marian1910
16.02.11,09:42
Dobrý deň,

chcem sa informovať. Mám nevyplatenú mzdu od 10/2010 a bolo mi poradené že sa to bude dať vyplatiť pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa cez garančný fond SP. Čo k tomu potrebujem, aby som sa dostal ku svojej odrobenej mzde?

Dakujem
Llívia
16.02.11,08:58
Dobrý deň,

chcem sa informovať. Mám nevyplatenú mzdu od 10/2010 a bolo mi poradené že sa to bude dať vyplatiť pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa cez garančný fond SP. Čo k tomu potrebujem, aby som sa dostal ku svojej odrobenej mzde?

Dakujem
Z garančného fondu sa vyplácajú mzdy vtedy, keď je zamestnávateľ v konkurze.

Zákon o sociálnom poistení
§ 12 Platobná neschopnosť zamestnávateľa

(1) Zamestnávateľ je na účely tohto zákona platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.

(2) Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.

§ 102 Podmienky nároku na dávku garančného poistenia

(1) Zamestnanec zamestnávateľa podľa § 18 má nárok na dávku garančného poistenia, ak jeho zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktorými sú

a) nárok na mzdu a náhradu za čas pracovnej pohotovosti,
b) nárok na príjem plynúci členovi družstva z pracovného vzťahu k družstvu,
c) nárok na odmenu dohodnutú v dohode o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
d) nárok na náhradu mzdy za sviatky a pri prekážkach v práci,
e) nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas kalendárneho roka, v ktorom vznikla platobná neschopnosť zamestnávateľa, ako aj za predchádzajúci kalendárny rok,
f) nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru,
g) nárok na náhradu mzdy pri okamžitom skončení pracovného pomeru,
h) nárok na náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru,
i) nároky cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, ktoré vznikli pri plnení pracovných povinností,
j) nárok na náhradu vecnej škody v súvislosti s pracovným úrazom alebo chorobou z povolania,
k) nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
l) súdne trovy v súvislosti s uplatnením nárokov z pracovného pomeru zamestnanca na súde z dôvodu zrušenia zamestnávateľa vrátane trov právneho zastúpenia.

(2) Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia, ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, ak bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený.

§ 103
Výška dávky garančného poistenia

(1) Dávka garančného poistenia podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.

(2) Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

(3) Dávka garančného poistenia je najviac v sume trojnásobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu určeného ku dňu vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť.
marian1910
16.02.11,09:21
Ako zistím či je v konkurze? Viem len toľko že má blokovaný účet DÚ. Túto situáciu som už riešil inšp. práce tá mi dala za pravdu. Polícia mi napísala že vraj zrušil živnosť a nadalej jazdí so svojimi autobusmi. Viem že je zamestnaný v dopravnom podniku. Pri vypočúvaní sľúbil že mi to vyplatí do 31.1.2011 a nevyplatil.K 31.1.2011 mi dlží 5400 eur podľa pracovnej zmluvy. Vôbec nereaguje na poslanie zápočtu rokov a potvrdenia o príjme.K tomu istému dátumu mi dal výpoveď. Teraz som na úrade práce mám 52r a práca sa hľadá ťažšie. Kvôli nemu som sa stal neplatičom(nájom, pôžičky, elektrina). Žijem sám nemá mi kto pomôcť.Nechcem sa stať kvôli jeho lahostajnosti bezdomovcom. Podľa živn.registra živnosť má nadalej platnú.Ide o živnostníka - fyzickú osobu.

Je nejaká cesta ako sa dostanem k odrobenej mzde?
Llívia
16.02.11,11:56
Ako zistím či je v konkurze? Viem len toľko že má blokovaný účet DÚ. Túto situáciu som už riešil inšp. práce tá mi dala za pravdu. Polícia mi napísala že vraj zrušil živnosť a nadalej jazdí so svojimi autobusmi. Viem že je zamestnaný v dopravnom podniku. Pri vypočúvaní sľúbil že mi to vyplatí do 31.1.2011 a nevyplatil.K 31.1.2011 mi dlží 5400 eur podľa pracovnej zmluvy. Vôbec nereaguje na poslanie zápočtu rokov a potvrdenia o príjme.K tomu istému dátumu mi dal výpoveď. Teraz som na úrade práce mám 52r a práca sa hľadá ťažšie. Kvôli nemu som sa stal neplatičom(nájom, pôžičky, elektrina). Žijem sám nemá mi kto pomôcť.Nechcem sa stať kvôli jeho lahostajnosti bezdomovcom. Podľa živn.registra živnosť má nadalej platnú.Ide o živnostníka - fyzickú osobu.

Je nejaká cesta ako sa dostanem k odrobenej mzde?
Ak už bol vyhlásený konkurz, tak v obchodnom registri za názvom spoločnosti sa uvádza "v konkurze". Alebo na www.upadca.sk. (Neviem, či môže byť vyhlásený konkurz aj na SZČO.Môže.)

Na tvojom mieste by som to začala riešiť s právnikom a cestu súdu (vydanie platobného rozkazu, exekúcia). Ak si hmotnej núdzi, máš nárok na bezplatnú právnu pomoc http://www.legalaid.sk/
marian1910
16.02.11,12:16
Daný podnikateľ nie je v obchodnom registri ale v živnostenskom. V telefóne mi vravel že je v konkurze a živnosť odhlásil na dopravom inšpektoráte. Pokiaľ vraj nezaplatí dlžobu DÚ a sociálnej poisťovni má zablokovaný účet aj vkladnú knižku. Stále len klamú . ČO má obyčajný človek urobiť aby kvôli problémom zamestnávateľa nedošiel o strechu nad hlavou? Nie je s ním možná dohoda , stále len odkladajú vyplatenie a súdnou cestou je to zdĺhavé, bojím sa aby som na to nedoplatil vysťahovaním.

Vďaka
Llívia
16.02.11,12:20
Daný podnikateľ nie je v obchodnom registri ale v živnostenskom. V telefóne mi vravel že je v konkurze a živnosť odhlásil na dopravom inšpektoráte. Pokiaľ vraj nezaplatí dlžobu DÚ a sociálnej poisťovni má zablokovaný účet aj vkladnú knižku. Stále len klamú . ČO má obyčajný človek urobiť aby kvôli problémom zamestnávateľa nedošiel o strechu nad hlavou? Nie je s ním možná dohoda , stále len odkladajú vyplatenie a súdnou cestou je to zdĺhavé, bojím sa aby som na to nedoplatil vysťahovaním.

Vďaka
Neviem ti v tomto poradiť, nikdy som nebola v podobnej situácii (našťastie).

Ak spĺňaš podmienky, obráť sa na tú bezplatnú právnu pomoc. A neváhaj - práve kvôli tej streche nad hlavou.
marian1910
16.02.11,12:46
Ešte jedna otázka. Je možnosť získať od štátu nejakú peňažnú výpomoc aspoň na čiastočné pokrytie mojich pohľadávok na toto medziobdobie do vyriešenia tejto situácie? Žiadna banka nedá nezamestnanému pôžičku aby si mohol vyplatiť nedoplatky, ktoré vznikli nie jeho vinou a prežil.
veronikasad
16.02.11,12:48
Ešte jedna otázka. Je možnosť získať od štátu nejakú peňažnú výpomoc aspoň na čiastočné pokrytie mojich pohľadávok na toto medziobdobie do vyriešenia tejto situácie? Žiadna banka nedá nezamestnanému pôžičku aby si mohol vyplatiť nedoplatky, ktoré vznikli nie jeho vinou a prežil.
Dávku v hmotnej núdzi (preddavkovo) si neskúšal ?
marian1910
16.02.11,12:49
Nechcem si brať ani od žiadnej nebankovky pôžičku.
marian1910
16.02.11,13:01
Kde by som mohol o to prosím Vás požiadať a čo k tomu potrebujem? Zatiaľ mi to nikto neporadil ani inšp.práce ani polícia a vedia o mojom probléme detailnejšie. Ďakujem
žižulka
07.02.12,09:41
Dobry den,

prosila by som odpoved ak mzda za 12/2011 bola vyplatena vo februari 2012. Mzda bola zuctovana v 12/2011 nasledovne: (hruba mzda 1218,81 - poistne 161,87 - dan 144,46 = cista mzda 912,48). Zamestnavatel mu vyplatil sumu 912,48 dna 6.2.2012. Do potvrdenia o prijme za rok 2011 sme uvedenu mzdu nezahrnuli. Teraz potrebujeme odviest preddavok na dan do 5 dni. Aky preddavok odviest?
Dakujem vsetkym za odpoved.