natascha
14.02.11,10:56
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu. Momentálne so zamestnaná na dobu určitú (o mesiac tomu bude 5 rokov) počas trvania MD pracovníčky, ktorá sa má vrátiť na svoje miesto v auguste 2011. Ja som zamestnaná nepretržite od skončenia VŠ cca 20 rokov a toto je moje druhé zamestnanie.
Určite by som bola šťastná, ak by sa mi podarilo nové zamestnanie nájsť, ale nakoľko bývam na východe SR, ilúzie si nerobím.
Preto koketujem aj s myšlienkou, že by som robila pre manžela, ktorý je SZČO. Robím mu JÚ – zjednodušenú evidenciu a mohla by som mu vypomáhať aj v nejakých jednoduchších záležitostiach. V tejto súvislosti ma napadajú tri alternatívy:
1. Zamestnať sa u neho a s tým by súviselo kompikovanejšie účtovníctvo, mzdy pre zamestnanca. Ale snáď by som to zvládla a naštudovala si to....
2. Byť na chvíľu nezamestnaná, potom si otvoriť živnosť, ale keďže by som robila len pre manžela, asi by to bola práca závislá...
3. Jednoducho mu vypomáhať a platiť si dobrovoľne odvody
Nič viac ma nenapadá a netuším, ktorá možnosť ja tá najlepšia – najvýhodnejšia. Ak môžete, pomôžte.... Budem povďačná za každý názor.

Pikoška
14.02.11,10:47
Ja ti odporúčam bod č.1.
Máš vysokoškolské vzdelanie, preštuduj všeličo na Porade, a prídeš na to, z koľkých hľadísk je to pre teba, aj pre manžela v rámci dodržania všetkých príslušných zákonov najvýhodnejšie.
veronikasad
14.02.11,10:54
Prikláňam sa k alternatíve č. 2
Zaevidovať sa na úrade práce, vybrať dávky v nezamestnanosti, doplniť si počas tejto doby vedomosti nejaký účtovníckym kurzom a požiadať UP o dotáciu (najskôr po 3 mesiacoch evidencie na UP).. Môžeš faktúrovať aj manželovi, ak zoženieš zopár nových klientov, všetko bude OK. Počas evidencie na UP môžeš pre neho pracovať na dohodu o prac. činnosti (musí ťa prihlásiť na SP + ďalšie povinnosti súvisiace s dohodármi). V tomto období nie si dôchodkovo poistená, nemôžeš mu vypomáhať ako rodinný príslušník bez porušovania zákona o nelegálnej práci.
nikulik
14.02.11,10:54
Aj ja sa priklanam k alternative č. 1.
Budete riadne zamestnana, riadne budete mat platene odvody, a tym aj sa vam to bude ratat do dôchodku.
A s pracou navyse ohlasom zamestnanca si nemusite robit starosti, ono to nie je az take tazke, len treba študovat a študovat.
Držim palce :)
rodina1
14.02.11,10:56
Ešte je možná aj varianta, že by si u manžela bola zamestnaná len tak ... Teda, v zmysle zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní

㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“

Neplatil by za teba žiadne odvody, len ty by si sa musela prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ dôchodkového poistenia (predpokladám, že do dôchodku máš ešte ďaleko a teda nespĺňaš podmienku "poberania dôchodku"). A ešte by si si platila zdravotné poistenie.
natascha
14.02.11,11:11
Dievčatá, Ste veľmi milé. Ďakujem za Vaše názory. Ja sa prikláňam skôr k alternatíve č. 1. Naozaj mám do dôchodku ešte ďaleko.