Maxinka
14.02.11,14:34
Prosím ako zadávate návštevu u lekára?
-ako chorobu a vyplatí sa dávka,
-ako paragraf a bude náhrada?
Ďakujem
katka50
14.02.11,14:57
Prosím ako zadávate návštevu u lekára?
-ako chorobu a vyplatí sa dávka,
-ako paragraf a bude náhrada?
Ďakujem
Ako paragraf a bude náhrada.
Maxinka
15.02.11,07:09
ĎAKUJEM:)
Čučoriedka 5
03.04.12,06:41
Prosím o radu. Zamestnanec bol so svojím synom v súkromnom centre špeciálno -pedagogického poradenstva . Mám nárok na zaplatenie paragrafu ako návštevu u lekára ??? alebo si musí čerpať dovolenku ???
Ď. za odpoveď
Mila123
03.04.12,06:47
§ 141 ZP znie....

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

dieťa zamestnanca je zdravotne postihnuté?
Čučoriedka 5
03.04.12,06:53
§ 141 ZP znie....

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

dieťa zamestnanca je zdravotne postihnuté?

Ahoj Mila123, ale toto nie je predsa zdravotnícke zariadenie či ???
Mila123
03.04.12,17:27
Ahoj Mila123, ale toto nie je predsa zdravotnícke zariadenie či ???

pýtala som sa, či dieťa nie je postihnuté? nemôžeš vedieť či to zariadenie nepatrí napr. pod sociálnu starostlivosť, či špeciálnu školu......
tezuju
04.04.12,05:46
Ahojte, ak bol zamestnanec na kontrole u lekára s dieťaťom, doniesol mi papier, kde stojí, že zdravotný stav dieťaťa si vyžadoval celodennú starostlivosť rodiča, ide o sprevádz. rodinn. príslušníka do ZZ? Treba niečo nahlasovať na sociálku alebo do zdravotky?
drobeceva
04.04.12,05:49
Ahojte, ak bol zamestnanec na kontrole u lekára s dieťaťom, doniesol mi papier, kde stojí, že zdravotný stav dieťaťa si vyžadoval celodennú starostlivosť rodiča, ide o sprevádz. rodinn. príslušníka do ZZ? Treba niečo nahlasovať na sociálku alebo do zdravotky?

nie, nenahlasuješ nič...akurát zaplatíš z-covi tzv. paragraf
tezuju
04.04.12,06:16
Dakujem.
Čučoriedka 5
05.04.12,12:41
pýtala som sa, či dieťa nie je postihnuté? nemôžeš vedieť či to zariadenie nepatrí napr. pod sociálnu starostlivosť, či špeciálnu školu......

Nie dieťa je zdravé , keď som volala do uvedeného zariadenia, tak mi povedali že " toto zariadenie patrí pod školstvo " . Dieťa bude mať v júli 6 rokov a rodičia chcú
aby nastúpil do školy o rok neskôr ( žiadajú o tzv. odklad školskej dochádzky ) preto navševujú toto zariadenie.
Má nárok na paragraf aj v tomto prípade.

Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
05.04.12,12:54
Nie dieťa je zdravé , keď som volala do uvedeného zariadenia, tak mi povedali že " toto zariadenie patrí pod školstvo " . Dieťa bude mať v júli 6 rokov a rodičia chcú
aby nastúpil do školy o rok neskôr ( žiadajú o tzv. odklad školskej dochádzky ) preto navševujú toto zariadenie.
Má nárok na paragraf aj v tomto prípade.

Ďakujem za odpoveď.
Zamestnanec nemá nárok na platené volno v zmysle § 141 odst. 2 písm. c1)

Ak to máte zakotvené v Kolektívnej zmluve alebo v internom mzdovom predpise, môžete mu poskytnúť volno s náhradou mzdy v zmysle § 141, odst 3.


(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
Čučoriedka 5
10.04.12,04:14
Veronika , ďakujem za odpoveď, možno troška neskoro, ale nemala som prístup k počítaču.
Príjemný deň .
Michaelos
19.06.12,06:41
tak nebudem otvarat nove vlakno a pytam sa rovno tu.
Mam taky problem. Pracujem v 12 hod prevadzke a pred nocnou smenou ( v piatok) som siel na pohotovost z nahlej zmeny zdravotneho stavu. Nebolo to nic vazne ,no 12 h. nocnu smenu vo fabrike by som nevedel odpracovat v 100% nasadeni a ani sustredeni. Pred smenou sme maly este poradu kde som svojho nadriadeneho o mojom zdravotnom stave informoval a sam si ai vsimol ze niesom fit. Pri kontrole dochadzkoveho listu ( dostal som ho az18 dni v nasledujucom mesiaci, cize davno po viplate), som si to skontroloval, a zistil som ze mi bolo preplatenych iba 3,75 hod a zvisnych 7,5 hod mi bolo udelenych ako nahradne volno. Po konzultacii na mzdovom som dostal arogantnu odpoved " ved ste tam nebol 12 hodin" a ze nevihnutnym casom sa mysli cesta a cas starveny u lekara. Mne to nejde do hlavy, lebo ja som siel ku lekarovi z dôvodu zleho zdravotneho stavu, ktory ovsem nevizadoval dlhodobu marotku. Chcem sa opytat ci mam pravo na preplatenie celych 12 hodin alebo si to musim nahradit ako odomna ziada moj zamestnavatel .

Dufam ze z toho videte a za odpovede dakujem
ivka70
19.06.12,07:08
tak nebudem otvarat nove vlakno a pytam sa rovno tu.
Mam taky problem. Pracujem v 12 hod prevadzke a pred nocnou smenou ( v piatok) som siel na pohotovost z nahlej zmeny zdravotneho stavu. Nebolo to nic vazne ,no 12 h. nocnu smenu vo fabrike by som nevedel odpracovat v 100% nasadeni a ani sustredeni. Pred smenou sme mali este poradu kde som svojho nadriadeneho o mojom zdravotnom stave informoval a sam si ai vsimol ze niesom fit. Pri kontrole dochadzkoveho listu ( dostal som ho az18 dni v nasledujucom mesiaci, cize davno po viplate), som si to skontroloval, a zistil som ze mi bolo preplatenych iba 3,75 hod a zvisnych 7,5 hod mi bolo udelenych ako nahradne volno. Po konzultacii na mzdovom som dostal arogantnu odpoved " ved ste tam nebol 12 hodin" a ze nevyhnutnym casom sa mysli cesta a cas starveny u lekara. Mne to nejde do hlavy, lebo ja som siel ku lekarovi z dôvodu zleho zdravotneho stavu, ktory ovsem nevyzadoval dlhodobu marodku. Chcem sa opytat ci mam pravo na preplatenie celych 12 hodin alebo si to musim nahradit ako odomna ziada moj zamestnavatel .

Dufam ze z toho videte a za odpovede dakujem

Nemas narok na preplatenie celych 12 hodin, zakonnik prace jasne definuje paragraf na nevyhnutne potrebny cas na osetrenie alebo vysetrenie v zdr. zariadeni.
Zamestnavatel postupoval vcelku korektne. Mohol ti dat namiesto nahradneho volna napriklad absenciu ... lebo si do prace nenastupil.
Ak si sa necitil dobre, mal si si dat vypisat PNku ..... paragraf nesluzi na ospravedlnenie celej nocnej zmeny.
Michaelos
19.06.12,08:16
Aha no dakujem. V tomto pripade sa chcem spytat ci sa to da dodatocne napisat na papier co mi dali. Doticny doktor by nemal mat problem zo zapisu vyzistit ci som bol v dany den prace chopny alebo nie . Samozrejme ze to najskvor prejednam so zamesnavatelom.
vanessa2
19.06.12,08:18
je to platený paragraf
ivka70
19.06.12,08:22
Aha no dakujem. V tomto pripade sa chcem spytat ci sa to da dodatocne napisat na papier co mi dali. Dotycny doktor by nemal mat problem zo zapisu vyzistit ci som bol v dany den praceschopny alebo nie . Samozrejme ze to najskor prejednam so zamestnavatelom.

Nie, nedalo by sa, PNka je nieco uplne ine a ide aj do socialnej poistovne, aj ked prvych 10 dni plati zamestnavatel.
Da sa vystavit max. 3 dni dozadu.
Ale nemocenske davky na prve 3 dni su len 25% z denneho vymeriavacieho zakladu, neoplati sa ti to kvoli jednemu dnu menit.

Jedno, co mozes skusit dohodnut so zamestnavatelom je, ze ak by ti tam napisal lekar platnost celu noc (s cim som sa teda este nestretla :) ), ci ti to v takom pripade uznaju na celu zmenu. Dost ale pochybujem, ze by take nieco zamestnavatel urobil.