu 78000,-Ti nenahodí a vypočíta Ti preddavok,/164.-Sk/ktorý by mal platiť. Podotýkam,že iba v prípade, ak licencia bola od 1.9.2006
paulikovaj
18.06.06,15:42
tlačivo S , listy SB, SC ;)

Nechápem, prečo SC, veď v období, keď nebol SZČO bol platiteľom štát a počas tejto doby nemal žiadne príjmy, čo tam zúčtuje?
paulikovaj
18.06.06,15:48
Prosim o odsúhlasenie.
Invalidný dôchodca celý rok 2005, súčasne celý rok SZČO.
Jedná sa mi o oddiel IV.
p. 31 od 13.9.2005 do 31.12.2005
p. 32 122 dní
p. 33 8 893
p. 34 13 000
p. 35 áno
p. 36 8 893

oddiel VI.

Január až august (8 x 3250,-) Minimálny základ inv. dôchodku je 3 250,- SK ?????
spolu 26 000

Ďalej mi to vyráta, to je v poriadku
a potom
p. 64 mi vyšla 156
p. 65 242 ???????
Melnick
18.06.06,15:57
Dni v pol 31 máš písané 122 a už tu je chyba ,ďalej nerátam;)
Jana Motyčková
18.06.06,17:33
Nechápem, prečo SC, veď v období, keď nebol SZČO bol platiteľom štát a počas tejto doby nemal žiadne príjmy, čo tam zúčtuje?
Ak je to ohlas na odpoveď sway na túto otázku :
Citát:
Pôvodca textu príspevku: renocka99
Prosím o radu.
Od 1.1.2005 do 31.05.2005 bol samoplatiteľ neevidovaný na ÚP(platil poctivo)
od 01.06.2005 SZČO
Aké RZP podáva?(S?) a prílohy (SB a ?)
Vopred dík

tak súhlasím s Paulikovaj, SC nerobí (tým pa´dom netreba S), robí tlačivo B.
paulikovaj
19.06.06,04:49
Sory, dátum má byť 1,9,2005 do 31,12,05

Paulikovaj
Jana Motyčková
19.06.06,06:48
Oddiel IV by mal byť OK, p.64 neviem z tých údajov vypočítať, ale p.65 - pre invalidného dôchodcu neplatí minimum pri preddavkoch, takźe 156.
elizabet100
19.06.06,07:15
Mám doklad o výške príjmu a predd.od zamestnávateľa. Ide o to, že zamestnanec mal pracovný pomer od 5.4.2005 do 24.8.2005. V oddiely IV. ako minimálny základ za apríl 2005 má uvedenú sumu 6.500,- aj za august 6.500,-. Je to správne vyplnené tlačivo keď neodpracoval celý apríl ani august? nemá tam byť pomerná časť?

ďalšia otázka:
Ak SZČO vykázal stratu za rok 2005 vo výške - 3338,- Sk. do listu XB riadok B07 základ dane z príjmov sa uvádza táto strata alebo nula?

:confused:
Holbová
19.06.06,08:41
1/podľa mňa mal zamestnávateľ uviesť pomernú časť minimálneho základu t.j.
apríl 6500/30 x 26=5634,-
a obdobne august

2/uvádza sa strata, takto je to uvedené aj v príklade na typ X, ktorý uvádza p.Mihál,
Holbová
19.06.06,08:42
Mám doklad o výške príjmu a predd.od zamestnávateľa. Ide o to, že zamestnanec mal pracovný pomer od 5.4.2005 do 24.8.2005. V oddiely IV. ako minimálny základ za apríl 2005 má uvedenú sumu 6.500,- aj za august 6.500,-. Je to správne vyplnené tlačivo keď neodpracoval celý apríl ani august? nemá tam byť pomerná časť?

ďalšia otázka:
Ak SZČO vykázal stratu za rok 2005 vo výške - 3338,- Sk. do listu XB riadok B07 základ dane z príjmov sa uvádza táto strata alebo nula?

:confused:
1/podľa mňa mal zamestnávateľ uviesť pomernú časť minimálneho základu t.j.
apríl 6500/30 x 26=5634,-
a obdobne august

2/uvádza sa strata, takto je to uvedené aj v príklade na typ X, ktorý uvádza p.Mihál,
liduska
19.06.06,08:57
ako je to s preplatkom RZZP u SZČO tiež vyplácajú až nad 100 SK ?
elizabet100
19.06.06,09:01
1/podľa mňa mal zamestnávateľ uviesť pomernú časť minimálneho základu t.j.
apríl 6500/30 x 26=5634,-
a obdobne august

2/uvádza sa strata, takto je to uvedené aj v príklade na typ X, ktorý uvádza p.Mihál,

čo teraz s tým keď tá jeho ekonómka je na dovolenke a sa vráti späť až začiatkom júla? Nechať to tak a keď sa vráti žiadať o opravné tlačivo a podať opravné RZ?
mazuma
19.06.06,09:18
Súčet položiek 42 mám nulu a do položky 52 mi stále hádže 78.000 ?!?

do polozky 52 vam vzdy da sumu 78 000 ,- a to z dovodu, ze v polozke 29 je suma nizsia ako 78 000 a teda je povinne vyplnit odd. VI.

autor
inteligentnych elektronickych formularov pre RZZP
učtovníčka
19.06.06,09:38
Prosím Vás o navigáciu, nakoľko som tu našla veľmi dobre urobený excelovský výpočet ročného zúčtovania pre B skupinu. Neviem nájsť kde to bolo a či sa neobjavilo už aj napríklad také S. Som tu nejaká stratená a neviem kde to mám hľadať.ďakujem chytrejším
mazuma
19.06.06,10:50
Prosím Vás o navigáciu, nakoľko som tu našla veľmi dobre urobený excelovský výpočet ročného zúčtovania pre B skupinu. Neviem nájsť kde to bolo a či sa neobjavilo už aj napríklad také S. Som tu nejaká stratená a neviem kde to mám hľadať.ďakujem chytrejším

vsetky typy inteligentnych elektronickych formularov najdete na strankach www.novezdravotnictvo.sk (http://www.novezdravotnictvo.sk) , www.zdravotnictvo.sk (http://www.zdravotnictvo.sk) , www.apollo.sk (http://www.apollo.sk)

autor
inteligentnych elektronickych formularov
liduska
19.06.06,11:50
Prosím Vás o navigáciu, nakoľko som tu našla veľmi dobre urobený excelovský výpočet ročného zúčtovania pre B skupinu. Neviem nájsť kde to bolo a či sa neobjavilo už aj napríklad také S. Som tu nejaká stratená a neviem kde to mám hľadať.ďakujem chytrejším

ale najlepší je od somitrencin, tam si nemusíš zisťovať aké tlačivo máš vyplniť , vyplní ti také aké je potrebné
ebeš
19.06.06,17:28
do polozky 52 vam vzdy da sumu 78 000 ,- a to z dovodu, ze v polozke 29 je suma nizsia ako 78 000 a teda je povinne vyplnit odd. VI.

autor
inteligentnych elektronickych formularov pre RZZP

Na vyplnenie oddielu VI. formulár B je nutné splniť 2 podmienky súčasne


VI. ODDIEL


Oddiel sa vypĺňa len v prípade poistenca, ktorého vymeriavací základ podľa § 13 ods. 6 zákona za rok 2005 (uvedený v položke č.29) nedosiahol sumu 78000 Sk a úhrn minimálnych základov (uvedený v položke č.52) je nižší ako 78000 Sk.
mazuma
20.06.06,04:58
Na vyplnenie oddielu VI. formulár B je nutné splniť 2 podmienky súčasne



VI. ODDIEL





Oddiel sa vypĺňa len v prípade poistenca, ktorého vymeriavací základ podľa § 13 ods. 6 zákona za rok 2005 (uvedený v položke č.29) nedosiahol sumu 78000 Sk a úhrn minimálnych základov (uvedený v položke č.52) je nižší ako 78000 Sk.


ano v tom mate pravdu, ale polozka 52 sa vyplna len ak suma v p 29 je nizsia ako 78 000 a to v tomto pripade je dosiahnute. A ak poistenec nevyplni odd VI. tak do polozky 52 mu automaticky da 78 000.
paulikovaj
20.06.06,13:15
Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, či invalidný dôchodca, nezamestnaný, má inv. dôchodok vo výške 6.000,-Sk. Ale ešte k tomu
poberá banícku rentu čo je viac ako 13.000,-Sk, je povinný urobiť ročné
zúčtovanie a aký typ tlačiva má mať? ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
20.06.06,14:09
Neviem, čo je to banícka renta - kto to vypláca, zdaňuje sa to, ak áno ako (§) ?
andrea
21.06.06,04:06
Prosím súrne vyjadrite sa k tomuto: od 1.1.2005 do 31.1.2005 SZČO ale odvody neurobila, bola 16 dní práceneschopná. Od 01.02.2005 do 31.12.2005 zamestnaná. Vyplnim tlačivo S , SA a SB. Zaujíma ma čo mám v liste SB oddiel II. vyplniť? január 31 ? alebo 15 ? a vymeriavaci základ 6500? ona totiž tých 910,- Sk neodviedla bola PN. Prosím Vás vyjadrite sa k tomuto. ČO mám napísať alebo ako vyplniť oddiel II. list SB??? Šikovným a ochotným velmi pekne ďakujem:)
Jana Motyčková
21.06.06,06:56
Šikovným a ochotným velmi pekne ďakujem:)
Nemáš za čo.:D
Jana Motyčková
21.06.06,07:06
Prosím súrne vyjadrite sa k tomuto: od 1.1.2005 do 31.1.2005 SZČO ale odvody neurobila, bola 16 dní práceneschopná. Od 01.02.2005 do 31.12.2005 zamestnaná. Vyplnim tlačivo S , SA a SB. Zaujíma ma čo mám v liste SB oddiel II. vyplniť? január 31 ? alebo 15 ? a vymeriavaci základ 6500? ona totiž tých 910,- Sk neodviedla bola PN. Prosím Vás vyjadrite sa k tomuto. ČO mám napísať alebo ako vyplniť oddiel II. list SB??? Šikovným a ochotným velmi pekne ďakujem:)
Ak v B09 je menej ako 78000, tak II.oddiel treba vyplniť. V januári bude 31,6500,6500.
RenataK
21.06.06,07:19
Prosím Vás o radu - robila som RZZP
SZČO - 1.1. do 24.11.2005 - ZD 96548,- Sk
samoplatiteľ - 25.11. - 27.11.2005 - bez príjmu (dobrovoľne nezam. osoba)
zamestnanec - od 28.11. - 31.12.2005 - úhrn príjmov 9800,- Sk
Úhrn VZ mi vyšiel 80 411,- a ja som si nevšimla a vyplnila som X (XA,XB,XC). Už teraz viem, že to malo byť S, ale keď som odovzdala X môže to už ostať na X alebo podávať opravné na S. Zdá sa mi, že na školení p. Mihál rozprával, že je to najvariabilnejšie a a použiteľné pre všetky možnosti akurát najzložitejšie. Myslíte, že to môžem nechať na tom X? Ďakujem za odpoveď.
Katka2
21.06.06,09:18
Ahojte.
Prosím Vás o vysvetlenie.
SZČO bola v septembri 9 dní PN, v októbri 20 dní PN, celý november a december. Ako sa zohľadňuje v tlačive B to, že štát za ňu platí poistné?
Je tam odiel V., ale ja myslím to, ako sa to zohľadní v konečnej sume nedoplatku?
Vyplniť iné tlačivo?
Stále mi to totiž vychádza, ako keby si celé poistné SZČO platila sama.

Díky za každú radu.
Jozef Mihál
21.06.06,10:04
Úhrn VZ mi vyšiel 80 411,- a ja som si nevšimla a vyplnila som X (XA,XB,XC). Už teraz viem, že to malo byť S, ale keď som odovzdala X môže to už ostať na X alebo podávať opravné na S. Zdá sa mi, že na školení p. Mihál rozprával, že je to najvariabilnejšie a a použiteľné pre všetky možnosti akurát najzložitejšie. Myslíte, že to môžem nechať na tom X? Ďakujem za odpoveď.
Môžete to nechať na tom X.
Jozef Mihál
21.06.06,10:16
Ahojte.
Prosím Vás o vysvetlenie.
SZČO bola v septembri 9 dní PN, v októbri 20 dní PN, celý november a december. Ako sa zohľadňuje v tlačive B to, že štát za ňu platí poistné?
Je tam odiel V., ale ja myslím to, ako sa to zohľadní v konečnej sume nedoplatku?
Vyplniť iné tlačivo?
Stále mi to totiž vychádza, ako keby si celé poistné SZČO platila sama.

Díky za každú radu.
Ak vymeriavací základ (typ B, p.29) je 78000 a viac, PN-ky ktoré mal SZČO po 1.9. nemajú žiaden význam pre výpočet jeho poistného. Poistné zaplatí z dosiahnutého VZ.

Naopak, ak VZ je menej ako 78000, poistné sa platí z povinného minimálneho VZ (viď p.52 v type B) a ten sa znižuje o dni PN-ky, OČR-ky, materskej, ktoré boli po 1.9. v prípade že SZČO platil nemocenské poistenie a poberal príslušné dávky.

Vtedy v tlačive B vyplníte VI. oddiel, kde rozpíšete minimálne VZ za jednotlivé mesiace, pričom minimálny VZ sa počnúc septembrom znižuje o kal.dni poberania nemocenských dávok.
Katka2
21.06.06,10:21
ďakujem veľmi pekne ;)
veva125
21.06.06,10:26
[quote=Jozef Mihál]Ak vymeriavací základ (typ B, p.29) je 78000 a viac, PN-ky ktoré mal SZČO po 1.9. nemajú žiaden význam pre výpočet jeho poistného. Poistné zaplatí z dosiahnutého VZ.[\quote]

Predpokladám, že ani PN do 1.9. nemá žiaden význam, keďže v tlačive to nie je kam napísať. Takže pri vyššom VZ ako 78000 nemá PN žiaden vplyv na sumu poistného?
Jana Motyčková
21.06.06,10:54
Predpokladám, že ani PN do 1.9. nemá žiaden význam, keďže v tlačive to nie je kam napísať. Takže pri vyššom VZ ako 78000 nemá PN žiaden vplyv na sumu poistného?
Áno .
Ivča
21.06.06,12:30
Prosím Vás vedel by mi niekto oznámiť IČO Spoločnej zdravotnej poisťovne, nakoľko pri elektronickom podaní Oznámenia zamestnávateľa je položka IČO prijímateľa dávky, ktorá sa musí vyplniť.
Možno to niekomu pomôže:
VšZP 35937874
APOLLO 35942436
Dôvera 35942479
Spoločná ?
paulikovaj
21.06.06,13:13
Píšem dovysvetlenie k tej baníckej rente.
Tých 6.000,- Sk je jeho dôchodok od štátu po výpočte od
posledného zamestnávateľa. Banícka renta to je príjem, ktorý dostávajú
baníci po odrobení určitých rokov v bani - fárajú. Je to výslužné. To
dostáva každý mesiac ešte vlastne navyše k jeho dôchodku. Daňové priznanie
za minulý rok nepodával
Podľa mňa ročné zúčtovanie nemusí podať.
ajobs
21.06.06,20:42
Prosím Vás vedel by mi niekto oznámiť IČO Spoločnej zdravotnej poisťovne, nakoľko pri elektronickom podaní Oznámenia zamestnávateľa je položka IČO prijímateľa dávky, ktorá sa musí vyplniť.
Možno to niekomu pomôže:
VšZP 35937874
APOLLO 35942436
Dôvera 35942479
Spoločná ?

IČO SZP je 35 936 835.
Jana Motyčková
22.06.06,07:56
Píšem dovysvetlenie k tej baníckej rente.
Tých 6.000,- Sk je jeho dôchodok od štátu po výpočte od
posledného zamestnávateľa. Banícka renta to je príjem, ktorý dostávajú
baníci po odrobení určitých rokov v bani - fárajú. Je to výslužné. To
dostáva každý mesiac ešte vlastne navyše k jeho dôchodku. Daňové priznanie
za minulý rok nepodával
Podľa mňa ročné zúčtovanie nemusí podať.
Ak sa to oficiálne volá výslužné, to je zdaniteľný príjem podľa §5. Potom by RZ musel robiť, ak to výslužné bolo viac ako 13000 od septembra do decembra. Ale skúste si to zistiť u platiteľa, či je to zdaniteľný príjem - ak je, ten platiteľ by z toho mal platiť preddavky na daň.
Iveta Matlovičová
23.06.06,02:59
Podľa § 13 ods.4 písm. h zákona o zdravotnom poistení sa plnenia,
vyplatené po skončení pracovného pomeru, do vymeriavacieho základu
nezapočítavajú, takže sa nezohladnia ani v RZZP ?? Možnoto už tu niekde bolo, ale neviem nájsť ?
Dík
macilaci
23.06.06,06:47
Dobrý. Chcela by som sa spýtať: celý rok ZTP. od júla SZCO a vychádza mi že má nedoplatok 2700 Sk a pritom ZTP je oslobodené od preddavkov a on aj tak platil 455.
Jana Motyčková
23.06.06,06:51
Podľa § 13 ods.4 písm. h zákona o zdravotnom poistení sa plnenia,
vyplatené po skončení pracovného pomeru, do vymeriavacieho základu
nezapočítavajú, takže sa nezohladnia ani v RZZP ?? Možnoto už tu niekde bolo, ale neviem nájsť ?
Dík
Plnenie poskytnuté zamestnancovi po skončení pracovného pomeru nie je vymeriavacím základom zamestnanca. Ak ale ide o zdaniteľný príjem (podľa §5), tak ak je vyplatený v čase, kedy táto osoba nie je zamestnancom ani SZČO, tak ide o zdaniteľlný príjem samoplatiteľa, príp.dôchodcu, študenta a pod., t.j. v takom prípade ide do VZ.
Iveta Matlovičová
23.06.06,09:54
dakujem somij
liduska
23.06.06,10:19
U SZČO ak má príjem nižší ako 78000 mi v odd. VI nenapíše nič len v r.52 ´mi dá 78000.Podľa mňa má byť vypísaný aj odd.VI.Mám program od somij
Jana Motyčková
23.06.06,10:31
VI oddiel sa vypĺňa, ak VZ je nižší ako 78000 a ak súčet minimálnych základov je nižší ako 78000 Sk - to je v prípade, že nie je SZČo celý rok alebo po 1.9. poberá nemocenské a pod. Ak by niečo z toho nastalo, vyplní to aj VI.oddiel a súčet dá do r.52.
liduska
23.06.06,10:46
no veď ja mám VZ nižší ako 78000 a oddiel VI mi nevyplňa, vyplnený je len keď si dám opis RZ ale keď si dám vytlačiť v PDF tak tam to už vyplnené nemám prečo?
Jana Motyčková
23.06.06,11:55
no veď ja mám VZ nižší ako 78000 a oddiel VI mi nevyplňa, vyplnený je len keď si dám opis RZ ale keď si dám vytlačiť v PDF tak tam to už vyplnené nemám prečo?
Ale tam je aj tá druhá časť podmienky "a ak súčet minimálnych základov je nižší ako 78000 Sk". Pozri na opis, kde je ten oddiel vyplnený a zistíš (predpokladám), že súčet min.základov je 78000 Sk.
liduska
23.06.06,12:01
Dobre si predpokladaĺa. Ďakujem.
Dievčatko
24.06.06,10:30
Zdravím všetkých,
potrebovala by som technickú radu: vypĺňam tlačivo SA, no po pridaní ďalšieho listu SA mi nenačíta rodné číslo, ani sadzbu poistného (a nedá sa to doplniť ani ručne) - tým pádom sa to nedostane ani do ročného zúčtovania.
Pravdepodobne niekde robím chybu, len neviem, kde.
Ďakujem za pomoc.
Iveta Matlovičová
26.06.06,04:14
Má zamestnanec platiť poistné na zdravotné poistenie z vyplatenej odmeny (prémií), ktoré je boli vyplatené po ukončení pracovného pomeru (podľa § 13 ods.4 písm. h) zákona o zdravotnom poistení sa plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru do vymeriavacieho základu nezapočítavajú).
Príklad:
Pracovný pomer skončil 15.9.2005 a zamestnanec sa zamestnal u nového zamestnávateľa 16.9.2005, odmena od prvého zamestnávateľa mu bola vyplatená v mesiaci november 2005 → je povinný z tejto odmeny zamestnanec zaplatiť poistné na zdrav., napr. v RZZP ? ja si myslím, že asi nie, nakoľko v § 13 ods. 4 písm. h) zákona o zdravotnom poistení sa hovorí, že plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru do vymeriavacieho základu nezapočítavajú, môže mi to niekto potvrdiť ?

ďakujem
mazuma
26.06.06,05:45
Zdravím všetkých,
potrebovala by som technickú radu: vypĺňam tlačivo SA, no po pridaní ďalšieho listu SA mi nenačíta rodné číslo, ani sadzbu poistného (a nedá sa to doplniť ani ručne) - tým pádom sa to nedostane ani do ročného zúčtovania.
Pravdepodobne niekde robím chybu, len neviem, kde.
Ďakujem za pomoc.

Dobry den,

teraz som to skusala u seba a funguje to OK. Skuste si este raz stiahnut formular typ S. resp. univerzalny formular. Ak by ste mali este problem tak ma kontaktujte. Ak by sa Vam nepodaril v poriadku stiahnut tak Vam ho potom poslem e-mailom.
Prajem pekny den.

Autor inteligentnych elektronickych formularov
Jozef Mihál
26.06.06,05:54
Má zamestnanec platiť poistné na zdravotné poistenie z vyplatenej odmeny (prémií), ktoré je boli vyplatené po ukončení pracovného pomeru (podľa § 13 ods.4 písm. h) zákona o zdravotnom poistení sa plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru do vymeriavacieho základu nezapočítavajú).
Príklad:
Pracovný pomer skončil 15.9.2005 a zamestnanec sa zamestnal u nového zamestnávateľa 16.9.2005, odmena od prvého zamestnávateľa mu bola vyplatená v mesiaci november 2005 → je povinný z tejto odmeny zamestnanec zaplatiť poistné na zdrav., napr. v RZZP ? ja si myslím, že asi nie, nakoľko v § 13 ods. 4 písm. h) zákona o zdravotnom poistení sa hovorí, že plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru do vymeriavacieho základu nezapočítavajú, môže mi to niekto potvrdiť ?

ďakujem
Potvrdzujem, že v uvedenom prípade sa z odmeny vyplatenej od prvého zamestnávateľa ZP neplatí.
Difi
26.06.06,08:44
Ahojte! Mám takú otázku: zamestnanec celý rok + od 01.01.05 do 31.08.05 SZČO z titulu konateľa. Použijem tlačivá S+SA+SB. Vypĺňam na tlačive SB II. oddiel? A keď áno tak ako? Ďakujem
Jozef Mihál
26.06.06,08:50
List SB:
II. oddiel bude v danom prípade prázdny.
Difi
26.06.06,08:55
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál.
Jozef Mihál
26.06.06,08:56
Difi, vopred ďakujem aj ja za pridelený bodík (to je to tlačítko "Oceňujem").
Difi
26.06.06,09:03
Ešte by som mala jednu otázku: Mám zametnankyňu, ktorá je v našej spoločnosti od 02.09.2005. Predtým zamestnaná od 01.01.2005 do 31.08.2005 v inej spoločnosti. Čiže jej tam vypadne 1 deň za ktorý si zaplatila ZP priamo v pobočke poisťovni 20,-- Sk. Kolísavé príjmi nemala. Musí takáto zamestnankyňa podať RZZP?
zuzv
26.06.06,09:43
Potrebujem sa uistiť-týka sa príspevku 962, 963
Zamestnanec celý rok a konateľ bez príjmu 01.01.-31.08.2005. Neplatil preddavky, ale prihlásený bol. Do príjmu na liste SB sa nedáva minimálna mzda? Chápem dobre, že nebude mať nedoplatok, keď nemal príjem ako konateľ? Teda , nemusí doplatiť 910 x 8 mesiacov? Ďakujem.
Difi
26.06.06,09:58
K príspevku 967. Ten konateľ mal príjmy (odmena 50.000,--/mesačne) a platil si aj preddavky (6034,-- Sk/mesačne). V konečnom výpočte mu vychádza preplatok.
Jozef Mihál
26.06.06,10:00
Potrebujem sa uistiť-týka sa príspevku 962, 963
Zamestnanec celý rok a konateľ bez príjmu 01.01.-31.08.2005. Neplatil preddavky, ale prihlásený bol. Do príjmu na liste SB sa nedáva minimálna mzda? Chápem dobre, že nebude mať nedoplatok, keď nemal príjem ako konateľ? Teda , nemusí doplatiť 910 x 8 mesiacov? Ďakujem.
zuzv, chápete to OK.

V liste SB nevyplní oddiel II., resp. uvedie všade nuly. Z postupu výpočtov potom vyplýva, že v danom prípade bude poistné v liste SB nula.

Mimochodom, čo tak si pozrieť toto:

http://www.porada.sk/t26342-zdravotne-poistenie-rocne-zuctovanie-priklad-typ-s-zamestnanec-konatel-bez-pr.html
zuzv, chápete to OK.

V liste SB nevyplní oddiel II., resp. uvedie všade nuly. Z postupu výpočtov potom vyplýva, že v danom prípade bude poistné v liste SB nula.

Mimochodom, čo tak si pozrieť toto:

http://www.porada.sk/t26342-zdravotn...el-bez-pr.html

Sledujem túto stránku už dlhšie, ale uvedený príspevok mi unikol. Priznanie som už odovzdala, ale stále ma mátala veta zo školenia, že konateľ bez príjmu vyrovná nedoplatok 7280,- Sk v ročnom zúčtovaní. Viem, že matematicky to vyšlo nula, ale pre istotu som sa pýtala. Veľmi vám ďakujem za vaše rady a trpezlivosť. Zuzana
hela
26.06.06,11:16
Vedeli by ste mi poradiť, aký typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia ak poistenec bol do 31.3.2005 zamestnanec s hrubým príjmom 16471,- Sk. Od 1.4.2005 na rodičovskej dovolenke a celý rok sprostredkovateľ pre druhý pilieir dôchodkového poistenia. Nie je prihlásená do zdravotnej poisťovne ako sprostredkovateľ, neplatil žiadne odvody ako sprostredkovateľ
Od zamestnávateľa nemá doklad o výške príjmu pre účely zdravotného poistenia. Príjem z činnosti sprostredkovateľa 15900, Sk. Aký bude mať nedoplatok na zdravotnom poistení.

Ďakujem

Hela
Jana Motyčková
26.06.06,11:57
Čiže ak jeho príjem presiahol 78000,- Sk, tento oddiel sa nevypĺňa? Je tam aj poznámka: ".Vypĺňa sa, ak v roku 2005 bol poistenec platiteľom poistného aj ako zamestnanec ..."
Vypĺňa sa, ak VZ zo SZČO (resp. konateľa do 8/2005) je nižší ako 78000 Sk a ak bol aj zamestnancom alebo samoplatiteľom v r.2005.
Ak má konateľ nulové príjmy a celý rok bol zamestnancom, všade vyjdú nuly a nuly sa nemusia vypisovať, takže aj v tomto prípade sa oddiel "nevyplňuje".
Ak oddiel nemusíte vyplňovať a vyplníte ho, nič sa nestane.
Jana Motyčková
26.06.06,12:08
Vedeli by ste mi poradiť, aký typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia ak poistenec bol do 31.3.2005 zamestnanec s hrubým príjmom 16471,- Sk. Od 1.4.2005 na rodičovskej dovolenke a celý rok sprostredkovateľ pre druhý pilieir dôchodkového poistenia. Nie je prihlásená do zdravotnej poisťovne ako sprostredkovateľ, neplatil žiadne odvody ako sprostredkovateľ
Od zamestnávateľa nemá doklad o výške príjmu pre účely zdravotného poistenia. Príjem z činnosti sprostredkovateľa 15900, Sk. Aký bude mať nedoplatok na zdravotnom poistení.

Ďakujem

Hela
Mal byť prihlásený ako SZČO z dôvodu, že bol sprostredkovateľom SDS (II.pilier). Takže spätne sa prihlásiť ako SZČO. Doklad od zamestnávateľa potrebuje. Robiť by mal tlačivo X. Nedoplatok bude dosť vysoký (ak tých 16471 je príjem spolu za 3 mesiace), lebo ako SZČO musí platiť minimálne z VZ 6500 Sk mesačne do 31.8 (t.j. 52000). VZ mu zníži ten príjem zo zamestnania, t.j. ako SZČO zaplatí zrejme z 52000-16471=35529, 14% je 4974 Sk. To je ale približný výpočet, treba to potvrdenie od zamestnávateľa.
hela
26.06.06,12:36
ďakujem za odpoveď, tým ju určite nepoteším. Od 1.4.2005 je na rodičovskej dovolenke, aj za to obdobie sa jej ráta odovod z minimálnej mzdy, tu neplatí, že za ňu odvádza poistné štát?
Hela
Jana Motyčková
26.06.06,12:38
ďakujem za odpoveď, tým ju určite nepoteším. Od 1.4.2005 je na rodičovskej dovolenke, aj za to obdobie sa jej ráta odovod z minimálnej mzdy, tu neplatí, že za ňu odvádza poistné štát?
Hela
Nie, až od 1.9. platí pri RP štát. Dovtedy platil štát, iba ak by nebola SZČO.
ally
26.06.06,16:58
Zdravim asi jedna blba otazocka, ale co uz ked si neviem pomoct:
V roku 2005 som bola zamestnana a zároveň som bola aj konatelkou v inej s.r.o.. Ako konatelka som nepoberala žiadny prijem, ale spoločnosť, kde som bola konteľka platila odvody (od 1.1.-31.8. zaplatené na dvodoch 7 280 SK). Pri vyplnení listu SB uvediem do platiteľa poistného IČO a DIČ firmy, ktora odvody platila?
A mne potom poistovna odvody naviac vrati?
Jozef Mihál
27.06.06,06:12
ally, tá firma nech si žiada od ZP vrátenie preddavkov, ktoré platila bez právneho dôvodu. ZP vráti tie preddavky tej firme, nie Vám.

V liste SB nebudete uvádzať IČO a DIČ tej firmy, tam sa uvádza IČO a DIČ príslušnej SZČO, ak ho má pridelené.
ally
27.06.06,06:18
dakujem p. Mihál velmi pekne, ale potom do listu SB za seba, dam do vsetkych poloziek od B05 az B37 0?
cize vobec neuvadzam tu sumu 7 280 Sk v rocnom zuctovani odvodov?
Jozef Mihál
27.06.06,06:25
ally
27.06.06,06:36
p. Mihal dakujem velmi pekne za radu
Jozef Mihál
27.06.06,06:40
Ja ďakujem všetkým za pridelené bodíky.
Monika Kováčová
27.06.06,09:42
Zamestnanec mal okrem príjmu zo ZČ aj príjem z úrokov z poskytnutej pôžičky vo výške 42.000,-. Zároveň je konateľ ale príjem za výkon funkcie konateľa nemal.
Je príjem z úrokov z poskytnutej pôžičky predmetom Ročného zúčtovania poistného? Použije sa typ tlačiva S a SA?
paulikovaj
27.06.06,09:45
Aj ja Vám p. Mihál pridelím bodíky, len mi odpíšte.
Zamestnanec a SZČO súčasne celý rok. Príjem v zamestnaní každý mesiac viac ako 43 tis., príjem zo živnosti viac ako 517 tis. (neuvádzam drobné)
V zamestnaní bolo správne odvádzané, preddavky si v r. 05 neplatil. V RZ mu vyšiel nedoplatok 20 tis.Sk. Je to možné? Myslela som si, že každý človek odvedie do zdravotnej poisťovne iba z jedného max. vymeriavacieho základu teda z 517140,- Sk? Z tohto vychádza, že zaplatí z maxima aj zo zamestnania a ešte aj zo živnosti. Rozumiem tomu správne?
Ďakujem za ochotu a Vás čas.
Jana Motyčková
27.06.06,09:51
Zamestnanec mal okrem príjmu zo ZČ aj príjem z úrokov z poskytnutej pôžičky vo výške 42.000,-. Zároveň je konateľ ale príjem za výkon funkcie konateľa nemal.
Je príjem z úrokov z poskytnutej pôžičky predmetom Ročného zúčtovania poistného? Použije sa typ tlačiva S a SA?
Príjem z úrokov nie je predmetom RZZP. Ako konateľ bol považovaný za SZČO do 31.8., takže treba S+SA,SB, ak má VZ do 78000, tak X+XA,XB.
Jana Motyčková
27.06.06,09:55
Aj ja Vám p. Mihál pridelím bodíky, len mi odpíšte.
Zamestnanec a SZČO súčasne celý rok. Príjem v zamestnaní každý mesiac viac ako 43 tis., príjem zo živnosti viac ako 517 tis. (neuvádzam drobné)
V zamestnaní bolo správne odvádzané, preddavky si v r. 05 neplatil. V RZ mu vyšiel nedoplatok 20 tis.Sk. Je to možné? Myslela som si, že každý človek odvedie do zdravotnej poisťovne iba z jedného max. vymeriavacieho základu teda z 517140,- Sk? Z tohto vychádza, že zaplatí z maxima aj zo zamestnania a ešte aj zo živnosti. Rozumiem tomu správne?
Ďakujem za ochotu a Vás čas.
Nedoplatok zo SZČO mu mohol vzniknúť ale vnikol mu preplatok zo zamestnania - zamestnanca aj zamestnávateľa. V podstate celkový nedoplatok poistenca (nedoplatok zo SZČO mínus preplatok zo zamestnania) = preplatok zamestnávateľa +-nejaká koruna.
ally
27.06.06,11:28
p. Mihal,
este jedna otazka, vyplňam tlačivo SB aj ked som bola konateľkou v s.r.o. a zaroveň nebola prihlasena v ZP ako SZČO, aj ked odvody za konateľa boli platene?
Dobre komplikovane, ale teraz som sa dozvedela, ze firma, v ktorej som bola konatelkou ma neprihlasila do poistovne ako SZČO aj ked platila odvody.
Jozef Mihál
27.06.06,12:09
Aj ja Vám p. Mihál pridelím bodíky, len mi odpíšte.
Zamestnanec a SZČO súčasne celý rok. Príjem v zamestnaní každý mesiac viac ako 43 tis., príjem zo živnosti viac ako 517 tis. (neuvádzam drobné)
V zamestnaní bolo správne odvádzané, preddavky si v r. 05 neplatil. V RZ mu vyšiel nedoplatok 20 tis.Sk. Je to možné? Myslela som si, že každý človek odvedie do zdravotnej poisťovne iba z jedného max. vymeriavacieho základu teda z 517140,- Sk? Z tohto vychádza, že zaplatí z maxima aj zo zamestnania a ešte aj zo živnosti. Rozumiem tomu správne?
Ďakujem za ochotu a Vás čas.
Ak ste robili RZ programom od SOMI Trenčín alebo elektronickým formulárom, tak si všimnite, čo Vám vyšlo ako VZ v liste SA v položke A21 a v liste SB v položke B35.

To sú totiž výsledné VZ, z ktorých sa počíta jednak poistné zamestnanca - zamestnávateľa (A21) a poistné SZČO (B35).

Súčet týchto dvoch súm (A21 + B35) by mal byť 517140 Sk, prípadne o pár drobných viac.

Ak to takto máte, máte to OK - a poistné sa v súčte skutočne počíta len zo sumy 517140 Sk.
Jozef Mihál
27.06.06,12:16
p. Mihal,
este jedna otazka, vyplňam tlačivo SB aj ked som bola konateľkou v s.r.o. a zaroveň nebola prihlasena v ZP ako SZČO, aj ked odvody za konateľa boli platene?
Dobre komplikovane, ale teraz som sa dozvedela, ze firma, v ktorej som bola konatelkou ma neprihlasila do poistovne ako SZČO aj ked platila odvody.
ally, ste ukážkový prípad toho, ako sa to nemalo robiť.

1. Vy sama ste sa mali k 1.1.2005 prihlásiť v ZP, tá firma žiadnu takúto povinnosť nemala.

2. Odvody (preddavky) za konateľa za mesiace 1-8/2005 sa platiť nemuseli, ak ste súčasne mali zamestnanie. Ak ste zamestnanie nemali, tieto preddavky ste si mali platiť sama.

3. Mali by ste sa dodatočne prihlásiť v ZP ako SZČO za 1-8/2005 a potom podať RZ typu S, listy SA, SB.

Avšak mám informácie napr. zo VšZP, BB regiónu, že tam od takýchto osôb nežiadajú dodatočnú registráciu (ako SZČO).

Preto sa v prvom rade spojte s Vašou ZP a tam si dohodnite ďalší postup.
petra:-)
27.06.06,12:21
Prosím, môžte mi poradiť, v ktorom § zákona sa píše, že invalidný dôchodca, ktorý je SZČO (nie je zároveň zamestnancom) má min. VZ vo výške 1/2 min.VZ(3450,-)? Našla som to len pre zamestnanca. Neviem, na ktoré konkrétne paragrafy sa mám odvolať pri SZČO, ktorý je poberateľom ID. Ďakujem :)
Jozef Mihál
27.06.06,12:28
§ 13 ods.17:

Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa osobitného predpisu49) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné.

Odkaz 49:

§ 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov.

§ 2 ods.1 zákona 90/199 (znenie súm k 1.1.2005):

Výška minimálnej mzdy je

a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37, 40 Sk,
b) za mesiac 6 500 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
c) 75% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
d) 50% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov.
ally
27.06.06,12:33
p. Mihal dakujem. A uz teraz sa hanbim aka som bola nezodpovedna, ale idem to rychlo napravit, ak sa to vobec bude dat. Dakujem este raz
ally
27.06.06,12:42
p. Mihal dakujem. A uz teraz sa hanbim aka som bola nezodpovedna, ale idem to rychlo napravit, ak sa to vobec bude dat. Dakujem este raz
Jozef Mihál
27.06.06,12:48
ally, už sa toľko nehanbite a neďakujte.
Melnick
27.06.06,12:53
ally, už sa toľko nehanbite a neďakujte.
ally fakt sa nemusíš hanbiť 2x:D :D :D :D :D :D
petra:-)
27.06.06,12:59
§ 13 ods.17:

Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa osobitného predpisu49) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné.



Ďakujem :)
paulikovaj
27.06.06,13:12
p. Mihál ďakujem za odpoveď. Mám to naozaj tak, mám to ok a som šťastná.