sally
15.02.11,14:32
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dovolenky. Mám zamestnanca ktorý v roku 2010 pracoval na plný úväzok 40 hod. týždenne (8hod. denne) a mal ročný nárok na dovolenku 25 dní. Keďže si ju nestihol všetku v minulom roku vyčerpať prenieslo sa mu do roku 2011 - 4 dni dovolenky. K 01.01.2011 požiadal o skrátenie pracovného úväzku na 15 hod. týždenne (3 hod. denne) zo zdravotných dôvodov. V januári si z tej starej dovolenky vyčerpal 2 dni. Vo mzdách mi ale vyrátalo 2dni * 3 hod*priemer na dovolenku (preplatenie v skrátenom úväzku) je to dobre? alebo má mať starú dovolenku preplatenú v starom úväzku 8 hod. denne, keď bola rezerva na nevyčerpanú dovolenku tvorená na 8hod. denný úväzok. Prosím o radu.
Ďakujem
ivka70
15.02.11,13:40
Vyratalo ti to dobre, narok na dovolenku je definovany v tyzdnoch a vyplaca sa v hodinach adekvatnych aktualnemu uvazku.
Keby ste chceli korektne zmenit PP na dobu urcitu, pred jeho zmenou mu date najskor docerpat celu dovolenku z predch. roka.

ale plati"

§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely

...
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
....
sally
18.02.11,11:26
Ďakujem za odpoveď, ale ešte by som chcela vedieť ako mám rozpustiť v januári rezervu na dovolenku tiež len úväzok v 3,0 hod. alebo tak ako bola vytvorená v 8,0hod. úväzok?
ivka70
18.02.11,11:36
Ďakujem za odpoveď, ale ešte by som chcela vedieť ako mám rozpustiť v januári rezervu na dovolenku tiež len úväzok v 3,0 hod. alebo tak ako bola vytvorená v 8,0hod. úväzok?

Kezde priemer budes prepocitavat, musi to byt stale rovnake cislo, bud so starym priemerom a 8 hodinami, alebo s prepocitanym novym priemerom a 3 hodinami.
sally
18.02.11,11:45
Teraz som s toho jasná...., rezervu som vytvorila s priemerom 8,0 hod. úväzku (4,860 Eur/hod.), vo mzde 01/2011 mi dovolenku prerátalo na 3,0 hod. úväzok ale priemerom 4,860 Eur/hod. A rozpustím ju s akým priemerom? ešte som sa s takýmto prípadom nestretla takže neviem.