horink
14.02.11,19:33
Zdravim,
potreboval by som poradit ohladom jedne otazky tykajucej sa potvrdenia o vyske vyplatenych autorskych honorarov a zrazenych preddavkoch pre zdanenie prijmov fyzickych osob z nezavislej cinnosti - § 6, 2a. Pracujem ako externy redaktor pre PC revue a akurat dnes mi taketo potvrdenie prislo avsak mam pochybnosti ohladom vysky odvedenej zrazkovej dane.
potvrdenie vyzera asi takto:

Uhrn prijmov z nesavislej cinnosti - brutto 1353€
Odvedena zrazkova dan podla §43, 3h 154,21€
2% LITA 27,06€
Netto 1171,73€
Zuctovane v mesiacoch 1,2,4,5,6,8,9,10,11,12

nepomylili sa nahodov pri pocitani vysky dane? Ved 19% z 1353 je 257,07€. Nechcem tymto zatazovat priamo ekonomicke oddelenie redakcie kedze som v tomto obore laik a neviem teda ci existuju nejake vynimky alebo nieco podobne. Preto sa obraciam s prosbou o pomoc na vas.
horink
14.02.11,18:39
este som zabudol dodat ze momentalne som student, zda sa mi ze to nejako ovplyvnuje dan tak to sem pridavam
Daska
14.02.11,18:50
Neda sa to len tak pausalizovat, je mozne, ze si nemal kazdy mesiac rovnaky prijem alebo neboli ti stiahnute aj nejake odvody, nepodpisal si vyhlasenie na uplatnenie nezdanitelnej ciastky?
horin
15.02.11,04:31
Nie nie, nic som nepodpisoval a predpokladam ze mi nestahovali ani ziadne odvody.
Daska
15.02.11,17:35
Najlepsie je opytat sa mzdarky. Este ma napadlo, ze by si mal mat aj nejake vyplatne pasky aj tam si mozes zistit co ti bolo stiahnute....
Mária.K.
15.02.11,17:54
Zdravim,
potreboval by som poradit ohladom jedne otazky tykajucej sa potvrdenia o vyske vyplatenych autorskych honorarov a zrazenych preddavkoch pre zdanenie prijmov fyzickych osob z nezavislej cinnosti - § 6, 2a. Pracujem ako externy redaktor pre PC revue a akurat dnes mi taketo potvrdenie prislo avsak mam pochybnosti ohladom vysky odvedenej zrazkovej dane.
potvrdenie vyzera asi takto:

Uhrn prijmov z nesavislej cinnosti - brutto 1353€
Odvedena zrazkova dan podla §43, 3h 154,21€
2% LITA 27,06€
Netto 1171,73€
Zuctovane v mesiacoch 1,2,4,5,6,8,9,10,11,12

nepomylili sa nahodov pri pocitani vysky dane? Ved 19% z 1353 je 257,07€. Nechcem tymto zatazovat priamo ekonomicke oddelenie redakcie kedze som v tomto obore laik a neviem teda ci existuju nejake vynimky alebo nieco podobne. Preto sa obraciam s prosbou o pomoc na vas.
Výpočet:
Brutto príjem (1353) - 40% výdavky (541,20) = základ dane =811,80
zo základu dane vypočítate 19 % daň = 154,24
2% odvody LITA z brutto príjmu 1353 =27,06 €.
Výpočet čistého príjmu:
Brutto 1353
- 19 % daň: 154,24
- 2% odvody LITA: 27,06
---------------------------------------
Čistý príjem: 1171,70

Takže výpočet je správny. Rozdiel vznikol zaokrúhľovaním, nakoľko pri vyplácaní honorára vám daň a ostatné položky zaokrúhľovali mesačne.
wallie
15.02.11,18:36
Najlepsie je opytat sa mzdarky. Este ma napadlo, ze by si mal mat aj nejake vyplatne pasky aj tam si mozes zistit co ti bolo stiahnute....

daska ale tu ide o príjem podľa §6 -autorské honoráre a nie o príjem zo závislej činnosti, takýto honorár na žiadnej výplatnej páske mať nebude :D
jedine na výpise z bank.účtu
Tony1
06.02.13,19:38
ako sa vystavuje potvrdenie o príjme za rok 2012. Do riadku 02 potvrdenia, kde je zoznam mesiacov sa píšu mesiace, kedy boli príjmy z riadku 01 vyplatené?
a do tabuľky dole na potvrdení, kde sú údaje k zamestnaneckej prémii sa vyznačujú mesiace trvania pracovného pomeru, alebo mesiace poberania príjmu na zamestnaneckú prémiu?
Ak mám zamestnanca zamestnaného celý rok, ale príjem mal len prvé tri mesiace, zvyšok roka marodoval, tak mu hore vypíšem tie prvé tri mesiace a dole do zamestnaneckej prémie mu vyznačím celý rok?
ďakujem.
Mila123
06.02.13,19:47
ako sa vystavuje potvrdenie o príjme za rok 2012. Do riadku 02 potvrdenia, kde je zoznam mesiacov sa píšu mesiace, kedy boli príjmy z riadku 01 vyplatené?
a do tabuľky dole na potvrdení, kde sú údaje k zamestnaneckej prémii sa vyznačujú mesiace trvania pracovného pomeru, alebo mesiace poberania príjmu na zamestnaneckú prémiu?
Ak mám zamestnanca zamestnaného celý rok, ale príjem mal len prvé tri mesiace, zvyšok roka marodoval, tak mu hore vypíšem tie prvé tri mesiace a dole do zamestnaneckej prémie mu vyznačím celý rok?
ďakujem.
presne, ale naopak......
Tony1
06.02.13,19:50
takže ak som pochopila, tak hore idú mesiace trvania pracovného pomeru a dole reálne dosiahnutého príjmu. Dnes som sa o tom bavila s kámoškou a presne takto jej to robí program. A môj to robí presne naopak, tak ako som to mala rozpísané predtým. Ja som z toho jeleň.
Normálne som sa na tom úplne doplietla.
Mila123
06.02.13,19:53
takže ak som pochopila, tak hore idú mesiace trvania pracovného pomeru a dole reálne dosiahnutého príjmu. Dnes som sa o tom bavila s kámoškou a presne takto jej to robí program. A môj to robí presne naopak, tak ako som to mala rozpísané predtým. Ja som z toho jeleň.
Normálne som sa na tom úplne doplietla.
dole vyznačíš krížikmi, mesiace, kedy mala vyplatený zdaniteľný príjem na PZ alebo dohodu.....
v hornej časti je vyznačenie trvanie PPV v rolu, resp. ak trvá dlhšie ako rok, tak sa značí 01-12/2012......
Tony1
06.02.13,19:57
ďakujem veľmi krásne.
Zdalo sa mi, že to potvrdenie, čo si tlačím z programu nie je dobré, no normálne som začala pochybovať.
Musím zajtra zavolať našim správcom programu, aby to dali do poriadku.
Mila123
06.02.13,19:59
ďakujem veľmi krásne.
Zdalo sa mi, že to potvrdenie, čo si tlačím z programu nie je dobré, no normálne som začala pochybovať.
Musím zajtra zavolať našim správcom programu, aby to dali do poriadku.
aký program používaš?
Tony1
06.02.13,20:00
QI z Nitry
lilithious
13.02.13,13:06
Dobrý deň, neviem, či sa môžem pridať do tejto témy, som na Porade nová, ale tak snáď to nebude vadiť :)

Ja by som chcela vedieť, či je zamestnávateľovi stanovená lehota, dokedy má na základe mojej žiadosti doručiť Potvrdenie o príjmoch FO.

Ide o firmu, kde som pracovala minulý rok 3 mesiace normálne TPP, no a 20. januára tohto roku som požiadala tú firmu o toto potvrdenie no doteraz mi nič neprišlo, tak chcem len vedieť, či je to v poriadku alebo to mám riešiť.

vopred ďakujem za odpoveď
Tweety
13.02.13,13:18
Dobrý deň, neviem, či sa môžem pridať do tejto témy, som na Porade nová, ale tak snáď to nebude vadiť :)

Ja by som chcela vedieť, či je zamestnávateľovi stanovená lehota, dokedy má na základe mojej žiadosti doručiť Potvrdenie o príjmoch FO.

Ide o firmu, kde som pracovala minulý rok 3 mesiace normálne TPP, no a 20. januára tohto roku som požiadala tú firmu o toto potvrdenie no doteraz mi nič neprišlo, tak chcem len vedieť, či je to v poriadku alebo to mám riešiť.

vopred ďakujem za odpoveď
Zamestnáv. mal zákonnú poivnnosť dať potvrdenie o príjmoch zo ZČ pri skončení PP. Takže to nie je v poriadku a treba to riešiť.

§39 Zákon o DzP
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.