kalkulka
14.12.05,09:01
Ak máme faktúry za sprostredkovanie tovaru na území Nemecka, odvádza sa z tohto príjmu platenému nemeckému partnerovi zrážková daň, alebo zabezpečenie dane? Sprostredkovanie prebiehalo v čase asi 6 týždňov v mesiaci september, október. Podľa mňa nemeckému partnerovi nevznikla stála prevádzkáreň a ani nemá nahlásenú stálu prevádzkáreň na území Slovenska. Nezdržiaval sa na území Slovenska viac ako 183 dní v roku. Nemali ste takýto prípad niekto? Vediem polemiku s daňovou poradkyňou a nepozdáva sa mi jej názor.
babenko1
14.12.05,17:28
a čo hovorí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia?
andrej_rv
14.12.05,17:39
Ak máme faktúry za sprostredkovanie tovaru na území Nemecka, odvádza sa z tohto príjmu platenému nemeckému partnerovi zrážková daň, alebo zabezpečenie dane?
V ZDP § 16 - Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou - sa uvádza:
" (1) Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem
....
c) zo služieb vrátane obchodného, technického alebo iného poradenstva, z riadiacej a sprostredkovateľskej činnosti a podobných činností poskytovaných na území Slovenskej republiky, aj keď nie sú vykonávané prostredníctvom stálej prevádzkárne "

Keďže nejde o príjem zo sprostredkovania obchodu na území SR, nemecká firma podľa mňa nie daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, dosahujúcim príjem podliehajúci dani na území SR v zmysle § 15 ZDP a preto sa ani na Vašu firmu nevzťahuje povinnosť zrážková dane resp. zabezpečenia dane v zmysle § 44 ZDP.
Podrobnejšie sa problematikou zabezpečenia dane zaoberá pokyn MF SR č. 5565/2001-72 na zdanenie príjmov z obchodného, technického alebo iného poradenstva, poskytovania služieb, riadiacej a sprostredkovateľskej činnosti a podobných činností poskytovaných na území SR subjektmi so sídlom alebo trvalým pobytom v zahraničí, uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2001.
kalkulka
15.12.05,04:08
Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom by som tento príjem nezdaňovala, lebo sprostredkovateľovi nevznikla stála prevádzkáreň a hovorí aj o tom, že je jedno odkiaľ tento príjem je vyplácaný, hlavné je to, že mu nevznikla stála prevádzkáreň. Tento príjem má podľa mňa z územia Nemecka, svoju činnosť nevykonával na území Slovenska.
kalkulka
15.12.05,04:17
Podľa toho, čo som si preštudovala aj ja som prišla k takémuto záveru.
Karina
15.12.05,05:00
Ak firma dostala faktúru z českej republiky za vývojárske práce (vývoj softwaru)???Vtedy treba zaplatiť zrážkovú daň???
Geri1
19.09.06,14:02
Aj ja mam otazku na tuto temu: z EU (Nemecko) nam fakturuju poradenske sluzby pravidelne kazdy mesiac a su u nas v SR vyslani konzultanti (uz viac ako (183 dni). Maju tu mat stalu orevadzku, mame odvadzat z tychto faktur zabezpecovaciu dan ??? Som uz z toho uplne popletena, lebo s touto oblastou som este nepracovala. Kto mi pomoze??? Vdaka
kalkulka
20.09.06,06:25
Najsamprv by som preštudovala, čo hovorí zmluva medzi Nemeckom a nami, ale v tomto prípade si myslím, že skôr by si mala odvádzať daň, ako nie a to z dôvodu, že poradenské služby sú vykonávané na území SR a pritom dlhšie ako 183 dní. Pozri, či sa na tieto služby nevzťahuje §16 ods.1 písm. c.
jeha
20.09.06,09:18
Ak firma dostala faktúru z českej republiky za vývojárske práce (vývoj softwaru)???Vtedy treba zaplatiť zrážkovú daň???

je k tomu vydane specialne opatrenie MFSR, ale podla mojho nazoru to urcite spadne do zrazkovej dane 10%, splna to podmienky ze mate pravo na pouzitie softwaru ( SR pod pravom na pouzitie chape nielen autorske pravo ale pouzitie vseobecne, vynimku tvori bezne dostupny krabicovy software )
jeha
20.09.06,09:31
tiez som nenasla ziaden odstavec zmluvy, podla kt. by st. prevadzkaren mala vzniknut. akeho ustanovenia zmluvy sa drzi danova poradkyna ?
Karina
20.09.06,11:17
je k tomu vydane specialne opatrenie MFSR, ale podla mojho nazoru to urcite spadne do zrazkovej dane 10%, splna to podmienky ze mate pravo na pouzitie softwaru ( SR pod pravom na pouzitie chape nielen autorske pravo ale pouzitie vseobecne, vynimku tvori bezne dostupny krabicovy software )

A vedel by si ma navigovať, kde to opatrenie nájdem?
jeha
20.09.06,16:45
nemozem to najst, ale v podstate je to to iste , ako "vyhrada "SR k modelovej zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia, kde Slovensko vyjadrilo svoj postoj , ze clanok 12 zmluvy sa aplikuje na sw ziskany pre osobne alebo obchodne pouzitie, v pripade ze software nie je absolutne standardizovany, ale nejako usposobeny pre potreby kupujuceho :-) (takato uverejnena vyhrada je pravne zaväzna zo strany SR, ze to bude takto aplikovat a ostatne krajiny s tym musia ratat ) ( som si ista na 100%)
Yuya
26.09.06,11:59
Aj my mame podobny problem. Platime ruskym a ukrajinskym fyzickym osobam odmenu, proviziu za vykonane sluzby v Rusku a na Ukrajine /prieskum trhu, spracovanie roznych studii, hladanie potencialnych odberatelov,... atd./. Mame povinnost platit zrazkovu zabezpecovaciu dan?
Bobina
09.10.06,19:38
Prosím o radu.


Materska spol. nam fakturuje zaochrannu znamku / ČR.
je potrebné odviesť zrážkovú daň?
jeha
16.10.06,09:22
Aj my mame podobny problem. Platime ruskym a ukrajinskym fyzickym osobam odmenu, proviziu za vykonane sluzby v Rusku a na Ukrajine /prieskum trhu, spracovanie roznych studii, hladanie potencialnych odberatelov,... atd./. Mame povinnost platit zrazkovu zabezpecovaciu dan?

nie,- ine by bolo , ak by tie osoby uzatvarali kontrakty vo vas prospech s potencionalnymi odberatelmi -potom by vam hrozilo riziko vzniku stalej prevadzkarne v inej krajine.
jeha
16.10.06,09:24
Prosím o radu.


Materska spol. nam fakturuje zaochrannu znamku / ČR.
je potrebné odviesť zrážkovú daň?

10% zrazit a odviest na DU, spravne by si ta ceska spol. mala podat DP na DU Blava1 na konci roka, alebo poziadat DU aby vydal rozhodnutie o vysporiadani dan. povinnosti