mondes
14.02.11,16:36
Dobrý deň, prosím Vás, môže podnikateľ účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva používať namiesto podnikateľského účtu bežný? (Podľa mňa áno, len nesmie mať tam iné príjmy a výdavky ako z podnikania). Ale ide mi o to, že dotyčný podnikateľ si nechce dať poradiť a tvrdí, že môže mať na jednom účte aj príjmy z podnikania aj súkromné. Vraj všetky súkromné príjmy a výdavky mám účtovať ako osobný vklad - výber. Poprosila by som o potvrdenie prípadne vyvrátenie. Ešte čo v prípade, ak musí otvoriť nový účet, ale na bežný účet už mu prišla úhrada faktúry. Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
14.02.11,16:43
V podstate podnikateľ má pravdu. Len týmto prístupom sťaží prácu účtovníka.
Katy a R
14.02.11,16:51
.. veď existujú účty bez poplatkov ..
Melnick
14.02.11,16:51
Však mu účtuj tie osobné vklady a výbery - uvidíš ako ich zredukuje.:D

mimotemy k téme :) nikde nie je uzákonené, že musí byť zriadený podnikateľský účet, ale na báze odporúčania je to aj v odpovediach z DÚ.
veronikasad
14.02.11,16:54
Majka, vlani som mala klienta, ktorý mal mesačne 40-50súkromných pohybov. Učtovala som, lebo si nedal povedať ...
Betina2
14.02.11,17:01
Ak ide o SZČO, tak môže používať aj len jeden účet na súkromné aj firemné záležitosti. Avšak potom cez účtovníctvo prebiehajú aj položky, o ktorých by okrem SZČO nikto vedieť nemusel...napríklad, kolko ho stojí mesačne elektrina, plyn, koľko pretelefonuje jeho syn a že dcéra si zrovna kúpila nové auto :) atď. Je určite lepšie mať podnikateľské a osobné financie oddelené. Ale nie je to podmienkou. Je to len výhodou. Mala som podobného podnikateľa a pri daňovej kontrole sa pýtali na každú jednu položku zaúčtovanú v denníku, takže celý čas stál pri nich a vysvetloval. Či na to mali nárok, nehodnotím, ale každopádne to mohol mať jednoduchšie, keby firemné platbz mal oddelené od súkromných. Nevravím o 1-2 položkách ya kvartál, ja vravím o pravidekných mesačných platbách týkajúcich sa fungovania domácnosti a domu. Ak sa mu nechce platiť poplatky banke za podnikateľský účet, nech jej služby nevyužíva a nech platí všetko v hotovosti alebo na pošte pošt.poukážkami....ale existujú aj banky, kde aj podnikateľské učty je možné mať bez poplatov, za určitých podmienok...ved nech skúsi prelustrovať ponuku na trhu...
A áno, pre účtovníka je to práca navyše, ktorú v konečnom dôsledku by mal zaplatiť podnikateľ...napr. vo forme ceny za účtovnú položku.
Melnick
14.02.11,17:05
veronikasad Dnes, 06:54 PM

Majka, vlani som mala klienta, ktorý mal mesačne 40-50súkromných pohybov. Učtovala som, lebo si nedal povedať ...



Dobre si urobila.:) to sú najrýchlejšie naúčtované položky.:D
mondes
14.02.11,19:46
Ďakujem Vám pekne za Vaše názory a skúsenosti.