Karina
14.12.05,09:28
Akým odvodom podlieha odmena za výkon funkcie konateľa???
elPi
14.12.05,08:36
Len odvod do zdravotnej poisťovne.
ajobs
14.12.05,08:52
Len odvod do zdravotnej poisťovne.

Iba doplním, že minimálna výška nie je stanovená, maximálna je samozrejme pre tento rok 43095 Sk a pre budúci 47475 Sk.
Karina
14.12.05,09:17
A čo je pre neho výhodnejšie z hľadiska budúcnosti, dôchodku, PN atď.
Asi pracovná zmluva, že?
ajobs
14.12.05,09:22
A čo je pre neho výhodnejšie z hľadiska budúcnosti, dôchodku, PN atď.
Asi pracovná zmluva, že?

Ak iba začína, je to ťažké posúdiť. Ale ak bude dosahovať vysoké zisky, pričom po zdanení mu (ak je aj spoločník) zostane pomerne vysoká suma ako podiel na zisku, veľmi by som rozmýšľal, či budem fungovať ako zamestnanec.
Na začiatok by som poradil aspoň dobrovoľné nemocenské poistenie, človek nikdy nevie, kedy ho prepadne choroba.;)
Karina
14.12.05,10:18
Ak iba začína, je to ťažké posúdiť. Ale ak bude dosahovať vysoké zisky, pričom po zdanení mu (ak je aj spoločník) zostane pomerne vysoká suma
ako podiel na zisku, veľmi by som rozmýšľal, či budem fungovať ako zamestnanec.
Na začiatok by som poradil aspoň dobrovoľné nemocenské poistenie, človek nikdy nevie, kedy ho prepadne choroba.;)

On nie je spoločníkom, iba konateľom. Ak by sa chcel podielať na zisku, je majetkovo nezainteresovaná osoba, čiže podiel na zisku by musel ešte raz zdaniť daňou zo závislej činnosti. A aký vplyv má zmluva o výkone funkcie konateľa na výšku dôchodku??? Asi žiadny keďže neodvádza do SP nič.
sarmantna
14.12.05,10:24
Pridala by som sa k Vám s mojou otázkou. Je konateľ spoločnosti, zároveň i zamestnanec. Na výkon konateľa má uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie - mandátnu zmluvu. Prosím Vás, musí z tejto odmeny platiť na zdravotné poistenie a musí tento príjem zdaniť?
Karina
14.12.05,10:28
Pridala by som sa k Vám s mojou otázkou. Je konateľ spoločnosti, zároveň i zamestnanec. Na výkon konateľa má uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie - mandátnu zmluvu. Prosím Vás, musí z tejto odmeny platiť na zdravotné poistenie a musí tento príjem zdaniť?

Čo sa týka zdravotného poistenia, stane sa zamestnancom, v tom prípade, keď dostane odmenu, teda prihlasuješ ho iba na obdobie, za ktoré má dostať odmenu, ak za ďalší mesiac odmenu nedostane, musíš ho odhlásiť. A tak dokola. Do SP neplatí, už som si to naštudovala. Ale prečo mandátna zmluva, nie náhodou ZMLUVA O VýKONE FUNKCIE KONATEĽA???Mandátna zmluva sa uzatvára medzi zdaniteľnými osobami, či nie???
sarmantna
14.12.05,10:31
V hospodárskych novinách som sa nedávno dočítala, že zmluva o výkone funkcie konateľa by mohla byť ako mandátna zmluva na výkon funkcie. Zmluva ako taká, to ma moc nezaujíma. Mne ide o to, či sa bude z nej zrážať iba zdravotné poistenie, a to už viem, tiež, či tento príjem podlieha dani, či si bude musieť podať daňové priznanie.
Karina
14.12.05,10:32
V hospodárskych novinách som sa nedávno dočítala, že zmluva o výkone funkcie konateľa by mohla byť ako mandátna zmluva na výkon funkcie. Zmluva ako taká, to ma moc nezaujíma. Mne ide o to, či sa bude z nej zrážať iba zdravotné poistenie, a to už viem, tiež, či tento príjem podlieha dani, či si bude musieť podať daňové priznanie.

Samozrejme, daní sa.
sarmantna
14.12.05,10:34
Ďakujem veľmi pekne.
ajobs
14.12.05,12:00
On nie je spoločníkom, iba konateľom. Ak by sa chcel podielať na zisku, je majetkovo nezainteresovaná osoba, čiže podiel na zisku by musel ešte raz zdaniť daňou zo závislej činnosti. A aký vplyv má zmluva o výkone funkcie konateľa na výšku dôchodku??? Asi žiadny keďže neodvádza do SP nič.

Keďže nie je spoločníkom, tak v tom prípade nedostane podiel na zisku (iba ak ho má uvedený v zmluve o výkone, ale ten musí zdaniť). Ak by si chcel platiť odvody do SP, môže, ale práve tie dôchodkové sú veľmi vysoké (s.r.o. 21,75%+zamestnanec 7%). Ide aj o to, koľko má rokov do dôchodku, či už má vygenerované nejaké osobné mzdové body a za koľko rokov, aké sú vysoké a podobne. Univerzálne pravidlo bez poznania podrobností sa nedá uplatniť.
ajobs
14.12.05,12:03
V hospodárskych novinách som sa nedávno dočítala, že zmluva o výkone funkcie konateľa by mohla byť ako mandátna zmluva na výkon funkcie. Zmluva ako taká, to ma moc nezaujíma. Mne ide o to, či sa bude z nej zrážať iba zdravotné poistenie, a to už viem, tiež, či tento príjem podlieha dani, či si bude musieť podať daňové priznanie.

ZP bude platiť 10+4%, príjem samozrejme zdaňuje.
To, či je to zmluva o výkone funkcie konateľa podľa § 66, ods.3 Obchodného zákonníka, alebo ide o mandátnu zmluvu je irelevantné. Ide o zmluvu uzatvorenú podľa obchodného práva.
Dadena
14.12.05,12:23
Minimálna výška vymeriavacieho základu na odvod do ZP je pre celý kalendárny rok 2005 6500,- Sk. Od 01.01.2006 6 900,- Sk.
Denda
14.12.05,12:41
Minimálna výška vymeriavacieho základu na odvod do ZP je pre celý kalendárny rok 2005 6500,- Sk. Od 01.01.2006 6 900,- Sk.
Od 1.9.2005 však táto výška minimálneho vymeriavaceho základu pre odmenu za výkon funkcie konateľa neplatí:)
ajobs
14.12.05,12:46
Od 1.9.2005 však táto výška minimálneho vymeriavaceho základu pre odmenu za výkon funkcie konateľa neplatí:)

Áno, Deni máš pravdu, minimálny VZ nie je obmedzený výškou minimálnej mzdy, kľudne to môže byť napr. 14% z 2000 Sk, t.z. 280 Sk.
sarmantna
14.12.05,12:53
Ďakujem Vám všetkým.
Lucia 77
20.12.05,14:01
Musí platiť odvody do Zdravotnej poisťovne aj konateľ, ktorý je dôchodcom v krajine Európskej Únie?
ajobs
20.12.05,20:10
Musí platiť odvody do Zdravotnej poisťovne aj konateľ, ktorý je dôchodcom v krajine Európskej Únie?

Nemáš ľahšiu otázku ????
Ak poberá za výkon funkcie na Slovensku odmenu a nemá v SR trvalý pobyt, potom ho s.r.o. prihlasuje ako zamestnanca iba vtedy, ak nie je zdravotne poistený v inom štáte EÚ.
Mirkaska
21.12.05,06:33
Je možné aby si konateľ spoločník vyplatil z čistého zisku odmenu štatutára? Keďže má majetkový podiel, nezdaňovala by sa? A čo so odvodmi na ZP? To musím ešte pohľadať...

Rozhodlo by o tom valné zhromaždenie. Ide o to, že konateľ FO má 50% podiel na ZI, 2. spol. je PO. FO vykonával činnosť a nemá uzatvorený pracovný pomer ani nepoberá odmenu za konateľstvo. A potrebujeme ho nejakym spôsobom odmeniť. :)

Vďaka
Denda
21.12.05,12:13
Je možné aby si konateľ spoločník vyplatil z čistého zisku odmenu štatutára? Keďže má majetkový podiel, nezdaňovala by sa? A čo so odvodmi na ZP? To musím ešte pohľadať...

Rozhodlo by o tom valné zhromaždenie. Ide o to, že konateľ FO má 50% podiel na ZI, 2. spol. je PO. FO vykonával činnosť a nemá uzatvorený pracovný pomer ani nepoberá odmenu za konateľstvo. A potrebujeme ho nejakym spôsobom odmeniť. :)

Vďaka
Vyplatenie podielu na zisku a odmena štatutára sú dve rozdielne veci:)
Záleží na tom, kedy ich chcete vyplatiť. Ak ešte v roku 2005, môžete ako odmenu konateľa, z ktorej ste povinný odviesť zdravotné poistenie a daň. Podiel na zisku za rok 2005 môžete vyplatiť až v roku 2006:)

PS: Valné zhromaždenie rozhoduje aj o podieloch na zisku, ale aj o odmenách štatutárov:)
Mirkaska
28.12.05,08:30
Vyplatenie podielu na zisku a odmena štatutára sú dve rozdielne veci:)
Záleží na tom, kedy ich chcete vyplatiť. Ak ešte v roku 2005, môžete ako odmenu konateľa, z ktorej ste povinný odviesť zdravotné poistenie a daň. Podiel na zisku za rok 2005 môžete vyplatiť až v roku 2006:)

PS: Valné zhromaždenie rozhoduje aj o podieloch na zisku, ale aj o odmenách štatutárov:)

Jasné, že sú to rozdielne veci. Štatutár nedostáva v priebehu roku ani nedostane jednorázovo klasickú odmenu za výkon funkcie, ktorá by bola pre firmu náklad.
VZ bude rozhodovať o podieloch na zisku pre spoločníkov. Napr. rozhodne, že sa vyplatí 100 000,-, na polovicu je to po 50 000,-, lebo zisk sa delí pomerne podľa výšky splateného vkladu. A kedže splatili rovnako, rovnako delíme aj zisk. Ide ale o to, že FO ako spoločník a konateľ vykonával činnosť pre spoločnosť a potrebujeme ho vyplatiť. Chceme to urobiť iným spôsobom ako odmenou konateľa za výkon funkcie. Chceli sme vyplatiť domenu konateľa z čistého zisku, myslím, že sa to volá tantiémy. Len nie som si istá či je to možné. Následne budem študovať zdravotné poistenie, či aj z tohto príjmu je potrebné platiť odvody na ZP a ako je to s daňou z príjmu.

Vďaka.
ZuzanaP
26.04.06,07:15
Pripájam sa k téme:

šéf si založil aj s. r. o., čo je lepšie, spraviť mu na výkon funkcie - konateľ pracovnú zmluvu na min. mzdu, prihlásiť ho do ZP, SP (odvody si platí aj ako SZČO), alebo mu spraviť už spomínanú zmluvu podľa Obchodného zákonníka?

Ďakujem veľmi pekne za rady.
ajobs
26.04.06,09:47
Pripájam sa k téme:

šéf si založil aj s. r. o., čo je lepšie, spraviť mu na výkon funkcie - konateľ pracovnú zmluvu na min. mzdu, prihlásiť ho do ZP, SP (odvody si platí aj ako SZČO), alebo mu spraviť už spomínanú zmluvu podľa Obchodného zákonníka?

Ďakujem veľmi pekne za rady.

Ak nechce veľa platiť, tak zmluvu podľa Obch. zákonníka.
MirkaV
26.04.06,10:15
Volala som do SP a tam mi povedali, že ak sa jedná o konateľa a má mať odmenu za výkonu funkcie konateľa .. .sú na to dva pohľady:
1/ ak má pracovnú zmluvu - z odmeny platí odvody do SP /aj do ZP-to je jasné/
2/ ak nemá pracovnú zmluvu - iba zmluvu o výkone funkcie - neplatí odvody do SP zo spomínanej odmeny. /iba do ZP/
ajobs
26.04.06,20:43
Volala som do SP a tam mi povedali, že ak sa jedná o konateľa a má mať odmenu za výkonu funkcie konateľa .. .sú na to dva pohľady:
1/ ak má pracovnú zmluvu - z odmeny platí odvody do SP /aj do ZP-to je jasné/
2/ ak nemá pracovnú zmluvu - iba zmluvu o výkone funkcie - neplatí odvody do SP zo spomínanej odmeny. /iba do ZP/

Ak hovoríme o prípade č.2 - čo je z hľadiska odvodov zaujímavé, tak naozaj iba ZP ( predvolebne hovorím - zatiaľ :eek: :( ).
ZuzanaP
27.04.06,07:02
A taký konateľ musí mať nejakú zmluvu s s. r. o.?
ajobs
27.04.06,12:04
A taký konateľ musí mať nejakú zmluvu s s. r. o.?

Viď vyššie - áno, mal by mať zmluvu o výkone funkcie.
Vladimír Ozimý
26.06.07,06:46
to jest ak má konateľ podiel na zisku vyplývajúci z jeho zmluvy o výkone funkcie odvádza sa z toho zdravotné poistenie...
Vladimír Ozimý
26.06.07,07:12
to jest ak má konateľ podiel na zisku vyplývajúci z jeho zmluvy o výkone funkcie odvádza sa z toho zdravotné poistenie...

hm dosť by som bol rád keby mi len niekto ano nie...nič viac...dakujem :)
Vladimír Ozimý
26.06.07,08:57
už mi to je všetko jasnéé len potrebujem vedieť kde to uvádzam podiel na zisku? do SA?
LenkaM
02.02.09,08:33
Ak poberá za výkon funkcie na Slovensku odmenu a nemá v SR trvalý pobyt, potom ho s.r.o. prihlasuje ako zamestnanca iba vtedy, ak nie je zdravotne poistený v inom štáte EÚ.[/quote]

čo keď má konateľ slovenskej firmy, občan ČR (kde si zaroveň platí všetky odvody)trvalý pobyt v SR, nie je zamestnancom firmy a má zmluvu o výkone funkcie konateľa. Aky je postup vtedy? musí platit ZP aj daň? :confused:
mysimis
02.02.09,08:36
Ak poberá za výkon funkcie na Slovensku odmenu a nemá v SR trvalý pobyt, potom ho s.r.o. prihlasuje ako zamestnanca iba vtedy, ak nie je zdravotne poistený v inom štáte EÚ.

čo keď má konateľ slovenskej firmy, občan ČR (kde si zaroveň platí všetky odvody)trvalý pobyt v SR, nie je zamestnancom firmy a má zmluvu o výkone funkcie konateľa. Aky je postup vtedy? musí platit ZP aj daň? :confused:[/quote]

Konateľa poberajúceho odmenu konateľa je potrebné prihlásiť do ZP a odvádzať za neho odvody. Z tejto odmeny neodvádzaš a neprihlasuješ ho do SP, ale je potrebné túto odmenu zdaniť.
breckova
03.02.09,05:57
Konateľ, občan ČR, poberá za výkon funkcie na Slovensku odmenu a nemá v SR trvalý pobyt. Do 31.12.2008 sme mu z tejto odmeny zrážali iba daň. Od 1.1.2009 je dôchodca. Aký je postup v tomto prípade? Viete mi niekto poradiť?
recete
04.03.09,05:23
a co ak mam jednoosobovu s.r.o. popri zamestnani a potrebujem spravit mandatnu zmluvu s mojou s.r.o., co je vyhodnejsie? zisk, odmena, alebo odplata pre konatela?
liba2
04.03.09,06:45
a co ak mam jednoosobovu s.r.o. popri zamestnani a potrebujem spravit mandatnu zmluvu s mojou s.r.o., co je vyhodnejsie? zisk, odmena, alebo odplata pre konatela?
Poistenie ZP+SP si platíš z príjmu zo zamestnania. V takomto prípade je pre konateľa zo zisku dosiahnutého v jeho vlastnej s.r.o. výhodné si vyplatiť podiel zo zisku po skončení roka a schválení účtovnej závierky; z podielu sa neodvádza žiadne poistné ani daň z príjmu. Konateľ nemusí mať počas roka odmenu za výkon funkcie konateľa.
recete
05.03.09,16:17
Poistenie ZP+SP si platíš z príjmu zo zamestnania. V takomto prípade je pre konateľa zo zisku dosiahnutého v jeho vlastnej s.r.o. výhodné si vyplatiť podiel zo zisku po skončení roka a schválení účtovnej závierky; z podielu sa neodvádza žiadne poistné ani daň z príjmu. Konateľ nemusí mať počas roka odmenu za výkon funkcie konateľa.


a da sa to vymsliet aj tak, ze budem mat nejake peniaze z firmy aj mesacne a nie az na konci roka?
ajobs
05.03.09,21:45
a da sa to vymsliet aj tak, ze budem mat nejake peniaze z firmy aj mesacne a nie az na konci roka?

Nie nedá.....
liba2
06.03.09,04:35
a co ak mam jednoosobovu s.r.o. popri zamestnani a potrebujem spravit mandatnu zmluvu s mojou s.r.o., co je vyhodnejsie? zisk, odmena, alebo odplata pre konatela?
otázka znie: ...čo je výhodnejšie? Tu je odpoveď:

Poistenie ZP+SP si platíš z príjmu zo zamestnania. V takomto prípade je pre konateľa zo zisku dosiahnutého v jeho vlastnej s.r.o. výhodné si vyplatiť podiel zo zisku po skončení roka a schválení účtovnej závierky; z podielu sa neodvádza žiadne poistné ani daň z príjmu. Konateľ nemusí mať počas roka odmenu za výkon funkcie konateľa.


a da sa to vymsliet aj tak, ze budem mat nejake peniaze z firmy aj mesacne a nie az na konci roka?
Recete, pýtaš sa to isté a bolo ti aj niekoľkokrát odpovedané - aj v inej téme....
http://www.porada.sk/t102089-p2-zalozenie-s-r-o-popri-zamestnani.html#post971007

Ty však v skutočnosti chceš pravidelný mesačný príjem zo svojej s.r.o.
Takýto príjem môžeš mať, vzhľadom na to že si konateľ, za výkon funkcie konateľa.
Výšku odmeny si určíš sám.
Keďže táto odmena je príjem zo závislej činnosti, s.r.o. prihlásiš do tvojej zdravotnej poisťovne, súčasne prihlásiš seba ako zamestnanca/konateľa a z každej odmeny odvedieš 4% ty + 10% poistného s.r.o.
Súčasne zaregistruješ s.r.o. u svojho správcu dane (DÚ) ako platiteľa dane z príjmov zo závislej činnosti.
Z každej odmeny za výkon funkcie odvádzaš 19% daň z príjmov (zo sumy po odrátaní 4% ZP, t.j. z čiastkového základu dane).
Do SP sa poistné neodvádza.
Kvietocek
31.03.09,06:04
Spoločnik v s.r.o. (jednoosobovej) ma uzatvorenu pracovnu zmluvu - mesacny prijem. Doteraz nemal urobenu zmluvu na vykon konatela a nepoberal za to ziadne peniaze. Do akej maximalnej vysky si moze dat odmenu mesacnu za vykon funkcie ak pobera este aj plat?
Na akých účtoch sa účtuje odmena konatelovi na hospodarskom vysledku za predchádzajúci rok?


Dakujem:)
Tweety
31.03.09,06:07
Spoločnik v s.r.o. (jednoosobovej) ma uzatvorenu pracovnu zmluvu - mesacny prijem. Doteraz nemal urobenu zmluvu na vykon konatela a nepoberal za to ziadne peniaze. Do akej maximalnej vysky si moze dat odmenu mesacnu za vykon funkcie ak pobera este aj plat? Nie je ničím obmedzená.
Na akých účtoch sa účtuje odmena konatelovi na hospodarskom vysledku za predchádzajúci rok? Tu neide o odmenu, ale o podiel na zisku, samozrejme, ak je aj spoločníkom, ktorý účtujeme predpisom cez účet 364.


Dakujem:)
Odpovede v texte.
Kvietocek
31.03.09,06:26
Ked firma vykazala zisk 5000 Sk za rok 2008 je spravne nasledovne uctovanie:
1. tvorba zakon.rezervneho fondu 5% = 250,- 431/421
2. podiel na zisku 4000,- 431/364
3. prevod na účet nerozdeleneho zisku 750,- 431/428

Je ucet 428 nejak casovo ohraniceny dokedy ho treba zlikvidovat? Asi blba otazka :D
Tweety
31.03.09,06:27
Ked firma vykazala zisk 5000 Sk za rok 2008 je spravne nasledovne uctovanie:
1. tvorba zakon.rezervneho fondu 5% = 250,- 431/421 OK
2. podiel na zisku 4000,- 431/364 OK
3. prevod na účet nerozdeleneho zisku 750,- 431/428 OK
Je ucet 428 nejak casovo ohraniceny dokedy ho treba zlikvidovat? Nie je Asi blba otazka :D
Odpovede tučným.
Kvietocek
31.03.09,06:29
Dakujem ;):)
Kvietocek
31.03.09,06:58
Prosim Vas nema nahodou niekto vzor "zmluva o výkone funkcie konatela"

Dakujem
mysimis
31.03.09,07:02
liba2
31.03.09,07:02
Prosim Vas nema nahodou niekto vzor "zmluva o výkone funkcie konatela"

DakujemKvietoček, ale takáto zmluva nesúvisí s tým podielom na zisku - je ti to jasné ?
Kvietocek
31.03.09,07:06
Kvietoček, ale takáto zmluva nesúvisí s tým podielom na zisku - je ti to jasné ?

Ano je mi to jasne :D za rok 2008 sa mu vyplati podiel na zisku. A za rok 2009 bude mat pracovnu zmluvu + zmluvu na funkciu konatela + ak urobi nejaky zisk za rok 2009 tak v roku 2010 bude mat aj podiel na zisku. :)
Kvietocek
31.03.09,07:41
Ak som si dobre vysvetlila §66 ods.3 zakona 513/1991 Obchod.zakonník tak na vykon funkcie treba mandatnu zmluvu. Bude to spravne zadefinovane ked sa napise:
MANDATNA ZMLUVA
(a pod to)
Zmluva o vykone funkcie konatela

Je to spravne?

Dakujem:)
Kvietocek
31.03.09,08:02
Ked je jediny spolocnik v s.r.o. (jednoosobova) a napise si zmluvu o vykone funkcie konatela, aj za spolocnost aj za konatela sa podpisuje jedna a ta ista osoba?

Dakujem
Tweety
31.03.09,08:02
Ked je jediny spolocnik v s.r.o. (jednoosobova) a napise si zmluvu o vykone funkcie konatela, aj za spolocnost aj za konatela sa podpisuje jedna a ta ista osoba?

Dakujem
Áno.
Kvietocek
31.03.09,08:15
A s tou mandatnou zmluvou je to ako musi tam byt ze je to mandatna zmluva alebo staci len zmluva o vykone funkcie?

Dakujem :)
liba2
31.03.09,12:10
stačí :)
calawen
31.03.09,12:21
Konateľ chce dostávať zo spoločnosti príjem a to tak, aby boli za neho odvádzané aj ZP aj SP. Na základe čoho (akej zmluvy) sa tak deje? Mandátna zmluva, zmluva o výkone konateľa alebo pracovná zmluva?
+ vraj pri nejakej výške odmeny (mzdy) sú celkové odvody do poisťovní aj DU cca 20 EUR :rolleyes:
Viete mi poradiť vhodné riešenie podľa jeho predstáv?
liba2
31.03.09,12:27
Konateľ chce dostávať zo spoločnosti príjem a to tak, aby boli za neho odvádzané aj ZP aj SP. Na základe čoho (akej zmluvy) sa tak deje? Mandátna zmluva, zmluva o výkone konateľa alebo pracovná zmluva?
+ vraj pri nejakej výške odmeny (mzdy) sú celkové odvody do poisťovní aj DU cca 20 EUR :rolleyes:
Viete mi poradiť vhodné riešenie podľa jeho predstáv?
Môže mať uzatvorenú Pracovnú zmluvu - avšak nie na výkon funkcie konateľa. Musí ísť o celkom inú činnosť/prácu.
Kvietocek
01.04.09,05:30
Keď je jednoosobova s.r.o. - jeden spolocnik = jeden konatel. Tento spolocnik ma klasicku pracovnu zmluvu 8 hod. pracovny cas. Popri tom robi aj konatela spolocnosti co mu vyplyva aj zo zakladatelskej listiny. Podla mna je uz zbytocne aby si tento jeden spolocnik-konatel robil este sam so sebou zmluvu o funkcii konatela. Alebo sa mylim? Odmeny si moze vyplatit ale nepotrebuje na to este zmluvu. Ved zmluva musi byt vzdy dvojstrana alebo viacstrana ako teda moze uzavriet zmluvu sam so sebou?
Ked ma spolocnik-konatel klasicku pracovnu zmluvu + dostane odmeny ako konatel - citala som ze aj z odmeny idu 4% + 10% do ZP. Preco by mal z odmien platit ked uz raz odvadza ako pracovnik na zaklade pracovnej zmluvy? Nie su potom tie odvody zduplovane 2x? A ako je to potom s rocnym vysporiadanim zdravotneho poistenia - spada tam aj odvody z odmien?

Dakujem
Kvietocek
01.04.09,09:37
Viem že sme to včera rozoberali ale pravne poradenstvo ma na to iny nazor tak teraz neviem :confused:
liba2
01.04.09,14:19
Keď je jednoosobova s.r.o. - jeden spolocnik = jeden konatel. Tento spolocnik ma klasicku pracovnu zmluvu 8 hod. pracovny cas. Popri tom robi aj konatela spolocnosti co mu vyplyva aj zo zakladatelskej listiny. Podla mna je uz zbytocne aby si tento jeden spolocnik-konatel robil este sam so sebou zmluvu o funkcii konatela. Alebo sa mylim? Odmeny si moze vyplatit ale nepotrebuje na to este zmluvu. Ved zmluva musi byt vzdy dvojstrana alebo viacstrana ako teda moze uzavriet zmluvu sam so sebou?
Ked ma spolocnik-konatel klasicku pracovnu zmluvu + dostane odmeny ako konatel - citala som ze aj z odmeny idu 4% + 10% do ZP. Preco by mal z odmien platit ked uz raz odvadza ako pracovnik na zaklade pracovnej zmluvy? Nie su potom tie odvody zduplovane 2x? A ako je to potom s rocnym vysporiadanim zdravotneho poistenia - spada tam aj odvody z odmien?

DakujemK zvýraznenému:
Predpokladám, že pracovnú zmluvu má uzatvorenú preto, aby bol aj dôchodkovo poistený... Nevidím však dôvod na to, aby si ešte vyplácal odmenu za výkon funkcie konateľa a tak zbytočne odvádzal ZP a platiť daň z príjmu z tejto odmeny. Všetko si môže nechať na výplatu po skončení roka vo forme podielu na zisku, z čoho už nič neodvádza. Je to len jeho rozhodnutie, či si takú odmenu vyplatí alebo nie; nikto a nič ho k tomu nenúti.
zltalienka
02.04.09,09:05
Ahojte, chcem sa spýtať, keď konateľ s.r.o. poberá odmenu konateľa, kedy ju zdaňuje?
1. počas roka neplatí nič, podá daňové priznanie a podľa výsledku z DP.
2. každý mesiac po odpočítaní odvodu do ZP a NČZD
Sú možné oba varianty?
Ďakujem za odpoveď.
liba2
02.04.09,14:20
Ahojte, chcem sa spýtať, keď konateľ s.r.o. poberá odmenu konateľa, kedy ju zdaňuje?
1. počas roka neplatí nič, podá daňové priznanie a podľa výsledku z DP.
2. každý mesiac po odpočítaní odvodu do ZP a NČZD
Sú možné oba varianty?
Ďakujem za odpoveď.
Odmena konateľa za výkon funkcie (teda nie podiel na hosp. výsledku!)
je príjem zo závislej činnosti. Tak ako dostane mzdu zamestnanec, tak dostane odmenu konateľ, rozdiel je len v tom, že konateľ (ani s.r.o. za konateľa=zamestnanca) neodvádza odvod do SP.
Teda pri každej výplate tejto odmeny konateľovi (mesačne, štvrťročne, nepravidelne, ročne) sa z odmeny zrazí 4% ZP a potom daň z príjmu ; plus s.r.o. odvedie 10% ZP.

ešte doplním, že konateľ môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku prehlásením vo Vyhlásení...., že neuplatňuje túto čiastku u iného zamestnávateľa - teda opäť rovnako ako pri zamestnancoch.
zltalienka
03.04.09,06:18
Liba2, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Chcem sa ešte spýtať, nemá nejakú výnimku konateľ s.r.o., ktorý poberá odmenu konateľa vo výške min. mzdy? Veď aj tak by mu nevyšla žiadna daň?
mysimis
03.04.09,06:31
Zltalienka, na akú výnimku myslíš? Ak má konateľ podpísané vyhlásenie k dani zo mzdy a poberá odmenu konateľa vo výške min. mzdy tak neodvádzaš za neho žiadnu daň, ale je potrebné na DÚ podávať nulové prehľady a nezabudni 1x ročne na hlásenie.
zltalienka
03.04.09,06:36
Konateľ jednej firmy mi povedal, že pokiaľ má odmenu konateľa vo výške min. mzdy, nemusí z nej platiť daň, len na konci roka podá DP. Vraj mu to odsúhlasili na daňovom úrade. Preto sa pýtam, či niekde v zákonoch nie je nejaká výnimka. Počuli ste už o niečom takom?
mysimis
03.04.09,06:40
Nie, nepočula som to....Veď odmena konateľa sa považuje za príjem zo závislej činnosti, čiže vystavuješ mesačne, zrazíš mu z nej 4% do ZP a to je všetko. Samozrejme za predpokladu, že má podpísané vyhlásenie k dani zo mzdy.
Aljok
03.04.09,06:46
Konateľ jednej firmy mi povedal, že pokiaľ má odmenu konateľa vo výške min. mzdy, nemusí z nej platiť daň, len na konci roka podá DP. Vraj mu to odsúhlasili na daňovom úrade. Preto sa pýtam, či niekde v zákonoch nie je nejaká výnimka. Počuli ste už o niečom takom?
Odmena konateľa je podľa ZoDP príjmom zo závislej činnosti, preto máš ako zamestnávateľ rovnaké povinnosti voči DÚ (aj ZP) ako pri zamestnancoch.

Pozri ZoDP:
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
...
b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,
c) platy a funkčné príplatky ústavných činiteľov Slovenskej republiky, verejného ochrancu práv, poslancov Európskeho parlamentu, ktorí boli zvolení na území Slovenskej republiky, prokurátorov Slovenskej republiky a vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky ustanovené osobitnými predpismi, 9)
d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, 10) ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g),
...
zltalienka
03.04.09,07:02
Vďaka Aljok za pomoc, už som si pozrela aj § 5 ods. 2 a tiež celý § 35 a 36 Zákona o dani z príjmov, kde sa píše o platení preddavkov na daň, či tam náhodou nie je nejaká výnimka pre konateľov, no nenašla som nič.
liba2
03.04.09,07:14
Liba2, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Chcem sa ešte spýtať, nemá nejakú výnimku konateľ s.r.o., ktorý poberá odmenu konateľa vo výške min. mzdy? Veď aj tak by mu nevyšla žiadna daň?
To si konateľ "premenoval" nezdaniteľnú čiastku na výnimku :D
Ale o tom som ti napísala, ak urobí Vyhlásenie... že u iného zamestnávateľa si túto NČ neuplatňuje, môže ju uplatniť pri tejto odmene vo svojej s.r.o., to znamená, že daň nebude platiť - pri príjme do výšky nezdaniteľnej čiastky.
zltalienka
03.04.09,07:23
To si konateľ "premenoval" nezdaniteľnú čiastku na výnimku :D

To by ma nenapadlo .... možno to bude práve takto ....
Vďaka za pomoc.
Forgetmenot
13.04.09,10:29
Ahojte

chcem sa len spytat, ak sa som len konatel, a nie som zamestnancom tej spolocnosti, mozem si dat aj domenu 1 Euro (trebars) a z toho platit potom odvody do zdravotnej? Musim vobec platit zdravotne, ked som aj zamestanec (ale v CR, podnikat budem na SR).

diky moc
Jozef Mihál
13.04.09,10:45
Odmena môže byť pokojne aj 0,01 € mesačne.

Konateľ s odmenou má na účely zákona o ZP postavenie zamestnanca, na neho sa ustanovenie o minimálnom základe nevzťahuje, ak má odmenu 0,01 €, platí on ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnávateľ preddavky do ZP vo výške 4% a 10% z odmeny, zaokrúhľuje sa na eurocent nadol.

Pozor, ak máte zamestnanie v ČR tak poistné sa platí len v jednom štáte - buď v ČR alebo v SR, záleží na tom, kde máte trvalý pobyt a stredisko záujmov. Ak by ste mali byť poistený len v ČR, tak poistné z príjmov konateľa dosahovaných v SR sa musí platiť do ČR podľa českých predpisov.
Forgetmenot
13.04.09,11:14
Dakujem pan Mihal,

mam este otazku: trvaly pobyt mam na SR, tuna v Cechach mam prechodny pobyt a stredisko svojich zaujmov (aj danovy domicil), pracujem na HPP tuna v CR.

Nebudem mat ziadnych zamestnancov, bude to cista jednoosobova s.r.o., kde budem jedinym spolocnikom a konatelom.

Najradsej by som neplatila ziadne odvody, alebo len minimalne.

Ako sa to da elegatne obist?

Vopred pekne dakujem!

S pozdravom,
Petra
Jozef Mihál
13.04.09,11:22
Tak si v s.r.o. na Slovensku nevyplácajte žiadnu odmenu ako konateľ, konateľ nemusí mať vyplácané nič. Z s.r.o. čerpajte prostriedky len vo forme podielov na zisku.
Forgetmenot
13.04.09,11:45
Dakujem pan Mihal

este jednu doplnujucu otazku - budem musiet platit nejake odvody? co zmluva o vykone funkcie? musi byt uzavreta?

Dakujem Vam.

S pozdravom,
Petra
Jozef Mihál
13.04.09,12:06
Nie som právnik, nevyznám sa do Obchodného zákonníka. Ja sám ako konateľ vo svojej jednoosobovej s.r.o. žiadnu písomnú zmluvu nemám a pokiaľ viem, nie je potrebná.

Ak ako konateľ ani ako spoločník nebudete mať žiadnu odmenu - len podiely na zisku - žiadne odvody z titulu existenie s.r.o. platiť nemusíte ani nebudete.

Sledujte môj blog na eTrende, v stredu 15.4. tam uvoľním zaujímavý článok s príbuznou témou.
Forgetmenot
15.04.09,04:25
Dakujem pan Mihal.

Prajem vsetko dobre.

S pozdravom,
Petra
andreaS
22.04.09,07:03
mozno mimo temy... ale zaujimalo by ma, ci tento prijem berie do uvahy aj banka pri uvere... totiz kamarat bral uver a ta pani povedala, ze pokial prijem, kt. uvedie na potvrdeni o vyske prijmu bude sediet s udajmi v socialnej poistovni, tak je vsetko OK a uver mu schvalia... lenze ked z odmeny za vykon funkcie konatela sa neodvadza ani cent do SP, tak si to nema ako overit... alebo pracovnicka nema pravdu?
liba2
22.04.09,07:15
mozno mimo temy... ale zaujimalo by ma, ci tento prijem berie do uvahy aj banka pri uvere... totiz kamarat bral uver a ta pani povedala, ze pokial prijem, kt. uvedie na potvrdeni o vyske prijmu bude sediet s udajmi v socialnej poistovni, tak je vsetko OK a uver mu schvalia... lenze ked z odmeny za vykon funkcie konatela sa neodvadza ani cent do SP, tak si to nema ako overit... alebo pracovnicka nema pravdu?
Možno by pomohlo potvrdenie zamestnávateľa vystavené za týmto účelom.
sato.sk
27.05.09,11:15
Chcel by som sa spytat, ked mame sro s tromi spolocnikmi, kazdy spolocnik ma zivnost a ma uzavretu s sro mandatnu zmluvu, na zaklade ktorej si fakturuje mesacne dohodnutu odmenu.

Jeden zo spolocnikov je zaroven aj konatel. Doteraz nemal uzavretu zmluvu o vykone funkcie konatela. Teraz akurat ideme podpisovat zmluvu o vykone funkcie konatela a mam otazku.

Moze byt v zmluve o vykone funkcie konatela dohodnuta nulova odmena? Konatel je totiz vyplacany na zaklade mandatnej zmluvy a mesacnych faktur.
Lianka
27.05.09,11:19
Moze. Konatel nemusi mat prijem z vykonu funkcie konatela. Ak mu budete chciet udelit odmenu, urobite tak rozhodnutim spolocnikov na Valnom zhromazdeni.
Dana7
01.06.09,09:53
Obraciam sa na vás v tejto téme o radu. Zakladám s.r.o., kde budem jediným spoločníkom a konateľom zároveň. Zmluvu o výkone funkcie konateľa si urobím, v tom mám jasno. Ale niekde som čítala, že ak vykonávam aj inú činnosť musím mať aj pracovnú zmluvu. A keďže predmetom činnosti je vedenie účtovníctva, ktoré budem robiť tiež sama, musím mať ozaj na túto činnosť pracovnú zmluvu? Ide totiž o to, že už pracujem v inej firme a nechce sa mi platiť odvody duplicitne.

Ďakujem
liba2
01.06.09,13:46
Obraciam sa na vás v tejto téme o radu. Zakladám s.r.o., kde budem jediným spoločníkom a konateľom zároveň. Zmluvu o výkone funkcie konateľa si urobím, v tom mám jasno. Ale niekde som čítala, že ak vykonávam aj inú činnosť musím mať aj pracovnú zmluvu. A keďže predmetom činnosti je vedenie účtovníctva, ktoré budem robiť tiež sama, musím mať ozaj na túto činnosť pracovnú zmluvu? Ide totiž o to, že už pracujem v inej firme a nechce sa mi platiť odvody duplicitne.

Ďakujemnie, nemusíš, najmä keď si poistená z iného dôvodu. Budeš pracovať na čistý zisk = podiel z výsledku hospodárenia.
zuzanask
01.07.09,06:08
Ak slovenská spoločnosť ma konateľa, ktorý má trvalý pobyt v Nemecku, kde aj vykonava svoju funkciu konateľa, na Slovensko pride dvakrat do roka, tak ho musim prihlasit do ZP ak chce dostavat odmenu za vykon funkcie?
liba2
01.07.09,06:46
Ak slovenská spoločnosť ma konateľa, ktorý má trvalý pobyt v Nemecku, kde aj vykonava svoju funkciu konateľa, na Slovensko pride dvakrat do roka, tak ho musim prihlasit do ZP ak chce dostavat odmenu za vykon funkcie?
skús tu nájsť odpoveď
http://www.porada.sk/t77391-danove-priznanie-zahranicneho-konatela.html
zuzanask
01.07.09,07:56
Bohuzial o zdravotnom poistení tam nepíše. Viete mi niekto poradit?
lubos.tinak
31.08.09,19:42
Odmena môže byť pokojne aj 0,01 € mesačne.

Konateľ s odmenou má na účely zákona o ZP postavenie zamestnanca, na neho sa ustanovenie o minimálnom základe nevzťahuje, ak má odmenu 0,01 €, platí on ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnávateľ preddavky do ZP vo výške 4% a 10% z odmeny, zaokrúhľuje sa na eurocent nadol.

Pozor, ak máte zamestnanie v ČR tak poistné sa platí len v jednom štáte - buď v ČR alebo v SR, záleží na tom, kde máte trvalý pobyt a stredisko záujmov. Ak by ste mali byť poistený len v ČR, tak poistné z príjmov konateľa dosahovaných v SR sa musí platiť do ČR podľa českých predpisov.

Dobrý deň,
a ako je to, keď je konateľ aj živnostník, môže platiť min. odvody do ZP (za predpokladu, že povinnosť platiť odvody neboli, nakoľko živnostník mal ešte vo februári zamestnanie v jednej spoločnosti). Aktuálne sú platené preddavky do ZP vo výške 41,37 €, ale ak by si dal konateľ odmenu vo výške cca 10 € znížil by si preddavok na 1,40€ (10% a 4%). Je takéto riešenie možné?
Ďakujem.
Jozef Mihál
31.08.09,20:12
Ak je konateľ aj živnostník, tak ako konateľ - zamestnanec v terminológií zákona o zdravotnom poistení - platí poistné 4% a 10% (firma) z toho príjmu, ktorý dosahuje ako konateľ. Ak je príjem 10 € mesačne (prečo až tak veľa?) tak platí 0,40 € a 1 €.

Súčasne platí preddavky ako SZČO podľa toho, čo mu vyšlo v RZZP za rok 2008. Keďže má štatút zamestnanca (viď predošlý odsek) nevzťahuje sa na neho povinnosť platiť ako SZČO preddavky najmenej 41,37 €.

Samozrejme, v RZZP za rok 2009 bude musieť čo-to doplatiť, ak si týmito trikmi zníži sumu preddavkov.
lubos.tinak
01.09.09,03:51
Ďakujem za odpoveď a len doplním, že z vyúčtovania RZZP mu vyšiel preplatok a tak pri kombinácii SZČO a zamestnanec nemá povinnosť platiť preddavky do ZP.
No a za rok 2009 bude v RZZP uvedená kombinácia zamestnanec+SZČO, len SZČO (6 mesiacov) a zamestnanec (konateľ)+SZČO.

A malá skúsenosť s pracovníčkou ZP, tá tvrdí, že konateľ sa v ZP neeviduje a tak nech platí ako SZČO, alebo nech zruší živnosť a platí ako samoplatca (nižšie preddavky).
zltalienka
01.12.09,06:52
Nie som právnik, nevyznám sa do Obchodného zákonníka. Ja sám ako konateľ vo svojej jednoosobovej s.r.o. žiadnu písomnú zmluvu nemám a pokiaľ viem, nie je potrebná.

Ak ako konateľ ani ako spoločník nebudete mať žiadnu odmenu - len podiely na zisku - žiadne odvody z titulu existenie s.r.o. platiť nemusíte ani nebudete.

Sledujte môj blog na eTrende, v stredu 15.4. tam uvoľním zaujímavý článok s príbuznou témou.

Chcem sa spýtať na zvýraznenú vetu, čo v prípade ak máme konateľa s.r.o., ktorý nie je majiteľom s.r.o. a s.r.o. mu chce vyplatiť odmenu zo zisku. Bude sa táto odmena konateľovi zdaňovať? A čo s odvodmi do SP a ZP, bude sa výška tejto odmeny započítavať konateľovi do VZ?
Ďakujem
zltalienka
01.12.09,07:21
... posúvam ...
Andyke
01.12.09,08:03
Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO , ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o. (4 % konateľ a 10 % zamestnávateľ)

Pokiaľ by bola výška odmeny vysoká prihliadajte na strop VZ do zdravotnej poisťovne

Samozrejme tento príjem aj zdaníme 19 % daňou.

Do SP odvody z odmeny konateľa neidú. (nie je VZ)
zltalienka
01.12.09,08:56
Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO , ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o. (4 % konateľ a 10 % zamestnávateľ)

Pokiaľ by bola výška odmeny vysoká prihliadajte na strop VZ do zdravotnej poisťovne

Samozrejme tento príjem aj zdaníme 19 % daňou.

Do SP odvody z odmeny konateľa neidú. (nie je VZ)

Ďakujem za odpoveď, Andyke. Platí toto aj v pre prípad, že konateľ dostane odmenu len z čistého zisku spoločnosti po zdanení? Nejde tu o každomesačnú odmenu konateľa, ktorá znižuje daňový základ s.r.o.
Je nejaký rozdiel v tom, či je konateľ zároveň majiteľom firmy, alebo keď konateľ nie je majiteľom firmy?
blondy
01.12.09,09:05
Ďakujem za odpoveď, Andyke. Platí toto aj v pre prípad, že konateľ dostane odmenu len z čistého zisku spoločnosti po zdanení? Nejde tu o každomesačnú odmenu konateľa, ktorá znižuje daňový základ s.r.o.
Je nejaký rozdiel v tom, či je konateľ zároveň majiteľom firmy, alebo keď konateľ nie je majiteľom firmy?

http://www.porada.sk/t124630-konatel-a-odvody.html
ak konateľ poberá odmenu za výkon funkcie, je považuje sa za zamestnaca pri ZP,
ak dostane konateľ vyplatený zisk, toto už odvodom nepodlieha

... nerozumiem čo tým myslíš - majiteľ firmy.
odpoveď bola o konateľovi.
optimistka
01.12.09,09:15
z pohľadu daňového odmena vyplatená konateľovi zo zisku spoločnosti po zdanení nie je predmetom dane § 3 ods.2 písm. c
zltalienka
01.12.09,09:15
http://www.porada.sk/t124630-konatel-a-odvody.html
ak konateľ poberá odmenu za výkon funkcie, je považuje sa za zamestnaca pri ZP,
ak dostane konateľ vyplatený zisk, toto už odvodom nepodlieha

... nerozumiem čo tým myslíš - majiteľ firmy.
odpoveď bola o konateľovi.

Ďakujem za Tvoju odpoveď, blondy. Už som si overila, že ak konateľ dostane časť z čistého zisku firmy, neplatí daň, ani odvody do SP. Ale stále nie som si istá ZP. Veď je to jeho príjem ako konateľa, aj keď z čistého zisku firmy. Určite sa to nezarátava do VZ pre platenie ZP?
Andyke
01.12.09,09:17
Spoločník s.r.o. nepatrí medzi povinne poistené osoby z hľadiska sociálneho ani zdravotného poistenia.
Podiely na zisku pre konateľa :
Z vyplatených podielov na zisku sa neplatia dane, ani odvody.
zltalienka
01.12.09,09:17
z pohľadu daňového odmena vyplatená konateľovi zo zisku spoločnosti po zdanení nie je predmetom dane § 3 ods.1 písm. c
Súhlasím, ale to sa týka konateľa, ktorý je zároveň majiteľom firmy. mám na mysli konateľa, ktorý vo firme nevlastní ani cent.
Aljok
01.12.09,09:19
Ďakujem za Tvoju odpoveď, blondy. Už som si overila, že ak konateľ dostane časť z čistého zisku firmy, neplatí daň, ani odvody do SP. Ale stále nie som si istá ZP. Veď je to jeho príjem ako konateľa, aj keď z čistého zisku firmy. Určite sa to nezarátava do VZ pre platenie ZP?
Nezarátava.
Pozri Zákon o ZP §13/1/c.
Aljok
01.12.09,09:21
Súhlasím, ale to sa týka konateľa, ktorý je zároveň majiteľom firmy. mám na mysli konateľa, ktorý vo firme nevlastní ani cent.
Pozri ZoDP § 3/2/c.
alušik
01.12.09,09:26
Tiež som chcela opraviť, že je to v odstavci 2 c, nie 1 c...;) Konateľ je vlastne štatutár.
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí... ;)
zltalienka
01.12.09,09:27
Nezarátava.
Pozri Zákon o ZP §13/1/c.
ďakujem Aljok, už som predtým ten § pozerala, ale asi si "pre oči nevidím" nevšimla som si to.
karcoolka1
02.12.09,12:03
Len to sem pricapím pre úplnosť:

§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 40a)
b) príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú osobitné predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia. 41)
c) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.
barborka.gsm
20.02.10,16:19
Dobrý den.pocas minuleho roka mal konatel odmenu na zaklade zmluvy o vykone funkcie 0,01 eur. Ked tlacim z programu pohoda doklad o odvedenych preddavkoch tak minimalny zaklad zamestnanca mi to stale taha minimalnu mzdu.Nemala by tam byt suma 0,01 eur?a pri vyplnani X-kového tlaciva na rzp to pisem ako ked vyplnujem klasicky pracovny pomer? dakujem vopred za radu.
bazalka
10.03.10,09:45
rada by som sa opytala,ci je aj nejaky strop na vyplatenie podielu zo zisku statutarovi?(samozrejme nie vyssi ako je samotny zisk:D)
vdaka
Trip
11.03.10,19:19
rada by som sa opytala,ci je aj nejaky strop na vyplatenie podielu zo zisku statutarovi?(samozrejme nie vyssi ako je samotny zisk:D)
vdaka

zisk, alebo podiel na zisku sa vyplaca spolocnikovi/akcionarovi/resp. majitelovi firmy.

predpodkladam, ze v Tvojom pripade je majitel a statutar/konatel asi ta ista osoba, ze...

obmedzenie tam nie je okrem tvorenia rezervneho fondu podla obchodneho zakonnika - pokial uz ale je vytvoreny fond v minimalnej vyske aku pozaduje zakon, mozes vyplatit cely cisty zisk
liba2
12.03.10,23:02
zisk, alebo podiel na zisku sa vyplaca spolocnikovi/akcionarovi/resp. majitelovi firmy.

predpodkladam, ze v Tvojom pripade je majitel a statutar/konatel asi ta ista osoba, ze...

obmedzenie tam nie je okrem tvorenia rezervneho fondu podla obchodneho zakonnika - pokial uz ale je vytvoreny fond v minimalnej vyske aku pozaduje zakon, mozes vyplatit cely cisty ziskešte to doplním, že najskôr sa musí uhradiť strata z minulých rokov (ak bola).
branislavh
30.03.10,06:41
Dobrý deň. Mám záujem založiť eseročku sám. Rozmýšľam nad tým že by som si založil zmluvu na čiastočný pracovný úväzok alebo inú zmluvu. Čiastoční pracovný úväzok kôli budúcemu dôchodku a prip. NP a iné. Potrebujem poradiť či myslím správnym smerom. Ďakujem. Branislav
Jozef Mihál
30.03.10,08:50
Dá sa odporúčať takýto postup.
Zuzana210
23.04.10,10:39
Ak sa konateľ poistí dobrovoľne na dôchodkové poistenie, môže si nejako uplatniť zaplatené poistné ako odpočítateľnú položku z daňového základu? V žiadosti o RZD je kolónka "dodatočne uplatňuje zaplatené povinné poistné", to povinné je zdôraznené aj v poučení. Ale čo s dobrovoľným? Dá sa uplatniť?
Ďakujem.
Mirkoslavka
04.05.10,12:24
Ak mam teda založenú SRO , som v nej konatel a majitel a chcem mať zabezpečený mesačný príjem - čo je výhodnejšie ?štandard- pracovná zmluva , alebo odmena konateľa ? Výhodnejšie pre mňa z pohľadu odvodov?
Ďakujem za odpoveď
M.
liba2
04.05.10,12:34
Ak mam teda založenú SRO , som v nej konatel a majitel a chcem mať zabezpečený mesačný príjem - čo je výhodnejšie ?štandard- pracovná zmluva , alebo odmena konateľa ? Výhodnejšie pre mňa z pohľadu odvodov?
Ďakujem za odpoveď
M.
Slávka, asi vieš, že z odmeny za výkon funkcie konateľa, sa odvádza iba 4+10% do ZP, teda takto je to z pohľadu odvodov výhodnejšie.
Treba však povedať, že ak chceš byť nemocensky a dôchodkovo poistená, musíš sa prihlásiť v SP ako dobrovoľne PO.
Mirkoslavka
08.05.10,07:05
Ďakujem za odpoveď.Priznám sa , "nie som v tom doma ".Mne dala personalistka len možnosť výberu , tak som sa chcela poradiť, a hlavne vedieť -ako to je. A ako potom vyzerá zmluva - odmena konateľa?
Ďakujem .
M
liba2
08.05.10,08:38
Ďakujem za odpoveď.Priznám sa , "nie som v tom doma ".Mne dala personalistka len možnosť výberu , tak som sa chcela poradiť, a hlavne vedieť -ako to je. A ako potom vyzerá zmluva - odmena konateľa?
Ďakujem .
Mtu si vyhľadaj zmluvu o výkone funkcie konateľa; za to je odmena.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=8

Ak sa rozhodneš pre pracovnú zmluvu - ale tú nemôžeš mať za výkon funkcie konateľa - ale napr. ako ekonomický riaditeľ a pod. alebo za akúkoľvek inú činnosť vo firme, použiješ klasický vzor prac. zmluvy.
blondy
08.05.10,10:56
Ďakujem za odpoveď.Priznám sa , "nie som v tom doma ".Mne dala personalistka len možnosť výberu , tak som sa chcela poradiť, a hlavne vedieť -ako to je. A ako potom vyzerá zmluva - odmena konateľa?
Ďakujem .
M
Môžeš použiť aj tento vzor :)
branislavh
15.06.10,06:59
Prosím Vás poraďte mi. Založil som S.r.o. a som jediný majiteľ a potrebujem sa papierovo dostať do spoločnosti ako konateľ. Podľa toho čo som prečítal potrebujem zmluvu o výkone funkcie konateľa a môžem pracovať dočasne na príkaznú zmluvu? V tomto som si neni istý a preto sa radšej spýtam.
Ďakujem za radu.
liba2
15.06.10,07:05
Prosím Vás poraďte mi. Založil som S.r.o. a som jediný majiteľ a potrebujem sa papierovo dostať do spoločnosti ako konateľ.
...už v nej si - zápisom do OR.
Podľa toho čo som prečítal potrebujem zmluvu o výkone funkcie konateľa a môžem pracovať dočasne na príkaznú zmluvu? V tomto som si neni istý a preto sa radšej spýtam.
Ďakujem za radu.Asi ti ide o príjem za výkon funkcie.
branislavh
15.06.10,07:21
Áno. Presne o tom.
mlisa
15.06.10,11:01
Prosím Vás poraďte mi. Založil som S.r.o. a som jediný majiteľ a potrebujem sa papierovo dostať do spoločnosti ako konateľ. Podľa toho čo som prečítal potrebujem zmluvu o výkone funkcie konateľa a môžem pracovať dočasne na príkaznú zmluvu? V tomto som si neni istý a preto sa radšej spýtam.
Ďakujem za radu.
funkciu konatela mozes vykonavat bud na zaklade zmluvy o vykone funkcie, alebo aj bez zmluvy, vtedy sa primerane spravuje ustanoveniami o mandatnej zmluve. Odmenu schvaluje valne, resp. jediny spolocnik svojim rozhodnutim, cize ak ide len o odmenu, nie je potrebne uzatvarat ziadnu zmluvu, len o nej rozhodnut. Zvlast ak by si ju uzatvaral ty ako FO so spolocnostou zastupenou tebou ako konatelom, a schvaloval by si ju ty ako jediny spolocnik :-)
KEJKA
15.06.10,14:28
Prosím Vás poraďte mi. Založil som S.r.o. a som jediný majiteľ a potrebujem sa papierovo dostať do spoločnosti ako konateľ. Podľa toho čo som prečítal potrebujem zmluvu o výkone funkcie konateľa a môžem pracovať dočasne na príkaznú zmluvu? V tomto som si neni istý a preto sa radšej spýtam.
Ďakujem za radu.
ak je sro založená, tak určite má aj konateľa. Predpokladám, že si nielen majiteľ, ale aj konateľ - prečítaj si výpis z OR.
Čo sa týka odmeny, platí to, čo ti tu už bolo napísané.........
sara-ke
13.12.10,15:48
Dobry den,

prosim vas o radu mam takuto otazku:

ak si konatel (zaroven aj majitel) s.r.o. chce vyplatit konatelsku odmenu za rok, musi z toho zaplatit dan aj odvody do ZP, tak som to zatial pochopila, ale tu dan plati on ako SZCO, teda ako dan z prijmu? a odvody do ZP plati s.r.o.? teda z uctu s.r.o. odide odmena +odvody? a z uctu SZCO oddide dan z odmeny? je to tak?
este ak si tu odmenu vyplati az v januari 2011 tak dan plati az v DP za 2012? alebo aky je vlastne postup pre odvod dane, dokedy sa musi ta dan zaplatit?

dakujem dufam, ze mi poradite, lebo mam v tom trochu chaos.
ajobs
13.12.10,18:50
Dobry den,

prosim vas o radu mam takuto otazku:

ak si konatel (zaroven aj majitel) s.r.o. chce vyplatit konatelsku odmenu za rok, musi z toho zaplatit dan aj odvody do ZP, tak som to zatial pochopila, ale tu dan plati on ako SZCO, teda ako dan z prijmu? a odvody do ZP plati s.r.o.? teda z uctu s.r.o. odide odmena +odvody? a z uctu SZCO oddide dan z odmeny? je to tak?
este ak si tu odmenu vyplati az v januari 2011 tak dan plati az v DP za 2012? alebo aky je vlastne postup pre odvod dane, dokedy sa musi ta dan zaplatit?

dakujem dufam, ze mi poradite, lebo mam v tom trochu chaos.

No pri výplate odmeny konateľa sa postupuje tak, ako pri zamestnancovi s tou výnimkou, že v roku 2010 neplatí konateľ sociálne odvody. Takže všetky odvodové aj daňové povinnosti plní s.r.o., pričom v ZP 10% platí firma a 4% konateľ. Daň preddavkovo zrazí z odmeny s.r.o. Takže žiadnu SZČO do toho montovať netreba. Ak si vyplatí odmenu v januári 2011 (ale pôjde o plnenie za rok 2010), tak sa postupuje podľa zákona platného do 31.12.2010.
KEJKA
13.12.10,18:53
Dobry den,

prosim vas o radu mam takuto otazku:

ak si konatel (zaroven aj majitel) s.r.o. chce vyplatit konatelsku odmenu za rok, musi z toho zaplatit dan aj odvody do ZP, tak som to zatial pochopila,
...................ostatné je úplne mimo.....
neplatí konateľ, ale platí sro - je to odmena konateľa, SRO musí byť registrovaná v príslušnej ZP, aj na DU ako platiteľ príjmov zo závislej činnosti. vyráta odvod do ZP, vyráta daň, zaplatí na príslušné účty, na DU pošle Q.prehľad o zrazených preddavkoch.

ale tu dan plati on ako SZCO, teda ako dan z prijmu? a odvody do ZP plati s.r.o.? teda z uctu s.r.o. odide odmena +odvody? a z uctu SZCO oddide dan z odmeny? je to tak?

ešte dodám k tej výplate v januári. Ak to má byť odmena za rok 2010, tak musí byť spracovaná - priznaná najneskôr za december 2010, prehľad za IV.Q.2010
reálne vyplatené to má byť do konca januára 2011 - podobne ako bežné mzdy za december 2010.
sara-ke
14.12.10,09:35
dakujem Vam velmi za usmernenie, ale mam este otazku ohladom tej odmeny, konatel tu sumu musi udat potom vo svojom danovom priznani ako FO, vsak? a aj to, ze dan bola zaplatena?

dakujem
KEJKA
14.12.10,17:18
Áno, ak si konateľ podáva svoje DPFO, tak od sro dostane potvrdenie o príjme /tá daň zrejme nebude zrážková/ a všetko si vysporiada.
mirkoooo
16.12.10,10:02
potrebovala by som poradit. Ak bude spolocnik vo firme zamestnany na riadny pracovny pomer (od 2011) bude sa platit za neho SP, ZP, a je aj konatel a ak bude mat odmenu mesacne aj z toho zaplati SP, ZP?
Dakuejm za odpoved
promont maja
16.12.10,10:13
potrebovala by som poradit. Ak bude spolocnik vo firme zamestnany na riadny pracovny pomer (od 2011) bude sa platit za neho SP, ZP, a je aj konatel a ak bude mat odmenu mesacne aj z toho zaplati SP, ZP?
Dakuejm za odpoved
... kuk sem: http://www.porada.sk/t153612-odvody-konatela-v-roku-2011-a.html.
mirkoooo
16.12.10,10:15
mne nejde tak ani o tie zmeny 2011 ale o princip ze ci sa to plati dvakrat - dajme tomu uz len tie zdravotne odvody - ci sa v roku 2010 ak je niekto aj zamestnanec aj konatel na odmenu - tak ci z oboch sa plati zdravotne.
Dakujem
KEJKA
16.12.10,12:04
platí dva razy, ale pri RZZP sa zohľadní určené maximum a prípadný preplatok sa vráti.
mirkoooo
20.12.10,13:15
ešte taká vec: ak vyplatím konateľovi jednorazovo odmenu - nie zo zisku a vyjde mi taká suma, ktorá bude vyššia ako maximálny vymeriavaci základ, tak platím len z maximálneho? z toho ostatného sa nezaplatí? alebo potom v ročnom zúčtovaní sa zaplatí aj zo zvyšku?
dakuejm
KEJKA
20.12.10,13:18
z každej odmeny sa zohľadní maximum a najviac sa odvedie ZP z maximálneho VZ, nie zo skutočného vyššieho.
v RZZP sa to však "spriemeruje" na celý rok, dorovná a vznikne nedoplatok.
mirkoooo
22.12.10,08:46
ak je niekto spoločníkom v s.r.o. nie je poistencom štátu, tak?Myslím tým, že ak nemá nikde pracovnú zmluvu, nemôže sa prihlásiť na úrad práce alebo áno?
Lebo kdesi som tu čítala, že ak berie podiely na zisku, od roku 2011 zaplatí zdravotné odvody z tohto podielu a AK NIE JE NIKDE ZAMESTNANÝ, ANI SZČO, ANI POISTENEC ŚTÁTU, tak si musí platiť dobrovolne poistenie do zdravotnej poisťovne. Tak? Do sociálnej nemusí?
ďakujem za odpoveď
mirkoooo
22.12.10,08:46
ak je niekto spoločníkom v s.r.o. nie je poistencom štátu, tak?Myslím tým, že ak nemá nikde pracovnú zmluvu, nemôže sa prihlásiť na úrad práce alebo áno?
Lebo kdesi som tu čítala, že ak berie podiely na zisku, od roku 2011 zaplatí zdravotné odvody z tohto podielu a AK NIE JE NIKDE ZAMESTNANÝ, ANI SZČO, ANI POISTENEC ŚTÁTU, tak si musí platiť dobrovolne poistenie do zdravotnej poisťovne. Tak? Do sociálnej nemusí?
ďakujem za odpoveď
simka999
27.01.11,13:28
SZČO+konateľ+zamestnanec,popri tom má aj dohodu o pracovnej činnosti. Chcem sa opýtať či táto dohoda vstupuje do RZZP?
katkarbk
19.02.13,09:46
Ahojte, potrebovala by som poradiť s nasledovným:
Osoba, zamestnaná ako obchodný riaditeľ na základe riadnej pracovnej zmluvy v s.r.o. je zároveň konateľom tejto s.r.o., výkon funkcie konateľa nemá podchytený žiadnou zmluvou
o výkone funkcie konateľa a teda za funkciu nikdy nepoberal žiadnu odmenu. Majiteľom a jediným spoločníkom tejto s.r.o. je úplne iná osoba. Z pracovnej zmluvy sa tomuto zamestnancovi (obch. riaditeľovi) odvádzajú riadne odvody do ZP a SP, odvádza sa preddavok na daň z príjmu, kde si neuplatňuje nezdaniteľnú časť a robí si sám daňové priznanie. Majiteľ s.r.o. a zároveň jediný spoločník sa rozhodol, že mu jednorázovo vyplatí odmenu zo zisku spoločnosti po zdanení za predchádzajúci rok, odmena by mala byť vyplatená do 31.03.2013. Môže mi prosím niekto zodpovedať nasledovné otázky?
1. o takejto odmene pre konateľa rozhodne VZ a bude vyplatená na základe zápisnice z VZ?
2. je nutné prihlasovať tohto zamestnanca do SP a ZP aj ako konateľa, ak áno, tak len v ten deň, keď bude odmena vyplatená?
3. odvádza sa z tejto odmeny poistné na SP a ZP + daň, ak áno, je tu stanovený aj max. vymeriavací základ?
4. priznáva si túto odmenu zamestnanec v daňovom priznaní spolu s príjmom zo zamestnania, ak áno, tak až za rok 2013?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Mila123
19.02.13,10:17
príjem je od dane oslobodený podľa § 5 ods. 7 pís. i ZDP

i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,

ale obávam sa, že nie od ZP a SP, tam tvorí VZ,
keďže nie je účasť na ZI, podiel na zisku bude vyplatený nie za prácu konateľa, ale obchod, riaditeľa (na základe PZ), podľa môjho názoru nie je potrebné prihlasovať ho do SP i ZP, vyplatíte podiel na zisku cez výplatnú pásku riadne s bežnou mzdou (k 31 03 2013 možno cez pokladňu a naúčtujete to ako zálohu).....

moje tvrdenie si over nakoľko nemám s takouto výplatou podielu na zisku skúsenosť (praktickú )
katkarbk
19.02.13,11:02
Mila, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, idem teda ešte skúsiť draka :-)