Janulik M
15.02.11,11:39
Ahojte. Mám 1,5 ročné dievčatko, ktoré už asi týždeň odmieta jesť. Žije iba z mliečka, no aj to ho pije pomenej ako zvyčajne. Keď vidí stravu, rezolútne ju odmieta dať vôbec do úst - hneď ju napne a to ani neochutná. Je na nej už aj vidieť, že schudla. S čím to môže mať súvis?
Neskutočne Vám budem vďačná za rady, alebo skúsenosti. ĎAKUJEM
Maya1
15.02.11,10:51
Určite by som prezrela ústnu dutinu, či nemá ložiská áft. Možno má len svoje dni - to deti mávajú. Pokiaľ je v plnom zdraví, nemá problém so stolicou a pije dostatok tekutín, tak by to malo prejsť. V žiadnom prípade ju netreba do jedla nútiť a tiež netreba z jedla robiť stred vesmíru.
Oliwa
15.02.11,11:10
Súvis to môže mať so všeličím - napr. aj s obyčajnou virózou či chrípkou, ktorú môže sprevádzať nechutenstvo. Ale rovnako to môže byť aj niečo vážnejšie /čo dúfam že nie je/. Iné príznaky okrem nechutenstva nemá? Hrdlo, kašeľ, dýchanie, upchatý nos, teplota, zvracanie, malátnosť, spánok, stolica...

Ponúkla si malej aj jej obľúbené jedlá a ona ich odmietla? Odmieta aj iné tekutiny okrem mlieka? Pozor na dehydratáciu...

Nebola si s ňou ešte u lekára? Ja by som teda týždeň určite nečakala. Najskôr by som svojej pediatričke zavolala /vzhľadom na asi plné čakárne detí/ a podľa jej doporučenia by som sa zariadila. Ak by to bolo bez sekundárnych príznakov, mal by nasledovať rozbor krvi, a podľa výsledkov budete múdrejší. Nie som pediater, ale čo-to mám za sebou so svojimi deťmi. Rozhodne sa nečinne neprizeraj, ako Ti dieťa pred očami chradne. A tu ti extra fundovanú radu nikto nedá, lebo Tvoju malú nik z nás nevidí. Treba to rozhodne konzultovať s lekárom, ku ktorému chodí a ktorý ju pozná, aby bola čím skôr zdravá a veselá ako predtým. Veľa šťastia. :)
Janulik M
15.02.11,11:28
Súvis to môže mať so všeličím - napr. aj s obyčajnou virózou či chrípkou, ktorú môže sprevádzať nechutenstvo. Ale rovnako to môže byť aj niečo vážnejšie /čo dúfam že nie je/. Iné príznaky okrem nechutenstva nemá? Hrdlo, kašeľ, dýchanie, upchatý nos, teplota, zvracanie, malátnosť, spánok, stolica...

Ponúkla si malej aj jej obľúbené jedlá a ona ich odmietla? Odmieta aj iné tekutiny okrem mlieka? Pozor na dehydratáciu...

Nebola si s ňou ešte u lekára? Ja by som teda týždeň určite nečakala. Najskôr by som svojej pediatričke zavolala /vzhľadom na asi plné čakárne detí/ a podľa jej doporučenia by som sa zariadila. Ak by to bolo bez sekundárnych príznakov, mal by nasledovať rozbor krvi, a podľa výsledkov budete múdrejší. Nie som pediater, ale čo-to mám za sebou so svojimi deťmi. Rozhodne sa nečinne neprizeraj, ako Ti dieťa pred očami chradne. A tu ti extra fundovanú radu nikto nedá, lebo Tvoju malú nik z nás nevidí. Treba to rozhodne konzultovať s lekárom, ku ktorému chodí a ktorý ju pozná, aby bola čím skôr zdravá a veselá ako predtým. Veľa šťastia. :)
Najprv som myslela, že sú to zúbky, lebo tie sa jej derú neustále (aj teraz má opuchnuté ďasná). Vždy, keď nám išiel zub, bola iba o mliečku, ale trvalo to iba také 2 dni. Preto som s ňou nebola u lekárky hneď. Keďže to už trvalo dlśie, dnes ráno som s ňou zbehla k pediatričke. Keď som jej merala teplotu doma, nemala. Lekárka jej namerala presne 37.00. Pozrela na krvný obraz z konca roka, povedala, že to bolo OK, takže ju máme pozorovať. Keď sa jej pozerala na zúbky, malá sa tak bránila, že sa až pozvracala. No, neviem, dúfam, že sú to len zúbky, len si už nie som istá a rovnako z toho nemám dobrý pocit z toho dôvodu, že poriadne nejedla už týždeň. Lekárka spomínala, že to môže byť aj prejav začiatku nejakej virózy. Takže fakt neviem, čo jej je... ale vďaka ;)
Janulik M
15.02.11,11:29
Určite by som prezrela ústnu dutinu, či nemá ložiská áft. Možno má len svoje dni - to deti mávajú. Pokiaľ je v plnom zdraví, nemá problém so stolicou a pije dostatok tekutín, tak by to malo prejsť. V žiadnom prípade ju netreba do jedla nútiť a tiež netreba z jedla robiť stred vesmíru.
Stolicu má v pohode, aj piť pije. Nútenie do jedla sme už vzdali, lebo ju hneď naplo....no, uvidíme.
alabut
15.02.11,11:51
Nerozumiem detom, ale mozno si vynucuje viac pozornosti. :-)
Oliwa
15.02.11,13:43
Takéto malé dieťa ešte nebýva tak prešpekulované, aby si odmietaním stravy vynucovalo pozornosť. To bude mať organickú príčinu, nie psychickú - si myslím teda ja.
pasuliatko
15.02.11,17:29
skús zájsť alebo sa opýtať lekárky
Oliwa
15.02.11,18:37
Stolicu má v pohode, aj piť pije. Nútenie do jedla sme už vzdali, lebo ju hneď naplo....no, uvidíme.

Dieťa rozhodne netreba do jedla nútiť. Aspoň ja som to nikdy nerobila. Treba zistiť príčinu a keď pominie, malá si sama bude pýtať jesť. To určite doženie, nemusíš mať strach. Veď ani dospelému, ak je chorý, nechutí jesť. Ak by to boli tie opuchnuté ďasná a prerezávajúce sa zúbky, asi to máš - neviem, ja som kedysi mojim deťom kúpila gumené hryzátko, naplnené vodou alebo nejakým gélom, a to som mala v chladničke. Keď bolo najhoršie, niekedy pomohlo, inokedy nie - podľa nálady dieťaťa. A dnes sú myslím aj nejaké chladivé gély na ďasná, ale neviem, aký to má účinok. To by som radšej dala do ručičky dieťaťu to hryzátko.

Skús jedlá, ktoré má rada - možno detskú výživu, pribináčika, čerstvé zemiakové pyré, rozmixovanú zeleninovú polievočku, kašičku - daj si za lyžičku-dve Ty a uvidíš, ako bude malá reagovať. Ak si bude pýtať, dáš jej. Ak nie, treba ďalej pátrať po príčine a nekŕmiť ju nasilu, lebo to aj tak vyvráti.
A záleží aj na tom, ako spinká v noci, či je nepokojná, budí sa a plače alebo
prespí napriek deficitu v strave celú noc.
Abeata
16.02.11,10:17
Najprv som myslela, že sú to zúbky, lebo tie sa jej derú neustále (aj teraz má opuchnuté ďasná). Vždy, keď nám išiel zub, bola iba o mliečku, ale trvalo to iba také 2 dni. Preto som s ňou nebola u lekárky hneď. Keďže to už trvalo dlśie, dnes ráno som s ňou zbehla k pediatričke. Keď som jej merala teplotu doma, nemala. Lekárka jej namerala presne 37.00. Pozrela na krvný obraz z konca roka, povedala, že to bolo OK, takže ju máme pozorovať. Keď sa jej pozerala na zúbky, malá sa tak bránila, že sa až pozvracala. No, neviem, dúfam, že sú to len zúbky, len si už nie som istá a rovnako z toho nemám dobrý pocit z toho dôvodu, že poriadne nejedla už týždeň. Lekárka spomínala, že to môže byť aj prejav začiatku nejakej virózy. Takže fakt neviem, čo jej je... ale vďaka ;)
Okrem zúbkov, ktoré naozaj môžu byť príčinou dočasného nechutenstva, by nechutenstvo a hlavne to napínanie na vracanie mohli spôsobovať stekajúce hlieny z prínosných dutín. Niekedy sa nádcha u drobca,ktoré si ešte nevie vysmrkať noštek môže "zastaviť " , a namiesto von z nošteka , stekať do hrdielka a následne do žalúdka. Takže nielenže ho stále niečo dráždi v hrdielku, ktoré ani nemusí byť začervenalé, ale má aj bruško plné kadejakého "fuj ". Ak sa do toho pridajú zúbky, v tomto veku sa môžu kľudne drať na svetlo sveta aj prvé stoličky, čo trvá podstatne dlhšie, tak by asi ani mne nechutilo papať. Takže hlavne kľud, dostatok tekutín a ono to určite alebo prejde, alebo sa z toho vyvrbí nejaká viróza, ktorá sa o drobca pokúša.
Janulik M
17.02.11,11:49
Ďakujem všetkým. Ste super :) :) :)
Oliwa
21.02.11,22:57
Janulík, ako sa má malá princeznička? Už je lepšie? Čo to vlastne bolo - zúbence :( alebo bacily :mad:?
Janulik M
22.02.11,09:03
Janulík, ako sa má malá princeznička? Už je lepšie? Čo to vlastne bolo - zúbence :( alebo bacily :mad:?
Ahoj Oliwa. Veľmi pekne ďakujem za opýtanie. No, máme pocit, že sa to pohlo trocha tým správnym smerom a trošička viac papá. Boli dni, kedy už nechcela ani svoje obľúbené mliečko, ale už ho opäť pije. Momentálne ešte stále odmieta jesť varené - mäsko, ryžu,....... mám pocit, že odmieta všetko, čo sa je lyžičkou. Ponúkla som jej výživku, lyžičkou odmietla, no zjedla troška s prštekom. Predvčerom mi spapala celý pohár jahodového acidka a sama si pýtala, že ešte - v tej chvíli som bola asi najšťastnejšia mamka na svete. Už si aj zapisujeme čo ďobne - aj jeden hlt sa nám ráta. Som už trocha kľudnejšia, lebo malá je veselá a vyzerá byť zdravá. V podstate funguje iba na mliečnej strave (mlieko, plátkový syr, acidko,...) a sladké - keď prinesie dedko Pingui,alebo babka sušienky :))) Už spapá aj pomaranč, či mandarinku. Kúpila som jej v lekárni aj Pikovit PREBIO, že vraj to môže pomôcť. Je aj trocha prechladená - cez víkend sme boli v teplúčku, s teplým čajíkom,.... Snažím sa eliminovať všetko, čo by to nechutenstvo mohlo spôsobovať (hlieny a tak), no uvidíme. Zúbky sa jej derú neustále, aj v noci poplačkáva. Ale vcelku je to už naozaj lepšie, alebo teda, vyzerá to byť lepšie. Ešte raz ďakujem za opýtanie a rovnako za rady. Je super, keď niekto vie poradiť keď človek už nevie "kudy-kam" :)
Oliwa
22.02.11,11:32
Ten Pikovit jej môžeš kľudne dávať. Mne ho tiež kedysi doporučila pediatrička ako výživový doplnok. Som rada, že malej sa "polepšilo" a že aj Ty si kľudnejšia. Dieťa vycíti matkinu neistotu či nervozitu a podľa toho aj reaguje, aj keď to nevie vysvetliť. Neboj, malá sa časom "popraví". Len čo sa týka tých mliečnych výrobkov - mlieko vraj zahlieňuje /čítala som/. No keď je to jediný druh stravy, ktorú malá akceptuje, dávala by som jej naďalej to, čo jej chutí - aby dobehla stratu na váhe. Určite časom prejde aj na iné jedlá. Ja by som skúsila dlhé piškóty a výživu dať do misky /alebo rozmixovať jabĺčko/ - dáš jej piškótu do ruky /akože hráme sa na samoobsluhu :)/, a ak bude mať chuť, resp. náladu, sama si môže namáčať a hryzkať /podľa Tvojho vzoru :D/ - keď odmieta lyžičku...

Moja dcéra mala kedysi opačný problém - jeden čas mlieko odmietala. Tak som raz videla sklenenú zatváraciu litrovú fľašu s kravičkami /takú motivačnú :)/, do ktorej som mlieko preliala a tak vyberala z chladničky. Aj pohárik s kravičkami /bol od francúzskej horčice :)/, dokonca sme mali aj takú širokú slamku, na vrchu ktorej bola kravička /odniekiaľ z Holandska - vtedy to bolo u nás čosi nevídané-neslýchané :D/. Potom si sama začala pýtať - kravičkové mliečko s kravičkovou slamkou /a neboli to žiadne fialové Milky, ale klasické poctivé bielo-čierne fľakaté múú-múúú.../ :D:D:D
Janulik M
22.02.11,11:56
Ten Pikovit jej môžeš kľudne dávať. Mne ho tiež kedysi doporučila pediatrička ako výživový doplnok. Som rada, že malej sa "polepšilo" a že aj Ty si kľudnejšia. Dieťa vycíti matkinu neistotu či nervozitu a podľa toho aj reaguje, aj keď to nevie vysvetliť. Neboj, malá sa časom "popraví". Len čo sa týka tých mliečnych výrobkov - mlieko vraj zahlieňuje /čítala som/. No keď je to jediný druh stravy, ktorú malá akceptuje, dávala by som jej naďalej to, čo jej chutí - aby dobehla stratu na váhe. Určite časom prejde aj na iné jedlá. Ja by som skúsila dlhé piškóty a výživu dať do misky /alebo rozmixovať jabĺčko/ - dáš jej piškótu do ruky /akože hráme sa na samoobsluhu :)/, a ak bude mať chuť, resp. náladu, sama si môže namáčať a hryzkať /podľa Tvojho vzoru :D/ - keď odmieta lyžičku...

Moja dcéra mala kedysi opačný problém - jeden čas mlieko odmietala. Tak som raz videla sklenenú zatváraciu litrovú fľašu s kravičkami /takú motivačnú :)/, do ktorej som mlieko preliala a tak vyberala z chladničky. Aj pohárik s kravičkami /bol od francúzskej horčice :)/, dokonca sme mali aj takú širokú slamku, na vrchu ktorej bola kravička /odniekiaľ z Holandska - vtedy to bolo u nás čosi nevídané-neslýchané :D/. Potom si sama začala pýtať - kravičkové mliečko s kravičkovou slamkou /a neboli to žiadne fialové Milky, ale klasické poctivé bielo-čierne fľakaté múú-múúú.../ :D:D:D
:) No, u nás to s tým mliečkom bolo od úplného začiatku tak, že ho rezolútne odmietala - v akejkoľvek forme (ani Nutrilon, ani Sunar, ani "kravičkovské", ani žiadne - nedala do seba ani glg) Chválabohu, ja som mala dosť mliečka takže s tým nebol až taký problém. Len som nesmela nikde ísť - keďže som bola "chodiaca kantína" a jediný zdroj jedla :) Teraz to bez kravičkovského mlieka neide - proste z extrému do extrému, ale aspoň že to jediné teraz je. PS: tie Vaše múúúú museli vyzerať super - kreatívna mamička - gratulujem ;)
Oliwa
22.02.11,12:20
:) No, u nás to s tým mliečkom bolo od úplného začiatku tak, že ho rezolútne odmietala - v akejkoľvek forme (ani Nutrilon, ani Sunar, ani "kravičkovské", ani žiadne - nedala do seba ani glg) Chválabohu, ja som mala dosť mliečka takže s tým nebol až taký problém. Len som nesmela nikde ísť - keďže som bola "chodiaca kantína" a jediný zdroj jedla :) Teraz to bez kravičkovského mlieka neide - proste z extrému do extrému, ale aspoň že to jediné teraz je. PS: tie Vaše múúúú museli vyzerať super - kreatívna mamička - gratulujem ;)
Sranda je, že keď predčasom dcéra na túto fľašu náhodou natrafila, hneď vedela, koľká bije. Jéj, mami, aha, to je tá "moja" fľaša... :D:D:D Dodnes si to pamätá a to má prosím pekne "ťažkých" štrnásť... Čo by som dala za to, keby som dnes riešila problém, ako do nej dostať pohár mlieka! :) Momentálne rieši "problém" ako zohnať dostatok peňazí na štúdiá a vypadnúť z tejto republiky... :rolleyes:
Ani sa nenazdáš, a budeš na tom rovnako, to mi ver...! ;)
Janulik M
23.02.11,05:34
Sranda je, že keď predčasom dcéra na túto fľašu náhodou natrafila, hneď vedela, koľká bije. Jéj, mami, aha, to je tá "moja" fľaša... :D:D:D Dodnes si to pamätá a to má prosím pekne "ťažkých" štrnásť... Čo by som dala za to, keby som dnes riešila problém, ako do nej dostať pohár mlieka! :) Momentálne rieši "problém" ako zohnať dostatok peňazí na štúdiá a vypadnúť z tejto republiky... :rolleyes:
Ani sa nenazdáš, a budeš na tom rovnako, to mi ver...! ;)
... to sa "teším" :) Drž sa a ešte raz ďakujem ;)
Janulik M
25.02.11,05:39
Už si pýtame jesť sami :) :) :) Ešte síce varené naďalej odmietame, ale už papáme :) :) :) Jupíííííííííííííí....... Nádhera ;)
lijana1
25.02.11,20:58
Opatrne, citlivo zvykaj dieťa na varenú stravu. Nech trebarz papa aj prštekom len nech papá aj varené. Poznám jedno trojročné dieťa, ktorého strava pozostáva vhradne z piškot, chrumiek, čipsov a nenamazaného rožku.
Sedulacka
27.02.11,12:44
Coraz castejsie sa vyskytuju pripady, ze dieta nechce jest- a mnohe z tych deti to robia len tak, z trucu. Moja mama bola najlepsia: ked som vymyslala, ze nebudem jest, tak povedala: ''Dobre, nemusis'' uplne nezaujatym hlasom, ze akoze chces-nechces, mna to netrapi. No a mne sa vidi, ze keby jej reakcia bola byvala '' Ale nie, musis nieco zjest, nemozes byt hladna'' apod., keby z toho robila vedu, ja ako decko by som pochopila, ze je to sposob, akym vyvolavat pozornost a tak by som to robila stale a boli by zbytocne problemy. No ale samozrejme po case som vyhladla napr. okolo casu na olovrant, moj brat dostal puding a ja som chcela tiez, no a mamina zahlasila: ''Az ked zjes polievku, co bola na obed, potom bude puding'' no a bolo vybavene- zjedla som aj polievku aj puding. :D
Toto samozrejme nie je v ziadnom pripade utok na zakladatelku temy, ani netvrdim, ze to odmietanie sposobila, len tvrdim, ze castokrat mamicky z toho robia vedu a vobec to nie je potrebne.

A samozrejme este vzdy treba vylucit choroby, ktore by sposobovali nechut do jedla.