LUBIKA
13.12.05,17:53
Prosím o radu. Poskytujem sprostredkovateľsku službu pre zákazníka v Poľsku. Obaja sme platcami dane vo svojej krajine. Ja mu vystavím fa bez DPH a on sa v Poľsku dodaní aj odpočíta.Ako by to bolo, keby som ja nebola platcom DPH ? Vystavila by som fa a čo by urobil on, musel by sa dodaniť ?Ďakujem vopred za radu.
porfin
13.12.05,17:25
No podľa zákona o DPH sa služba zdaňuje na území kde sa poskytla pozri §15 DPH.
LUBIKA
14.12.05,15:54
Ďakujem. Tie paragrafy sú veľmi zamotané. Ak som to správne prečítala, tak platca dane si musí službu vždy dodaniť aj keď ju prijal od neplatcu ? No a nárok na odpočet je len vtedy ak je aj dodávateľ služby platcom, dobre to chápem ?
betka
14.12.05,17:50
Ďakujem. Tie paragrafy sú veľmi zamotané. Ak som to správne prečítala, tak:
1. platca dane si musí službu vždy dodaniť aj keď ju prijal od neplatcu ?
2. No a nárok na odpočet je len vtedy ak je aj dodávateľ služby platcom, dobre to chápem ?

1. Preco by si ju mal dodanit? Ked som raz nie platca, a miesto dodania by bolo tuzemsko, nemam tam co pliest dph. Ak je miesto dodania krajina EU, t.j.Polsko, preco by som sa tam tiez plietla s DPH? Na danovom doklade predsa uvadzam, termin: Nie som platcom DPH, nemam IC DPH.

Keby islo o tovar, tak na FA Slovak uvedie sumu celkom, tiez napise: Nie som platcom DPH, jeho pojem DPH, sadzba DPH nema co zaujmat. Poliak kupi tento tovar na sklad, a ked preda dalsiemu, potom az predava s danou ako platca. Poliak nema ani narok na odpocet dph, odkial by mal aj mat narok, ked kupoval od neplatcu?

2. ano, spravne.
LUBIKA
15.12.05,05:56
BETKA DAKUJEM. Takže zhrniem to : ak ja / neplatca dph/ dodám službu do Poľska /platcovi dph/ , kde miestom dodania služby je Poľsko , tak Poliak si zaúčtuje faktúru do nákladov a žiadna dph povinnosť mu nevzniká.
ALBO
15.12.05,08:00
No dovolím si nesúhlasiť s týmto záverom, pretože poliak sa musí riadiť podľa pravidiel v jeho štáte. Otočme to na náš zákon. Poliak - neplatiteľ dane -podnikateľ -dodá službu podľa 15.8 nášmu platiteľovi. Podľa § 69.3. je povinnosť dodaniť DPH za službu od zahraničnej osoby.Podľa §5.1. ZO je ponikaťeľ-teda aj neplatiteľ.
Mne z toho vychádza:Poliak neplatiteľ-Slovák platiteľ=slovák odvádza.
Ak v poľsku majú rovnaké pravidlá, potom poliak musí odviesť daň.
LUBIKA
15.12.05,10:43
V tomto prípade sa jedná o sprostredkovanie podla par.16.6 . Teda v par.
69 by to mohol byť odstavec 4. No ,ak som ho správne prečítala, tak by sa mal Poliak /platca dph/ dodaniť aj v prípade , že ja mu dodám službu ako neplatca dph.Súhlasíte ?
ALBO
15.12.05,12:48
Vo všebecnosti ano, ak majú poliaci rovnako zadefinovaný § 16 a 69. Pri situácii naopak, viď vyššie by to platilo.
betka
15.12.05,17:56
Tak teraz som z toho dopletena aj ja. Pomozte aj ostatni. Aky mate nazor? Pomozme Lubike. Zajtra sa este na to mrknem.
lamik
16.12.05,12:12
Priznam sa, ze co sa tyka zahranicia a DPH som z toho uplny jelen :)

Ja mam trosku iny problem. Chcel by som kupit do firmy (s.r.o.) tlaciaren. Jedna znama ma na nu 22% zlavu. Aby si tu zlavu mohla uplatnit, musi byt vsak faktura vystavena na jej meno. Ja tu fakturu zaplatim. Je nejakym sposobom mozne aby som si potom mohol odpocitat aj DPH?
Som velky optimista? :)
Dakujem
ALBO
16.12.05,13:07
Ak je Fa na známu, tak to nie je vaša Fa, lebo nie ste na nej uvedený ako príjemca tovaru.Neviem ani ako by ste to zaradili do majetku s takouto Fa a nárok na odpočet tiež nemáte. môžete to od nej kúpiť. Ak je nepltiteľ, tak nemáte nárok na odpočet lebo vystaví Fa bez dane. Ušetríte len 3% (22-19).
Ak má ona Fy a je platiteľ, vystaví Vám Fa s DPH a uplatníte si z nej nárok.
Jana Acsová
16.12.05,13:07
Ďakujem. Tie paragrafy sú veľmi zamotané. Ak som to správne prečítala, tak platca dane si musí službu vždy dodaniť aj keď ju prijal od neplatcu ? No a nárok na odpočet je len vtedy ak je aj dodávateľ služby platcom, dobre to chápem ?Veru občas sa môže stať, že osobou povinnou platiť daň je aj neplatiteľ DPH. Bližšie to rozvádza § 69. Tam keď sa nájdete, musí aj neplatiteľ platiť DPH a podať DP. Napríklad § 69 ods. 3 je zdaniteľná osoba (teda podnikateľ bez rozdielu, či je platiteľ alebo neplatiteľ) povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského alebo z tretieho štátu.
Druhá časť otázky je správne, t.j. ak ste neplatiteľ a ste osobou povinnou platiť daň, nemôžete uplatniť právo na odpočítanie dane.
Jana Acsová
16.12.05,13:12
Ja mam trosku iny problem. Chcel by som kupit do firmy (s.r.o.) tlaciaren. Jedna znama ma na nu 22% zlavu. Aby si tu zlavu mohla uplatnit, musi byt vsak faktura vystavena na jej meno. Ja tu fakturu zaplatim. Je nejakym sposobom mozne aby som si potom mohol odpocitat aj DPH?
Som velky optimista? :)
DakujemPrečo optimista? Ak má známa v predmete činnosti obchodnú činnosť, tlačiareň vám odpredá, je platiteľom DPH a vy takisto ... nebude žiadny problém s uplatnením odpočítania dane. .-)
ALBO
16.12.05,13:21
Veru občas sa môže stať, že osobou povinnou platiť daň je aj neplatiteľ DPH. Bližšie to rozvádza § 69. Tam keď sa nájdete, musí aj neplatiteľ platiť DPH a podať DP. Napríklad § 69 ods. 3 je zdaniteľná osoba (teda podnikateľ bez rozdielu, či je platiteľ alebo neplatiteľ) povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského alebo z tretieho štátu.
Druhá časť otázky je správne, t.j. ak ste neplatiteľ a ste osobou povinnou platiť daň, nemôžete uplatniť právo na odpočítanie dane.

Jej otázka znela opačne podľa mna:že či ona ako platiteľ dane, keď príjme službu zo zahraničia od neplatiteľa a samozdaní ju, či má nárok na odpočet dane na vstupe. Odpoveď je -áno, ak nemá náhodou oslobodené činnosti.
No a naopak ak ona ako neplátca dodá poliakovi službu, on ju samozdaní a odvedie daň na výstupe a súčasne si uplatní aj daň na vstupe.
Pri samozdanení služby to je jeho daň, tam sa nepozerá na to kto mu to fakturuje pri nároku na odpočet dane na vstupe.
Kto mu to fakturuje je dôležité len keď sa rozhoduje či to má samozdaniť.Napr. ak je služba z EU podľa 15.7. a je od FO nepodnikateľa tak to ani nesamozdaní, ale z 3. krajín samozdaní všetko.
Jana Acsová
16.12.05,13:37
No a nárok na odpočet je len vtedy ak je aj dodávateľ služby plátcom, dobre to chápem?
Nevyjadrila som sa k druhej časti otázky .-(
(Predtým bola zodpovedaná pre prípad prijímateľa služby - neplatiteľa DPH.)

Právo na odpočítanie dane vám vzniká v prípade, že ste platiteľ, prijmete službu, pri ktorej ste osobou povinnou platiť daň. Právo na odpočítanie dane vám vznikne vo výške dane vami uplatnenej, t.j. vo výške vašej daňovej povinnosti (a tak ako uvádza ALBO predo mnou neuplatňujete si pomerné odpočítanie dane).

Zhrnutie:
Ak ste platiteľ a zároveň osobou platiť daň za dodávku služby, vzniká vám daňová povinnosť aj právo na odpočítanie dane bez ohľadu na skutočnosť, či zahraničná osoba - dodávateľ je alebo nie je platiteľ dane v inom členskom štáte.
Jana Acsová
16.12.05,13:45
Ďakujem. Tie paragrafy sú veľmi zamotané. Ak som to správne prečítala, tak platca dane si musí službu vždy dodaniť aj keď ju prijal od neplatcu ? No a nárok na odpočet je len vtedy ak je aj dodávateľ služby platcom, dobre to chápem ?Veru občas sa môže stať, že osobou povinnou platiť daň je aj neplatiteľ DPH. Bližšie to rozvádza § 69. Tam keď sa nájdete, musí aj neplatiteľ platiť DPH a podať DP. Napríklad § 69 ods. 3 je zdaniteľná osoba (teda podnikateľ bez rozdielu, či je platiteľ alebo neplatiteľ) povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského alebo z tretieho štátu.
Druhá časť otázky je správne, t.j. ak ste neplatiteľ a ste osobou povinnou platiť daň, nemôžete uplatniť právo na odpočítanie dane.
Pre úplnosť poopravím, nakoľko som nezodpovedala presne druhú časť otázky, ale som to "otočila" .-) na neplatiteľa prijímateľa služby, pričom sa jedná o neplatiteľa poskytovateľa služby.

Postavenie zahraničného poskytovateľa služby vo vzťahu, či je alebo nie je platiteľ DPH nemá vplyv na uplatnenie práva na odpočítanie dane tuzemským platiteľom v prípade, že je osobou povinnou platiť daň. Podmienkou je, že dodávateľom služby je zdaniteľná osoba - podnikateľ iného členského štátu EÚ.
Jana Acsová
18.12.05,08:31
V tomto prípade sa jedná o sprostredkovanie podla par.16.6 . Teda v par.
69 by to mohol byť odstavec 4. No ,ak som ho správne prečítala, tak by sa mal Poliak /platca dph/ dodaniť aj v prípade , že ja mu dodám službu ako neplatca dph.Súhlasíte ?Mám za to, že v prípade, že sa jedná o službu podľa § 16 ods. 6 ZDPH ... dodali ste málo informácií na správne určenie zdanenia. Je potrebné informácie doplniť. A to:
- aký obchod bol sprostredkovaný, t.j. či dodanie alebo nadobudnutie tovaru,
- odkiaľ a kam tovar smeroval.

V predchádzajúcich odpovediach boli ustanovenia ZDPH aplikované všeobecne, bez konkretizácie na váš prípad, nakoľko chýbala táto ifnformácia.