lakon
16.02.11,14:26
Ahojte.

Potrebujem radu.
Moja dcéra druháčka sa rozhodla že sa ide učiť hrať na gitare, a už sa aj prihlásila do kurzu. Teraz nás čaká nákup gitary, a keďže ja ani moja manželka sme v živote nehrali, a ani medzi našimi blízkimi si nevieme spomenúť na nikoho kto by sa tým hlbšie zaoberal. Chceli sme sa poradiť v hudobninách, ale z nich mám taký dojem že čím drahšia tým lepšie, ale pre začiatočníčku s neistým koncom sa mi zdá 200€+ priveľa.

Podľa čoho máme vyberať? Po preštudovaní rôznych blogov je mi jasné, že by mala byť primerane veľká, teda u nás 3/4, s nylonovými strunami, kým si prsty zvyknú, ale každý blog kočí "poraďte sa s odborníkmi". Ale s akými?

Tak sme GOOGLILI a narazili sme na toto. http://www.hudobne-nastroje.sk/produ...l-34-1861.html (http://www.hudobne-nastroje.sk/produkty/detail/framus-ideal-34-1861.html) alebo toto http://kytary.cz/framus-ideal-3-4-tune-pack/HN108228/ aký je váš odborný názor na takýto nákup, na kvalitu značky framus, a konkrétne tejto gitary a vybavenia?

Nechceme zaplatiť zbytočne veľa, ale zas nechceme ani celkom Low end, aby sme našu malú gitaristku neodradili hneď na začiatku, a aby sme jej, ako som sa dočítal v jednom blogu "nezničili sluch ešte kým sa dostane na nejaký level". Samozrejme by tá kúpa mala byť aj so základným príslušenstvom, ale napadá ma len púzdro a náhradné struny.
Privítam preto, ak budete ochotní sa s nami podeliť o svoje skúsenosti, či už zo svojich začiatkov, potrieb, užitočných pomôcok, alebo aj konkrétnych tipov na nákup.
arizona
16.02.11,13:37
Najlepsie je ist kupovat gitaru s niekym,kto sa v tom vyzna a vie ju odkusat na mieste. Spoliehat sa na obchodnika,ktori neznalemu preda hocico je riziko.

My sme na nakup gitary nahovorili ucitela z hudobnej skoly. Ten nakup bol sice dost dlhy, ale bol to zazitok sledovat ho, ako skusa,pocuva, skusa, pocuva...;)
Dovtedy som si tiez myslela,ze ked je gitara drahsia a znackova,musi byt dobra. Laik dobry,ci horsi zvuk tazko rozoznava
petmar
16.02.11,18:20
Myslím že z nákupu prvej gitary netreba robiť veľké haló, predovšetkým sa opýtať učiteľa na veľkosť a aké struny. Aj tak na všetkých týchto lacnejších gitarách sa za nejakých 5 rokov zdvihne hmatník a struny sú vysoko, potom sa hrá veľmi ťažko. Ak jej to pôjde, potom jej treba kúpiť poriadnu tú 4/4 dospelácku. Príslušenstvo - potrebné púzdro na prenášanie, ladičku dnes už elektronickú (12 eur), struny ani veľmi nie zatiaľ do nej nebude veľmi búchať, aj keď mi vnučka(2r.) pred týždňom rozzdrapila tú najhrubšiu E, čo sa mne celý život nestalo...moja prvá gitara stála 120 Kčs zarobil som si na ňu v lete asi 1966 na senách ...pekné spomienky:D
lakon
16.02.11,19:35
Najlepsie je ist kupovat gitaru s niekym,kto sa v tom vyzna a vie ju odkusat na mieste. Spoliehat sa na obchodnika,ktori neznalemu preda hocico je riziko.

My sme na nakup gitary nahovorili ucitela z hudobnej skoly. Ten nakup bol sice dost dlhy, ale bol to zazitok sledovat ho, ako skusa,pocuva, skusa, pocuva...;)
Dovtedy som si tiez myslela,ze ked je gitara drahsia a znackova,musi byt dobra. Laik dobry,ci horsi zvuk tazko rozoznava


Ďakujem za tip. U nás to bude asi trocha ťažšie, lebo je to taký hromadný kurz na fare, a z rodiny, ani nikto zo známych sa tomu seriózne nevenuje.
Dcéra to ale berie vážne takže nás to neminie.
lakon
16.02.11,19:51
Myslím že z nákupu prvej gitary netreba robiť veľké haló, predovšetkým sa opýtať učiteľa na veľkosť a aké struny. Aj tak na všetkých týchto lacnejších gitarách sa za nejakých 5 rokov zdvihne hmatník a struny sú vysoko, potom sa hrá veľmi ťažko. Ak jej to pôjde, potom jej treba kúpiť poriadnu tú 4/4 dospelácku. Príslušenstvo - potrebné púzdro na prenášanie, ladičku dnes už elektronickú (12 eur), struny ani veľmi nie zatiaľ do nej nebude veľmi búchať, aj keď mi vnučka(2r.) pred týždňom rozzdrapila tú najhrubšiu E, čo sa mne celý život nestalo...moja prvá gitara stála 120 Kčs zarobil som si na ňu v lete asi 1966 na senách ...pekné spomienky:D

Ďakujem
Tak to aj beriem, ale pokiaľ sa dá vybrať rád by som maximalizoval úžitok za prijateľnú cenu.
Čo vy na tie sety? ono to vyjde komplet set so všetkým čo ste odporučili aj s dopravou na nejakých 80€. Keď pozerám Ďalej tak čisté gitary vychádzajú v tých normálnych reláciách 45-60€ k tomu puzdro 15-20€ ladička 10-20€. Ak to tak zrátam na tých 80€ sa dostanem už v tej najlacnejšej variante, takže asi nieje v tomto ohľade veľmi o čom, a ide o to či v tej sade nieje práve to najlacnejšie. Čo som sa ale dočítal, Framus označujú za kvalitu za dobrú cenu. Aký je váš názor?
legolas
17.02.11,09:17
..tá by bola dobrá na začiatok...
Framus Ideal 3/4
Framus Ideal 3/4

Klasická akustická gitara "španielka" s nylonovými strunami, perfektná značková gitara s veľmi kvalitným a stabilným spracovaním, cena 79 euro..

http://www.hudobne-nastroje.sk/product/images/Fr%20Ideal.jpg
petmar
17.02.11,09:20
Framus je nemecká firma a gitary (komerčné) nevyrábajú až tak dlho. Ale podľa toho čo píšu alebo z čoho sa skladá nemusí to byť zlý nástroj pre začiatok ani pre pokročilého.
http://kytary.cz/framus-ideal-4-4/HN108229/

Lepšie by bolo ju počuť a mať s čím porovnať.
Kedysi sa hovorilo, že na gitaru sa začína učiť, keď podrastú a zosilnejú prsty, možno po 12-14 rokoch, ale to boli gitary 4/4 a kovové tvrdé struny. Prajem dcére veľa zdaru, za ten výdavok to stojí !
lakon
17.02.11,10:00
Framus je nemecká firma a gitary (komerčné) nevyrábajú až tak dlho. Ale podľa toho čo píšu alebo z čoho sa skladá nemusí to byť zlý nástroj pre začiatok ani pre pokročilého.
http://kytary.cz/framus-ideal-4-4/HN108229/

Lepšie by bolo ju počuť a mať s čím porovnať.
Kedysi sa hovorilo, že na gitaru sa začína učiť, keď podrastú a zosilnejú prsty, možno po 12-14 rokoch, ale to boli gitary 4/4 a kovové tvrdé struny. Prajem dcére veľa zdaru, za ten výdavok to stojí !

Ďakujem

Pri tej 3/4 ale nieje taký podrobný popis ako pri tejto, ale predpokladám, že keď je to z jednej rady bude to to isté len zmenšené, a v tej sade má za tú istú cenu aj ladičku, takže to asi risknem.
Zvuk nechám na božiu vôľu. Ja by som to aj tak nepočul.

Pokiaľ ju to chytí aj tak o 2-3 roky bude potrebovať väčšiu, a dúfam že dovtedy si získa nejaké kontakty a názor.