emperor
14.02.11,13:13
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc. Zomrel mi otec o ktorom som za posledné roky nevedel veľa pretože sa od nás dištancoval. Notárka vyčíslila aktíva na sumu 10 000,-- pričom v nich uviedla aj družstevné podielnicke listy v cene 5000 eur avšak ich hodnota aj predajná aj potvrdená emitentom je k času umrtia len 250,-- eur. Pasíva boli v sume 1500 eur. Dedické sme prijali hoci sme sa notárky pítali ako je to keby sa ozval veriteľ. Bolo nám povedané, že už ked sa skončí dedické nič sa nemôže stať. Avšak po ukončení sa začali ozývať veritelia a pohadávky sa nazbierali do výšky 10 tis eur. My však vieme majetok spenaziť a jeho realna hodnota nieje 10 tis ako to vyčíslila notárka ale len 5000,-- neviem čo máme robiť a ako postupovať. Dedické sa otvoriť a asi ani odmietnuť nedá. Je možnosť napísať veritelom, že realna hodnota dedictva je iná (plus doložiť potvrdenie od emitenta a potvrdenis okr. súdom ktorý musel schváliť predaj cenných papierov kvoli maloletým účasníkom) a preto môžeme uspokojiť ich dlhy len do výšky 5000,-
Ďakujem za pomoc
emperor
21.02.11,13:27
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc. Zomrel mi otec o ktorom som za posledné roky nevedel veľa pretože sa od nás dištancoval. Notárka vyčíslila aktíva na sumu 10 000,-- pričom v nich uviedla aj družstevné podielnicke listy v cene 5000 eur avšak ich hodnota aj predajná aj potvrdená emitentom je k času umrtia len 250,-- eur. Pasíva boli v sume 1500 eur. Dedické sme prijali hoci sme sa notárky pítali ako je to keby sa ozval veriteľ. Bolo nám povedané, že už ked sa skončí dedické nič sa nemôže stať. Avšak po ukončení sa začali ozývať veritelia a pohadávky sa nazbierali do výšky 10 tis eur. My však vieme majetok spenaziť a jeho realna hodnota nieje 10 tis ako to vyčíslila notárka ale len 5000,-- neviem čo máme robiť a ako postupovať. Dedické sa otvoriť a asi ani odmietnuť nedá. Je možnosť napísať veritelom, že realna hodnota dedictva je iná (plus doložiť potvrdenie od emitenta a potvrdenis okr. súdom ktorý musel schváliť predaj cenných papierov kvoli maloletým účasníkom) a preto môžeme uspokojiť ich dlhy len do výšky 5000,-
Ďakujem za pomoc
Prosím Vás o pomoc.
BXLmiami
22.02.11,05:53
Toto sú otázky na právnikov s ktorými by si sa mal poradiť,ale myslím,že odvolať sa voči dedičskému konaniu je možné do troch rokov.Za odpoved ale neručím,nie som právnik.
pepsikova
22.02.11,06:14
...zaujímavé je, že notársky odhad je 5000€ a reálna hodnota je len 250€..v tom prípade by notárka musela mať doklad, podľa ktorého dá do zápisu hodnotu listov v takej vysokej sume...
..dedičské konanie sa dá otvoriť a vy ho aj môžete odvolaním sa na zavádzajúce informácie o sume aktív a aj ohľadom skončenia dedičského konania-ak sa veritelia ozvali a notárka o nich nevedela, treba to prešetriť ...
..treba ísť za predmetnou notárkou a žiadať obnovenie dedičského konania...
bubkoch
22.02.11,06:25
...zaujímavé je, že notársky odhad je 5000€ a reálna hodnota je len 250€..v tom prípade by notárka musela mať doklad, podľa ktorého dá do zápisu hodnotu listov v takej vysokej sume...
..dedičské konanie sa dá otvoriť a vy ho aj môžete odvolaním sa na zavádzajúce informácie o sume aktív a aj ohľadom skončenia dedičského konania-ak sa veritelia ozvali a notárka o nich nevedela, treba to prešetriť ...
..treba ísť za predmetnou notárkou a žiadať obnovenie dedičského konania...

to myslis vazne ? :confused:
zakon hovori jasne kedy a za akych podmienok je mozne obnovit dedicske konanie ... doporucujem nastudovat si to
emperor
22.02.11,06:25
ona povedala, že dedické konanie vyčíslila podľa menovitej hodnoty cenného papiera, čo samozrejme je absolutne scestné.
emperor
22.02.11,08:07
tiež sa mi zdá, že sa dá dedičské otvoriť len ak sa objavia aktíva.... nie pasíva.... notárka vyčíslila cenné papiere zle a uviedla nás do omylu ale to nemáme ako dokázať hoci sme tam boli traja...
pepsikova
22.02.11,09:51
to myslis vazne ? :confused:
zakon hovori jasne kedy a za akych podmienok je mozne obnovit dedicske konanie ... doporucujem nastudovat si to..

..no predstav si, že to myslím vážne!...dokonca ti môžem popísať podobný prípad, kedy bolo notárom navýšené aktívum,ktoré nebolo overené,a to z celkom zištných dôvodov...riešilo sa to cez súd a boli sme úspešní...a v tomto prípade ani neboli zistení všetci dlžníci, tí sa začali hlásiť až po ukončení..jasne nezodpovedné...tu ide o peniaze, nie o zákon..
pepsikova
22.02.11,09:53
tiež sa mi zdá, že sa dá dedičské otvoriť len ak sa objavia aktíva.... nie pasíva.... notárka vyčíslila cenné papiere zle a uviedla nás do omylu ale to nemáme ako dokázať hoci sme tam boli traja.....

..nedávali ste pozor..hodnota cenného papiera možno bola 5000€, ale asi pri jeho vystavení...ale ku dňu predaja (dedičského konania, )mohla byť aj 250€...a to je smerodatné...
emperor
22.02.11,09:58
áno je to tak a v tomto smere mi notárka povedala, že ona vyčíslovala podľa menovitej hodnoty a basta...takže myslíte, že by sme sa mali obrátiť na notárku zo žiadosťou o otvorenie dedického konania alebo priamo na príslušný súd?

Ďakujem
pepsikova
22.02.11,10:34
áno je to tak a v tomto smere mi notárka povedala, že ona vyčíslovala podľa menovitej hodnoty a basta...takže myslíte, že by sme sa mali obrátiť na notárku zo žiadosťou o otvorenie dedického konania alebo priamo na príslušný súd?

Ďakujem..

..no, to nie je "a basta"...oslovila by som notárku a ak by ste sa nedomohli nejakej dohody, potom na súd...myslím, že tu sa stala chyba u notárky...
emperor
22.02.11,10:48
ked mi prišla prvá exekúcia volal som notárke čo s tým a ona, že mi jasne povedala, že sa ručí do výšky nadobudnutých aktív, ktoré vyčíslila podľa menovitej hodnoty majetku, a že sa nedá s tým nič robiť...lebo je dedické právoplatne uzavreté. Mometnálne je daná vec na okresnom súde kvoli predajú cenných papierov (kvoli maloletým to musí schváliť súd) bude tam preto dúfam prejednávané aj toto.
Skúsim osloviť aj notárku čo sa dá robiť v danej veci.

Ďakujem Vám za rady.
emperor
23.02.11,09:13
notárka povedala, že sa s tým nedá nič robiť alebo nech si dám žiadosť na okresný súd ohladne vyčíslenia. Ona s riadila sumou akú jej oznámil centrálny depozitár.....
Povedala, že exekútory si môžu pohľadávky uspokojovať až po vymožení na súde....