fachman
14.02.11,12:08
Zdravím vás,prečítal som si neaké veci o formáte fotiek v Raw,aj tak čo je lepšie,najprv upraviť v raw a potom dať do jpeg,alebo dať do jpeg a upraviť ?Prvá možnosť by mala byť logickejšia.Ďakujem.
dalid
14.02.11,12:19
http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/parametre-digitalnych-fotoaparatov/raw-format/

odpoved je ANO. Je lepsie upravit snimok v RAW ako v JPG..
Samozrejme potrebujes na upravu RAW aj patricny software...
TomasHC
14.02.11,13:42
A hlavne mat aj patricny monitor (IPS a skalibrovany), inak v RAWe toho viac pokazis ako opravis...
sthruska
14.02.11,13:46
Ja mám informáciu, že fotografi sa úprava RAW formátu vyhýbajú. Jedným z dôvodov je ich enormná veľkosť a ďalší patričný program - viď o dva príspevky hore.
fachman
14.02.11,14:58
Mám Zoner photo studio 13 pro, treba ešte DNG konvertor,zatial nič moc keď som skúšal rôzne záberi v raw a dal to na jpeg.Možno treba ešte lepší foťák,dobrú zrkadlovku.???
bubkoch
14.02.11,16:39
Mám Zoner photo studio 13 pro, treba ešte DNG konvertor,zatial nič moc keď som skúšal rôzne záberi v raw a dal to na jpeg.Možno treba ešte lepší foťák,dobrú zrkadlovku.???
v prvom rade treba na raw pouzivat originalny software od vyrobcu fotoaparatu, nie nejake unverzalne programy ...
napr. Digital Photo Profesional pre Canon
duves
15.02.11,04:56
Zdravím vás,prečítal som si neaké veci o formáte fotiek v Raw,aj tak čo je lepšie,najprv upraviť v raw a potom dať do jpeg,alebo dať do jpeg a upraviť ?Prvá možnosť by mala byť logickejšia.Ďakujem.
Kludne sa do toho daj. Ja už inak než do raw nefotim. Adobe LR 3.3 je fajn na upravy a vyvolanie do JPG.
TomasHC
15.02.11,06:17
duves: neviem preco si mi dal "neuzitocne"... Ked si nejaky dobrak nacvaka do RAWu 100 foto a ma TN LCD a nastaveny este aj nejaky debilny farebny profil (movie, game), tak vysledok po vytlaceni v labe bude uplne zufaly.
bubkoch
15.02.11,06:26
duves: neviem preco si mi dal "neuzitocne"...
mimotemy takych co tu rozdavaju body vo velkom je viac ... len neviem preco sa potom cuduju ked sa im to vracia ... :)
dalid
15.02.11,06:40
...Možno treba ešte lepší foťák,dobrú zrkadlovku.???

Vies, najdolezitejsi je vzdy clovek a technika je az niekde za tym... Videl som krasne fotky zo skialpu a chlap to nafotil Olympusom mju (!) Ziadna zrkadlovka so super objektivom, ako som si povodne myslel.
Mária27
15.02.11,07:58
mimotemy takych co tu rozdavaju body vo velkom je viac ... len neviem preco sa potom cuduju ked sa im to vracia ... :)
Presne si to vystihol. To svinstvo, čo si tu začal, nemá na porade obdobu.
bubkoch
15.02.11,08:00
Presne si to vystihol. To svinstvo, čo si tu začal, nemá na porade obdobu.
:confused: rec je predsa o tebe ...
viktorviktor
15.02.11,08:56
Do veľkosti 30x21 postačí jpg, fotolab urobí len také foto akú má tlačiareň, aký papier, aké farby, kalibráciu, je jedno v akom formáte to dostanú.
sthruska
15.02.11,09:44
Z praxe. Fofolab tú istú fotku urobí zakaždým ináč. A čiernobielu nedokážu vôbec. Vždy má nejaký farebný nádych.
fachman
15.02.11,11:42
Mám od panasoniku Raw coder v1L100,nedá sa mi zatial otvoriť,uvidím,ale musím skúšať niečo nájsť,otom to je,aby som našiel čo najlepší program,a nie sa uspokojiť s prvím a možno nie najlepším.A to nie som profesionál,len amatér.
duves
15.02.11,16:04
duves: neviem preco si mi dal "neuzitocne"... Ked si nejaky dobrak nacvaka do RAWu 100 foto a ma TN LCD a nastaveny este aj nejaky debilny farebny profil (movie, game), tak vysledok po vytlaceni v labe bude uplne zufaly.
Ja zasa neviem, prečo ty mne pred 3 tyzdnami
http://www.porada.sk/1642011-post4.html
Ak som vedla, kludne zavitaj na seriozne fora k foteniu (www.ephoto.sk a pod.)
duves
15.02.11,16:07