anci
15.02.11,21:00
Dobrý večer! Mala by som jednu otázku,ako zaúčtovať v JÚ príjem z nájomného pri osobe, ktorá je živnostníčka /v ŽL nemá činnosť na prenájom nebytových priestorov/ ale dodávateľlské faktúry za služby (voda,elektrina,plyn/ má na IČO a DIČ vystavené. Neviem teraz ako zaúčtovať príjem z nájmu ako FO a výdavky spojené s prenájmom cez podnikanie?Budovu, ktorú prenajíma nemá v obch.majetku, keď sa vloží, treba vo výkaze o majetku a záväzkoch uviesť hodnotu budovy, ako dlhodobý majetok? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
timejka200
21.02.14,19:52
presne aj ja mám taktú otázku ....
vierka.vieročka
21.02.14,20:53
no príjem z nájomného môže mať len ak má ten priestor v majetku firmy, ak by ho nemal, a má ho ako FO (osobné vlastníctvo) tak by to bol príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3. Ale to by mal byť zase zaregistrovaný na DÚ že prenajíma byt.priestor. Takže by bolo v tvojom prípade asi naj... riešenie zaradiť do obchodného majetku, a podľa mňa treba na to znalecký posudok, ale to som si už nie celkom istá.
....vlastne v tvojom prípade by nemal mať ani výdavky spojené s tým priestorom.
Mila123
21.02.14,21:12
Povinnosť registrácie

Ak daňovník prenajme na území SR nehnuteľnosť resp. jej časť (okrem pozemku), a nie je registrovaný na miestne príslušnom daňovom úrade z titulu vykonávania podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, vzniká mu povinnosť registrácie, a to v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území SR prenajal nehnuteľnosť.

Ak daňovník prenajme na území SR nehnuteľnosť, pričom už je registrovaný na miestne príslušnom daňovom úrade z titulu vykonávania podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, nevzniká mu povinnosť registrácie ani povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane.
kopírovanie zo stránky:
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/prenajom-nehnutelnosti-situaci
timejka200
24.02.14,07:21
jedná sa o živnostníčku , ktorá má salon v prenajme - platí za to nájom , a ona dalej prenajíma ďalšej szčo - delia sa vlastne o tento salon. Ako sa postupuje pri takomto príjme. Musí mať v živnost idoplnenú činnosť o prenájom?