Jana Acsová
16.02.11,13:55
Novela zákona o dani z príjmov č. 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html)/2010 Z.z. zaviedla zdanenie vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste daňou z príjmu zo závislej činnosti. V § 5/5/a sa uvádzajú príjmy vyplatené zamestnancovi v súvislosti s pracovnou cestou. Predmetom dane podľa dotknutého ustanovenia nie sú cestovné náhrady, na ktoré vznikne zamestnancovi nárok OKREM vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste. Z uvedeného vyplýva povinnosť zdaniť príjem prislúchajúci vreckovému v rámci príjmov zo závislej činnosti.

V súvislosti s vreckovým bol zmenený aj zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v z.n.p.. Podľa § 14 sa vreckové zamestnancovi prizná fakultatívne, t.j. na dobrovoľnej báze. Nejedná sa o nárokovú časť.
anna20
04.03.11,20:26
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to v prípade ak konateľ firmy, ktorý nie je zamestnanec, nie je občanom SR a má vyplácané cestovné a k cestovnému má vreckové. Treba to zdaniť? Ak áno, akým spôsobom. Ďakujem
anna20
07.03.11,19:45
Ešte som zabudla napísať, že konateľ nemá pravidelný príjem. Napríklad vo februári nemal príjem a vreckové mal vyplatené.
Jana Acsová
08.03.11,12:05
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to v prípade ak konateľ firmy, ktorý nie je zamestnanec, nie je občanom SR a má vyplácané cestovné a k cestovnému má vreckové. Treba to zdaniť? Ak áno, akým spôsobom. Ďakujem
Zdanenie vreckového v našom zákone sa týka príjmov zo zdrojov na území SR. Je potrebné poznať právny titul vzniku nároku "zamestnanca". Nárok v kontexte zákona o cestovných náhradách a nášho zákona o dani z príjmov podlieha zdaneniu na území SR. Je príjmom podľa § 5 ZoDP.
Jana Acsová
08.03.11,12:10
Ešte som zabudla napísať, že konateľ nemá pravidelný príjem. Napríklad vo februári nemal príjem a vreckové mal vyplatené.
Z toho, čo uvádzate predpokladám, že konateľ zamestnancom JE. Nie v chápaní Zákonníka práce, ale v chápaní § 5 zákona o dani z príjmov.
mavax
15.11.11,12:01
akým kurzom prepočítať vreckové, ak SC do Česka bola 1. a 2. 11.2011 a cesťák bol zúčtovaný 7.11.2011?
ďakujem
TOPKA
19.06.12,05:59
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o stanovisko k vreckovému : občianske združenie (OZ)poverí výkonom práce člena združenia (športovca) na reprezentáciu Slovenska v zahraničí, prićom občianskle združenie mu chce vyplatiť aj vreckové, akým spôsobom vykonať zdanenie a zodvodnenie vreckového keď s dotyčným členom nemá OZ pracovný pomer? Mohol by s ním uzavrieť DVP resp. DoPČ, ale aj tam zdravotné poistenie je problém. Ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
03.07.12,07:57
Vreckové podľa § 14 zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách môže zamestnancovi zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste.

Za zamestnanca sa považuje na účely zákona o cestovných náhradách osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.

A to sú:

a) zamestnanci v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere, ak osobitný predpis neustanovuje inak,
b) členovia družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzické osoby činné na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
d) osoby, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

... a to sú osoby:
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c) ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté

Podľa § 1 ods. 2 písm. c) sa Vami uvedená osoba môže považovať za zamestnanca a poberať vreckové.
mzdy_sk
04.07.12,06:54
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, kdo platí odvody z vreckového v prípade, že zamestnávateľ poskytne vreckové osobám, ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
05.07.12,16:00
Vreckové je príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov a podľa § 5 ods. 5 ods. a) nepatrí medzi výnimky a je predmetom dane.

V súlade s § 7 zákona č. 461/2003 Z. z. je zamestnávateľom právnická alebo fyzická osoba, ktorá je povinná poskytovať zamestnancovi príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. a), teda príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu.

Odvody na sociálne (a obdobne i na zdravotné) poistenie tak platí ako zamestnávateľ právnická alebo fyzická osoba, ktorá poskytuje vreckové a ako zamestnanec osoba, ktorej sa poskytuje vreckové.
rrrrr
13.07.12,12:11
a ako, odkedy, dokedy prihlasit takuto osobu do zdravotnej a socialnej poistovne?
TOPKA
25.07.12,07:47
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, je mi úplne jasné že odvody na sociálne (a obdobne i na zdravotné) poistenie tak platí ako zamestnávateľ právnická alebo fyzická osoba, ktorá poskytuje vreckové a ako zamestnanec osoba, ktorej sa poskytuje vreckové, avšak v mojom prípade mi nie je jasné ako toho člena združenia prihlásim do ZP alebo do SP ? Nemá pracovnú zmluvu,nemá dohodu....proste ho prihlásim ako zamestnanca? , aby som vedela odviesť odvody a daň z vreckového? proste mi chýba mechanizmus. Ďakujem.
Jozef Mihál
25.07.12,07:58
Takúto osobu prihlásite po technickej stránke ako zamestnanca rovnako, ako prihlasujete napr. nového zamestnanca v pracovnom pomere.

Povinné dôchodkové poistenie zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 vzniká odo dňa vzniku právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, a zaniká dňom zániku tohto právneho vzťahu.

Podľa § 20 ods. 2 zákona o sociálnom poistení povinné dôchodkové poistenie zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 vzniká odo dňa vzniku právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, a zaniká dňom zániku tohto právneho vzťahu.

V danom prípade sa za takýto deň dá považovať deň, od ktorého začína tak ako píšete vyššie, výkon práce.
TOPKA
09.08.13,08:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na poskytnutie vreckového športovkyni ktorá je neplnoletá 14r., ako postupovať pri zdanení a zodvodnení takéhoto príjmu. Nie je možné ju prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovni, vyplatí sa jej celé vreckové ponížené len o daň, ktorú za ňu vyporiada zákonný zástupca?
Ďakujem za pomoc.
TOPKA
28.08.13,08:04
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na poskytnutie vreckového športovkyni ktorá je neplnoletá 14r., ako postupovať pri zdanení a zodvodnení takéhoto príjmu. Nie je možné ju prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovni, vyplatí sa jej celé vreckové ponížené len o daň, ktorú za ňu vyporiada zákonný zástupca?
Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň, môžete mi niekto napísať svoj názor na moju otázku?
Lenka9
22.02.16,12:03
Chcem sa spýtať, či stále platí, ak zamestnávateľ poskytuje vreckové pri zahraničných pracovných cestách osobám, ktoré nie sú v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom vzťahu k zamestnávateľovi, napríklad študentovi, či je povinnosťou subjektu, ktorý poskytuje vreckové zraziť z tohto príjmu odvody na sociálne, zdravotné poistenie a daň.
Jana Motyčková
22.02.16,13:17
Neviem na základe čoho je niekto na pracovnej ceste, keď nemá žiaden právny vzťah so zamestnávateľom. Či?
Inak vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste je zdaniteľným príjmom a podlieha aj sociálnemu aj zdravotnému poisteniu, a to bez ohľadu na to, aký právny vzťah je medzi "zamestnancom" a "zamestnávateľom".
Lenka9
22.02.16,13:46
Sú to osoby vymenované alebo zvolené do orgánov univerzity, študenti, doktoranti, ktorým zákon o cestovných náhradách umožňuje poskytovať vreckové.
Jana Motyčková
22.02.16,13:59
Právny vzťah vznikol zvolením, vymenovním. Príjem z tejto činnosti je príjmom zo závislej činnosti, vrátane vreckového pri zahraničnej ceste + odvody do SP a ZP. Fondy v SP podľa toho, či je to právny vzťah s nárok na pravidelný alebo nepravidelný príjem.
Lenka9
22.02.16,14:41
Osoby zvolené alebo vymenované nepoberajú okrem vreckového žiaden iný príjem, študenti a doktoranti poberajú len štipendium. Považuje sa v tomto prípade vreckové za príjem zo závislej činnosti, z ktorého sa majú platiť odvody a daň?
Jana Motyčková
22.02.16,15:22
Áno. Odkedy majú nárok na príjem - buď od zvolenia, vymenovania, alebo odkedy sa na nich vzťahuje nejaká dohoda o tom, že budú dostávať vreckové, alebo aspoň od vyslania do zahraničia ich treba prihlásiť do SP. Ak je to jednorazová záležitosť, tak s nepravidelným príjmom. Do ZP sa prihlásia na posledný deň mesiaca, za ktorý je príjem zúčtovaný.
TOPKA
30.08.16,07:20
Dobrý deň, môžem považovať vyplatenie vreckového za obdobie 31.8. - 21.9.2016 zálohovo 31.8. v plnej výške ( mínus, odvody a dane) ako jednorázový príjem teda nepravidelný príjem ? a tak aj poberateľov vreckového prihlásiť do SP a ZP? Len kedy vlastne zúčtujem to vreckové keď je to cez aj 8/2016 aj 9/2016. Prosííííím poradíte mi ? Ďakujem.
Jana Motyčková
05.09.16,07:58
Čo je dohodnuté v právnom vzťahu? Ak je dohodnutá odmena iba raz, ide pre SP o nepravidelný príjem. A keď je to teraz iba záloha, čo sa im bude zúčtovávať? Je možné, že budú mať ešte niečo doplatené alebo že budú niečo vracať?