Ľudmillka
15.02.11,10:22
v roku 2007 som dostala byt darovaním. V darovacej zmluve nebola uvedená cena bytu. V roku 2010 som byt predala. V daňovom priznaní uvediem : VII.Oddiel,tab.č.3,riadok 3: stĺpec príjmy: suma, ktorú som za byt dostala pri jeho predaji. V stĺpci výdavky neviem čo mám uviesť. Do toho stĺpca sa dáva suma bytu, za čo bol nadobudnutý + preukázateľné výdavky... . Byt som dostala darovacou zmluvou, že sa postarám o osobu, ktorá mi ho darovala. Mala som prukázateľné len výdavky spojené s predajom od realit.kancelárie. Prosím o radu, čo by som si mohla dať ako výdavok.
Ďakujem
Zita5
15.02.11,09:53
Predaj bytu zdaňujete podľa §8 ZoDzP .
Výdavky uplatníte :

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii


§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

To znamená ak v deň darovania tohto bytu by sa na tento byt hľadelo a vzťahovalo oslobodenie podľa §9(oslobodený príjem z predaja bytu) z dôvodu , že vlastník bytu v tom byte mal 2 roky trvalý pobyt , alebo 5 rokov vlastníctvo , tak nemôžete uplatniť do výdavkov teraz pri predaji darovaného bytu nič.Tým mám na mysli OC u darcu .

Ak sa oslobodenie §9 darovaného bytu netýkalo v čase darovanie , tak môžete uplatniť skutočný výdavok vo výške OC, ktorý zisťujete u darcu .

Skrátene :
Ak byt spadal v čase darovania do oslobodenia §9(zákon o dani z príjmu) - uplatníte len svoje skutočné výdavky s týmto bytom

Ak nespadal byt do oslobodenia §9 v čase darovania , tak uplatníte obstarávaciu cenu nehnuteľnosti u darcu + Vaše skutočné výdavky na predanú nehnuteľnosť v čase vlastníctva .

Byt zahrnutý v OM nespomínam, predpokladám , že tomu tak nebolo, nakoľko to neuvádzate v otázke .
Ľudmillka
15.02.11,10:26
Ďakujem
waitinka7
23.02.11,13:32
To znamená, ak som v roku 2009 dostala darom byt, ktorý darca vlastnil od roku 2002 (vlastník bol viac ako 5 rokov), a ja som byt predala v roku 2010 do vydavkov nemozem dat nic a zdanim celu sumu - prijmy? Z 50 000 Eur je to 9500 Eur, je to správne?