lupinek1
14.02.11,14:15
Zdravim Vas,
chcel by som pocut nazor viacerych ludi na byvanie v panelovom dome, mozno aj na nazor "pre a proti". Oba byty maju len jednu radikalnu nevyhodou, ktoru popisujem nizsie. Takze tu su oba byty:

Prvy byt sa nachadza na prvom poschodi, nie je to krajny byt. Od vchodu ho deli len 8 schodov, bez medzichodbicky pri vchode. Byt je podpivniceny, avsak sa v pivniciach nekuri. Panelak je cely zateplny - aj pivnice maju menene okna.(Radikalnou nevyhodou je samotne prve poschodie)

Druhy byt sa nachadza na druhom poschodi , je to krajny byt, takisto je panelak zatepleny. Majitelia vravia ze mavali plesne, a dokonca aj ked ked mali plastove okna .Akonahle sa barak zateplil 10 cm polystyrenom , ani naznak po plesniach. (Radikalna nevyhoda je ze je to krajny byt a mali plesne)

Obidva byty maju bezp. dvere, su prerobene , rovnaka orientacia, atd. - okrem lokality su porovnatelne. Nejdem preto riesit cenu, ale skor nazory spojene s byvanim a skusenostami, atd...
Dakujem za vsetky rady, pripomienky, skusenosti!
venant
14.02.11,13:30
Mozem prispiet len so skusenostami z byvania v dvoch podobnych bytoch, oba na prvom poschodi, pod jednym su pivnice, pod druhym prizemny byt.

Tam, kde su pivnice - aj ked zateplene, ale nevykurovane - je v zimnych mesiacoch citit chlad od podladhy, a s tym spojene prudenie vzduchu - zistil som to, ked som sa hral s malym dietatom na zemi. A ked som skusil vykurit byt na vyssie teploty, prejavovalo sa to este vyraznejsie.

Druhy byt, pod ktorym je vykurovany prizemny byt, tento problem nema.

Pri krajnom byte by som sa pozeral na to, ci ide o severnu stranu, inak to nemusi byt s ochladzovanim steny nijako tragicke.

A este k 8 schodom - zvazte, ci nepotrebujete chodit napriklad s kocikom, vtedy aj tych 8 schodov je citelna prekazka.
bubkoch
14.02.11,13:42
mam znameho v byte na 1. poschodi, pod bytom má spolocne priestory, nechcel by som ani zadarmo, na zemi po 3 koberce a aj tak chlad ...

ja byvam na 1.poschodi, ale pod bytom je na prizemí tiež byt ... bytovka zateplena, aj ked mam krajny byt (V-J-Z), radiatory su celu zimu 80% casu vypnute, 23 stupnov, byt vykuria stupacky, žiadne plesne :)
lupinek1
14.02.11,13:42
ano, byt je situovany oknami Z-V a ta bocna stena (kde nie su okna) je severna. Majitelia sice hovoria ze je tam teplo aj v zime a moc nekuria, a ze plesne uz nemaju cely rok, no bojim sa ze ked je to severna strana tak sa mozu vratit.
912
14.02.11,13:45
My bývame tretím rokom v byte na prvom poschodí, krajnom, panelák je nezateplený a pod nami je ešte jeden byt - prízemie. Momentálne máme osemmesačné bábo, hrávame sa len na zemi, problém som zatiaľ s chladom nezaznamenala. Jediný problém máme, že v spálni - rohová miestnosť sa nám začala tvoriť pleseň a to odvtedy čo ho vyšpárovali (10/2010). Najviac nás šoklo, keď pred mesiacom manžel odsunul v obývačke (tiež krajná miestnosť) gauč keď vysával a poza celý gauč bola neskutočná pleseň. A to ho nemáme ani pritlačený k stene. Kým nám ten panelák nevyšpárovali problém sme nemali.
hubatá
14.02.11,13:52
Pri výbere toľkých bytov by som asi nešla do takého rizika a kúpila iný - tretí byt.
zk24
14.02.11,13:55
23 rokov som byvala u rodicov na 1.poschodi (pod nami iba pivnice), panelak zatepleny nebol a ani nie je. V byte je podla mna dost teplo. Teraz byvam na 2.poschodi a dlazba je rovnako studena ako na prvom (i ked v byte je tiez teplo). Dlazba a parkety su studene samy o sebe. Ak chcete teplejsie treba mat koberce alebo papuce :)

Co sa tyka tepla tak na prvom sme nepocitovalo zimu. Prve poschodie vie byt nevyhodou asi z takeho psychologickeho hladiska - nachylnost na vykradnutie. Nikdy sa nam to vsak nestalo. A ked nesiel vytah, prve poschodie bolo na nezaplatenie.

Vyhoda 1.poschodia - mozete byt aj hlucnejsi - dupotat, aj dietatko moze hodit o zem drevaky, nikoho to nerusi, nikoho pod sebou nemate.

Ku krajnemu bytu sa neviem vyjadrit.

Nevyhody 1.poschodia - 2x nam rozbili okno decka hrajuce sa futbal pod domom.
lupinek1
14.02.11,18:14
Zatial dakujem vsetkym za postrehy,
ak by niekto mal este skusenosti s tym ci sa po zatepleni vratili/nevratili plesne, alebo mate znamych s takmyto problemom napiste prosim. Prve poschodie si uvedomujem ze je problemove, no na tom druhom sa naozaj bojim ze sa plesne vratia. To je asi jedina prekazka.
Peter122
14.02.11,18:19
Jedine prve :) ked sa pokazi vytah nebudu boliet nohy
majkii
15.02.11,07:37
Zdravim Vas,
chcel by som pocut nazor viacerych ludi na byvanie v panelovom dome, mozno aj na nazor "pre a proti". Oba byty maju len jednu radikalnu nevyhodou, ktoru popisujem nizsie. Takze tu su oba byty:

Prvy byt sa nachadza na prvom poschodi, nie je to krajny byt. Od vchodu ho deli len 8 schodov, bez medzichodbicky pri vchode. Byt je podpivniceny, avsak sa v pivniciach nekuri. Panelak je cely zateplny - aj pivnice maju menene okna.(Radikalnou nevyhodou je samotne prve poschodie)

Druhy byt sa nachadza na druhom poschodi , je to krajny byt, takisto je panelak zatepleny. Majitelia vravia ze mavali plesne, a dokonca aj ked ked mali plastove okna .Akonahle sa barak zateplil 10 cm polystyrenom , ani naznak po plesniach. (Radikalna nevyhoda je ze je to krajny byt a mali plesne)

Obidva byty maju bezp. dvere, su prerobene , rovnaka orientacia, atd. - okrem lokality su porovnatelne. Nejdem preto riesit cenu, ale skor nazory spojene s byvanim a skusenostami, atd...
Dakujem za vsetky rady, pripomienky, skusenosti!

O cenu ide vždy v prvom rade a to aj v tvojom prípade. Oba byty majú viac nevýhod, ktoré musia byť kompenzované cenou oproti bytom na vyšších poschodiach.
Pri oboch bytoch by som bral do úvahy aj napr. pouličný ruch, ak je byt "na trase" migrujúcej mládeže z diskoték alebo krčiem (moja kolegyňa by vedela rozprávať) moc sa nevyspíš najmä v lete keď budeš vetrať. Výfukové plyny zaparkovaných áut pod oknami tiež zväčša nie je zanedbateľný. Ďalším problémom bytov na nižších poschodiach je lietajúci hmyz. Byval som na 6 poschodí, kde som ani vo väčšine nepotreboval sieťky na oknách, teraz bývam na 4 poschodí, proti komárom nepomáhajú ani sieťky na oknách.
Čo sa týka prízemného bytu - zvýšené prízemie, môže byť otázka budúcich nákladov na teplo. V prípade tohoto bytu by som sa ako prvé informoval, či je zateplený strop suterénu a ak áno akou hrúbkou izolantu. zvyčajne sa sa zatepluje 5 cm, čo ja považujem za nedostatočné, v našom bytovom dome sme dali 7 cm izolantu na stropy suterénu a je to podstatný rozdiel. Či sú vymené okienka v pivniciach je nepodstatné z hľadiska tepelných únikov. V každom prípade ide o znevýhodnený byt a zvažoval by som z dlhodobého hľadiska, koľko zaplatím na teple viac a či znížená cena vykompenzuje tento budúci náklad. Pri prízemných bytoch je dôležité aj to, či sú vymenené vchodové dvere do domu pretože chlad resp. únik tepla cez veľký stavebný otvor ako sú dvere nie je marginálny. Ďalej by som sa predávajúceho opýtal, či bezpečnostné dvere do bytu sú aj protipožiarne a termoizolačné (výplňou čadičovej vaty).
V prípade krajného bytu, ak je bytový dom dobre zateplený 10 cm polystyrénom nie je dôvod sa obávať plesnenia stien. V našom bytovom dome sme mali desiatku bytov s plesňami, po zateplení zostal iba jeden a ten je na prízemí (z dôvodu zatekanie z balkónovej dosky) .

Pri kúpe bytu sa teda informuj, aké sú naklady spojené s užívaním bytu najmä na teplo, koľko sa platí do fondu opráv, ako dlho sa bude platiť úver a pod. Nepozeraj len na stav bytu, ale aj na stav domu, pretože toto môžu byť skryté budúce náklady.

Ak sa chceš o rozúčtovávaní tepla, či pliesňach v bytoch alebo iných dôležitých otázkach dozvedieť viac, pozri si tu na porade tému SVB-Bytovky
lupinek1
15.02.11,11:57
Dakujem za info. Zuctovanie tepla som uz preluskal rovnako tak aj o plensniach. oba byty maju bezp. dvere avsak ten dole je ako som pisal 8 schodov od vchodu kde su len tieto jedine dvere (ziadna medzichodbicka) takze ked nekto nepribuchne uz je znacny chlad. ten prizemny nema zateplny strop pivnic, ale su vymenene pivnicne okna - no pivnica je podla mna vzdy chladna ak je z polovice v zemi. naklady bytu su v prizemnom vyssie cirka o 20 € co je dost.
Co sa tyka cien, ano- je to najdolezitejsia polozka pri kupe s tym plne suhlasim. Ale v tomto pripade prizmeny je drahsi len preto ze je v lepsej lokalite napriklad. Cize si uvedomujem ze vsetky podobne byty su lacnejsie aj pre svoju situovanost(1 posch. vs. krajny byt). Avsak islo mi skor o vyhodnost jedneho znich, lepsie povedane, rozhodnutie ci krajny alebo byt na 1 poschodi vyhodnejsie kupiit z pohladu vyhod/nevyhod samotneho bytu.
Dakujem este raz vsetkym!!!
lupinek1
15.02.11,11:58
Dakujem za info.
Zuctovanie tepla som uz preluskal rovnako tak aj o plensniach. oba byty maju bezp. dvere avsak ten dole je ako som pisal 8 schodov od vchodu kde su len tieto jedine dvere (ziadna medzichodbicka) takze ked nekto nepribuchne uz je znacny chlad. ten prizemny nema zateplny strop pivnic, ale su vymenene pivnicne okna - no pivnica je podla mna vzdy chladna ak je z polovice v zemi. naklady bytu su v prizemnom vyssie cirka o 20 € co je dost.
Co sa tyka cien, ano- je to najdolezitejsia polozka pri kupe s tym plne suhlasim. Ale v tomto pripade prizmeny je drahsi len preto ze je v lepsej lokalite napriklad. Cize si uvedomujem ze vsetky podobne byty su lacnejsie aj pre svoju situovanost(1 posch. vs. krajny byt). Avsak islo mi skor o vyhodnost jedneho znich, lepsie povedane, rozhodnutie ci krajny alebo byt na 1 poschodi vyhodnejsie kupiit z pohladu vyhod/nevyhod samotneho bytu.
Dakujem este raz vsetkym!!!
lujza.j
15.02.11,13:17
neviem síce ako je riešený výťah v tom dome kde ten byt, ktorý má 8schodov od vchodových dverí, ale zanedbateľná skutočnosť nie je ani tá, že pravdepodobne xy ľudí by prechádzalo okolo tvojho bytu.
lupinek1
18.02.11,06:47
Dakujem vsetkym za postrehy a nazory , rozhodli sme sa pre byt na 2 . poschodi :o)
zk24
18.02.11,07:44
Nech sa Vam dobre byva ;)