kralowna
16.02.11,12:06
Dobry den,
prestudovala som si zakonnik prace - cast dovolenka, ale neviem odpoved na moju otazku. Zaujimalo by ma, ci ma zamestnavatel pravo odo mna pozadovat ( na zaklade zakona), ze si MUSIM zobrat volno-dovolenku(napr.medzi sviatkami 24.12-31.12.) a NESMIEM si zobrat dovolenku (napr. v mesiaci december a januar), co by znamenalo, ze NUTENU dovolenku nemozem spojit s dalsim tyzdnom (uz dobrovolnej) dovolenky...???
ivka70
16.02.11,11:12
Dobry den,
prestudovala som si zakonnik prace - cast dovolenka, ale neviem odpoved na moju otazku. Zaujimalo by ma, ci ma zamestnavatel pravo odo mna pozadovat ( na zaklade zakona), ze si MUSIM zobrat volno-dovolenku(napr.medzi sviatkami 24.12-31.12.) a NESMIEM si zobrat dovolenku (napr. v mesiaci december a januar), co by znamenalo, ze NUTENU dovolenku nemozem spojit s dalsim tyzdnom (uz dobrovolnej) dovolenky...???

Ano, moze to tak presne fungovat, nakolko zamestnavatel je zodpovedny za planovanie celej tvojej dovolenky.

§ 111
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Llívia
16.02.11,11:20
Dobry den,
prestudovala som si zakonnik prace - cast dovolenka, ale neviem odpoved na moju otazku. Zaujimalo by ma, ci ma zamestnavatel pravo odo mna pozadovat ( na zaklade zakona), ze si MUSIM zobrat volno-dovolenku(napr.medzi sviatkami 24.12-31.12.) a NESMIEM si zobrat dovolenku (napr. v mesiaci december a januar), co by znamenalo, ze NUTENU dovolenku nemozem spojit s dalsim tyzdnom (uz dobrovolnej) dovolenky...???


...§ 111
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Ako napísala Ivka70, o čerpaní celej dovolenky rozhoduje zamestnávateľ. Ak by však neurčil minimálne 2 týždne čerpania v kuse (ak ste sa nedohodli inak), porušil by Zákonník práce a možno by si ho týmto argumentom presvedčila, aby ti dal aj týždeň v decembri (pred 24.12.).
ivka70
16.02.11,13:16
Ako napísala Ivka70, o čerpaní celej dovolenky rozhoduje zamestnávateľ. Ak by však neurčil minimálne 2 týždne čerpania v kuse (ak ste sa nedohodli inak), porušil by Zákonník práce a možno by si ho týmto argumentom presvedčila, aby ti dal aj týždeň v decembri (pred 24.12.).

Ale ak im naplanuje zamestnavatel v lete 2 tyzdne v kuse, tak s tymto argumentom potom v decembri neprejde :).
Llívia
16.02.11,16:29
Myslela som to tak, že ak počas roka tie 2 týždne v kuse nemali, tak aby bol zamestnávateľ ochotnejší dať im ten týždeň pred Vianocami.
ivka70
16.02.11,17:17
Pochopila som, len som podotkla, ze to cele moze byt uplne inak :)
evuš
04.05.11,10:43
Mňa dnes oslovila príbuzná, či jej zamestnávateľ môže určiť - nariadiť dovolenku v celom rozsahu, tzn. ak má nárok na 4 týždne, určí jej ich on ako zamestnávateľ bez možnosti, aby mohla i ona rozhodnúť ?!
Prečítala som si ZP, podľa mňa jej celé čerpanie RD môže určiť zamestnávateľ, ale čo keď ona s tým nesúhlasí, dá sa nejako brániť ? Vďaka
VERONIKA6
04.05.11,10:47
Mňa dnes oslovila príbuzná, či jej zamestnávateľ môže určiť - nariadiť dovolenku v celom rozsahu, tzn. ak má nárok na 4 týždne, určí jej ich on ako zamestnávateľ bez možnosti, aby mohla i ona rozhodnúť ?!
Prečítala som si ZP, podľa mňa jej celé čerpanie RD môže určiť zamestnávateľ, ale čo keď ona s tým nesúhlasí, dá sa nejako brániť ? Vďaka
Pozri príspevok č. 2.
evuš
04.05.11,11:24
Takže určí zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom ...
A čo, keď zamestnanec nesúhlasí ???
veronikasad
04.05.11,11:26
Takže určí zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom ...
A čo, keď zamestnanec nesúhlasí ???
čítaj pozornejšie - po prerokovaní so zástupcom zamestnancov. Súhlas zamestnanca sa nevyžaduje. Pri korektných vzťahoch zamestnávatel-zamestnanec berie do úvahy oprávnené záujmy zamestnanca.
evuš
04.05.11,12:01
čítaj pozornejšie - po prerokovaní so zástupcom zamestnancov. Súhlas zamestnanca sa nevyžaduje. Pri korektných vzťahoch zamestnávatel-zamestnanec berie do úvahy oprávnené záujmy zamestnanca.

Aha, áno ,vďaka ! A ak toho zástupcu zamestnacov vo firme nemajú ?
evuš
05.05.11,07:27
...posúvam...
veronikasad
05.05.11,07:40
Aha, áno ,vďaka ! A ak toho zástupcu zamestnacov vo firme nemajú ?
tak plán dovoleniek nemá s kým zamestnávatel prerokovať. Môžeš byť ale v prípade tvojej známej konkrétnejšia ? O aké prácu ide a kedy a na aký účel chce dovolenku čerpať ? Lebo s väčšinou zamestnávatelou nie je problém dohodnúť sa na časti dovolenky v termínoch, kedy to vyhovuje zamestnancovi. (na začiatku kal.roka si nahlasujú termín dovoleniek)
evuš
05.05.11,09:02
Veronikasad, vďaka za ochotu... Či majú zástupcu zamestnancov musím zistiť... Inak jedná sa o prácu pre nemeckú textilnú firmu /šička/ v dvojzmennej prevádzke. Čo som z jej krátkeho telefonátu /bola riadne " vytočená" / vyrozumela, majiteľ firmy sa im "vyhrážal" tým, že on má nárok určiť čerpanie dovolenky v celom rozsahu... ja s tým skúsenosti nemám, pretože mám fajn šéfovcov a dovolenku mi nechajú čerpať vždy podľa môjho výberu :--- . Ale po preštudovaní ZP a vašich radách to vidím pre ňu dosť blbo :cool:... Myslím si, že jej vadí to, že o jej dovolenke rozhoduje šéf, možno chce ísť v lete na dovolenku a pod.... Ešte raz vďaka !
evuš
05.05.11,09:15
Takže je to tak, časť dovolenky chce, aby si mohla určiť sama podľa svojich potrieb... má si zistiť, či majú zástupcu zamestnancov... Ak zástupcu nebudú mať. potom si treba čerpanie dovolenky prerokovať s majiteľom, alebo to automaticky určí on ?
lubka0907
05.05.11,09:20
A môže zamestnávateľ udeliť dovolenku počas sviatku? napr. 8.5. je sviatok, ale zamestnávateľ nariadi dovolenku.
veronikasad
05.05.11,09:22
A môže zamestnávateľ udeliť dovolenku počas sviatku? napr. 8.5. je sviatok, ale zamestnávateľ nariadi dovolenku.
ide o nepretržitú prevádzku a sviatok padne na jej riadny pracovný deň ?
lubka0907
05.05.11,09:23
áno presne tak..
veronikasad
05.05.11,09:24
áno presne tak..
v tom prípade ano, môže nariadiť čerpanie dovolenky ...
TinaL
13.05.11,08:46
Mám otázočku. Ak zamestnávateľ zamestnáva elektrikárov, ktorých odmeňuje mesačnou mzdou, považuje sa toto za nepretržitú prevádzku? Nepovažuje sa sviatok pri odmeňovaní mesačnou mzdou podľa § 122 ZP za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda a nenariaďuje sa tam dovolenka?
veronikasad
13.05.11,09:00
Mám otázočku. Ak zamestnávateľ zamestnáva elektrikárov, ktorých odmeňuje mesačnou mzdou, považuje sa toto za nepretržitú prevádzku? Nepovažuje sa sviatok pri odmeňovaní mesačnou mzdou podľa § 122 ZP za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda a nenariaďuje sa tam dovolenka?
čo rozumieš pod nepretržitou prevádzkou ?

§ 112 Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
TinaL
13.05.11,09:15
Sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Nie sú pre nich pracovné dni pondelok až piatok? (to sa len pýtam) Nepretržitá prevádzka je podľa mňa prevádzka, kde sa pracuje 24 hodín. Oni pracujú od rána do poobedia určitej hodiny, čiže jedna smena. Teraz ma napadlo, že 8.5. bola vlastne nedeľa, takže pre nich by to nemalo ovplyvňovať nič, čiže žiadna dovolenka ani deň považovaný za odpracovaný deň. Ale keby sviatok padol v ich prípade na deň pracovný, tak by sa mal brať podľa § 122 ods. 3, nie?

§ 112, ktorý cituješ hovorí o tom, že počas dovolenky zamestnanca sa sviatok nezapočítava za dovolenku, to je niečo iné. Ja hovorím o čase, kedy oni pracujú a pripadne im sviatok na deň, kedy by inak pracovali.
veronikasad
13.05.11,09:19
Sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Nie sú pre nich pracovné dni pondelok až piatok? (to sa len pýtam) Nepretržitá prevádzka je podľa mňa prevádzka, kde sa pracuje 24 hodín. Oni pracujú od rána do poobedia určitej hodiny, čiže jedna smena. Teraz ma napadlo, že 8.5. bola vlastne nedeľa, takže pre nich by to nemalo ovplyvňovať nič, čiže žiadna dovolenka ani deň považovaný za odpracovaný deň. Ale keby sviatok padol v ich prípade na deň pracovný, tak by sa mal brať podľa § 122 ods. 3, nie?

§ 112, ktorý cituješ hovorí o tom, že počas dovolenky zamestnanca sa sviatok nezapočítava za dovolenku, to je niečo iné. Ja hovorím o čase, kedy oni pracujú a pripadne im sviatok na deň, kedy by inak pracovali.
nerozumiem tvojej otázke.

Uveď konkrétny prípad. Samotná mesačná mzda nesúvisí s nepretržitou prevádzkou.
TinaL
13.05.11,09:26
keď chceš príklad tak napríklad takto:
v mesiaci apríl boli 2 sviatky počas pracovných dní. Ja ako pracovníčka v kancelárii som odmeňovaná mesačnou mzdou. Mne sa tie dni rátajú ako odpracované a na tie dni mi zamestnávateľ nemôže strhnúť dovolenku.
elektrikár pracujúci a odmeňovaní tak isto ako ja má v tom nejaký rozdiel?
čo podľa teba je nepretržitá prevádzka?
veronikasad
13.05.11,09:31
keď chceš príklad tak napríklad takto:
v mesiaci apríl boli 2 sviatky počas pracovných dní. Ja ako pracovníčka v kancelárii som odmeňovaná mesačnou mzdou. Mne sa tie dni rátajú ako odpracované a na tie dni mi zamestnávateľ nemôže strhnúť dovolenku.
elektrikár pracujúci a odmeňovaní tak isto ako ja má v tom nejaký rozdiel?
čo podľa teba je nepretržitá prevádzka?
Odpoveď máš v prísp. č. 12. Ak si čerpala celý týždeň dovolenku, "odpíšu" sa ti z nej len 4 dni. Je jedno či si odmeňovaná mesačnou alebo hodinovou mzdou.

Nepretržitá prevádzka nemusí byť prevádzka 24 hod. denne, ale tiež každý deň v roku - podľa vopred schváleného kalendára. Ak pracovník takejto prevádzky bude mať pravidelné volno vo sviatok, ktorý je pre "bežných" zamestnancov dňom pracovného pokoja - napatrí mu za sviatok náhrada mzdy. (pracovný týždeň takýchto zamstnancov zvyčajne nie je pondelok - piatok)
vieraaaa
13.05.11,09:41
keď chceš príklad tak napríklad takto:
v mesiaci apríl boli 2 sviatky počas pracovných dní. Ja ako pracovníčka v kancelárii som odmeňovaná mesačnou mzdou. Mne sa tie dni rátajú ako odpracované a na tie dni mi zamestnávateľ nemôže strhnúť dovolenku.
elektrikár pracujúci a odmeňovaní tak isto ako ja má v tom nejaký rozdiel?
čo podľa teba je nepretržitá prevádzka?
Ale ani tým elektrikárom nemôže zamestnávateľ strhnúť dovolenku namiesto sviatku. Im sa ten deň sviatku tak isto ako tebe, počíta ako odpracovaný deň. Keby boli odmeňovaní hodinovou mzdou, tak isto im nemôže zamestnávateľ strhnúť dovolenku. Musí im tento deň zaplatiť ako sviatok.
TinaL
13.05.11,09:53
Odpoveď máš v prísp. č. 12. Ak si čerpala celý týždeň dovolenku, "odpíšu" sa ti z nej len 4 dni. Je jedno či si odmeňovaná mesačnou alebo hodinovou mzdou.

Nepretržitá prevádzka nemusí byť prevádzka 24 hod. denne, ale tiež každý deň v roku - podľa vopred schváleného kalendára. Ak pracovník takejto prevádzky bude mať pravidelné volno vo sviatok, ktorý je pre "bežných" zamestnancov dňom pracovného pokoja - napatrí mu za sviatok náhrada mzdy. (pracovný týždeň takýchto zamstnancov zvyčajne nie je pondelok - piatok)
Môžem ešte jednu otázku? Zamestnanec má myslím na pracovnej zmluve 40 hodinový pracovný týždeň, t. j. asi sa to nepovažuje za nepretržitú prevádzku? Nemám tu zmluvu teraz pred sebou.
veronikasad
13.05.11,09:59
Môžem ešte jednu otázku? Zamestnanec má myslím na pracovnej zmluve 40 hodinový pracovný týždeň, t. j. asi sa to nepovažuje za nepretržitú prevádzku? Nemám tu zmluvu teraz pred sebou.
ak je to bežný pracovný čas s rozvrhnutím prac.smien pondelok - piatok, nie.
TinaL
13.05.11,09:59
Ale ani tým elektrikárom nemôže zamestnávateľ strhnúť dovolenku namiesto sviatku. Im sa ten deň sviatku tak isto ako tebe, počíta ako odpracovaný deň. Keby boli odmeňovaní hodinovou mzdou, tak isto im nemôže zamestnávateľ strhnúť dovolenku. Musí im tento deň zaplatiť ako sviatok.
Ďakujem Vierka, o toto mi išlo! Ide mi o to, že lubka0907 robí mzdy pre môjho partnera a ja jej nechcem, a to zdôrazňujem zle radiť a zároveň nemám nič proti nej, len nechcem byť stále tá zlá, ktorá jej oponuje v niečom a opravuje výplatné pásky. A nech sa za mňa za to nehnevá, ale radšej vopred dopĺňam, ako neskoro opravujem už po odovzdaní výkazov a pások.
vieraaaa
13.05.11,10:05
§ 122 ZP - Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
veronikasad
13.05.11,10:08
Ďakujem Vierka, o toto mi išlo! Ide mi o to, že lubka0907 robí mzdy pre môjho partnera a ja jej nechcem, a to zdôrazňujem zle radiť a zároveň nemám nič proti nej, len nechcem byť stále tá zlá, ktorá jej oponuje v niečom a opravuje výplatné pásky. A nech sa za mňa za to nehnevá, ale radšej vopred dopĺňam, ako neskoro opravujem už po odovzdaní výkazov a pások.
potom si s ňou ale treba vyjasniť, čo je nepretržitá prevádzka

http://www.porada.sk/1734806-post19.html
TinaL
13.05.11,10:09
ja som o tomto paragrafe aj hovorila, dobre ho poznám. :)
veronikasad
13.05.11,10:11
súhlasím s tebou, ale ja som sa jej pýtala, či ide nepretržitú prevádzku a bol to jeho pracovný deň.

Takže si sadnite niekde na káve, a preberte spolu všetky odpovede z tejto témy ... Nesprávna formulácia otázky znamená nesprávnu odpoveď na porade ...
TinaL
13.05.11,10:14
potom si s ňou ale treba vyjadniť, čo je nepretržitá prevádzka

http://www.porada.sk/1734806-post19.html
Veronika, ak si pamätáš, riešili sme spolu aj jeden problém so stravným a vtedy som bola všetko možné, len nie človek. Neviem, či bude cesta priechodná v ďalšom prípade pre mňa. :(
Inak mimo tému, mohla by som sa obrátiť na teba s mojim osobným problémom vo veci nástupu na materskú? Alebo mám otvárať tému ohľadom toho?
veronikasad
13.05.11,10:16
Veronika, ak si pamätáš, riešili sme spolu aj jeden problém so stravným a vtedy som bola všetko možné, len nie človek. Neviem, či bude cesta priechodná v ďalšom prípade pre mňa. :(
Inak mimo tému, mohla by som sa obrátiť na teba s mojim osobným problémom vo veci nástupu na materskú? Alebo mám otvárať tému ohľadom toho?
ak to nechceš riešiť cez poradu, napíš mi SS
vieraaaa
13.05.11,10:23
Keďže som až teraz pochopila, že vlastne dnešný dotaz nadväzuje na predošlý, ktorý som čítala až teraz, tak už iba k definícii nepretržitej prevádzky
§ 90 ZP - Začiatok a koniec pracovného času
(8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich, okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.
TinaL
13.05.11,11:31
Keďže som až teraz pochopila, že vlastne dnešný dotaz nadväzuje na predošlý, ktorý som čítala až teraz, tak už iba k definícii nepretržitej prevádzky
§ 90 ZP - Začiatok a koniec pracovného času
(8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich, okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.
Za aký pracovný režim by si považovala, keď zamestnávateľ nariaďuje prácu v pondelok až piatok a keď potrebuje, aby išli aj v sobotu, tak sa ich spýta, že či pôjdu, či nie. Ale ak niekto povie, že nejde, tak z toho nevyvádza žiadne dôsledky, či postihy. Považuje sa toto za nepretržitý pracovný režim?
veronikasad
13.05.11,11:44
Za aký pracovný režim by si považovala, keď zamestnávateľ nariaďuje prácu v pondelok až piatok a keď potrebuje, aby išli aj v sobotu, tak sa ich spýta, že či pôjdu, či nie. Ale ak niekto povie, že nejde, tak z toho nevyvádza žiadne dôsledky, či postihy. Považuje sa toto za nepretržitý pracovný režim?
práca v So-Ne je práca nadčas. Alebo majú pevne stanovené volno v iný pracovný deň ?
TinaL
13.05.11,12:17
práca v So-Ne je práca nadčas. Alebo majú pevne stanovené volno v iný pracovný deň ?
Nie, nemajú pevne stanovené voľno v iný pracovný deň.