monikka0202
14.02.11,12:15
Dobrý deň,
ako to je s preukázaním nákladov na stravné, ak živnostník vykonáva prácu na území SR ale mimo miesta podnikania. Konkrétne: ak živnostník vykonáva napr. celý mesiac prácu v mieste 200 km vzdialenom od miesta podnikania. Nemá žiaden doklad o zaplatení stravného (ani stravné lístky ani doklady z reštaurácie ...) Môže si aj tak uplatniť náklady na stravné???
Viem, že niektorý robia tak, že ak živnostník napr. celých 20 dní pracoval mimo miesta bydliska, tak mu dajú na každý jeden deň náklady na stravné vo výške 8,30€ (nad 18 hod. - pre rok 2010) a nedokladujú to žiadnym stravným lístkom. Mne tento postup ale nesedí. Aký je váš názor na to? Ďakujem
mirhu
23.02.11,05:10
Dobrý deň,
ako to je s preukázaním nákladov na stravné, ak živnostník vykonáva prácu na území SR ale mimo miesta podnikania. Konkrétne: ak živnostník vykonáva napr. celý mesiac prácu v mieste 200 km vzdialenom od miesta podnikania. Nemá žiaden doklad o zaplatení stravného (ani stravné lístky ani doklady z reštaurácie ...) Môže si aj tak uplatniť náklady na stravné???
Viem, že niektorý robia tak, že ak živnostník napr. celých 20 dní pracoval mimo miesta bydliska, tak mu dajú na každý jeden deň náklady na stravné vo výške 8,30€ (nad 18 hod. - pre rok 2010) a nedokladujú to žiadnym stravným lístkom. Mne tento postup ale nesedí. Aký je váš názor na to? Ďakujem
Toto by zaujímalo aj mňa, mám rovnaký prípad, kde SZČO pracuje mimo miesta, bydliska, ale neuplatňuje si výdavky na ubytovanie a cestu - iba stravné. Je to možné? Vďaka

Poradí niekto??
sybila3
09.03.11,09:33
no to by som aj ja potrebovala poradiť, zval sa mi jeden szčo, či mu urobím daňové že mi donesie doklady a že má aj služobné cesty do zahraničia, čo všetko a ako si môže dať do nákladov, nemám žiadneho takého szčo, tak preto sa pýtam, ďakujem pekne
martinez
09.03.11,09:50
Dobrý deň,
ako to je s preukázaním nákladov na stravné, ak živnostník vykonáva prácu na území SR ale mimo miesta podnikania. Konkrétne: ak živnostník vykonáva napr. celý mesiac prácu v mieste 200 km vzdialenom od miesta podnikania. Nemá žiaden doklad o zaplatení stravného (ani stravné lístky ani doklady z reštaurácie ...) Môže si aj tak uplatniť náklady na stravné???
Viem, že niektorý robia tak, že ak živnostník napr. celých 20 dní pracoval mimo miesta bydliska, tak mu dajú na každý jeden deň náklady na stravné vo výške 8,30€ (nad 18 hod. - pre rok 2010) a nedokladujú to žiadnym stravným lístkom. Mne tento postup ale nesedí. Aký je váš názor na to? Ďakujem

na toto pozor ! treba si poriadne pozriet §19,2,e.... tam sa hovori, ze danovymi vydavkami su vydavky suvisiace s cinnostou vykonavanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom cinnost pravidelne vykonava !.....sidlo zivnostnika nemusi byt miesto, kde svoju cinnost pravidelne vykonava.... ak je zivnostnik podstatnu cast roka niekde 200 km od svojho sidla, miesto jeho pravidelneho vykonu je 200 km od sidla a jeho posobenie na tomto mieste nie je povazovane za pracovnu cestu a preto mu neprinalezi stravne v zmysle zakona o cestovnych nahradach.

stravne mu moze prinalezat len podla §19,2,p a to do vysky 3,80 za predpokladu, ze bude mat bloky o nakupe stravy alebo gastrolistky.
juskam
09.03.11,20:09
A ak je to SZČo, ktorá vykonáva kamionovú prepravu v SR a v zahraničí, tak si môže dávať stravné. Chodí väčšinou na týždňovky.
quercus3
09.03.11,22:11
Mám podobný prípad, SZČO vykonáva činnosť v lesníctve, čiže pracoval dva mesiace v roku v poraste A samozrejme vždy v inej časti, týždeň v poraste B, tri mesiace v poraste C atď. pričom tieto porasty sú mimo miesta výkonu podnikania, ktoré má uvedené v ŽL. Každý týždeň v pondelok musel dochádzať do miesta kde bol ubytovaný súkromným autom, ktoré využíva na podnikanie (zaplatená CD), a každý deň v týždni z miesta ubytovania ďalej do porastu ešte cca 30km v teréne tam a späť. . V piatok večer sa vracal domov. Je správne, že som mu vypísala CP na dobu od pondelka do piatku a uplatnila nárok na cestovné náhrady (spotrebované PHM, stravné, a základnu náhradu za prejazdené km na PC?) :confused::confused:

Sú tieto náhrady v tomto prípade daňovými výdavkami súvisiacimi s činnosťou v inom mieste ako je miesto, v ktorom SZČO činnosť pravidelne vykonáva podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ?:confused:

dočítala som sa totiž, že u daňovníkov, u ktorých je obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti vzhľadom na charakter ich podnikateľských aktivít ako napr. opravár domácich elektrických spotrebičov priamo v domácnosti, maliar – natierač, ide o povolania, pri ktorých sa vyžaduje častá zmena pracoviska a je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie tejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka, pričom práca v lese vždy na inom mieste mi logicky spadá do tejto kategórie.


ďakujem Vám vopred za pomoc poraďáci!!!!
sybila3
10.03.11,06:54
poradíte mi s tým vôbec nemám skúsenosť nemám takého szčo. Takže ak cestuje na služobku do zahraničia čo treba? Musí mať auto v majetku firmy? poraďte ako postupovať a čo vypísať díky moc
Tweety
10.03.11,07:04
poradíte mi s tým vôbec nemám skúsenosť nemám takého szčo. Takže ak cestuje na služobku do zahraničia čo treba? Musí mať auto v majetku firmy? poraďte ako postupovať a čo vypísať díky moc
Ak chceš, aby si to vedela aj do budúcna,(na každý problém dávaš otázku) lebo je evidentné, že ti robia problémy elementárne veci, bez ktorých robiť účtovníctvo nie je možné, skús pozrieť v tomto prípade do Zákona o CN.
sybila3
10.03.11,07:51
pozerala som si lenže potrebujem vedieť ako sa to robí v praxi, čítať si to môžem dokola a že dávam otázky nerobia mi problemy elementárne veci ale radšej sa opýtam aby som sa uistila, či to robím dobre alebo ako to robia iní, veď porada je nato nie. A každý sa učí celý život.
sybila3
11.03.11,10:47
v zákone o CN je písané že sl.c nad 12 hod. patrí stravné v základnej sadzbe stravného ale kde zistím základnú sadzbu a tiež odkial zoberiem sadzbu na km? poradí mi s tým niekto