gapax
15.02.11,09:20
Prajem Vám krásny deň a prosím o pomoc a radu .
V rámci obnoveného dedičského konania som nadobudol spolu s bratrancom po nebohých starých rodičoch ornú pôdu . Zápis do operátu správy katastra bol vykonaný 13.05.2010. Dňa 4.8.2010 sme uzavreli kúpno-predajnú zmluvu s Národnou dialničnou spoločnosťou , výstavba R 4 . Dňa 07.09.2010 bol prevedený vklad na katastri na NDS ,a.s. Dňa 17.12.2010 boli pozemky vyplatené .

1. Musíme platiť tzv. daň z príjmu ? Išlo o dedičstvo ...
2. Za zvyšné nepredané pozemky tiež je potrebné zaplatiť daň ?
3.Ako a kde sa máme obrátiť a ako postupovať ?

Skutočne sme neznalí , prosím poraďte a pomôžte .

Ďakujem , Gabriel Pataky .
wallie
15.02.11,14:57
Ak ide o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, potom podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona, je príjem z predaja oslobodený od dane za podmienky, že uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov).
▲ Poznámka: O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).

t.j. ak boli starí rodičia/poručitelia/, vlastníkmi týchto pozemkov 5 rokov, takýto príjem bude oslobodený od dane
dobsony
15.02.11,15:29
Dobrý deň, mám nasledovnú otázku: Keď FO dedil rodinný dom v roku 2009 a predal v roku 2010 musí zaplatiť daň z príjmu, keď rodinný dom dedil od otca a otec bol vlastníkom domu viac ako 5 rokov? ďakujem!
IvoM
15.02.11,15:44
Dobsony, veď nad sebou od Wallieho máš odpoveď.
dobsony
16.02.11,03:22
Dobsony, veď nad sebou od Wallieho máš odpoveď.
Prepáčte, ale nechcela som veriť mojím očiam. Tak potom dnes urobím radosť jednému klientovi, že nemusí platiť daň. ďakujem!
uliana
16.02.11,04:27
Prajem Vám krásny deň a prosím o pomoc a radu .
V rámci obnoveného dedičského konania som nadobudol spolu s bratrancom po nebohých starých rodičoch ornú pôdu . Zápis do operátu správy katastra bol vykonaný 13.05.2010. Dňa 4.8.2010 sme uzavreli kúpno-predajnú zmluvu s Národnou dialničnou spoločnosťou , výstavba R 4 . Dňa 07.09.2010 bol prevedený vklad na katastri na NDS ,a.s. Dňa 17.12.2010 boli pozemky vyplatené .

1. Musíme platiť tzv. daň z príjmu ? Išlo o dedičstvo ...
2. Za zvyšné nepredané pozemky tiež je potrebné zaplatiť daň ?
3.Ako a kde sa máme obrátiť a ako postupovať ?

Skutočne sme neznalí , prosím poraďte a pomôžte .

Ďakujem , Gabriel Pataky .

Gabo, môžem sa Ťa opýtať čo všetko obnášalo obnovenie dedičského konania ( postup a poplatky ) ?
gapax
16.02.11,06:36
Gabo, môžem sa Ťa opýtať čo všetko obnášalo obnovenie dedičského konania ( postup a poplatky )

Ahoj , na začiatok boli potrebné úmrtné listy oboch mojich starých rodičov z miestnych úradov + môjho ocka - overené kópie , poplatky boli cca 20.- eur , potom výpis z katastra , poplatok už neviem , podanie na súd tzv.obnovenie dedičského konania , platil som asi 6-7 .- eur . Dostalo sa to k notárom , im boli zaplatené poplatky podľa ohodnotenia .... ,
leyre
29.04.11,18:03
Ak ide o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, potom podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona, je príjem z predaja oslobodený od dane za podmienky, že uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov).
▲ Poznámka: O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).

t.j. ak boli starí rodičia/poručitelia/, vlastníkmi týchto pozemkov 5 rokov, takýto príjem bude oslobodený od dane


Dobrý večer,

takže ak som správne pochopila, môžem potešiť moju mamu. Podpísala kúpno-predajnú zmluvu na predaj ornej pôdy, /budúci cintorín/ktorú zdedila už pred cca20 rokmi od svojho otca, že podľa vyššie uvedeného par.9 nebude musieť platiť daň z príjmu.

Ďakujem za odpoveď:)