slavka124
16.02.11,07:54
chcela by som sa spýtať skúsenejších, ak mám rzzp (http:///) 2009 a tam je vyčíslená suma 11,71€ na r2010 ale dotyčný mi priniesol ,, jeden,, šek, že zaplatil a má platiť 12,77€( nie je ochotný ísť na zp) - ktorú sumu dávate do záväzkov? podľa mňa je správna, ktorá je na rzzp (http:///) alebo nie?:mad:
Zita5
16.02.11,07:34
Slavka sú možné dve alternatívy:
- RZZP nebolo správne vypracované a tým vznikol iný nedoplatok ako mal
- alebo mu to sumy započítali ešte aj iný nedoplatok vzniknutý z iných platieb


Ak SZČO odmieta navštíviť ZP osobne, tak to spravte tak, že nechajte v záväzkoch pôvodnú sumu nedoplatku RZZP a k tomu ešte pridajte jeden zápis vo výške rozdielu medzi nedoplatkom RZZP a zaplateným nedoplatkom .Pri účtovaní platby to spárujte .

Doplním: časom by bolo vhodné zistiť o čo sa jedná , však skúste tam zatelefonovať , predstavte sa, že ste jeho účtovníčka a dajte si situáciu vysvetliť .Ja to bežne tak robím, však čo už s nimi , myslím klientov.
slavka124
16.02.11,08:18
veľmi pekne ďakujem, skúšala som volať: neúspešne a vyžiadala som si aj platby e- mailom, ešte mi nedošiel. nejedná sa o nedoplatok, ale o mesačné platby: pretože prvý rok nemusel platiť: bol študent. viem, že mám veľa otázok ale skúsim ohľadom účtovníctva: ak mu dám podľa rzzp do záväzkov sumu 11,71€ a dám uhradiť a mám doklad, že len 1x zaplatil ale 12,77€ čo s tým čo zaplatil naviac : tých 1,06€ ( akoby zaplatil z ďalšej splátky?) prepáčte, ale nerozumiem tomu spárovaniu. ďakujem za trpezlivosť
Zita5
16.02.11,09:20
veľmi pekne ďakujem, skúšala som volať: neúspešne a vyžiadala som si aj platby e- mailom, ešte mi nedošiel. nejedná sa o nedoplatok, ale o mesačné platby: pretože prvý rok nemusel platiť: bol študent. viem, že mám veľa otázok ale skúsim ohľadom účtovníctva: ak mu dám podľa rzzp do záväzkov sumu 11,71€ a dám uhradiť a mám doklad, že len 1x zaplatil ale 12,77€ čo s tým čo zaplatil naviac : tých 1,06€ ( akoby zaplatil z ďalšej splátky?) prepáčte, ale nerozumiem tomu spárovaniu. ďakujem za trpezlivosť

1) Zaúčtujete úhradu(buď pokladňa,alebo banka) na sumu 11,71 euro výdavok ovplyvňujúci základ dane-Platby do fondov .Vyberiete si k tomu patričný záväzok a zaúčtujete úhradu v záväzku (t.j.číslo dokladu,dátum a suma) záväzok sa spároval s platbou a zostatok k úhrade bude 0

2) Nasledujúci zápis(buď pokladňa,alebo banka) bude 1,06 euro výdavok ovplyvňujúci ZD-Platby do fondov .Vyberiete si k tomu príslušný záväzok so sumou 1,06 euro a v záväzkoch zaúčtujete úhradu (číslo dokladu, dátum a suma ) taktiež sa spáruje tento záväzok a jeho zostatok k úhrade bude nula .

Tie zápisy v PD pod seba , aby sa vedelo že to patrí k sebe , ale ja napr.v ALFE to neviem rozúčtovať jedným zápisom tak , aby som priradila(spárovala) oba záväzky k jednému výdavku , musím použiť účtovanie vo dvoch riadkoch .No a keď tam je aj platba poštovného tak účtujem cez 3 riadky vo Vašom prípade.

Ja osobne by som neprepisovala v záväzkoch sumu vypočítanú v RZZP , lebo som nedostala oznámenie , že v RZZP bola chyba.Takže čiastku 1,06 by som uviedla v záväzkoch a účtovala preto osobitne .

K záväzku 1,06 euro by som dala do účelu - zvýšenie nedoplatku z RZZP zdravotnou poisťovňou .
slavka124
16.02.11,12:10
ste strašne zlatá, veľmi pekne ďakujem - takú výstižnú a polopatistickú odpoveď som ani nečakala. viem, že ste už veľakrát na porade pomohli: strašne si to vážim. prajem pekný deň a veľa trpezlivosti ,, k nám začínajúcim,,
VEĽKÁ VĎAKA