jana0905
16.02.11,06:44
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohladne bez.vlastníctva bytu...s manželom spolu nežijeme, nie sme však rozvedený, manžel zatial stále užíva byt, ktorý sme spoločne kúpili pomocou hypotek.úveru. Problém je v tom, že hyp.úver je veľmi nevýhodný, chcela by som si zobrať iný v inej banke, vyplatiť ten starý dalej splácať byt len v inej banke, samozrejme už bez manžela.Bolo mi však povedané, že pokial som vydatá nieje to možné bez podielového vlastníctva manželov...preto by som potrebovala poradiť ako mám teda postupovať, či si mám nájsť právnika a spísať nejakú zmluvu alebo aké by bolo najlešpie riešenie, manžel súhlasí so všetkým, preto hľadám vhodnú alternatívu ako by to bolo najjednoduchšie...mám počkať kým sa rozvedieme? naozaj neviem čo je lešpie, žiadosť na rozvod som ešte nepodala.ďakujem za každú radu
Mária27
16.02.11,07:18
Môžete si dohodou zúžiť určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 143a občianskeho zákonníka.
Ak aspoň jeden z vás podniká, môžete si dať zrušiť BSM podľa § 148a.
Zo závažných dôvodov by vám mohol súd zrušiť BSM počas manželstv podľa § 148.

Tvoje váhanie s rozvodom však skôr poukazuje, že to nie je až také zlé s vaším manželstvom. Môžete sa aj dohodnúť, že si kúpite oba byty spolu a neskôr sa vyporiadate.