vladimir54
16.02.11,09:02
Ahoj ,majstri excelu!
Prosim o pomoc alebo radu.
V stlpci A a B mam veľké množstvo údajov - takmer 61000 riadov.
V stlpci C dám do C1 tento vzorec {=MAX(IF($A$1:$A$60967=A1;$B$1:$B$60967))} a skopirujem - pretiahnem myšou až na poslednú bunku C60967.Problém je v tom, že ten prepočet trvá rádove hodiny. Vedel by mi niekto poradiť, ako to urobiť , aby to bolo rýchlejšie? Možno je to vinou slabšieho hardwaru (ale nemyslím si to), mám excel 2007, win xp, RAM 1GB
PotPalo
16.02.11,10:19
A čo má ten vzorec robiť? Akosi mi nedáva zmysel, tá podmienka mi tam vôbec nesedí. Mne sa zdá, že len do celého stĺpca C vypíše maximálnu hodnotu zo stĺpca B. Ale hľadá ju 60957 krát, čo je samozrejme zdĺhavé.

Ak to má byť ono, potom by stačilo do C1 dať =MAX(B1:B60967) a do C2 dať =C1 a to C2 potom pretiahnuť dolu až do C60957. To vypočíta maximálnu hodnotu iba raz, a výsledok skopíruje.

Alebo namiesto toho tvojho vzorca použi =MAX($B$1:$B$60967) čo už nieje také efektívne, ale je to rýchlejšie ako to čo tam máš teraz.
vladimir54
16.02.11,11:19
V stpci A su mená - názvy(text), v stpci B su rozne čísla, vzorec vyhladá v stlpci A rovnaký text a v stlpci B najde najvyššie čislo z rosahu rovnakého textu - názvu. Vzorec pracuje správne, ide mi o to,že to trvá strašne dlho.
peterknazeje
16.02.11,11:59
potrebujete mat najvyssie cislo v kazdom riadku?
vladimir54
16.02.11,12:56
Potrebujem mať v stlpci C najvyššie číslo zo stlpca B vybrané z rovnakých buniek stlpca A, nemusí byť v jednom riadku.
ivka70
16.02.11,13:12
A co takto si z toho urobit kontingencnu tabulku ?
peterknazeje
16.02.11,14:27
mozno by pomohla funkcia DMAX (http://office.microsoft.com/sk-sk/excel-help/dmax-HP005209061.aspx) ale mne zatial nefunguje.
Vráti maximálnu hodnotu v stĺpci zoznamu alebo databázy, ktorá spĺňa zadané podmienky.
Zoltan Miklos
16.02.11,19:21
ja by som na to pouzil kontingencnu tabulku - ta by mala dva stlpce - prvy stlpec su jedinecne hodnoty zo stlpca A a druhy stlpec su max hodnoty zo stlpca B.
potom uz staci prehladavat tuto kontingencnu tabulku pomocou VLOOKUP-u. vyhodou tohoto pristupu je, ze najprv ( a iba raz) sa najdu MAX hodnoty zo stlpca B a VLOOKUP prehladava uz tuto agregovanu tabulku, ktora bude znacne mensia.
kedze sam nerozumiem tomu, co som prave napisal, radsej pripajam ukazkovy subor. :)
vladimir54
17.02.11,12:50
neviem či som sa správne vyjadril v zadaní, ale podla tohoto prikladu to bude každemu jasné
ivka70
17.02.11,13:00
neviem či som sa správne vyjadril v zadaní, ale podla tohoto prikladu to bude každemu jasné

Bolo to jasne, tu mas tvoj priklad, v druhom harku vyrieseny cez kontingencnu tabulku a nasledne vyhladavanie.

Tak ako ti to urobil aj Zoltan v predch. prispevku :)
vladimir54
17.02.11,14:26
Ivka & Zoltán - zdá sa ,že to je to ,čo som chcel.

Ďakujem!!
Dvojičky
25.02.11,14:58
Dobrý deň. Prosím Vás poradíte mi ? Skúšam v exceli robiť obyčajnú tabuľku s číselnými hodnotami pod sebou. Keď nahodím do bunky nejaké číslo, tak mi v každej jednej bunke v ľavom hornom rohu sa objaví taká zelená čiarka, ktorá tam ostáva a keď si tie hodnoty pod sebou vysvietim a chcem ich sčítať, tak mi to nejde. Ukáže sa mi pri čísle zelený kosoštvorec a v ňom výkričník. Neviem, čo som porobila, ale trápim sa s tým už dosť dlho a neviem to dať do poriadku. Ďakujem
marjankaj
25.02.11,15:03
Dobrý deň. Prosím Vás poradíte mi ? Skúšam v exceli robiť obyčajnú tabuľku s číselnými hodnotami pod sebou. Keď nahodím do bunky nejaké číslo, tak mi v každej jednej bunke v ľavom hornom rohu sa objaví taká zelená čiarka, ktorá tam ostáva a keď si tie hodnoty pod sebou vysvietim a chcem ich sčítať, tak mi to nejde. Ukáže sa mi pri čísle zelený kosoštvorec a v ňom výkričník. Neviem, čo som porobila, ale trápim sa s tým už dosť dlho a neviem to dať do poriadku. Ďakujem

Máš naformátované bunky ako text. Zmeň si to na číslo.
Dvojičky
25.02.11,15:40
Máš naformátované bunky ako text. Zmeň si to na číslo.
Zmenila som, ale nepomohlo to. Ešte len do prvej bunky kliknem a už sa mi tam objaví kosoštvorec s tým vykričníkom. Možno som hneď pri vytvorení tabuľky čosi zle urobila.
marjankaj
25.02.11,15:51
Zmenila som, ale nepomohlo to. Ešte len do prvej bunky kliknem a už sa mi tam objaví kosoštvorec s tým vykričníkom. Možno som hneď pri vytvorení tabuľky čosi zle urobila.

klikni na ten kosoštvorec pravým tlačítkom myši. A niečo si z toho vyber.
Dvojičky
25.02.11,16:00
klikni na ten kosoštvorec pravým tlačítkom myši. A niečo si z toho vyber.
Ďakujem veľmi pekne. Už je to v poriadku. Zmenila som v tom kosoštvorci text na číslo a naskočilo to OK. Predtým som to skúšala meniť vo formáte buniek. Ešte raz ďakujem.