wegamizi
15.02.11,10:17
Pekny den.

vcera sme sa zucastnili sudneho pojednavania obe strany, predlozili sme vsetky dokazy na posudenie. Sud odrocili.

1. Sudca stanovil dalsie pojednavanie na dobu neurcitu ( preco? )
2. Mozme este pocas odrocenia doplnat spis materialmi a vyhlaseniami?
3. Zalovany na sude klamal, ako mozme na to upozornit?

dakujem za kazdu cennu radu
bubkoch
15.02.11,10:32
Pekny den.

vcera sme sa zucastnili sudneho pojednavania obe strany, predlozili sme vsetky dokazy na posudenie. Sud odrocili.

1. Sudca stanovil dalsie pojednavanie na dobu neurcitu ( preco? )
2. Mozme este pocas odrocenia doplnat spis materialmi a vyhlaseniami?
3. Zalovany na sude klamal, ako mozme na to upozornit?

dakujem za kazdu cennu radu

obciansky súdny poriadok:

1.
§ 119

(1) Pojednávanie môže sa odročiť len z dôležitých dôvodov, ktoré sa musia oznámiť. Ak sa pojednávanie odročuje, predseda senátu alebo samosudca spravidla oznámi deň, kedy sa bude konať nové pojednávanie.

2.
Dôkazná povinnosť
§ 120

(4) Súd je povinný okrem vecí podľa odseku 2 poučiť účastníkov, že všetky dôkazy a skutočnosti musia predložiť alebo označiť najneskôr do vyhlásenia uznesenia, ktorým sa končí dokazovanie a vo veciach, v ktorých sa nenariaďuje pojednávanie (§ 115a) najneskôr do vyhlásenia rozhodnutia vo veci samej, pretože na dôkazy a skutočnosti predložené a označené neskôr súd neprihliada. Skutočnosti a dôkazy uplatnené neskôr sú odvolacím dôvodom len za podmienok uvedených v § 205a.


3. priamo na pojednavani, ked dostanes slovo
wegamizi
15.02.11,12:11
Dakujem za info a radu, este k bodu 1. prosim.
a)Co znamena spravidla?
b)Ako to mam chapat?
c)Kedy sa odroci na dobu neurcitu?
d)Mozem podat namietku, ked nesuhlasim s neurcitou dobou?
e)Ak ano, tak dokedy?

Vopred dakujem
beldine
15.02.11,21:56
Aj ja by som sa chcela spytat na istu vec ohladne sudu a odrocenia, pretoze neviem z akeho dovodu sa snazi moja matka ma pripravit o dcerku ale dajme tomu sud odrocil pojednavanie na 15.2.11 a tyzden pred tym ako sa mal konat tak ho zas odrocili do kedy sa moze ten sud tahat? a kedy teda bude nahradny termin, a mam narok aj na nahradu nakladov spojenych s cestovanim na sud? pretoze kvôli sudu cestujem tak 600km tam a spät a v aprili tohto roku idem na matersku
GabiZ
16.02.11,11:58
Dakujem za info a radu, este k bodu 1. prosim.
a)Co znamena spravidla?
b)Ako to mam chapat?
c)Kedy sa odroci na dobu neurcitu?
d)Mozem podat namietku, ked nesuhlasim s neurcitou dobou?
e)Ak ano, tak dokedy?

Vopred dakujem

Spravidla znamená niečo ako vo väčšine prípadov, alebo že zvyčajne sa nový termín uvedie na pojednávaní. Ale nemusí, pretože záleží od toho, či sudca nezisťuje ďalšie skutočnosti pre posúdenie predmetnej veci. Ťažko sa posudzuje, keď nevieme, o aký spor ide. Podľa toho je to individuálne. Poviem príklad z trestného konania. Sudca odročil konanie na neurčito, pretože obžalovaný sa nedostavil na pojednávanie a je potrebné zistiť miesto jeho pôsobenia prostredníctvom polície. Stanoví lehotu do 4 mesiacov, čo môže znamenať, že ho polícia nájde a predvedie skôr ako za 4 mesiace, alebo neskôr. Preto je tam doba na neurčito.

V prípade, že sa domnievate, že dochádza k prieťahom v konaní, odporúčam adresovať súdu (predsedovi súdu ) sťažnosť na prieťahy v konaní. Dĺžka trvania sporu býva ovplyvnená mnohými skutočnosťami, ktoré ani súd ani účastníci nedokážu ovplyvniť. Zvážte možnosť nahliadnuť do spisu a overiť si štádium konania. Pojednávania sa neodročujú bez udania dôvodu.
wegamizi
16.02.11,12:07
Velmi pekne dakujem za zrozumitelnu radu, velmi mi pomohla.
GabiZ
16.02.11,12:11
Aj ja by som sa chcela spytat na istu vec ohladne sudu a odrocenia, pretoze neviem z akeho dovodu sa snazi moja matka ma pripravit o dcerku ale dajme tomu sud odrocil pojednavanie na 15.2.11 a tyzden pred tym ako sa mal konat tak ho zas odrocili do kedy sa moze ten sud tahat? a kedy teda bude nahradny termin, a mam narok aj na nahradu nakladov spojenych s cestovanim na sud? pretoze kvôli sudu cestujem tak 600km tam a spät a v aprili tohto roku idem na matersku

Ohľadom odročenia platí to, čo som uviedla predtým. Zrejme druhá strana zaslala oznámenie o neúčasti a ospravedlnila sa, alebo bol iný dôvod, prečo sudca pojednávanie odročil. Dá sa pozrieť a nahliadnuť do spisu. Len v tvojom prípade je to dosť ďaleko.

K nároku na náhradu trov konania:
V zmysle ust. § 137 Občianskeho súdneho poriadku (OSP) Trovy konania sú najmä hotové výdavky účastníkov (sem patrí aj cestovné) a ich zástupcov, včítane súdneho poplatku, ušlý zárobok účastníkov a ich zákonných zástupcov, trovy dôkazov, odmena notára za vykonávané úkony súdneho komisára a jeho hotové výdavky, odmena správcu dedičstva a jeho hotové výdavky, tlmočné a odmena za zastupovanie, ak je zástupcom advokát.

Podľa ustanovenia § 140 OSP Každý účastník platí trovy konania, ktoré vznikajú jemu osobne, a trovy svojho zástupcu.
Keďže v uvedenom konaní si účastníčkou konania, v zmysle § 140 OSP musíš počas konania znášať výdavky na cestovné sama.
Po skončení súdneho konania však prichádza do úvahy náhrada trov konania podľa úspechu v spore. Podľa § 142 OSP totiž účastníkovi, ktorý mal vo veci plný úspech, súd prizná náhradu trov potrebných na účelné uplatňovanie alebo bránenie práva proti účastníkovi, ktorý vo veci úspech nemal.

Iné je to u svedka v konaní, ktorý si môže v zmysle § 139 uplatniť tzv. svedočné
"Svedkovia majú právo na náhradu hotových výdavkov a ušlého zárobku (svedočné). Toto právo zaniká, ak sa neuplatní do troch dní od výsluchu alebo odo dňa, keď bolo svedkovi oznámené, že k výsluchu nedôjde. O tom súd musí svedka poučiť."
beldine
19.02.11,20:49
je mozne aby sudca odrocil pojednavanie kvoli svojej chorobe? pocula som, ze nie ze ho moze zastupit iny sudca
buchač
19.02.11,20:55
je mozne aby sudca odrocil pojednavanie kvoli svojej chorobe? pocula som, ze nie ze ho moze zastupit iny sudca

Áno ...

Nie...
noemi-ke
28.02.12,14:34
Dobry den.

mam 7.3. civilne sudne konanie kde vystupujem ako zalovana strana. Nemozem sa koli zdrav.stavu zucastnit pojednavania, nemam ani DPN, nakolko som uz dlhu dobu invalidna dochodkyna.
Moja osetrujuca lekarka je ochotna mi napisat odporucanie, ze sa sudu zucastznit nemozem.

Tu nastava problem, pise sa, ze sa ma ospravedlnit najneskor 3 dni pred zacatim pojednavania, aby potom protistrana odomna neziadala zaplatit tu"pokutu", ci ako to nazvat.

takze mam to na sud dorucit uz teraz v piatok, ci staci pondelok, ked je uz potom 5.3.?Mozem to osobne odovzdat v podatelni, ci to treba cez postu?

Dakujem Vam sa odpovede.
gypsynka
28.02.12,15:04
Môžete sa ospravedlniť aj telefonicky s tým, že odporúčanie lekárky doručíte dodatočne. O tomto sa spíše úradný záznam s dátumom, kedy ste sa telefonicky ospravedlnili. Ale najlepšie by bolo, keby ste to doručili do podateľne už aj s odporúčaním lekárky. Ale zase, keď ste schopná prísť do podateľne na súd, prečo nemôžete prísť na pojednávanie?
buchač
28.02.12,15:04
Dobry den.

mam 7.3. civilne sudne konanie kde vystupujem ako zalovana strana. Nemozem sa koli zdrav.stavu zucastnit pojednavania, nemam ani DPN, nakolko som uz dlhu dobu invalidna dochodkyna.
Moja osetrujuca lekarka je ochotna mi napisat odporucanie, ze sa sudu zucastznit nemozem.

Tu nastava problem, pise sa, ze sa ma ospravedlnit najneskor 3 dni pred zacatim pojednavania, aby potom protistrana odomna neziadala zaplatit tu"pokutu", ci ako to nazvat.

takze mam to na sud dorucit uz teraz v piatok, ci staci pondelok, ked je uz potom 5.3.?Mozem to osobne odovzdat v podatelni, ci to treba cez postu?

Dakujem Vam sa odpovede.

Inak odpoviem ....." z vlastnej skúsenosti " ...

Žalovaná strana sa dokonca ospravedlnila , keď už súd prebiehal ....a to dokonca iba telefonicky ....no jej to bolo aj tak trt platné nakoľko


podľa ustanovenia § 101 ods. 2 OSP súd pokračuje v konaní, aj keď sú účastníci nečinní. Ak sa riadne predvolaný účastník nedostaví na pojednávanie ani nepožiadal z dôležitého dôvodu o odročenie, môže súd vec prejednať v neprítomnosti takého účastníka; prihliadne pritom na obsah spisu a dosiaľ vykonané dôkazy.
V zmysle uvedeného môže súd vec prejednať aj v neprítomnosti účastníka konania, ktorý sa síce ospravedlnil, ale nepožiadal o odročenie pojednávania.
Za marenie uplatnenia základného práva iného účastníka konania môže byť uložená poriadková pokuta do 820 eur.


Potom pokračovala v bohumilej činnosti ( furt maródka jej alebo dieťa ) ....nakoniec sa jeho ctihodnosť nasrdillalala ...žalovanú stranu eskortovala hliadka priamo do súdnej siene ....


...čiže ako mi z tohoto vyplýva ...radšej to mať čím skôr za sebou a zbytočne nepreťahovať agóniu ...raz bude tak či tak ten súd ...
Ktož vie ,o čo sa jedná ....no ak ide o peniaze , tak by som dupľom nenaťahoval ....tie penále sa len navyšovať budú a zaplatíš oveľa viac ...
noemi-ke
28.02.12,15:11
Prepacte, ja som sa nevyjadrila dost presne. Chcem sa pojednavania zucastnit, nehladajte prosim za tym nic zleho,zial, momentalne nemozem z domu. Chcela som poslat to ospravedlnenie so ziadostou o odrocenie pojednavania, tak sa vola aj tato tema, preto som pisala tu.
Mne ide len o to, kedy to dorucit. Pojednavanie je 7.3. Ci staci 5.3, ci uz 2.3. Poprosim ak by sa tu vyskytoval pravnik. naozaj je to pre mna dolezite.
P.S. Do podatelne by som to urcite neniesla ja sama, ked nemozem z domu.
gypsynka
28.02.12,15:14
Vy ste sa pýtala, či to môžete osobne odniesť do podateľne.
noemi-ke
28.02.12,15:19
Osobne som myslela, ze nie postou.Ale to je snad jedno, zle som sa vyjadrila.
buchač
28.02.12,15:26
Prepacte, ja som sa nevyjadrila dost presne. Chcem sa pojednavania zucastnit, nehladajte prosim za tym nic zleho,zial, momentalne nemozem z domu. Chcela som poslat to ospravedlnenie so ziadostou o odrocenie pojednavania, tak sa vola aj tato tema, preto som pisala tu.
Mne ide len o to, kedy to dorucit. Pojednavanie je 7.3. Ci staci 5.3, ci uz 2.3. Poprosim ak by sa tu vyskytoval pravnik. naozaj je to pre mna dolezite.
P.S. Do podatelne by som to urcite neniesla ja sama, ked nemozem z domu.
...kľudne aj zajtra ....


Len bacha na to , čo som vravel ......sudca môže súd odložiť na neurčito ( alebo sa proste venuje iným prípadom ) a potom sa poniektoré veci iba nabaľujú ...
draik
28.02.12,15:50
Z dikcie "...žiadosť o odročenie bola súdu doručená najneskôr tri dni pred termínom pojednávania" sa dá vyvodiť, že ide o hmotnoprávnu lehotu, teda nestačí jej podanie na pošte, ale ide o reálne doručenie súdu v stanovenom termíne.
noemi-ke
28.02.12,17:27
nejedna sa o peniaze a uroky.
GabiZ
29.02.12,13:24
Pokiaľ je stanovené, že sa máte ospravedlniť najneskôr 3 dni pred pojednávaním, tak by bolo potrebné, aby ste im to oznámili najneskôr do 2.3. Je možné sa ospravedlniť aj telefonicky (dokonca som sa stretla už aj s ospravedlnením od obžalovaného,ktoré bolo zaslané e-mailom a to v trestnom konaní!), prípadne poštou. Na Vašom mieste by som na súd zavolala, ospravedlnila sa s tým, že doklady od lekára doručíte dodatočne. Na predvolaní na súdne pojednávanie býva spravidla číslo asistentky, ktorej to nahlásite a priamo sa môžete spýtať, dokedy je potrebné doklad od lekára doručiť, aby ste sa vyhli prípadným problémom. Myslím, že toto bude najistejšie ako tu o tom polemizovať.