jess
14.12.05,08:49
ahojte, rozhodujem sa použiť v predajni so strednou kadenciou predaja PC s použitím buď fiškálneho modulu FM 3000 (varos) a termotlačiarne alebo s použitím EURO pokladne . Máte niekto skúsenosti, čo je lepšie ? Ide mi o to, keďže to nie je až taká lacná záležitosť, aby som po niekoľkých rokoch nemusela vymieňať zariadenia.
Daska
14.12.05,08:27
Dasi ja by som sa rozhodla pre fiskal (vlastne som sa, ale este som to nerealizovala, zhanam nejaky fiskal ku Pohode), ale v ziadnom pripade termotlac, a EURO maju termotlac...
jess
14.12.05,08:43
Dáši, tej termotlače sa aj ja dosť bojím, lebo po čase už na bločkoch nič nie je a podľa zákona má predajca vydávať také bločky , aby "prežili", len zase tie hlučné ihličkové EPSONky mi tiež nie sú po vôli :(...tak fakt sa neviem rozhodnúť a potrebujem to kúpiť už do konca roka :( . Soft som si už našla. Je to "Magister" od www.zvacsystems.com . Ale je to čisto len na sklad, žiadne účto, takže chlapci v predajni budú makať na ňom a ja už nejako výstupy zaúčtujem do môjho softu. :D
Candy
14.12.05,09:03
Co sa tyka hlucnych ihlickovych tlaciarni, ako registracna tlaciaren sa k vacsine programov da pripojit aj laserovka alebo deskjeta, len ju potom nie je mozne pouzit na nic ine, skute sa informovat u predajcu Vasho SW
lenkak
14.12.05,18:17
Záleží od softvéru, čo firma ponúka. Ale ja, keby som si mala vybrať, tak som za fiškálny modul.
jess
16.12.05,06:04
......ale v ziadnom pripade termotlac, a EURO maju termotlac...

včera mi bolo povedané odborníkom, čo predáva parag. tlačiarne, že všetko závisí od použitej pásky do tlačiarne, takže potom to je o kvalite pásky a nie o kvalite tlačiarne...vraj :confused:
Tana74
17.12.05,14:45
včera mi bolo povedané odborníkom, čo predáva parag. tlačiarne, že všetko závisí od použitej pásky do tlačiarne, takže potom to je o kvalite pásky a nie o kvalite tlačiarne...vraj :confused:

My mme žiaľ jednu z tých "blbých" pokladní - Euro 1000T a od ked sme ju kúpili a potom zistili, čo sú tam za pásky, nemôžeme zohnať takú pásku, z ktorej by tlač nemizla. Zatiaľ to riešíme tak, že tlačíme ńajhrubšie ako sa dá a uvidím dokedy to tam vydrží (zatiaľ to vyzerá aspoň ako dočasné riešenie).

Aj ja by som bola veľmi rada, keby mi niekto predal kvalitné pásky.
jess
17.12.05,15:49
Čiže sa nedajú zohnať ? Ešte stále sa neviem rozhodnúť mezi termotlačiarňou a ihličkovou :mad:
jess
19.12.05,06:52
Ešte stále sa neviem rozhodnúť mezi termotlačiarňou a ihličkovou :mad:

neviete poradiť ????
učtovníčka
19.12.05,08:52
Aj keď sú ihličkové tlačiarne hlučnejšie a pomalšie tak sú bločky z nich trvanlivejšie.Kvalita závisí zase od opotrebovania farbiacej pásky, alebo sa dajú využívať aj bez farbiacej pásky na samoprepisovaciu papierovú pásku, ktorá po čase ešte trochu "stmavne".
Pokiaľ si ale chceš viesť zároveň aj skladovú evidenciu tak je dobrým riešením fiškálny modul aj keď je to nákladnejšie na začiatok, tak sa to vráti časom na menších servisných nákladoch, aj keď aj tam najväčší záber dostane práve tlačiareň. Pri šetrnom zaobchádzaní / keď sa bloky nešklbú z tlačiarne za jazdy počas tlače/ sa dá zachovať aj ihličková tlačiareň dosť dlho na to aby si zarobila na svoju nasledovníčku, lebo aj tu ide vývoj dopredu.
Je ale diskutabilné kto je zodpovedný za kvalitu bločku, keď ho zákazník vozí za sklom auta, alebo na iných nemožných miestach tak môže byť aj plechový a zničí sa. Keď mi niekedy prinesú takéto doklady tak už ani najlepšia kopírka z nich nič nevytiahne a môže za to obchodník? Takže...
jess
19.12.05,08:59
Ktorú by si si ty vybrala ? Ihličkovú alebo termo ?
roten
06.08.06,23:16
Pokiaľ si ale chceš viesť zároveň aj skladovú evidenciu tak je dobrým riešením fiškálny modul aj keď je to nákladnejšie na začiatok, tak sa to vráti časom na menších servisných nákladoch, aj keď aj tam najväčší záber dostane práve tlačiareň.

Europokladne sa daju prepojit na skladove hospodarstvo v PC, az na par vynimiek, teda nie je v tomto pripade nevyhnutny fiskal... inak suhlas
JTOMA
07.08.06,13:54
Rozhodujúci je najmä počet tovarových položiek, ktoré sa budú predávať.Ak je ich veľa - (cca 10 000) lepší je fiškálny modul,teda PC pokladnica ale s elektronickým ukladaním žurnálu-je povolený a nevybledne. Na tlačenie pokladničných bločkov - určite termotlačiareň. Je rýchlejšia, navyše s nižšími prev.nákladmi na tlač. Blednutiu termotlače sa dá do istej miery zabrániť tým, že pásky na archivovanie nenatriete žiadnym lepidlom.
Ak je počet tovarových položiek menej tak EURO 2000 TE, žurnálnu pásku ukladá elektronicky SW k nej je grátis, a je pripravená na EURO. V prípade potreby rád zodpoviem otázky, s prevádzkou rôznych ERP a FM pracujem od ich zavedenia.
maminaeva
20.08.06,19:46
Pre mňa je nepochopiteľné, že prísne úrady, ale aj zákazníci neprotestujú proti termopáskam. Vôbec ich nemusíš vyložiť na slnko a zaručene sú hneď nečitateľné. My takisto už 2 roky plánujeme meniť ihličkové ERP za iné, ale kedže nejde o 1 kasu, neviem sa rozhodnúť, pretože všade vidím len EURO pokladne a nemienim platiť obrovské pokuty za vyblednuté pásky. Vie mi niekto z praxe poradiť ERP s 1200 PLU odolnú proti prachu a mechanickým nečistotám, ktorá zvládne prevádzku 12h denne?
Prečo úrady neidú po dovozcoch alebo výrobcoch ERP s termotlačou, ale buzerujú uživateľov? Vysvetlí mi to niekto?
Qak
25.09.06,17:07
Pre strednu kadenciu predaja by som doporucil EURO2000TE. PC technika vo vseobecnosti po troch rokoch potrebuje upgrade.Dalsia vec je sledovanie legislativnych zmien.Obycajne sa to riesi vymenou fiskalneho modulu,cely proces-schvalovanie v Dubnici - je taky nepruzny, ze nemoze konkurovat pokladniam vyrabanym vo velkych seriach. E2000TE za cca 15000je plnohodnotna pokladna aj s moznostou predaja z PC programu-vlastne najlacnejsi fiskalny modul.
Jednoznacne nedoporucujem pre strednu kadenciu-ca 200 blokov/den-EUROXXXXM.
Je to hrackarska tlaciaren, velmi citliva.
Pri kupe termopapiera v autorizovanom servise pre pokladne su zarucene jeho vlastnosti.
Viac je v diskusii na www.elcom.sk (http://www.elcom.sk)
mmshop
23.03.07,10:24
Skuste evidenciu skladu spojenu s registracnou pokladnou na PC od firmy AMEGA s.r.o., pozri si www.amega.sk.
bronek
30.03.07,05:47
Naozaj nechápem, prečo by úrady mali ÍSŤ po dovozcoch alebo výrobcoch pokladní s termotlačou. Veď to že užívateľ nalepí uzávierku do knihy pokladnice z papiera chemicky bieleného chlórom je čisto záležitosť užívateľa a dodavateľ s tým nemá nič spoločné. Dobrý dodavateľ termozariadení by Vás ma l na to upozorniť.

Páska má (aspoň tie kvalitné) garantovanú životnosť a čitateľnosť údajov minimálne 5 rokov. Podmienkou je však správne uskladnenie. Veľakrát sa mi už stalo, že čosi kúpim a dostanem pokladničný doklad vytlačený na ihličkovej tlačiarni. Bohužial obchodník šetrí kde sa dá a tak sa stane, že doklad je nečitateľný, lebo farbiaca kazeta je už daleko za svojou životnosťou. A ak to vytlačí na termotlačiarni, je to minimálne v dobe predaja čitateľné a či to tak ostane aj počas niekoľkých rokov záleží iba na tom, ako si to uschovám.
bronek
30.03.07,05:56
Vidím že nejaký "elcom" odborník tu píše >
PC technika vo vseobecnosti po troch rokoch potrebuje upgrade.Dalsia vec je sledovanie legislativnych zmien.Obycajne sa to riesi vymenou fiskalneho modulu,cely proces-schvalovanie v Dubnici - je taky nepruzny, ze nemoze konkurovat pokladniam vyrabanym vo velkych seriach.

Ťažko považovať toto tvrdenie za nezaujaté. Ak si kúpim PC do grafického štúdia a po troch rokoch, ked vyjde nová verzia grafického programu pre DTP, je možné že budem potrebovať rýchlejší procesor a viac pamäte.
Ale ak si kúpim dnes počítač, ktorý chcem používať ako pokladnicu, tak nároky na ten PC sú minimálne a väčšinou stačí počítač spred 5-6 rokov. A navyše ak je to kvalitný počítač, tak viem že mi pri vhodnej údržbe vydrží ďalších X rokov. A to že vyjde nejaká nová verzia windowsu ma na pokladni nemusí zaujímať.

Čo sa týka legislatívnych zmien, mám skúsenosti so šiestimi fiskálnymi modulmi, a doposiaľ žiadna legislatívna zmena si nevyžadovala výmenu fiskálneho modulu. Legislatívna zmena si v 99% prípadov nevyžaduje fyzickú zmenu fiskálneho modulu (nekontroluje sa EMC, bezpecnost,...) ale iba overenie funkčnosti podľa vyhlášky MF SR. A to je rýchla a lacná záležitosť.
V živote som vymenil iba jeden typ fiskálneho modulu. Bol to Themis95 - ktorý pre chybu ovládača nebežal na procesoroch Pentium II a novších. A to nepíšem o tzv. "softvérových" fiskálnych moduloch, čo je vlastne program bežiaci v počítači bez samostatného hardwaru. Tam si stačí väčšinou stiahnuť novú verziu z webu výrobcu. A netreba k tomu ani servisného technika.
marek999
30.03.07,06:15
Na prevádzke sme mali pokladňu EURO 1000 s ihličkovou tlačiarňou. Ešte keď to bolo nové, bola to haraburda. Denne sa na tom tlačilo tak 20-30 dokladov. Malo to problém s navíjaním kontrolnej pásky za 2 roky sa to pokazilo možno 8 krát. Výmenili sme to za PC s fiskálnym modulom a potom pri zmene softvéru nám dodavateľ zadarmo vymenil aj fiskálny modul. S tým pôvodným ten nový soft nepracoval.
V dnešnej dobe ak vie obsluha aspoň trošku pracovať s PC by som odporučil PC. Samozrejme PC je väčšie, ťažšie ako nejaká klasická pokladnica, má navyše aj vyššiu spotrebu energie a je problém ak potrebujem fungovať mimo elektrickej siete, ale má neskutočne vyššiu pridanú hodnotu a škálovateľnosť.
Na pokladni môžem vystavovať doklady a na PC s fiskálom môžem robiť milión ďalších vecí. Som zvedavý, kedy sa bude dať z EURO pokladne dostať na www.porada.sk :D
bronek
30.03.07,06:28
Niektorí tu kritizujú ihličkové tlačiarne lebo sú pomalé a hlučné. Ďalší tu odsudzujú termotlačiarne, lebo im vytlačená páska vybledne. Nuž keď Vám nevyhovuje ani jedna ani druhá, hľadajte si nejaké iné riešenie. O laserových praktických tlačiarňach neviem a zrejme ani z dôvodu potreby zohrievania valca pri každej tlači sa tento typ tlače neuplatní.

Stavím sa však, že zrejme nikto z Vás netuší, že sa dajú aj na Slovensku kúpiť pokladničné atramentové tlačiarne. Sú rýchlejšie ako ihličkové, tiché, no zatiaľ nedosahujú rýchlosť termotlačiarní. A sú určite lacnejšie ako nejaká EPSON-ka.
Vo všeobecnosti neodporúčam termotlačierne EPSON. Sú nepomerne drahšie ako konkurenčné a v dnešnej dobe aj tak všetko pochádza s Tajwanu. Najlacnejšia EPSON termotlačiareň je o 80% drahšia ako nejaká neznačková. Akurát väčšinou výrobcovia programov a fiskálov tvoria soft ako EPSON kompatibilný. Takže si treba overiť, či je tlačiareň podporovaná programom alebo či má nejaký EPSON kompatibilný mód.
Mám strojárske a elektrotechnické vzdelanie. Ak si rozoberiem ihličkovú tlačiareň EPSON napríklad s orezávaním papiera, je to hotová strojovňa. Keď sa to porovná s termotlačiarňou, tak tá je o 80% jednoduchšia. No a čo je jednoduché, je aj spoľahlivé.
marek999
30.03.07,06:37
Musím súhlasiť. Robím servis pokladní na báze PC a predal som už cca 100-120 ks termotlačiarní. Spočiatku som predával Samsung STP-131 a SRP-350. Prvé mali problém so zavádzaním papierovej pásky a druhé boli drahé. Teraz dávam k pokladniam tlačiarne z www.amega.sk a som s nimi spokojný. A hlavne aj užívatelia. Sú rýchle spoľahlivé a lacné.

PS : z tých 100-120 termotlačiarní sa mi pokazila iba jedna SRP-350. No a ešte sa 3x pokazil napájací zdroj k tlačiarni. Ihličkové tlačiarne sú výrazne náročnejšie na údržbu a servis.
Mckenics
18.02.10,12:11
Zdravim,
pozeram ze tato tema bola rozoberana uz pekne davno a tak by som Vas "znalych" chcel poprosit o aktualnejsie info k tejto problematike...

Strucne info - pracoval som v PC predajni, kt. fungovala nasledovne:
PC so skladovym SW MK Soft, Samsung Bixolon POS Thermotlačiareň STP-131 + skener kodov + penazna zasuvka.

Vraj sa pripravuje zakon, ktory bude prikazovat predajcom, aby mali fiskal so zabudovanym zapisom (fiskalnou pamatou), co vraj neumoznuje velke % pokladni.
Mozte mi prosim poradit co je dobre kupit, aby som sa vyhol takymto problemom ???
PS: viacero ludi mi radi software Pohoda - je pre predajnu PC (radovo 2000-3000 poloziek) vyhodny??
PS2: V tejto teme ako aj terminologii som neznaly, takze ospravedlnujem sa vopred, ak som mozno napisal v riadkoch vyssie nejaku "blbost" :rolleyes:
DAKUJEM!!!
mmshop
02.03.10,17:08
Ahojte vsetci, chcem sa podelit o moje skusenosti s termotlaciarnami a ihlickovymi tlaciarnami. Pokial blocek z termotlaciarne nalepite do pokladnicnej knihy ktora je bielena chlorom, samozrejme ze pismo zmizne po case, tak isto takato kniha vytiahne pismo aj z pasky vytlacenej na ihlickovej tlaciarni pokial pri tlaci nebola farbiaca paska v dobrom stave. Staci teda pouzivat knihu pokladne nebielnu chlorom a je pokoj, obidva druhy blockov, termo aj z ihlickovej, ostanu OK aj po dlheeej dobe. Ja by som bral termo, a tak si PC uchovava kopie pasok v pamati, tak nieje co riesit. Aj tie tlaciarne so cu spomenute vyssie z Amega su ok, kupoval som ich inde a kusok drahsie a no problem ako pise Marek. Ak ak chces podnikat s rozumom tak pokladnu jednoznacne na PC, kvoli skladu, prepoctu ziskov, obsluhe.... Pokial ides predavat langose na ulici staci aj klasicka pokladna :D
m.javor
16.03.10,08:57
Zdravim,
pozeram ze tato tema bola rozoberana uz pekne davno a tak by som Vas "znalych" chcel poprosit o aktualnejsie info k tejto problematike...

Strucne info - pracoval som v PC predajni, kt. fungovala nasledovne:
PC so skladovym SW MK Soft, Samsung Bixolon POS Thermotlačiareň STP-131 + skener kodov + penazna zasuvka.

Vraj sa pripravuje zakon, ktory bude prikazovat predajcom, aby mali fiskal so zabudovanym zapisom (fiskalnou pamatou), co vraj neumoznuje velke % pokladni.
Mozte mi prosim poradit co je dobre kupit, aby som sa vyhol takymto problemom ???
PS: viacero ludi mi radi software Pohoda - je pre predajnu PC (radovo 2000-3000 poloziek) vyhodny??
PS2: V tejto teme ako aj terminologii som neznaly, takze ospravedlnujem sa vopred, ak som mozno napisal v riadkoch vyssie nejaku "blbost" :rolleyes:
DAKUJEM!!!
Takže aktuálne : Zákon č. 289/2008 Z. z., je v platnosti už o minulého roka. Momentálne je tzv. duálny režim keď sú v platnosti obidve vyhlášky aj č.55/1994 Z. z., tento stav je platný do 31.12.2010.
Už rok sa mali predávať pokladne aj podľa novej vyhlášky. Stav je však taký že sa takmer ešte nepredávajú riešenia podľa novej vyhlášky a vyhláška sa už medzičasom aj dopĺňala.
Takže na kvalitné riešenia si asi ešte treba trochu počkať !!!
Faktom však je že u fiškálny modulov toho okrem PC a monitora veľa nepoužijete! Modul pôjde určite do koša a z samotnou tlačiarňou bude závisieť od daného riešenia či sa bude dať použiť (to však hovoríme len o drahších tlačiarňach).
m.javor
16.03.10,09:02
Pridávam odkaz na certifikované riešenia : weww.evpu.sk new local download_file.php?id=835

Ešte chcem podotknúť že klasické ERP ktoré prešli na menu EURO z novým certifikátom podľa prísľubov by mali prejsť na fiškalizáciu na cca 90% upgradom.
P07
30.03.10,06:04
Páči sa mi táto retro téma. Aj to odhodľanie na začiatku. Pravda je taká, že 90% predajní nepotrebuje PC. A nejedná sa len o predajcov langošov ako to tu niekto spomínal. Za tie roky to istotne pochopili. Začiatočné odhodlanie, že sa priamo na predajni počas predaja budú do PC nahadzovať sklady do pol roka vyprchá a ostane len predražená pokladňa. Euro pokladne sa dajú pripojiť k PC a sklady si môžete stiahnuť. Euro 2100 zvládne 27.000 položiek a to už asi nebude žiadny fast food. Prechod na fiškál asi viacerých používateľov PC dostane do kolien.
abasys
18.08.10,16:46
Takže aktuálne : Zákon č. 289/2008 Z. z., je v platnosti už o minulého roka. Momentálne je tzv. duálny režim keď sú v platnosti obidve vyhlášky aj č.55/1994 Z. z., tento stav je platný do 31.12.2010.
Už rok sa mali predávať pokladne aj podľa novej vyhlášky. Stav je však taký že sa takmer ešte nepredávajú riešenia podľa novej vyhlášky a vyhláška sa už medzičasom aj dopĺňala.
Takže na kvalitné riešenia si asi ešte treba trochu počkať !!!
Faktom však je že u fiškálny modulov toho okrem PC a monitora veľa nepoužijete! Modul pôjde určite do koša a z samotnou tlačiarňou bude závisieť od daného riešenia či sa bude dať použiť (to však hovoríme len o drahších tlačiarňach).
Fiškálne tlačiarne sú už dávno certifikované a už sa predávajú niekedy od mája 2010. V platnosti nie sú dve vyhlášky, ale len zákon 289/2008, kde je prechodné ustanovenie, že do konca roku 2010 je potrebné dať fiškálne aj klasické pokladnice do súladu s týmto zákonom.
K tlačiarňam - v podstate sú použiteľné všetky značkové, aj neaké no name. Ak samozrejme netlačíte bločky na laserovej alebo EPSON LX-300...
Niekoľko riešení nájdete napr. na www.abasys.biz
abasys
18.08.10,16:47
Fiškálne tlačiarne sú už dávno certifikované a už sa predávajú niekedy od mája 2010. V platnosti nie sú dve vyhlášky, ale len zákon 289/2008, kde je prechodné ustanovenie, že do konca roku 2010 je potrebné dať fiškálne aj klasické pokladnice do súladu s týmto zákonom.
K tlačiarňam - v podstate sú použiteľné všetky značkové, aj neaké no name. Ak samozrejme netlačíte bločky na laserovej alebo EPSON LX-300...
Niekoľko riešení nájdete napr. na www.abasys.biz
abasys
18.08.10,16:51
Páči sa mi táto retro téma. Aj to odhodľanie na začiatku. Pravda je taká, že 90% predajní nepotrebuje PC. A nejedná sa len o predajcov langošov ako to tu niekto spomínal. Za tie roky to istotne pochopili. Začiatočné odhodlanie, že sa priamo na predajni počas predaja budú do PC nahadzovať sklady do pol roka vyprchá a ostane len predražená pokladňa. Euro pokladne sa dajú pripojiť k PC a sklady si môžete stiahnuť. Euro 2100 zvládne 27.000 položiek a to už asi nebude žiadny fast food. Prechod na fiškál asi viacerých používateľov PC dostane do kolien.
Nechápem čo je na fiškálnom riešení retro?
P07
19.08.10,07:40
Nechápem čo je na fiškálnom riešení retro?
Retro som nazval tému ktorá bola založená pred skoro piatimi rokmi.

Len aby sme si na úvod vyjasnili fiškál ktorý sa dával do pc v roku 2005 a fiškálne pamäte ktoré sú dnes pretriasané nemajú nič spoločné.

Môj názor je stále ten istý väčšina predajní PC nepotrebuje a postačuje im klasická pokladňa. Potvrdzuje to aj fakt, že upgrade na zákon č. 289/2008 Z. z. pri PC stojí cca 400 € a pri klasickej ERP cca 150 €.
Nehovoriac o tom, že nová fiškálna pokladňa stojí 440 € a PC s fiškálnou tlačiarňou za to istotne nekúpiš lebo len fiškálna tlačiareň stojí 350 €.

Každý si musí zvážiť čo naozaj potrebuje veľkosklad alebo predajne napojené na centrálny sklad majú dôvod rozmýšľať či využiť klasické ERP alebo PC. Predajne ovocia, textilu, kaderníctva, elektronika, potraviny... nemajú nad čím uvažovať a je pre nich jednoznačne vhodnejšia klasická ERP.
Pokojne mi napíšte prečo by nestačila rád to predebatujem alebo sa aj poučím.
abasys
19.08.10,11:09
Retro som nazval tému ktorá bola založená pred skoro piatimi rokmi.

Len aby sme si na úvod vyjasnili fiškál ktorý sa dával do pc v roku 2005 a fiškálne pamäte ktoré sú dnes pretriasané nemajú nič spoločné.

Môj názor je stále ten istý väčšina predajní PC nepotrebuje a postačuje im klasická pokladňa. Potvrdzuje to aj fakt, že upgrade na zákon č. 289/2008 Z. z. pri PC stojí cca 400 € a pri klasickej ERP cca 150 €.
Nehovoriac o tom, že nová fiškálna pokladňa stojí 440 € a PC s fiškálnou tlačiarňou za to istotne nekúpiš lebo len fiškálna tlačiareň stojí 350 €.

Každý si musí zvážiť čo naozaj potrebuje veľkosklad alebo predajne napojené na centrálny sklad majú dôvod rozmýšľať či využiť klasické ERP alebo PC. Predajne ovocia, textilu, kaderníctva, elektronika, potraviny... nemajú nad čím uvažovať a je pre nich jednoznačne vhodnejšia klasická ERP.
Pokojne mi napíšte prečo by nestačila rád to predebatujem alebo sa aj poučím.
Je to len otázka pohľadu na vec, nie je možné nezaujato tvrdiť, že pokladňa je lepšie riešenie. Robím aj pokladnice aj väčšinu fiškálnych riešení a každá alternatíva má pre aj proti. Nie je vždy smerodajná len cena, lebo aj práca niečo stojí a každý mesiac - cenový rozdiel pri kúpe je len jednorázová položka. A nie je až taký markantný, keď PC repas komplet stojí ca 180 € a fiškálna tlačiareň od 374 € a SW 40 €. Keď sa odpočíta PC, ktorý obyčajne aj tak treba, tak je cena obdobná a funkcie neporovnateľné. A len tak na okraj, kasa nezvládne internet, faktúry, účto etc ...
P07
19.08.10,16:32
Je to len otázka pohľadu na vec, nie je možné nezaujato tvrdiť, že pokladňa je lepšie riešenie. Robím aj pokladnice aj väčšinu fiškálnych riešení a každá alternatíva má pre aj proti. Nie je vždy smerodajná len cena, lebo aj práca niečo stojí a každý mesiac - cenový rozdiel pri kúpe je len jednorázová položka. A nie je až taký markantný, keď PC repas komplet stojí ca 180 € a fiškálna tlačiareň od 374 € a SW 40 €. Keď sa odpočíta PC, ktorý obyčajne aj tak treba, tak je cena obdobná a funkcie neporovnateľné. A len tak na okraj, kasa nezvládne internet, faktúry, účto etc ...

"lebo aj práca niečo stojí a každý mesiac" Tomuto nerozumiem, prosím Vás o vysvetlenie ako to myslíte.


PC za 180€? To nemyslíte vážne... Veď len troška slušný monitor stojí 100€ a to je veľkoskladová cena. SW 40€ tak to je tiež žart lebo len Win 7 v OEM verzií stojí 90 €. Zo všetkou úctou nesnažte sa ma opiť rožkom.
Spracovávanie účta priamo v predajni je len marketingový ťah. Z praxe je nereálne aby sa Vám počas prevádzky obchodu podarilo robiť účtovníctvo. Buď sa nevenujete zákazníkom alebo nesústredíte na účtovníctvo o surfovaní na nete to platí tiež.

Dobre zoberme to takto kúpim pokladňu za 400€ a k tomu NTB za 450€. Mám dve nezávislé zariadenia. Na NTB spracovávam v pokoji účto, net, FA a na pokladni môže robiť môj zamestnanec. ERP s NTB môžem kedykoľvek prepojiť a stiahnuť si potrebné údaje o predaji. Mám toho viac než je jedno PC a za rovnakú cenu. Alebo sa mýlim?
jess
19.08.10,16:57
... napr. výhoda fiškálu s PC je v tom, že keď zákazník niečo pýta (v špecializovanom obchode) a fyzicky to nemôžem nájsť, tak si to jednoducho v tom PC sklade nájdem, či to fakt nemám alebo mám a musím hľadať. A je to tiež o tom, že viem koľko toho mám, takže jednoznačne veľká výhoda. Do ERP len búcham..... tak môžem predávať len rožky alebo pivo . Ďalšia vec, že nie na každý tovar sa dá prilepiť kód, takže ho musím v tom sklade (v PC) sem-tam pohľadať . V ERP, keď nepoznám kód, tak si môžem pískať ... Podľa zákona o.i. je povinnosť nazvať tovar výstižným názvom, aby sa nedal zameniť s iným tovarom. Čiže podľa mňa výstižný názov nie je na 8 znakov, ktoré povoľujú krepé bločky z Elcom ERP. ďalej .... Keď predávam cez splátkové spoločnosti, tak musím vystaviť z programu faktúru a tú potrebujem zákazníkovi dať okamžite. Z ERP ako ??? Takže nie je pravda, že si vystačí veľa podnikateľov s ERP pokladňami.
P07
20.08.10,07:40
8 znakov v názve? To čo je za pokladňa takú naozaj nepoznám. Prečo dehonestujete svoju odpoveď preháňaním a výmyslami? Aj tá najmenšia nová ERP má 18 znakov v názve a možnosť linkovať plu čo znamená 36 znakov. Ak mi to nevyhovuje nekupujem pokladňu s 28mm páskou ale s 38mm alebo 57mm. No a to som na 24 znakoch resp. 48 znakoch. Je pravda, že takáto ERP už stojí 570-590€.

Vystavovanie faktúr je zase od veci lebo isto ich netlačíte na fiškálnej
tlačiarni. Takže NTB istotne dokáže zvládnuť vytlačiť FA rovnako dobre ako PC. Či nie?

Čo musím uznať je fakt, že klasická ERP nieje vhodná pre niekoho kto má viac ako 700 položiek a nepoužíva skener a aj pre prípad kedy je potrebné niečo vyhľadávať ako popisujete. Takýmito prevádzkami sú napr. kníhkupectvá, obchod s elektrosúčiastkami, predajne spojovacieho materiálu...

Dôležitú výhodu fiškálnych tlačiarní ktorú tu nik nespomenul je rýchlosť tlače ktorá je takmer dvojnásobná oproti ERP. Takže ďalšie miesto kam by som doporučil PC je všade tam kde je vysoká kadencia predaja. Toto sú podstatné argumenty a nie bludy o tlačení faktúr a internete.


A je to tiež o tom, že viem koľko toho mám, takže jednoznačne veľká výhoda..
Ak máte na mysli evidencia skladu na účeli objednávania tovaru tak toto nieje problém zabezpečiť aj cez ERP+NTB


...keď zákazník niečo pýta (v špecializovanom obchode) ... Takže nie je pravda, že si vystačí veľa podnikateľov s ERP pokladňami...
Vo vlastnej odpovedi si sám odporujete. Alebo sa mýlim a vo Vašom meste je viac špecializovaných obchodov ako obyčajných?
jess
20.08.10,09:28
.. a ktoré sú tie nešpecializované ???? Veď kníhkupectvo, elektro, elektroinštalačné materiály, športové predajne, bicyklové predajne, nábytok, rôzne predajne s remeselníckymi potrebami atď . ..... to sú predajne s viac ako 2000 položkami. Tak ktorých predajní je viac ? Potraviny sa tiež nedajú podľa mňa robiť na klasickej ERP...iba ak na dedinách.

... áno, fiškálna tlačiareň je oveľa, oveľa rýchlejšia ako ERP
P07
20.08.10,10:02
Predajňa potravín s 2000 položkami bez skenera je rovnako neschopná na PC ako na ERP. Skener sa dá pripojiť k PC aj ERP.
ERP má limit 10 000 položiek.
Nešpecializované predajne v ktorých fungujú ERP (žiadna teória ale prax) sú napr. predajne:
potravín, textilu, kaderníctva, soláriá, pedikúry, trafiky, PNS, parkoviská, chovoprodukty, čajovne, sklo-porcelán, domáce potreby, fitnescentrá, elektrospotrebyče, bytový textil, rýchle občerstvenie, obuv, čistiareň, kľúčová služba, krčmy, kvetinárstvo, hračkárstvo, poľovnícke a rybárske potreby, opravovňa mobilov, bižutérie, pekárstvo...

Nepopieram že PC má omnoho viac funkcií ako ERP ale len nechápavo krútim hlavou ak vojdem do predajne hore uvedeného druhu a vidím tam PC za ktoré majiteľ vysolil cca 1500€ a predavačka ma veľký problém spraviť obyčajné storno a nie využiť všetko čo tá mašina ponúka.
P07
23.08.10,11:54
Ešte ma napadli dve výhody ktoré majú PC oproti ERP.
1) Otvorené stoly a všetko čo s tým súvisí pri účtovaní v reštauráciách.
Síce sú ERP čo zvládnu aj toto ale ich cena s NTB prekračuje PC.
2) Nezávislosť od termotlačiarní

Napadá ešte niekoho nejaká výhoda PC oproti ERP alebo to môžeme uzavrieť a zosumarizovať?
abasys
23.08.10,17:56
"lebo aj práca niečo stojí a každý mesiac" Tomuto nerozumiem, prosím Vás o vysvetlenie ako to myslíte.


PC za 180€? To nemyslíte vážne... Veď len troška slušný monitor stojí 100€ a to je veľkoskladová cena. SW 40€ tak to je tiež žart lebo len Win 7 v OEM verzií stojí 90 €. Zo všetkou úctou nesnažte sa ma opiť rožkom.
Spracovávanie účta priamo v predajni je len marketingový ťah. Z praxe je nereálne aby sa Vám počas prevádzky obchodu podarilo robiť účtovníctvo. Buď sa nevenujete zákazníkom alebo nesústredíte na účtovníctvo o surfovaní na nete to platí tiež.

Dobre zoberme to takto kúpim pokladňu za 400€ a k tomu NTB za 450€. Mám dve nezávislé zariadenia. Na NTB spracovávam v pokoji účto, net, FA a na pokladni môže robiť môj zamestnanec. ERP s NTB môžem kedykoľvek prepojiť a stiahnuť si potrebné údaje o predaji. Mám toho viac než je jedno PC a za rovnakú cenu. Alebo sa mýlim?
Monitor je nový za 100 € a repas PC IBM, HP a pod aj s WIN XP kúpite tiež za 100 €. Ak vyberiete niečo najlacnejšie tak aj s DPH. Oberon OEM stojí 40 €. Takže za týmito cenami si stojím.

Keď kupuje zákazník techniku tak ju kupuje len raz. Keď mu uľahčí prácu, tak tento čas niečo stojí, lebo môže robiť niečo iné a produktívne. Toto zrejme nepočítate, lebo sa pozeráte len jedným smerom.

Zamysleli ste sa napríklad nad takým bežným penziónikom? Skúste si na kase urobiť rezerváciu, objednávku do kuchyne, tlačivko pre políciu ... A to nehovorím o hoteli kde je kás viac a mali by ste si z nich / do nich sťahovať dáta a vtedy mať zatvorené...

Každé riešenie ponúka iné možnosti a nedá sa realizovať iba cez cenu. To by sme tu mali iba neaké neznačkové pokladne za 300 € a nič viac. Možno tak fungujete vy, že ponúknete najlacnejšie riešenie a potom zákazník roky ľutuje, že nedostal viac informácií.
P07
24.08.10,06:54
Hotel??? Hotel? A čo tak letisko tam tiež nemôžeme nasadiť ERP. Človeče neponižujte sa a diskutujme o tom o čom sa diskutovať dá. Polemiky o tom či v hoteli nasadiť ERP alebo PC sú pod Vašu úroveň. K ostatnému sa vrátim neskôr.
Čo ma ale zaujíma to je dobré PC (HP, IBM...) za 119€ s DPH. Prosím Vás o špecifikácie čo môžem dostať za tieto peniaze. Ak to bude fakt slušná mašina tak možno spravíme kšeft.
Pre objektívne posúdenie napíšte typ a parametre nasledovných komponentov: LCD, CPU, MB, RAM, HDD, VGA, DVD, PSU, UPS, OS, Záruka a pripojte k tomu aj FP a ostatný SW. Nech môžeme porovnať čo za 594€ zákazník dostane

PC repas komplet stojí ca 180€ a fiškálna tlačiareň od 374€ a SW 40 €.
Za ochotu vopred ďakujem.
jess
25.08.10,07:05
Mám teda PC, monitor, peň.zásuvku . Potrebujem vymeniť fiškál FM3000 za FM4000 + thermo tlačiareň. Tak koľko ma to bude stáť ?
P07
25.08.10,08:30
Mám teda PC, monitor, peň.zásuvku . Potrebujem vymeniť fiškál FM3000 za FM4000 + thermo tlačiareň. Tak koľko ma to bude stáť ?
fiškál FM3000 môžete zahodiť. V prípade, ak sa dá Vaša tlačiareň prerobiť na fiškálnu tak Vás to bude stáť približne 400€ nové FP sú od 500€. Konkrétne FM4000 (http://www.lidak.sk/fiskal_fm_4000.html) stojí od 708€ do 1300€.
Preto je podľa mňa dobré prehodnotiť či naozaj potrebujete PC alebo Vám bude na účtovanie postačovať ERP za 440€ a PC budete používať na ostatnú robotu.
Odporučujem ale počkať ako dopadne plánovaný posuv o dva roky.

Vo Vašom prípade je ale akékoľvek rozhodovanie bezpredmetné lebo ako ste napísali potrebujete prehľadávať jednotlivé položky a to ERP neumožňuje
P07
14.09.10,07:23
abasys no ták... nedaj sa prosiť a napíš tie parametre dobrého značkového PC za 119€ s DPH.
abasys
15.09.10,10:18
abasys no ták... nedaj sa prosiť a napíš tie parametre dobrého značkového PC za 119€ s DPH.
Repas comp IBM ThinkCentre S50 PIV3000/512/40 + XP
PARAMETRE
IBM ThinkCentre S50 PIV3000/512/40 + XP
Modelová rada PC: IBM ThinkCentre
Procesor - typ: Intel Pentium IV
Procesor - frekvencia [GHz]: 1,8 GHz
Pamäť (RAM) - veľkosť: 256 MB
Pamäť (RAM) - typ: DDR
Pevný disk - veľkosť [GB]: 40 GB
Grafická karta - model: Intel integrovaná
Optická mechanika: CD-ROM
Disketová mechanika (FDD): áno
Operačný systém: Windows XP Home
Zvuková karta: integrovaná
Sieťová karta (RJ45): 10/100 Mb

kolko treba kusov...? zaruka 12 mesiacov
abasys
15.09.10,10:20
fiškál FM3000 môžete zahodiť. V prípade, ak sa dá Vaša tlačiareň prerobiť na fiškálnu tak Vás to bude stáť približne 400€ nové FP sú od 500€. Konkrétne FM4000 (http://www.lidak.sk/fiskal_fm_4000.html) stojí od 708€ do 1300€.
Preto je podľa mňa dobré prehodnotiť či naozaj potrebujete PC alebo Vám bude na účtovanie postačovať ERP za 440€ a PC budete používať na ostatnú robotu.
Odporučujem ale počkať ako dopadne plánovaný posuv o dva roky.

Vo Vašom prípade je ale akékoľvek rozhodovanie bezpredmetné lebo ako ste napísali potrebujete prehľadávať jednotlivé položky a to ERP neumožňuje
PEGAS-06 komplet s tlačiarňou je od 374 € + dph
http://abasys.definitellc.us/?pegas,64&PHPSESSID=21d49752257b0bfe9b4ccd1fd0d7d146
Sú už aj nasadené v praxi a funguje to bez problému.
abasys
15.09.10,10:41
Mám teda PC, monitor, peň.zásuvku . Potrebujem vymeniť fiškál FM3000 za FM4000 + thermo tlačiareň. Tak koľko ma to bude stáť ?
Dofiškalizácia z FM2000/3000 - spätné odkúpenie starého FM je za 370 + dph, ak je FM ešte v záruke 350 + dph. /s použitím terajšej tlačiarne/
P07
16.09.10,11:34
Repas comp IBM ThinkCentre S50 PIV3000/512/40 + XP
PARAMETRE
IBM ThinkCentre S50 PIV3000/512/40 + XP
Modelová rada PC: IBM ThinkCentre
Procesor - typ: Intel Pentium IV
Procesor - frekvencia [GHz]: 1,8 GHz
Pamäť (RAM) - veľkosť: 256 MB
Pamäť (RAM) - typ: DDR
Pevný disk - veľkosť [GB]: 40 GB
Grafická karta - model: Intel integrovaná
Optická mechanika: CD-ROM
Disketová mechanika (FDD): áno
Operačný systém: Windows XP Home
Zvuková karta: integrovaná
Sieťová karta (RJ45): 10/100 Mb

kolko treba kusov...? zaruka 12 mesiacov

Našiel som niečo lepšie za 99€!!!

IBM ThinkCentre S50 PIV2800/512/40 + XP Pro
Modelová rada PC: IBM ThinkCentre
Procesor - typ: Intel Pentium IV
Procesor - frekvencia [GHz]: 2,8 GHz
Pamäť (RAM) - veľkosť: 512 MB
Pamäť (RAM) - typ: DDR
Pevný disk - veľkosť [GB]: 40 GB
Grafická karta - model: Intel integrovaná
Chipset: Intel
Optická mechanika: CD-ROM
Disketová mechanika (FDD): áno
Operačný systém: Windows XP Pro
Zvuková karta: integrovaná
Sieťová karta (RJ45): 10/100 Mb

Dobre obaja sme sa zasmiali a teraz konečne napíš parametre toho dobrého značkového PC. Neverím že niekomu ponúkaš PC s CPU ktoré bolo uvedené na trh pred 10r. a 256 resp. 512 MB DDR.


PEGAS-06 komplet s tlačiarňou je od 374 € + dph
http://abasys.definitellc.us/?pegas,64&PHPSESSID=21d49752257b0bfe9b4ccd1fd0d7d146
Sú už aj nasadené v praxi a funguje to bez problému.

374€ + DPH = 445,06€. Ja som napísal, že FP sú od 500.


Dofiškalizácia z FM2000/3000 - spätné odkúpenie starého FM je za 370 + dph, ak je FM ešte v záruke 350 + dph. /s použitím terajšej tlačiarne/

370€ + DPH = 440,03 a 350€ + DPH = 416,5. Ja som napísal, upgrade stojí 400€
Mám od teraz uvádzať všetko presne alebo mi chceš len za každú cenu oponovať?
topp
17.09.10,16:52
Mam taku otazku, prevadzkujem dva eshopy, pocet poloziek je spolu cca 60-80.000 (nie su skladom u mna, ale u dodavatela), prosim viete mi poradit aku registračnú pokladnu zakupit, alebo mi bude stacit fiskalny modul? A ako to vobec v praxi funguje? Co vsetko treba pri pouzivani RP este evidovat, zapisovat...?
Dakujem
abasys
17.09.10,18:04
Našiel som niečo lepšie za 99€!!!

IBM ThinkCentre S50 PIV2800/512/40 + XP Pro
Modelová rada PC: IBM ThinkCentre
Procesor - typ: Intel Pentium IV
Procesor - frekvencia [GHz]: 2,8 GHz
Pamäť (RAM) - veľkosť: 512 MB
Pamäť (RAM) - typ: DDR
Pevný disk - veľkosť [GB]: 40 GB
Grafická karta - model: Intel integrovaná
Chipset: Intel
Optická mechanika: CD-ROM
Disketová mechanika (FDD): áno
Operačný systém: Windows XP Pro
Zvuková karta: integrovaná
Sieťová karta (RJ45): 10/100 Mb

Dobre obaja sme sa zasmiali a teraz konečne napíš parametre toho dobrého značkového PC. Neverím že niekomu ponúkaš PC s CPU ktoré bolo uvedené na trh pred 10r. a 256 resp. 512 MB DDR.



374€ + DPH = 445,06€. Ja som napísal, že FP sú od 500.



370€ + DPH = 440,03 a 350€ + DPH = 416,5. Ja som napísal, upgrade stojí 400€
Mám od teraz uvádzať všetko presne alebo mi chceš len za každú cenu oponovať?
Myslím si, že tento portál nie je o neakom doťahovaní, ale o informovaní. A všetko čo som napísal sedí. Ak nemáte neakú info k veci čo pomôže ostatným, tak s odpoveďami na vaše príspevky týmto končím.


A toto je to zavádzanie ľudí nie tie drobné. Rozdiel je napísať že niečo stojí 370 resp. 350 € bez DPH a vaše tvrdenie " Konkrétne FM4000 stojí od 708€ do 1300€. " /príspevok #41/ Toto je váš výrok na čo som napísal reálne ceny. Nech vás humor neopúšťa pri takomto rabate.
P07
18.09.10,08:14
Mam taku otazku, prevadzkujem dva eshopy, pocet poloziek je spolu cca 60-80.000 (nie su skladom u mna, ale u dodavatela), prosim viete mi poradit aku registračnú pokladnu zakupit, alebo mi bude stacit fiskalny modul? A ako to vobec v praxi funguje? Co vsetko treba pri pouzivani RP este evidovat, zapisovat...?
Dakujem
Pre eshop nepotrebujete žiadnu pokladňu. ERP alebo PC s FP sa používa pri platbách v hotovosti Vám zákazníci Vám budú platiť cez účet.
topp
18.09.10,09:21
Na pokladnu sa pytam preto, lebo budem prijimat aj v hotovosti, pripadne aj platbu kartou cez terminál... cize musim mat nejaku RP. Platba prevodom je teraz tak 1-3% objednavok, ostatne su na dobierku, alebo v hotovosti.
P07
18.09.10,19:41
Na pokladnu sa pytam preto, lebo budem prijimat aj v hotovosti, pripadne aj platbu kartou cez terminál... cize musim mat nejaku RP. Platba prevodom je teraz tak 1-3% objednavok, ostatne su na dobierku, alebo v hotovosti.

Na 60.000 položiek potrebujete jednoznačne PC a FP. V žiadnom prípade Vám ale neodporúčam PC aké tu prezentoval abasys.
PC s ktorím sa už niečo dá pohodlne robiť musí mať min. CPU Intel Pentium Dual Core E5500 a 2GB RAM na grafike a HDD až tak nezáleží ak samozrejme nepotrebujete na tom robiť grafiku alebo neplánujete hrať hry. Na čom ale jednoznačne nešetrite je monitor. Oči máte len jedny. Je už len na Vás či sa rozhodnete pre riešenie all-in-one alebo klasický desktop.


FP-musíte si vybrať spôsob tlače (atrametnová, ihličková, termo). Vyberte si spoľahlivého servisného technika.



SW - záleží podľa toho čo všetko chcete robiť a na čo ste zvyknutý.
Platobný terminál je samostatné zariadenie a nemusí byť vôbec spojené s pokladňou. Údajne najvýhodnejšie terminály poskytuje Ľudová banka a mBank. Samozrejme doporučujem si to overiť ponuka sa stále mení.
topp
19.09.10,06:15
PC mám takýto: Intel Core2 duo, CPU E 7600, 3,06 GHz, RAM- 4GB, HDD 500GB..... cize mi stačí uz iba FP a SW, a viete mi poradit aj konkrétny typ? Vobec nemám predstavu ako to funguje :(
P07
20.09.10,06:57
PC mám takýto: Intel Core2 duo, CPU E 7600, 3,06 GHz, RAM- 4GB, HDD 500GB..... cize mi stačí uz iba FP a SW, a viete mi poradit aj konkrétny typ? Vobec nemám predstavu ako to funguje :(

FP si samozrejme môžete kúpiť cez net. a možno aj ušetríte ale pri poruchách sa môžete dostať do vážnych problémov. FP podľa zákona musíte mať opravený do dvoch dní a servis vo Vašom okolí práve ten typ nemusí opravovať. Naviac každých 12 mesiacov je nutné ísť s FP na povinnú prehliadku a cestovať niekam s FP sa Vám asi každý rok nebude chcieť. Preto je lepšie nájsť si vo svojom pôsobisku dobrého servisného technika. Pozisťujte kto je s kým ako spokojný a potom kúpte FP priamo v servise. Technik Vám podrobne vysvetlí postup uvedenia do prevádzky. Ak je fakt dobrý tak to v podstate všetko spraví za Vás :)

SW- tak tu by som začal u dodávateľa. 60-80.000 položiek je strašné kvantum. Nevravím, že je to nezvládnuteľné ale pohodlnejšie by bolo prispôsobiť sa dodávateľovi a využívať jeho export položiek a potom už len určiť maržu/rabat. Ak je Váš dodávateľ ochotný Vám exportovať položky veľmi by Vám to uľahčilo a zautomatizovalo prácu. Taktiež elektronické spracovávanie FA a dodacích listov od dodávateľa nieje na zahodenie.

Ďalej sa treba zamyslieť čo všetko budete robiť ak účtovníctvo zveríte externej firme prečo by ste mali platiť za niečo čo nepoužívate. V takom prípade je lepšie poobzerať sa po modulárnom SW napr. MRP alebo okresaných verziách ako Pohoda JAZZ. Je aj SW ktorý sa len prenajíma ako napr. Oberon ak budete využívať len sklady a pokladňu tak nepotrebujete každoročné aktualizácie ale licenciu na každý rok v takomto prípade musíte zaplatiť. Na druhej strane je pravda, že investícia do SW oproti prenájmu sa Vám vráti až o 3r. a používať 2r. neaktualizovaný SW nemusí byť veľká výhra.

Dúfam, že som Vám aspoň trocha pomohol.
P07
20.09.10,11:21
Myslím si, že tento portál nie je o neakom doťahovaní, ale o informovaní. A všetko čo som napísal sedí. Ak nemáte neakú info k veci čo pomôže ostatným, tak s odpoveďami na vaše príspevky týmto končím.

A toto je to zavádzanie ľudí nie tie drobné. Rozdiel je napísať že niečo stojí 370 resp. 350 € bez DPH a vaše tvrdenie " Konkrétne FM4000 stojí od 708€ do 1300€. " /príspevok #41/ Toto je váš výrok na čo som napísal reálne ceny. Nech vás humor neopúšťa pri takomto rabate.

Z Vašej reakcie som usudzujem, že to "PC" nebol žart. Chcel som sa s Vami podeliť s myšlienkou o morálnom opotrebení. Niečo ako: PC oproti ERP omnoho rýchlejšie morálne zastaráva. V prípade pokusu predať osem rokov staré PC vás slušný obchodník odkáže na zberný dvor. ERP sa po ôsmich rokoch dá predať za polovičnú cenu. To Vaše "dobré značkové PC" ale v tom zbernom dvore už dávno malo byť a možno aj bolo. Máte pravdu naša diskusia nemá cenu, lebo diskutovať s človekom čo predáva v r. 2010 PC s 256MB RAM naozaj nemá význam ale ešte by som sa rád vyjadril k Vášmu osočovaniu ktoré som do teraz taktne prehliadal. Takže začnem od konca

1) Všetky ceny ktoré som napísal či už sa jednalo o ERP alebo PC som písal s DPH. To je totiž konečná cena ktorú zákazník zaplatí a ktorá ho zaujíma. Čiže žiadne zavádzanie.

2) Cenu FM4000 (http://www.lidak.sk/fiskal_fm_4000.html) na ktorú sa pýtal Jass som našiel na nete. Ja tento FP neponúkam a v príspevku #41 aj teraz som pripojil link kde si túto cenu môžete overiť. Stačí kliknúť na "FM4000". Nehovoriac o tom, že ste ako reakciu nenapísali čo stojí FM4000 ale čo stojí upgrade FM2000/3000(#45). Čo sa k tomu zavádzaniu ľudí čoraz viac blíži, ale nebojte bude to ešte horšie. Mojou chybou v tomto prípade bolo jedine to, že som nevedel že FM3000 sa dá upgradovať.

3) Výrok č. 1 cenový rozdiel pri kúpe PC s FP oproti ERP je len jednorázová položka. A nie je až taký markantný, keď PC repas komplet stojí ca 180 € a fiškálna tlačiareň od 374 (http://www.porada.sk/t59499-374-pohladavky-z-najmu.html) € a SW 40 €("Oberon OEM") #31. Akosi ste pozabudli, že licenciu na Oberon je potrebné zaplatiť každý rok. Zároveň ste zabudli upozorniť, že v prípade ak na PC odíde napr. MB tak spolu s HW je nutné zakúpiť aj nový OS a bohužiaľ už nie v OEM verzií čo ďaleko presahuje cenu Vami ponúkaného "dobrého značkového PC". Ako ďalšie ste zabudli podotknúť, že ERP má max. spotrebu 15W čo je úplne neporovnateľné s PC a čo sa bude neustále premietať v cene za elektrickú energiu. Morálne opotrebenie PC/ERP som už spomínal. Myslím, že asi vytušíte aký je môj názor na vami ponúkané PC tak to tu nebudem rozmazávať. Takže rozhodovanie medzi PC a ERP vonkoncom nieje o jednorázovej investícií a cenový rozdiel je markantný. Toto môžem s čistým svedomím označiť ako zavádzanie zákazníka a snaha za každú cenu predať.

4) Výrok č. 2 Pri sťahovaní dát z a do viacerých ERP musíte mať zatvorené (#38) Zjavne sa zaoberáte len FP lebo takýto blud by ste v živote nenapísali. ERP sa dá zapojiť do siete rovnako ako PC. Je mnoho SW čo priamo podporuje komunikáciu s ERP. Nové ERP dokážu komunikovať s PC bez nutnosti spolupráce obsluhy ERP. Jediné obmedzenie je, že nesmie byť rozúčtovaný nákup. Takže toto už nieje zavádzanie ale klamstvo.

Túto tému som oživil s otázkou prečo by nemala malej prevádzke čo je kaderníctvo, textil... (nie hotel,supermarket...) postačovať ERP (#30). Jass to pochopil a priniesol do témy niečo užitočné. Dokonca aj ja sám som tu napísal niekoľko kladov PC. To práve Vy ste sa nás nezmyselne pokúšal presvedčiť, že cena ERP a PC je takmer rovnaká. To, že predajni s obuvou alebo komukoľvek postačuje ERP neznamená, že nemôže mať PC a ja mu ho rád predám. Nebudem ale nikomu motať hlavu s PC za 119€ keď len moja klávesnica s myšou stála 50€.

Najhoršie na tom je, že nieste jediný. Aj u nás v meste je podobná firma čo predáva podobné PC alebo bez kúska hanbi dá do PC 12r. starý zdroj s dovetkom pre pokladňu to stačí. Ja len dúfam, že čoskoro vymiznete lebo ma nebaví po vás upratovať.
abasys
21.09.10,04:44
Ono na pokladňu naozaj stačí takýto počítač. Tá pamäť je 512 MB. Netvrdím, že značkový nový PC nie je lepší a že nepredávame aj PC nové, dokonca aj pokladnice. Otázka znela ako vyriešiť konkrétny prípad a za riešením si stojím. Rozbehnutie firmy je ťažké a hlavne nákladné. Keď rozbehnú obchod, tak si môžu dovoliť kúpiť aj nový PC zo zisku.
Ale takéto PC ako stanice na pokladne úplne postačujú a máme ich nasadených desiatky. Možno máme rôzny názor, možno nie. Každý radšej predá nové PC x násobne drahšie, možno aj s dotykovou obrazovkou. Na komforte sa dá minúť hodne peňazí. Ešte ste zabudol spomenúť aj scaner na čiarové kódy, šuflík na peniaze ... A také fiškálne riešenie sa dá aj za 2500 €. Však hneď prvú cenu ste trafil 700-1000 € - vraj s DPH len za fiškál. Pri tlači 2-3 bločkov denne dobrá rada. Neviem v čom som toho pána zavádzal, keď som opravil neaké ceny čo boli ustrelené od reálu a nastolil alternatívu na jeho prípad. Však je jeho vec čo si kúpi (a kde) a neviem o tom, že by som ho uviedol v niečom do omylu.
Aj moja klávesnica s myšou stála asi toľko čo vaša. To ale neznamená, že nie je tento komplet aj za 10 €. Tiež sa niekto vozí na Fábii a niekto na Mercedese. A sú riešenia aj medzi tým. Svet nie je čiernobiely. Ak by bol, tak nie je táto debata a nie je si na trhu z čoho vybrať. A o tom to je.
P07
21.09.10,17:36
Necháme to už tak, nech sa ľudia sami rozhodnú či im postačuje Pentium 4 hoci aj s 512 RAM. Priznám sa že čoraz menej rozumiem Vašim odpovediam.

Pri narážke na skener a šuflík som sa úplne stratil. Veď akékoľvek periférne zariadenie stojí rovnako bez ohľadu či sa pripája k ERP alebo k PC.

No ale aby som priniesol nejakú pozitívnu správu pere ľudí čo uvažujú nad FP tak už sa na trh dostáli FP s cenou pob 348 €(pre abasys je to 292 bez DPH). Zároveň sa treba zmieriť, že rýchlosť tlače je rovnaká ako ERP. Zároveň týmto dávam najavo, že som na dnešnom školení dával pozor :)
abasys
22.09.10,17:31
Mikloš podal návrh zmeny zákona č. 289/2008, kde navrhuje odklad na 2012.
P07
23.09.10,05:48
Mikloš podal návrh zmeny zákona č. 289/2008, kde navrhuje odklad na 2012.
Podať mohol podstatné je či to schváli parlament alebo nie. Ja a viac ako 500 ďalších sme podali proti tomuto návrhu pripomienku. Dúfam, že ste sa pridali tiež.

Nemá niekto znenie toho návrhu? Že vraj to má byť tak, že ak niekto bude chcieť prihlásiť kasu tak jedine fiškálnu a tí čo majú nefiškálne tak môžu používať do r. 2012.

Páni poslanci sa pohoršujú, že ľudia si všetko nechávajú na poslednú chvíľu, ale prečo sa čudujú keď oni sú schopný dva roky platný zákon meniť tri mesiace pred jeho účinnosťou.
jess
25.09.10,17:28
2) Cenu FM4000 (http://www.lidak.sk/fiskal_fm_4000.html) na ktorú sa pýtal Jess som našiel na nete. Ja tento FP neponúkam a v príspevku #41 aj teraz som pripojil link kde si túto cenu môžete overiť. Stačí kliknúť na "FM4000". Nehovoriac o tom, že ste ako reakciu nenapísali čo stojí FM4000 ale čo stojí upgrade FM2000/3000(#45). Čo sa k tomu zavádzaniu ľudí čoraz viac blíži, ale nebojte bude to ešte horšie. Mojou chybou v tomto prípade bolo jedine to, že som nevedel že FM3000 sa dá upgradovať.

Nebolo Vašou nevedomosťou, že sa dá FM3000 upgradovať, lebo to tak nie je.

Podľa e-mailu od výrobcu modul FM3000 je možné používať len do konca roku 2010 od 1.1.2011 je potrebné tento modul nahradiť fiškálnou tlačiarňou FT4000 !!! Pri vrátení FM3000 je zľava 30 EUR a keď je v záruke tak 50 EUR.

Takže abasys zase zavádza ! :cool:
abasys
26.09.10,11:26
Nebolo Vašou nevedomosťou, že sa dá FM3000 upgradovať, lebo to tak nie je.

Podľa e-mailu od výrobcu modul FM3000 je možné používať len do konca roku 2010 od 1.1.2011 je potrebné tento modul nahradiť fiškálnou tlačiarňou FT4000 !!! Pri vrátení FM3000 je zľava 30 EUR a keď je v záruke tak 50 EUR.

Takže abasys zase zavádza ! :cool:
Nezavádzam nikoho. Ceny sú verejné a nájdete ich na www.varos.sk
Upgrade som myslel cenový (spätné odkúpenie výrobcom) a nie technický.
abasys
26.09.10,11:27
Podať mohol podstatné je či to schváli parlament alebo nie. Ja a viac ako 500 ďalších sme podali proti tomuto návrhu pripomienku. Dúfam, že ste sa pridali tiež.

Nemá niekto znenie toho návrhu? Že vraj to má byť tak, že ak niekto bude chcieť prihlásiť kasu tak jedine fiškálnu a tí čo majú nefiškálne tak môžu používať do r. 2012.

Páni poslanci sa pohoršujú, že ľudia si všetko nechávajú na poslednú chvíľu, ale prečo sa čudujú keď oni sú schopný dva roky platný zákon meniť tri mesiace pred jeho účinnosťou.
Znenie novely zákona 289 nájdete tiež na stránke www.varos.sk v sekcii legislatíva. Podľa info od jedného z výrobcov FM je už aj schválená.
P07
26.09.10,11:57
Podľa info od jedného z výrobcov FM je už aj schválená.
Zle Vás informoval...
P07
27.09.10,06:13
Nezavádzam nikoho. Ceny sú verejné a nájdete ich na www.varos.sk (http://www.varos.sk)
Upgrade som myslel cenový (spätné odkúpenie výrobcom) a nie technický.

Cenový upgrade??? Takéto spojenie som ešte nepočul. No ale mňa ste dostal aj spojením Oberon OEM. No nič o tom som nechcel.

Tie verejné ceny na stránke varos.sk nemôžem nájsť. Buď nie sú až tak verejné alebo neviem hľadať. Prosím Vás o priami link na stránku s cenami.
P07
29.11.10,11:14
Páni poslanci sa pohoršujú, že ľudia si všetko nechávajú na poslednú chvíľu, ale prečo sa čudujú keď oni sú schopný dva roky platný zákon meniť tri mesiace pred jeho účinnosťou.

Aký som bol naivný... že tri mesiace... účinnosť zákona je o 33 dní a páni poslanci ho ešte stále len plánujú zmeniť.