tanusik
14.02.11,15:33
Ahojte poraďáci,
riešim jeden problém, a to:
Ak spravím rozdiel medzi súčasným zostatkom účtu 022 a 081, mala by mi vlastne zostať suma, ktorú treba doodpisovať (čiže suma zostatkových cien), ale mne to nesedí....ale ja som pozerala posledných 6 rokov odpisy a zaradený majetok, a je to dobre (celkovo súpis majetku sedí) Keď som pozerala spätne, chaos nastal ešte v r.1997-2000, pravdepodobne v odpisoch. Minulý rok som to nejako neriešila, ale chcem to dať do poriadku. Čo teraz....?
ďakujem...
KEJKA
14.02.11,15:33
prepáč, treba to dať do poriadku - ako? musíš nájsť chybu aj ked je to z tých rokov.
Možno bolo zabudnuté vyradenie, možno nezaúčtovaný odpis.
Musíš dokázať nájsť, či je chyba v OC - účet 021 alebo či je chyba v oprávkach.
Rozdiel zúčtuješ tak, aby ti to sedelo.
tanusik
14.02.11,16:58
Dobre.....od r. 2003 to je v poriadku...takže hľadať ďalej....
Kejka, prosím ťa...keď bude problém v odpise, urobiť to klasicky
551/081, alebo cez 428/081

A ešte jedna vec.....keďže bude treba pravdepodobne prepočítať odpisy...nemáš náhodou...resp. nemá niekto odpis. sadzby platné od roku 1997...
ďakujem
KEJKA
14.02.11,17:15
ty nemáš inventárne karty?
majetok z r.1997-2000 by mal byť v podstate odpísaný, alebo máte technologie?
závisí aký rozdiel bude a kde..... účet budeš riešiť až potom.
tanusik
14.02.11,18:10
no tie inventárne karty, ktoré som vystavila ja...sú, ale tie čo robila pani predo mnou....asi nemala...iba každý rok inventúrny súpis majetku so zostatk.cenami majetku a ročné odpisy .....
ja som si prepočítala odpisy vždy aj ručne, takže ale ako a či správne ich počítali predomnou ....to netuším....lebo čo som pozerala tlačovú zostavu z počítača, tak tam bolo opravované aj ručne
A teraz babo raď.....
KEJKA
14.02.11,20:21
poznáš odpisové supiny pri aždom majetu, tak vieš dať dohromady ten, ktorý je už odpísaný.
V prvom rade si over, čo všetko tvorí hodnotu na 022 a tiež fyzickou inventúrou treba overiť jeho existenciu.
Prepočítaš odpisy len u majetku obstaraného 4-8-12 rokov dozadu
myslím ťe tých 12 roov dozadu v 3.OS nebude tak veľa a v 2.OS pred 6 rokmi tiež nie. Takže skontorluješ akurát tieto vybrané.
Urobiš si svoju inventárnu kartu s odpismi za všetky roy.
tanusik
15.02.11,16:12
No Kejka...dneska som nad tým sedela...hodnota 022 (to čo je v inventúrnom súpise) sedí, dokonca keď som teraz zaúčtovala odpisy za rok 2010, majetok na tomto účte je už komplet odpísaný...takže automaticky 022 by mala sedieť s 082....ale mne tam akoby na oprávkach tá suma čo tvorí rozdiel chýbala, akoby neboli doúčtované odpisy alebo správna výška odpisov...a som prišla na to, že ten kto počítal odpisy od roku 1994 buď ich nevypočítal správne alebo ja už neviem čo...začala som počítať a mne od začiatku vychádzali iné sumy ako to bolo v tlačovích zostavách tých rokov...
Ja neviem teraz, keď nesedí 082..to bude v odpisoch...ja to opravím 428/082 a hotovo...nikto sa na nič nepamätá...
KEJKA
15.02.11,16:24
áno, presne tak. 2-3 roky dozadu vieš skontrolovať, ale niekto mohol vyradiť ale nedoodpisovať, takže hned nesedí 082 z tohto dôvodu. Tak by som sa s tým tiež netrápila, ešte k tomu je to náklad /asi neuplatnený/. ale súčasne aj premlčaný nárok.
doúčtuješ opravu ako píšeš 428/082 a budeš to mať v poriadku.
tanusik
15.02.11,18:49
Ďakujem Ti Kejka za Tvoje rady......
Chrusťa
23.02.11,08:55
zdravím mne tiež po odpísaní auta nesedia účty oprávok a majetku. Oprávky sú vyššie o 25,38€ ako to môžem opraviť, aby som nebola nútená podať DDP? môžem to urobiť cez účet 082/429? Daňové odpisy boli správne, chyba nastala v účtovných a to tým, že v r.2007 boli akoby doučt.odpisy 25,38€ ako nedaňové, lebo ako som zistila býv. účtovník sa domnieval, že začal auto odpisovať z nižšej sumy ako mal. Opak sa však ukázal pravdou a podľa majetk. kariet auto bolo odpísované zo správnej vstupnej ceny, čiže ten odpis kt. bol "doučtovaný" je navyše... Prosím súrne o odpoved, lebo neviem čo mám urobiť aby to bolo správne ako má byť.
Chrusťa
23.02.11,11:19
posúvam....prosím nik mi neporadí ako postupovať? súri mi to, ďakujem všetkým za pomoc
tanusik
23.02.11,12:58
Myslím, že to môžeš zaúčtovať 081/428, alebo to zdaníš cez nejaký výnosový účet....ale nech skúsia poradiť skúsenejší...
KEJKA
23.02.11,19:30
zdravím mne tiež po odpísaní auta nesedia účty oprávok a majetku. Oprávky sú vyššie o 25,38€ ako to môžem opraviť, aby som nebola nútená podať DDP? môžem to urobiť cez účet 082/429? Daňové odpisy boli správne, chyba nastala v účtovných a to tým, že v r.2007 boli akoby doučt.odpisy 25,38€ ako nedaňové, lebo ako som zistila býv. účtovník sa domnieval, že začal auto odpisovať z nižšej sumy ako mal. Opak sa však ukázal pravdou a podľa majetk. kariet auto bolo odpísované zo správnej vstupnej ceny, čiže ten odpis kt. bol "doučtovaný" je navyše... Prosím súrne o odpoved, lebo neviem čo mám urobiť aby to bolo správne ako má byť.
ak ten odpis bol doúčtovaný a nedaňový, tak to zaúčtuj na 429 dal, alebo 428 Dal. lebo ti z toho dod.DP nevzniká.
Chrusťa
24.02.11,08:43
ďakujem, som kľudnejšia...