bielenym
14.02.11,15:51
prosím Vás.
Ak nakupujem zo zahraničia ako podnikateľ, bude mi na Slovensku z tovaru vrátená DPH?
Môžem si tovar zakúpený v EU dať do nákladov?
Ďakujem
IvoM
14.02.11,15:05
prosím Vás.
Ak nakupujem zo zahraničia ako podnikateľ, bude mi na Slovensku z tovaru vrátená DPH?
Nie
Môžem si tovar zakúpený v EU dať do nákladov?
Pokiaľ ho použiješ na podnikanie tak áno.
Ďakujem
.
evika
16.02.11,06:34
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať.
Ked mám fa za službu ,ktorá sa uskutočnila v Čechách s dph za rok 2010 a ja si ju nevyžiadam ,môžem dph dať do nákladov alebo je to nedaňový náklad, počula som, že do roku 2010 si ju môžem dať do nákladov,ale v roku 2011 ked si ju nevyžiadam je to nedaňový náklad. Ďakujem
lenkam68
16.02.11,07:21
Nevyžiadaná DPH zo zahraničia je daňovým nákladom. DPH je nedaňovým nákladom, len vtedy, ak daň. doklad nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.
evika
16.02.11,09:36
Nevyžiadaná DPH zo zahraničia je daňovým nákladom. DPH je nedaňovým nákladom, len vtedy, ak daň. doklad nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH.
Prosím Ťa napísala by si mi v ktorom zakon to presne je. Ďakujem
lenkam68
16.02.11,10:00
Prečítaj si usmernenie MF/014716/2006-721, FS č. 4/2006 pod č. 31

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_4_06.pdf
bubusko
25.01.12,16:36
Ahoj, chcem sa pridat k tejto otazke. Presne toto nam povedala na skoleni 17.1.2012 k uctovnej zavierke aj lektorka. Ze pokial nepoziadame o vratenie DPH, ze je to pripocitatelna polozka( ked sme riesili §19), nie danovy naklad. Nikde sa mi v zakone o dani z prijmu k tomu nepodarilo nic najst. Kedze mam zopar klientov podnikajucich aj v zahranici, velmi by som to potrebovala vediet, aby som niekomu nevyrobila problem. Vie o tom niekto viac, prosim?
Rozalka
25.01.12,16:42
Zjednodušene povedané:
ak máš nárok a nepožiadaš, ide o nedaňový výdavok;
ak máš nárok a požiadaš, ide o daňový výdavok v roku účtovania o nároku (pre základ dane = "šull-null")
ak nemáš nárok (lebo je nízka suma), je to daňový výdavok v roku zaplatenia.


§ 19 ZDP
(3) Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty
3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,
bubusko
25.01.12,17:54
Velmi pekne dakujem, Rozalka.....ako som to citala, ked som to nevidela?! velmi si mi pomohla, prajem vela uspechov
bubusko
25.01.12,17:57
a este dotaz, predpisana vyska je 50EUR, ked sa budem drzat rocneho intervalu?
lupa
25.01.12,19:09
Podľa zákonov tej-ktorej krajiny.
bubusko
01.02.12,17:50
Prosim Vas, vie mi dat niekto linka alebo radu, kde by som zohnala limity pre vratenie DPH jednotlivych statov EU? nie je k tomu nejka pomocka pre cudzojazycno nehovoriacich? uz vopred som vdacna za akukolvek pomoc.
Rozalka
01.02.12,17:54
Tabuľkový prehľad
bubusko
02.02.12,05:47
Rozalka, si neskutocna! co najsrdecnejsia vdaka! a mozem byt este dostatocne drza a spytat sa, co znamena cl. 10 - limity plnenia vyjadrene v narodnej mene clenskeho statu vratenia? akosi tomu nerozumiem. Predpokaldam, ze cl. 17 je len limit pre cast DPH. Vysvetlujem si to spravne? Prajem pekny den.
Rozalka
13.02.12,18:15
Článok 10
Bez toho, aby boli dotknuté požiadavky na poskytnutie informácií podľa článku 20, členský štát vrátenia dane môže požadovať od žiadateľa, aby spolu so žiadosťou o vrátenie dane
elektronicky predložil kópiu faktúry alebo dovozného dokladu, ak je základ dane vo faktúre alebo dovoznom doklade alebo jeho ekvivalent v národnej mene 1 000 EUR alebo viac.
Ak sa faktúra týka pohonnej látky, stanovený prah je 250 EUR alebo jeho ekvivalent v národnej mene.

Článok 17
Ak sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje na obdobie vrátenia dane, ktoré je kratšie ako jeden kalendárny rok, ale nie kratšie ako tri mesiace, suma DPH, ktorej vrátenie sa požaduje, nesmie byť menej ako 400 EUR alebo jej ekvivalent v národnej mene.
Ak sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje na obdobie vrátenia dane, ktorým je kalendárny rok alebo zvyšok kalendárneho roka, suma DPH musí byť najmenej 50 EUR alebo jej ekvivalent v národnej mene.



Viacej tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/vratenie_dph/data/smerr_2008_9.pdf
ccokoladecka
15.02.12,06:00
ahojte, máme za rok 2011 DPH, o ktorú by sme mohli požiadať, nakoľko je to však menšia suma (ale väčšia ako 50 €), nebudeme žiadať, takže si zahraničnú DPH dáme do nedaňových výdavkov. Mňa však zaujíma, ak máme koeficient, či do nedaňových výdavkov musím dať celú, ale ju rozdelím podľa koeficientu na daňové a nedaňové?
Tweety
15.02.12,06:08
ahojte, máme za rok 2011 DPH, o ktorú by sme mohli požiadať, nakoľko je to však menšia suma (ale väčšia ako 50 €), nebudeme žiadať, takže si zahraničnú DPH dáme do nedaňových výdavkov. Mňa však zaujíma, ak máme koeficient, či do nedaňových výdavkov musím dať celú, ale ju rozdelím podľa koeficientu na daňové a nedaňové?
Ak je nedaňová, tak celá.
Rozalka
20.02.12,20:51
ahojte, máme za rok 2011 DPH, o ktorú by sme mohli požiadať, nakoľko je to však menšia suma (ale väčšia ako 50 €), nebudeme žiadať, takže si zahraničnú DPH dáme do nedaňových výdavkov. Mňa však zaujíma, ak máme koeficient, či do nedaňových výdavkov musím dať celú, ale ju rozdelím podľa koeficientu na daňové a nedaňové?
Po prepočte koeficientom stále máte nárok na viac ako 50€ alebo je tu už nižšia suma?
EPk
22.03.12,08:51
Mame narok na vratenie DPH z CR aj pri pracovnej ceste, ked zamestnanec ide svojim autom? Mame len blocky na benzin a ubytovanie je na meno zamestnanca nie na firmu. Zamestnanec má podpísanu Dohodu o používaní vlastného motorového vozidla pre firemné účely a na jej zaklade mu vyplatime náhradu za PHM a za kazdy km cesty(podla cestovneho prikazu). Blocek z CZ benzinu je len na preukazanie ceny a nie na odpocitanie DPH. Alebo uvazujem nespravne?