branka
13.12.05,20:24
Zdravím poraďákov,
chcela by som poprosiť o radu ohľadom spôsobu preukázania nároku na daňový bonus. Zamestnanec podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov... a uviedol si tam rodné číslo dieťaťa / do 16rokov / s tým, že si naň uplatňuje daňový bonus. Je potrebné doložiť fotokópiu rodného listu dieťaťa, alebo je postačujúce vyhlásenie zamestnanca.
Viem, že k daň. bonusu bolo veľa príspevkov, ale odpoveď na túto otázku som v porade nenašla. Viem tiež , že v praxi sa vyžadujú kopie rodných listov detí ale neviem, či je to nevyhnutné.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď


Branka
abel
13.12.05,19:39
http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventId=799 Ak si chce zamestnanec uplatniť nárok na bonus, musí priniesť aj kópiu rodného listu dieťaťa. On u vás ukončí prac. pomer a ako to chceš o tri roky dokazovať daňovému úradu, že mal naň nárok?


Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi:
predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
potvrdením príslušného územného úradu o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
predložením dokladu o tom, že mladistvý zamestnanec nadobudne plnoletosť alebo sa považuje za invalidného rozhodnutím o priznaní invalidného dôchodku alebo o odňatí invalidného dôchodku.
branka
13.12.05,19:54
rozumiem, ale skúšala som sa opýtať, nakoľko údaje vo vyhlásení zamestnanec uvádza na báze svojho prehlásenia / napr. uplatňovanie nedzdaň. čiastky na zamestnanca/ teda išlo mi o to, či zodpovednosť nie je na danom zamestnancovi, kedže podla rodného listu sa tiež predsa nedá overiť, či dieťa žije s daňovníkom v spol. domácnosti a pod.

Branka
SlavkaS
13.12.05,22:17
Branka, je to buhužiaľ robota pre nás naviac a prikazuje to §37 ods 2-3 zákona o dani z príjmu.
Paula
13.12.05,22:31
rozumiem, ale skúšala som sa opýtať, nakoľko údaje vo vyhlásení zamestnanec uvádza na báze svojho prehlásenia / napr. uplatňovanie nedzdaň. čiastky na zamestnanca/ teda išlo mi o to, či zodpovednosť nie je na danom zamestnancovi, kedže podla rodného listu sa tiež predsa nedá overiť, či dieťa žije s daňovníkom v spol. domácnosti a pod.

Branka
Zamestnanec je plne zodpovedný za údaje, ktoré vo vyhlásení uvedie a svojim podpisom potvrdí ich pravdivosť.
branka
14.12.05,18:20
ďakujem

Branka