wzuzana
15.02.11,13:59
dobry den,

chcela by som sa opytat. zijeme s priatelom ako druh a druzka a mame spolu 14 mesacnu dcerku. viem o tom ze manzel moze dostat na manzelku (neviem presne ako sa to vola) navratku dane. cize mu raz rocne vratia dane a to cca 1000 e. a potrebovala by som vediet ci takuto dan za nejakych podmienok moze na mna dostat aj moj priatel - druh.

dakujem
veronikasad
15.02.11,13:01
dobry den,

chcela by som sa opytat. zijeme s priatelom ako druh a druzka a mame spolu 14 mesacnu dcerku. viem o tom ze manzel moze dostat na manzelku (neviem presne ako sa to vola) navratku dane. cize mu raz rocne vratia dane a to cca 1000 e. a potrebovala by som vediet ci takuto dan za nejakych podmienok moze na mna dostat aj moj priatel - druh.

dakujem
priatel má nárok na daňový bonus na dieťa, ak žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti. Odpočitatelná položka sa vzťahuje iba na manželku (vy nie ste manželia)
wzuzana
15.02.11,20:04
dakujem za odpoved, pomohli ste mi. o tom danovom bonuse vieme, uplatnujeme si ho, zaujmalo ma ta odpocitatelna polozka.
Xanti
15.02.11,20:13
Až po svadbe.
viktora
16.02.11,10:08
Môžem si uplatniť daňový bonus ?
Moja situácia:
-som slobodná matka-dieťa má 4 roky
- do apríla som poberala rodičovský príspevok
-od apríla som bola nezamestnaná-bez nároku na dávky
-od novembra mám pracovný pomer
-celý rok som poberala prídavky na dieťa zo soc.poisťovne(pozabudla som sa odhlásiť pri nástupe do zamestnania.)

Dakujem vopred
veronikasad
16.02.11,10:11
Môžem si uplatniť daňový bonus ?
Moja situácia:
-som slobodná matka-dieťa má 4 roky
- do apríla som poberala rodičovský príspevok
-od apríla som bola nezamestnaná-bez nároku na dávky
-od novembra mám pracovný pomer
-celý rok som poberala prídavky na dieťa zo soc.poisťovne(pozabudla som sa odhlásiť pri nástupe do zamestnania.)naozaj zo SP ? Nástup do zamestnania nemá vplyv na výplatu prídavku na dieťa.

Dakujem vopred

Doplň prosím výšku hrubej mzdy od zamestnávatela . Podpísala si vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ? Mala si u zamestnávatela vyplatený DB za 11-12/10?
viktora
16.02.11,10:20
hrubá mzda 425, to vyhlásenie -nie som si istá, ale skôr nie. DB som nemala vyplatený u zamestnávatela.
veronikasad
16.02.11,10:22
hrubá mzda 425, to vyhlásenie -nie som si istá, ale skôr nie. DB som nemala vyplatený u zamestnávatela.
Na svoju škodu - ak by si mala podpísané vyhlásenie, nárok na DB ti vznikne, ak tvoj mesačný príjem dosiahne 1/2 min. mzdy, čo si zrejme splnila.

Na doplatenie DB by si musela mať príjem vo výške 6-násobku min.mzdy, podmienku nesplňaš, nárok ti nevznikol.
viktora
16.02.11,10:35
Dakujem veľmi za užitočné rady, dobre vedieť do budúcna :-)-mimochodom-zisťovala som si u kolegýn-to vyhlásenie sme podpisovali...tak to snád vyjde. Ešte raz dakujem
veronikasad
16.02.11,10:37
Dakujem veľmi za užitočné rady, dobre vedieť do budúcna :-)-mimochodom-zisťovala som si u kolegýn-to vyhlásenie sme podpisovali...tak to snád vyjde. Ešte raz dakujem
Odovzdala si aj rodný list dieťaťa a zaškrtla, že žiadaš o výplatu DB ? Ak si ho nemala vyplatený vo výplate za 11-12/10, už to za rok 2010 nevyjde.
monickab
07.07.11,05:17
Dobrý deň,
zamestnankyňa žije s druhom v spoločnej domástnosti a chce si uplatniť DB na dieťa. Vyhlásenie má vypísané, rodný list, potvrdenie zo školy, potvrdenie od druha,že bonus nepoberá máme. Potrebujeme ešte potvrdenie, že žijú v spoločnej domástnosti,alebo to netreba. Ďakujem
Tweety
07.07.11,05:20
Dobrý deň,
zamestnankyňa žije s druhom v spoločnej domástnosti a chce si uplatniť DB na dieťa. Vyhlásenie má vypísané, rodný list, potvrdenie zo školy, potvrdenie od druha,že bonus nepoberá máme. Potrebujeme ešte potvrdenie, že žijú v spoločnej domástnosti,alebo to netreba. Ďakujem
Nepotrebuje nič , toto jej nepomôže, nárok na DB aj tak nemá, pretože nie sú manželmi.
§33
2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
veronikasad
07.07.11,05:20
Dobrý deň,
zamestnankyňa žije s druhom v spoločnej domástnosti a chce si uplatniť DB na dieťa. Vyhlásenie má vypísané, rodný list, potvrdenie zo školy, potvrdenie od druha,že bonus nepoberá máme. Potrebujeme ešte potvrdenie, že žijú v spoločnej domástnosti,alebo to netreba. Ďakujem
druh je otcom dieťaťa ?
Barbara
07.07.11,05:23
ak je otcom dieťaťa, tak nárok má. ak nie je otcom, tak nemá.
o spoločnej domácnosti netreba nič.

ale mne zo zadania vychádza, že zamestnankyňa si chce DB uplatniť, a nie druh
monickab
07.07.11,05:28
Áno je otcom dieťaťa.
Tweety
07.07.11,05:29
Áno je otcom dieťaťa.
DB si môže uplatniť on,(podľa podmienok v §33 Zákona o dani z príjmu) ale nie jeho družka, tak ako som už uviedla hore.
veronikasad
07.07.11,05:31
Nejako som to domotala - zamestnankyňa si chce uplatniť DB na vlastné dieťa (otcom je druh), alebo dieťa druha ?
babi2
07.07.11,05:35
Mne, ale zo zadania nepríde, že by zamestnankyňa nemala byť matka dieťaťa, či zle čítam?
Tweety
07.07.11,05:37
Áno je otcom dieťaťa.
A ona je matkou, či ako to vlastne je? doplň túto info. Potom sa ľahko stane, že nesprávne zadanie má aj nesprávnu odpoveď.
monickab
07.07.11,05:47
Takže znovu :)
zamestnankyňa je matka dieťaťa a druh je jeho otec. Doteraz poberal DB na dieťa otec(druh),teraz si ho chce uplatniť matka.
Priniesla rodný list, potvrdenie, že druh bonus nepoberá aj potvrdenie zo školy. Mne by to na začatie vyplácania bonusu stačilo, len mi bolo povedané, že je treba aj to že žijú v spoločnej domácnosti, preto sa pýtam, či to mám od nej pýtať.


Prepáčte že som vás domotala
Tweety
07.07.11,05:48
Takže znovu :)
zamestnankyňa je matka dieťaťa a druh je jeho otec. Doteraz poberal DB na dieťa otec(druh),teraz si ho chce uplatniť matka.
Priniesla rodný list, potvrdenie, že druh bonus nepoberá aj potvrdenie zo školy. Mne by to na začatie vyplácania bonusu stačilo, len mi bolo povedané, že je treba aj to že žijú v spoločnej domácnosti, preto sa pýtam, či to mám od nej pýtať.
Nárok na DB v tomto prípade má, ale žiadne potvrdenie o spoločnej domácnosti nie je potrebné, ona v žiadosti ju potvrdzuje . Prvé zadanie si mala dosť nezrozumiteľné, preto aj tá moja pôv. odpoveď je z tohto pohľadu nesprávna.
monickab
07.07.11,05:51
Ďakujem.
H.B.
27.02.13,11:52
Chcem si len overiť. Zamestnancovi sa narodil syn, nie je zosobášený s priateľkou. Žijú spolu ako druh a družka, avšak nemajú rovnaký trvalý pobyt. Môže si náš zamestnanec uplatniť aj tak bonus? V rodnom liste je zapísaný ako otec, družka je na materskej dovolenke.
Mila123
27.02.13,11:55
Chcem si len overiť. Zamestnancovi sa narodil syn, nie je zosobášený s priateľkou. Žijú spolu ako druh a družka, avšak nemajú rovnaký trvalý pobyt. Môže si náš zamestnanec uplatniť aj tak bonus? V rodnom liste je zapísaný ako otec, družka je na materskej dovolenke.
bez problémov môže, veď je jeho otec a ako predpokladám vedú spoločnú domácnosť, i keď nemajú spoločný trvalý pobyt....