Pohar
14.02.11,14:53
dobrý deň
prosím vás potrebujem poradiť ako vyriešiť odpočet na manželku...
manžel pracuje ale minulý rok v apríli prerušil živnosť. Ja taktiež som prerušila živnosť koncom apríla. Od mája som evidovaná na úrade práce...dostávala som aj podporu. Prosím Vás môže si manžel na mňa uplatniť odpočet? ak áno prosím vás mohli by ste mi to tu vysvetliť a popísať ako sa upaltní/vypočíta a čo budeme k tomu potrebovať? myslím aké doklady - odo mňa - zo soc. poistovne atd....
dakujem pekne
Katy a R
14.02.11,14:04
Pohar
14.02.11,14:30
http://www.porada.sk/t71826-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html
http://www.porada.sk/t159552-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html
http://www.porada.sk/t159608-odpocitatelna-polozka-a-rodicovsky-prispevok.html

dakujem pekne za nájdenie linkov
ale po prečítaní rôznych odpovedí- aj tak neviem na 100% odpoved či niečo prikladám a hlavne čo by som mala priložiť - či zo soc. poistovne a elbo úradu práce....:(
veronikasad
14.02.11,14:36
dakujem pekne za nájdenie linkov
ale po prečítaní rôznych odpovedí- aj tak neviem na 100% odpoved či niečo prikladám a hlavne čo by som mala priložiť - či zo soc. poistovne a elbo úradu práce....:(
uveď prosím základ dane tvojho manžela. Mal príjmy len z podnikania, alebo aj zo zamestnania.

U seba uveď prosím príjmy= tržby zo živnosti, výšku vyplatenej dávky v nezamestnanosti a ak si poberala nemocenské, aj výšku nemocenského.
Katy a R
14.02.11,14:39
.. dokladať nič :) (ale to v tých témach určite je).. mimotemy prečo nepíšeš do už založených tém o odpočte na manželku:confused:
Pohar
14.02.11,14:42
.. dokladať nič :) (ale to v tých témach určite je).. mimotemy prečo nepíšeš do už založených tém o odpočte na manželku:confused:
no pretože som tie témy NENAŠLA!!
to je fakt taký problém ak tu človek položí novú otázku??
veronikasad
14.02.11,14:44
Ak chceš konkrétnu sumu, doplň výšku príjmov ...
Pohar
14.02.11,14:45
uveď prosím základ dane tvojho manžela. Mal príjmy len z podnikania, alebo aj zo zamestnania.

U seba uveď prosím príjmy= tržby zo živnosti, výšku vyplatenej dávky v nezamestnanosti a ak si poberala nemocenské, aj výšku nemocenského.
manžel - z podnikania už nemal....ale živnosť prerušil v apríli - doplácal ešte leasing. čiže príjem mal len zo zamestania 19118,01.
ja som nemala tiež už príjmy, neocenksé som enmala a dávky - presnú sumu neviem - ale mala som 6 minimálnych dávok...od mája...musím si vypýtať potvrdenie nech mi napíšu sumu....
Pohar
14.02.11,14:48
manžel - z podnikania už nemal....ale živnosť prerušil v apríli - doplácal ešte leasing. čiže príjem mal len zo zamestania 19118,01.
ja som nemala tiež už príjmy, neocenksé som enmala a dávky - presnú sumu neviem - ale mala som 6 minimálnych dávok...od mája...musím si vypýtať potvrdenie nech mi napíšu sumu....
čiastkový základ dane zo zamestnania má 16642,30
veronikasad
14.02.11,14:49
manžel - z podnikania už nemal....ale živnosť prerušil v apríli - doplácal ešte leasing. čiže príjem mal len zo zamestania 19118,01.
ja som nemala tiež už príjmy, neocenksé som enmala a dávky - presnú sumu neviem - ale mala som 6 minimálnych dávok...od mája...musím si vypýtať potvrdenie nech mi napíšu sumu....
vlastným príjmom manželky je v tvojom prípade výška vyplatenej dávky v nezamestnanosti. Potvrdenie o jej výške ti vydá sociálna poisťovňa.

Manžel si na teba uplatní NČZD vo výške rozdielu medzi sumou 4025,70 a vyplatenou dávkou v nezamestnanosti
Pohar
14.02.11,14:58
vlastným príjmom manželky je v tvojom prípade výška vyplatenej dávky v nezamestnanosti. Potvrdenie o jej výške ti vydá sociálna poisťovňa.

Manžel si na teba uplatní NČZD vo výške rozdielu medzi sumou 4025,70 a vyplatenou dávkou v nezamestnanosti
dakujem pekne za pomoc - tak ako už mnoho krát
Pohar
14.02.11,16:11
počet mesiacov dám 12? alebo od mája 8? teda kolko som bola nezamestnaná....
alebo je to údaj ako dlho žijeme v spol. domácnosti?
ewita888
14.02.11,16:24
ak ste celý rok manželia, tak 12
Pohar
14.02.11,19:24
ešte otázka:
môžu sa od môjho príjmu (podpory v nez.) odčítať dobrovolné poistné ktoré platím do soc. poistovne (nemocenské, nezamestnanecké)?
dakujem
Pohar
15.02.11,19:14
ešte otázka:
môžu sa od môjho príjmu (podpory v nez.) odčítať dobrovolné poistné ktoré platím do soc. poistovne (nemocenské, nezamestnanecké)?
dakujem
poradí teda niekto?
Môžem si od príjmu(podpory) odrátať poistné? a aké? čo som platila zdravotné a nemocenské a nezam. dobrovolné za rok 210?
Andyke
15.02.11,20:08
Áno , môžeš od príjmu manželky odpočítať dobrovoľne platené poistné do SP aj zdravotné poist. samoplatiteľa.
Pohar
22.02.11,14:17
Dobrý deň
Viem že už som niekoľkokrát otravovala ale môžem sa utvrdiť v daňovom priznaní?
ďakujem vopred.
Ide o toto:
Manžel podnikal aj je zamestnaný...
Ja som mala živnosť 4 mesiace od mája som na úrade práce. Od mája si platím dobrovolné poistene nemocenské aj v nezamestnanosti v soc. poist.
Ide o výpočet odpočitateľnej položky pre manžela.
Za živnosť som ja nemala príjem za rok 2010. Iba podporu vo výške 850,70 eur. Platila som si odvody dobrovolne do soc. poist. Počas živnosti za 4 mesiace...
Poprosím Vás čo si môže uplatniť môj manžel? 850,70 mínus čo? aké potvrdenia zoženiem výšku odvodov v soc. poist a VSZP?
Z8roveň vás prosím v mojom daň. prizaní uvediem výšku podpory ako ostatný príjem - uplatním si 40% paušalne výdavky...nechcem niečo pokašlať..alebo niečo zanedbať. Na druhú stranu keď môžeme niečo uplatniť u manžela....tak by to bolo škoda neuplatniť to čo sa dá...
dakujem pekne.
veronikasad
22.02.11,14:23
Doplň prosím výšku základu dane u manžela (r.69 DP typu B)
Pohar
22.02.11,14:28
Doplň prosím výšku základu dane u manžela (r.69 DP typu B)
17 040
veronikasad
22.02.11,14:31
17 040
Príjmom zo živnosti (v tvojom prípade-nie u manžela) rozumieš základ dane alebo tržby ?
Pohar
22.02.11,14:37
Príjmom zo živnosti (v tvojom prípade-nie u manžela) rozumieš základ dane alebo tržby ?
tržby
veronikasad
22.02.11,14:46
Vzhladom na výšku základu dane, nemá manžel nárok na uplatnenie celej NČZD na daňovníka (na seba) - bude sa mu krátiť. Sumu vypočítaš 7872,48- (17040 : 4)

Spôsob výpočtu NČZD na manželku :

4025,70 - dávka v nezamestnanosti + zaplatené poistné dobr.poist.v SP

Ak budeš robiť svoje DP, dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem, neuvádza sa v DP. Ak vykážeš stratu zo zaplateného poistného, musíš podať DP, aj keď si nemala žiadny príjem ( paušálne výdavky sa uplatňujú ak boli dosiahnuté nejaké tržby. Pri nulových tržbách som sa s tým ešte nestretla)
Pohar
22.02.11,19:08
[QUOTE=veronikasad;1664616]Vzhladom na výšku základu dane, nemá manžel nárok na uplatnenie celej NČZD na daňovníka (na seba) - bude sa mu krátiť. Sumu vypočítaš 7872,48- (17040 : 4)

Spôsob výpočtu NČZD na manželku :

4025,70 - dávka v nezamestnanosti + zaplatené poistné dobr.poist.v SP

a čo povinné poistenie v soc. poistovni a zdrv. poistenie to zarátam kam?
Pohar
28.03.11,07:48
ešte sa chcem spýtať či moje dávky v nezamestnanosti si zaradím do mojho danového priznania ako ostatné príjmy?
vdaka
veronikasad
28.03.11,07:49
ešte sa chcem spýtať či moje dávky v nezamestnanosti si zaradím do mojho danového priznania ako ostatné príjmy?
vdaka
nie, dávky v nezamestnanosti nie sú tvojim zdanitelným príjmom