Stanicka
15.02.11,11:41
Ahojte,
môžem si dať do nákladov 2010 odpisy za MV za celých 12 mesiacov ak som za auto zaplatila daň z MV len za 1 mesiac v roku 2010?
Kristina27
15.02.11,10:47
Usudzujem, že vozidlo bolo kúpené 12/2010. Daň z MV sa platí za december.
ÚO zaúčtuješ za mesiac 12/2010, na DO /OC:4 = rovnomerné odpisovanie/ máš nárok za rok 2010, o rozdiel ÚO a DO si upravíš ZD v DP. V tomto prípade ide o odpočítateľnú položku od ZD /ÚO sú menšie ako DO/.
Stefan2005
15.02.11,10:52
Usudzujem, že vozidlo bolo kúpené 12/2010. ...

Áno, aj takýto variant zo zadania je možné odvodiť. Ale vôbec tomu tak nemusí byť...
Stanicka
15.02.11,10:56
Je to trošku inak:
Auto bolo kúpené v 2009 v januári. Bolo prihlásené na daň z MV a aj bola zaplatená za 2009. Ale v 2010 ho podnikateľ odhlásil z dane z MV, do priznania dal používanie len 1 mesiac a toľko aj zaplatil. Lenže auto je stále majetkom firmy, nepredal ho a ani nevyradil. Do nákladov by potreboval odpis za celý rok 2010. Je to možné?
Kristina27
15.02.11,12:03
Zákon o dani z príjmu:
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Vozidlo nemá zaplatenú daň z MV na celý rok, nemôže byť tak celý rok používané na zabezpečenie zd.príjmov, takže ja si myslím, že nie.
KEJKA
15.02.11,13:52
ja si myslím, že DMV nemá nič spoločné s odpismi.
Ak auto bolo k 31.12: v majetku - čo bolo, ako vyplýva z kontextu, tak nárok na daňový odpis je celoročný.
Stanicka
15.02.11,14:15
Veď aj ja si mylsím, že by si odpisy mohol dať do nákladov. Je napísané "je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov" ale nie koľkokrát alebo ako dlho.
marjankaj
15.02.11,14:25
ja si myslím, že DMV nemá nič spoločné s odpismi.
Ak auto bolo k 31.12: v majetku - čo bolo, ako vyplýva z kontextu, tak nárok na daňový odpis je celoročný.

Ale ak deklarovala(prihlásila ho k dani z motorových vozidiel), že auto začala používať na podnikanie od 1.12., tak by si ten odpis mala krátiť na 1/12. To 11 mesiacov stálo? Nič sa na ňom nenajazdilo? Ani súkromne?



§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.


§24
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Stanicka
15.02.11,14:31
Daň z MV je zaplatená za január 2010 (a celý rok 2009). Potom sa auto pokazilo a odvtedy stálo, pokazený motor, oprava drahá a keďže majú viac áut, nepoužívali ho. V roku 2011 vo februári sa ho podarilo predať.
marjankaj
15.02.11,14:37
Daň z MV je zaplatená za január 2010 (a celý rok 2009). Potom sa auto pokazilo a odvtedy stálo, pokazený motor, oprava drahá a keďže majú viac áut, nepoužívali ho. V roku 2011 vo februári sa ho podarilo predať.

Tak to si mala hneď napísať. Nepoužívať auto vôbec a nepoužívať ho iba na podnikanie, je rozdiel.
Potom si tie odpisy uplatniť môžeš.
Zita5
15.02.11,14:42
Zákon o dani z príjmu:
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Vozidlo nemá zaplatenú daň z MV na celý rok, nemôže byť tak celý rok používané na zabezpečenie zd.príjmov, takže ja si myslím, že nie.


Daň z motorových vozidiel sa viaže na povinnosť platiť túto daň podľa zákona o dani z motorových vozidiel , ak daňovník využíva vozidlo v súvislosti s dosahovaním príjmov v SR .

V zákone o dani z príjmu nikde nie je uvedené a nie je ani odkaz , že ak nie je uhradená daň z MV , tak preukázateľné výdavky v súvislosti s podnikaním sa nemôžu uplatniť .

Čiže nespájať tieto dva zákony , jeden v jeho znení nepodmieňuje druhý .
Robina
15.02.11,19:21
TAKže keď si podnikateľ kúpil OMV v decembri 2010, dali sme oznámenie, potom v januári daň. priznanie aj zaplatil, tak odpisy si môže uplatniť len za 1 mesiac? Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, až teraz, keď mám taký prípad a čítam tieto riadky. Ako to mám potom zaúčtovať správne v jedn. účt. vďaka za užitočné rady
Zita5
15.02.11,19:31
TAKže keď si podnikateľ kúpil OMV v decembri 2010, dali sme oznámenie, potom v januári daň. priznanie aj zaplatil, tak odpisy si môže uplatniť len za 1 mesiac? Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, až teraz, keď mám taký prípad a čítam tieto riadky. Ako to mám potom zaúčtovať správne v jedn. účt. vďaka za užitočné rady


Citujem z vyjadrenia DRSR

2) Ak daňovník v roku 2010 zaradí automobil do obchodného majetku ( bude o ňom účtovať k 31.12.2010) a bude automobil využívať na podnikanie, môže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
Podľa § 22 ods. 11 zákona o dani z príjmov odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňovník uplatní ročný odpis, a to z toho majetku, ktorý má v majetku účtovaný (evidovaný) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, zároveň musí ísť o majetok používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Pokiaľ sa vozidlo zaradené v obchodnom majetku daňovníka v roku 2010 nepoužívalo na zabezpečenie zdaniteľných príjmov daňovníka, v uvedenom prípade daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
Renata Ludiková, Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

a tu je odpoveď v plnom znení (do citácie som uviedla podstatné pre Vás )


http://www.porada.sk/1621865-post27.html
Robina
15.02.11,19:33
ďakujem veľmi pekne