Laura1
13.12.05,20:42
Zdravím,Vás!
Prosím napíšte mi,čo všetko mám spraviť pre môjho prvého zamestnanca,ktorý bol doteraz nezamestnaný a má dieťa,ktorý študuje.Aké potvrdenia potrebujem,kde všade a čo musím nahlásiť ako účtovníčka v s.r.o.
Veľmi pekne Vám ďakujem.
ajka
13.12.05,20:30
Zdravím,Vás!
Prosím napíšte mi,čo všetko mám spraviť pre môjho prvého zamestnanca,ktorý bol doteraz nezamestnaný a má dieťa,ktorý študuje.Aké potvrdenia potrebujem,kde všade a čo musím nahlásiť ako účtovníčka v s.r.o.
Veľmi pekne Vám ďakujem.
1.)
Musíš ho nahlásiť do poisťovní (sociálnej ,zdravotnej).
Do sociálky by si ho mala prihlásiť smskou alebo faxom najneskôr deň pred nástupom do zamestnania a potom do 3 dní poslať na originál prihlášku. (http://www.socpoist.sk/files/noveform/RegListFOCB_web.pdf).
Do zdravotnej sa musíš najskôr prihlásiť ako zamestnávateľ (podľa toho akú ZP má zamestnanec) a potom prihlásiť zamestnanca. Obidve prihášky pošli spolu to bude naj, alebo choď osobne. Ale najneskôr do 8 dní.

Zamestnancovi daj podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov, vyhlásenie na zníženie sadzby na starobné poistenie o 0,5% na každé dieťa (ak si uplatňuje). Daňový bonus a zníženie sadzby si môže uplatniť len jeden z manželov! Na preukázanie že má nárok na bonus Ti musí priniesť rodný list dieťaťa,dieťa ak je už mimo povinnej školskej dochádzky potrebuje potrvdenie zo školy. Dieťa musí žiť v spoločnej domácnosti s tým kto si naňho bonus uplatňuje. Ak sú manželia rozvedení tak doložiť rozhodnutie súdu o pridelení dieťaťa do opatery matke alebo otcovi.
Skús pozrieť tu: http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventId=799

Na daňový pošli oznámenie že si začala zamestnávať ľudí a tým pádom sa stávaš aj platcom dane zo ZČ /toto neviem či je povinné, my to tak robíme pre istotu/.
Toto všetko platí, ak zamestnáš osobu na Hlavný alebo vedlajší pracovný pomer.


Ak je to dohodár tak prihlasuješ len do sociálky...

Ak som niečo zle uviedla alebo prípadne zabudla, prosím opravte ma.
Laura1
14.12.05,06:44
Ďakujem, zamestnanec je už všade prihlásený,ide my len o dieťa.



Ešte potrebujem vedieť, od koho bude dostávať r o d i n n é p r í d a v k y na dieťa.Doteraz bol nezamestnaný,prídavky vyplácal úrad práce.
Ďakujem!!!
emily
14.12.05,07:38
Ďakujem, zamestnanec je už všade prihlásený,ide my len o dieťa.



Ešte potrebujem vedieť, od koho bude dostávať r o d i n n é p r í d a v k y na dieťa.Doteraz bol nezamestnaný,prídavky vyplácal úrad práce.
Ďakujem!!!
RP vypláca úrad práce soc.vecí a rodiny aj keď je rodič zamestnaný. Nie zamestnávateľ.