janulka
14.02.11,12:02
Dobrý deň prajem, prosím vás chcela by som radu pre môjho ocina, predal pôdu, ktorej bol vlastník viac ako 5 rokov, mal ju v súkromnom vlastníctve. Predal ju v januári 2011. Nevieme či je treba tento príjem zdaniť alebo nie.
Vieme, že sa to bude riešiť - teda ak to bude potrebné - v roku 2012 ked sa bude podávať dan. prizanie za rok 2011. ale, on má ešte súrodencov, tie pozemky boli písané len na neho, on však ešte nechce vyplácať súrodencov, pretože ak mu bude treba v roku 2012 po dan.priznaní platit dan z predaja, tak by im vyplatil teda podiel znížený o tú dan, aby si kazdy zaplatil a dostal svoj podiel uz po zdanení. Teda aby to bolo spravodlivé.

Ďakujem za rady a trpezlivosť:)
IvoM
14.02.11,14:28
Mal ju predať v decembri 2010 a predaj by bol oslobodený podľa §9.1.b), takto bude musieť tento príjem zdaniť nakoľko v prechodných ustanoveniach §52j.2 nie je oslobodenie príjmu z takého nehnuteľného majetku uvedené.
janulka
25.02.11,10:52
Prepáč že tak neskoro, ďakujem za odpoveď. len som stále zmätená na dan. úrade ocinovi povedali, ze ked to mal vo vlastníctve 5 rokov ze dan neplatí ale ja som si pozrela tie odkazy - paragragy čo si uviedol vo svoje odpovedi a tiez by mi to vyslo ze by mal platit, nie som odoborník v tejto oblasti, necham si poradit i vysvetlit. Len ma na tom našom du zmiatli.

Čo teda robit?

Ocinovi to tiez vrta v hlave, on by najradsej počul jednoznačnu odpoved, ktorá by bola podložená faktami. Neviem či na du este nečitali zakon o dani z príjmov na rok 2011 alebo, čo teraz?
bea
25.02.11,11:17
Prosím, pozri sa na § 9 ods. 1 písm a)

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ja to vidím tak, že na daňovom úrade Ti povedali správne, že aj keď predal pôdu v r. 2011, vlastnil ju dlhšie ako 5 rokov a teda je predaj oslobodený od dane.
janulka
25.02.11,11:38
Dakujem bejka, len mna trosku pomýlili tie prechodné ustanovenia.

čo s nimi?
bea
25.02.11,11:49
Ale veď keď je v zákone jednoznačne napísané, že je to oslobodené, tak sa toho netýkajú prechodné ustanovenia. V tých prechodných ustanoveniach sú výnimky tie §, ods. a písmená sú zo starého zákona o dani z príjmov a týkajú sa prevažne bytov.
janulka
25.02.11,11:57
Ďakujem krásne za vysvetlenie a objasnenie, stále sa len učím, necham si vysvetlit a dakujem krásne. Budem vedieť ocinovi to zdôvodnit i v zákone ukázať. dakujem krásne.

pekný den