Palki
16.02.11,06:37
Dobrý deň.
Mám jednu otázočku. Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer u jedného zamestnávateľa a popri tom pracujem na dohodu v inej firme. Táto firma mi vystavila potvrdenie o príjme za rok 2010, ktoré som spolu so žiadosťou o vykonanie zúčtovania dane predložila môjmu normálnemu zamestnávateľovi. Problém však je v tom, že som minulý rok v decembri vyhrala u jedného mobilného operátora notebook. Predpokladám, že túto výhru je potrebné zdaniť. Mzdárka vo firme mi z tohto dôvodu odmietla ročné zúčtovanie spraviť. Mala na to právo? Znamená to teda, že musím sama spraviť a podať Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb???
Ďakujem vopred za odpoveď :)
Zita5
16.02.11,06:10
Dobrý deň.
Mám jednu otázočku. Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer u jedného zamestnávateľa a popri tom pracujem na dohodu v inej firme. Táto firma mi vystavila potvrdenie o príjme za rok 2010, ktoré som spolu so žiadosťou o vykonanie zúčtovania dane predložila môjmu normálnemu zamestnávateľovi. Problém však je v tom, že som minulý rok v decembri vyhrala u jedného mobilného operátora notebook. Predpokladám, že túto výhru je potrebné zdaniť. Mzdárka vo firme mi z tohto dôvodu odmietla ročné zúčtovanie spraviť. Mala na to právo? Znamená to teda, že musím sama spraviť a podať Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb???
Ďakujem vopred za odpoveď :)


Zo stránky DRSR - Otázky odpovede za DP 2010
4. Otázka:
Som zamestnaný a v roku 2010 som vyhral vo verejnej súťaži vecnú cenu v hodnote 800 eur. Okrem tejto výhry som mal za celý rok 2010 iba príjmy zo závislej činnosti (6 000 eur). Musím podať daňové priznanie k dani z príjmov FO ?

Odpoveď:
Ak výhry v súťažiach nie sú prevádzkované na základe povolenia podľa zákona č. 171/2005 Z.z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov a ich hodnota presiahla sumu 165,97 eura, potom nie sú oslobodené od dane. Ak daňovník vyhral vecnú cenu, ktorej hodnota presiahla sumu 165,97 eura, táto cena v plnom rozsahu podlieha zdaneniu.
Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Daňovú povinnosť z takejto nepeňažnej výhry je teda výherca povinný vysporiadať osobne, a to podaním daňového priznania k dani z príjmov FO typ B, v ktorom vysporiada všetky druhy príjmov dosiahnutých v roku 2010.
Prílohou daňového priznania je potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, ktoré zamestnancovi vydá zamestnávateľ.




Z uvedeného Vám vyplýva ako aj zo zákona o dani z príjmov , že v prípade ceny nad hodnotu výhry 165,97 eura si daňové priznanie musíte spraviť sama, zamestnávateľ Vám nerobí DP .
Palki
16.02.11,06:17
Ďakujem veľmi pekne!!!