nepochopitelne
14.02.11,11:19
Dobrý deň,

chcel by som poradiť. Kúpil som si bytu v novopostavenom bytovom dome a mám v ňom pár reklamácii. Niesom však sám, je tu 14 bytov a každý má čosi.

Chcel by som vedieť ako mám tú stavebnú firmu donútiť aby už konečne odstránili tie závady. Už vyše dvoch mesiacov nám zateká na dvoch miestach. Povedali, že je to kondenz (boli sme to pozrieť a majú pravdu), a že je to chyba projektu, vraj to architekta zle spravila a zaplatí prerobenie strechy (mimochodom, sme najvrchnejší byt). Konateľ firmy si stále čosi vymýšla. Najprv to vôbec neriešili, potom to vraj idú pozrieť, potom povedal, že to odstráni a najnovšie to s tým kondenzom. Momentálne to je vraj tak, že už na to vypracovala jedna Trenčianská firma projekt na prerobenie a čakajú už iba na dobré počasie. Dobrého počasia mali minulý týždeň viac než dosť tak neviem kde je problém. Proste potreboval by som ich nejak už konečne donútiť konať.

Čo sa týka zmluvy tak tam je napísané, že reklamácie sa majú nahlásiť poštou, alebo mailom a budú odstránené v technicky čo najkratšom možnom čase. Inými slovami môžu sa vyhovárať do nekonečna. Zároveň tam je však napísané, že ak firma nebude schopná to odstrániť tak si môžeme zohnať firmu, ktorá to odstráni na ich náklady.

Ďaľšia vec je, že tá bytovka je doslova odfláknutá. Napríklad nefungovala nám jedna elektrická zástrčka. Potom sa zistilo, že jedna zástrčka bola normálne zamurovaná a pretretá farbou, tak museli vybiť dieru do steny, aby tam urobili zástrčku a spojili kábel, aby šla aj tá prvá. No proste neuveriteľné. Tento problém máme ešte z jednou zástrčkov v obývacej izbe. Existuje nejaký úrad, ktorému to môžeme povedať a oni nejak preveria tú stavbu a dajú im sankcie za to, že odflákli tie kolaudačné práce???

ďakujem.
Ildi_interier
24.02.11,17:45
ja by som im napísala list a spísala reklamačné vady, zároveň dala primeraný termín, také 2 týždne na začatie odstraňovania závad...prípadne by som zvolala komisiu, ktorá takéto závady spíše../inak čo závady a nedorobky popísané v preberacom protokole? máte taký´?/ a ďalej by som im napísala, že v prípade, ak nenastúpia, dáte urobiť znalecký posudok na dom a dáte odstrániť závady v ňom vymenované tretej strane na ich náklady. ak znalec závady zistí čo i len jednu závadu, všetky náklady vynaložené, aj posudok im dáte k náhrade.
nepochopitelne
25.02.11,05:07
ďakujem, za koment. Ten celý problém tohto je, že ešte stále nemám ten preberací protokol. Keby som mal ten tak tam tie závady napíšem, presne ako hovoríš, ale ten stále nemám. Asi pred tromi týždňami som volal tomu konateľovi tej stavebnej firmy, že prečo nám to ešte neodovzdal a on povedal, že hneď povie tomu jeho majstrovi, aby obehal všetky byty a dal všetkým tie preberacie protokoly, ale doposiaľ nič.

Asi to fakt budem musieť riešiť tým listom priamo na nich s tými požiadavkami.
Ildi_interier
25.02.11,06:23
trochu nerozumiem, vy ste neprebrali stavbu a už v nej bývate? a čo kolaudácia? a čo doklady potrebné ku kolaudácii? vyplatila sa tej firme celá suma stavby, alebo ste si ponechali aj zádržne? mali ste v zmluve zakotvenú aj garančnú zábezpeku pre zabezpečenie včasného a riadneho vyreklamovania stavby? (ja ak píšem zmluvu o dielo, tak si zadržím 10%ako zádržné do riadneho odovzdania stavby a 5% garančnú zábezpeku po celú dobu trvania zárukY, aby v pípade ako je tvoj som mohla z tých financií čerpať trebárs na opravy vykonané tretími osobami).
nepochopitelne
25.02.11,06:37
No, zaplatil som plnú sumu, už tam bývame 4 mesiace a nemáme to ešte prebraté. Bytový dom ako taký je skolaudovaný a sú porobené všetký potrebné revízie (síce nie moc dobre, ale sú). V zmluve je zakotvená normálne 2 ročná záruka s tým, že závady sa majú nahlásiť písomne, alebo mailom a budú odstránené v čo najkratšom technicky možnom čase. To je všetko.

A sranda je, že ešte do teraz neplatíme za elektriku a plyn, lebo ešte sme to neprehlásili na seba a akurát dnes sa mám stretnúť s tým konateľom, aby mi podpísal zmenu odberateľa. Vôbec mu nevadí, že za nás zaplatil 4 mesiace energii! Museli na tej bytovke asi dosť zarobiť.
Ildi_interier
25.02.11,06:58
ty si vlastník bytu a tá stavebná spoločnosť, ktorá to stavala je zároveň aj investorom, ktorý byty predával? najlepšia možná kombinácia...pre nich
o energie by som sa nebála, rozhodne si tú sumu doplatíte, o tom nepochybujem...a kto je vlastne správcom domu? tá istá firma, alebo niekto iný? čo tak vypovedať správcovstvo a zvoliť si iného správcu?
nepochopitelne
25.02.11,07:08
Firma to postavila a predala. Ja som už právoplatným vlastníkom s tým problém nieje. Čo sa týka tých energií tak už aj ostatným to popodpisovali z aktuálnymi hodnotami, takže to absorbujú (čo je ak trochu podozrivé). Na spravovanie sme si založili spoločenstvo, ktorého som ja predsedom. Teraz sa s tou firmou musím ešte dohodnúť na prevzatí tej stavby, aby mi dal všetko podklady a tak. Potrebujeme to všetko kvôli revíziam, poisteniu a tak. S tou firmou už budeme len riešiť reklamácie, ale tie sa zatiaľ moc neriešia.
Ildi_interier
25.02.11,07:51
nemáš to ľahké, všetko by som riešila na papieri, aby ťa v budúcnosti nemohli vlastníci napádať
nepochopitelne
25.02.11,08:04
Nie, ono je to vpohode. Tý ostatný vlastníci sú Ok, len nás trápi tá stavebná firma. Všetci majú nejaké drobné nedostatky, ktoré trebá vrámci záruky odstrániť, ale nemáme ich ako donutiť. Akurát som rozmýšlal, že vlastne ako spoločenstvo napíšeme jeden list, v ktorom ich vyzveme na odstránenie tých vád (ako si hovorila) dáme im nejaký termín a aj im povieme aby nám odovzdali tie byty.

Inač s tým odovzdaním to bola celkom aféra, ja som už jednal z právnikom, lebo v tej zmluve o budúcej zmluve boli aj sankcie za neodovzdanie, ktoré vtedy činili 4000 Euro, ale potom do tej kúpnej zmluvy dali vetu, že podpísaním Kúpnej zmluvy sa sankcie rušia. Takže ani ich nemáme ako donútiť odovzdať tie byty, lebo sankcie ani nič nemajú. Je to v prdeli. Aj keď sme radi, že všetci bývame a je to vpohode, ale máme všetci svoje problémy, ktoré sa neriešia.

Ak adekvátne nezareagujú na ten list tak to budeme asi musieť riešiť právne.