Pappka
16.02.11,15:35
Dobrý deń,chcela by som sa spýtať, pre koho platí pravidelný príjem a pre koho nepravidelný príjem?
Dohodárom zadám aký príjem?
že pri pravidelnom príjme sa musí dávať odmena, podľa čoho? a koľko?
Ďakujem
VERONIKA6
16.02.11,15:37
Citujem Dr. Janku Motyčkovú:

Treba rozlišovať dva typy zamestnancov :
1. Zamestnancov s pravidelným mesačným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje nemocenské, dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti
2. Zamestnancov s nepravidelným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie. (Dôchodkové poistenie zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a rezervný fond.)

Oproti doterajšiemu stavu nie je podstatný typ právneho vzťahu (okrem na začiatku uvedených výnimiek), ale to, že z tohto vzťahu je nárok na príjem zo závislej činnosti. Do úvahy sa berie príjem podľa §5 ods.1 písm. a) až h) a ods.2 a 3 zákona o dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html), t.j. príjmy zo závislej činnosti okrem vráteného poistného.Okruh zamestnancov sa od 1.1.2011 rozširuje napr. o :
- konateľov s príjmom za prácu konateľa,
- spoločníkov s.r.o. ak poberajú odmenu za vykonanú prácu pre spoločnosť (s výnimkou dohôd)
- členov družstva, ak poberajú príjem za prácu pre družstvo (s výnimkou dohôd)
- členov štatutárnych orgánov, správnej rady, dozornej rady, kontrolnej komisie s príjmom z tejto funkcie/činnosti,
- príkazné zmluvy a iné zmluvy, ak z nich vyplýva príjem zo závislej činnosti
- poslancov (aj obecných zastupiteľstiev a VÚC).
S výnimkou dohôd, praktického vyučovania žiakov a študentov a príjmu členov volebných komisii sa teda neposudzuje, na základe akého právneho vzťahu má fyzická osoba príjem zo závislej činnosti. Ak fyzická osoba má akýkoľvek právny vzťah, na základe ktorého má nárok na príjem zo závislej činnosti, je pre účely sociálneho poistenia považovaná za zamestnanca a platiteľ takéhoto príjmu je považovaný za zamestnávateľa.
ZAMESTNANCI pre úrazové a garančné poistenie

Na účely úrazového poistenia sa za zamestnanca považujú osoby v pracovnoprávnom vzťahu (pracovný pomer aj dohody), štátnozamestnaneckom pomere, v členskom pomere ktorého súčasťou je aj pracovný vzťah k družstvu, v služobnom pomere okrem sudcu a prokurátora a osoby, ktoré vykonávajú verejnú funkciu (Predseda VÚC, starosta OÚ) a osoba vo výkone väzby alebo odňatia slobody, ak je zaradená do práce.
Na účely garančného poistenia sa za zamestnanca považujú osoby v pracovnoprávnom vzťahu (pracovný pomer aj dohody) a člen družstva, ktorý je v v pracovnom vzťahu k družstvu.
PRACOVNÝ POMER, ŠTÁTNOZAMESTNANECKÝ POMER, SLUŽOBNÝ POMER
Osoba v pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere alebo služobnom pomere je vždy považovaná za zamestnanca s pravidelným príjmom, bez ohľadu na to, či pracovný pomer, štátnozamestnanecký pomer alebo služobný pomer je uzavretý na jeden mesiac alebo dlhšie. Aj v prípade, že v niektorom mesiaci nemá zamestnanec príjem (napr. z dôvodu práceneschopnosti alebo neplateného voľna), právny vzťah na základe ktorého je nárok na pravidelný príjem naďalej trvá a teda aj v tomto prípade je zamestnancom s pravidelným príjmom.

DOHODY OPRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU
Dohody sú explicitne vylúčené z okruhu zamestnancov, s výnimkou úrazového a garančného poistenia. Na akúkoľvek dohodu, t.j. na dohodu o pracovnej činnosti, dohodu o vykonaní práce a dohodu o pracovnej činnosti sa vzťahuje iba úrazové poistenie a ak je zamestnávateľ garančne poistený, tak aj garančné poistenie.
ÚSTAVNÝ ČINITEĽ, VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV, PREDSEDA VÚC, STAROSTOVIA
Tieto osoby z titulu výkonu svojej funkcie majú nárok na pravidelný príjem, sú teda zamestnancami s pravidelným príjmom. Vzťahuje sa na nich aj úrazové poistenie. Garančné nie, keďže garančné poistenie s na ich „zamestnávateľa“ nevzťahuje.
POSLANEC (obecný úrad, mestský úrad, VÚC)
Poslanci s pravidelným mesačným príjmom sú zamestnanci s pravidelným príjmom a vzťahuje sa na nich nemocenské a dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Poslanci s nepravidelným mesačným príjmom sú zamestnanci s nepravidelným príjmom a vzťahuje sa na nich iba dôchodkové poistenie. Na týchto poslancov sa nevzťahuje úrazové a garančné poistenie.
PRÍKAZNÁ ZMLUVA
Osoba, ktorá má z príkaznej zmluvy pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti je zamestnancom s pravidelným mesačným príjmom a vzťahuje sa na ňu nemocenské a dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Osoba, ktorá má z príkaznej zmluvy nepravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti je zamestnancom s nepravidelným príjmom a vzťahuje sa na ňu iba dôchodkové poistenie. Na príkaznú zmluvu sa nevzťahuje úrazové a garančné poistenie.
KONATEĽ, SPOLOČNÍK S.R.O., ČLEN DOZORNEJ RADY a pod.
Tieto osoby s pravidelným mesačným príjmom sú zamestnancami s pravidelným mesačným príjmom a vzťahuje sa na nich nemocenské, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Tieto osoby s nepravidelným mesačným príjmom sú zamestnancami s nepravidelným príjmom a vzťahuje sa na nich iba dôchodkové poistenie. Nevzťahuje sa na nich úrazové a garančné poistenie.
ilona
21.02.11,05:32
Veronika6 to znamená, " osoba,ktorá má z príkaznej zmluvy nepravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti a vzťahuje sa na ňu dôchodkové poistenie" že do tejto skupiny patrí aj taká príkazná zmluva, ktorá sa uzatvorí len 1 krát v roku napr.na výškovej budove umyť okná. To znamená,že už neexistuje príkazná zmluva bez odvodov? Ďakujem.
Huta
22.02.11,13:10
a zmluva o dielo aj z nej sa platia odvody?
Altrix
22.02.11,13:16
Dobrý deň,

Zamestnancovi, ktorý je na rodičovskej dovolenke od 1.10.2010 bola v januári 2011 vyplatená odmena (prémie za obdobie - 520 Eur).
T hľadiska SP - ide o prerušenie, z hľadiska ZP - nie je zamestnancom.

Ako budú vyzerať odvody? Bude sa zamestnanec zobrazovať vo výkaze poistného - ako nepravidelný príjem?

Ďakujem za odpoveď
ewita888
24.02.11,10:54
prosím vás, ak je klasická dohoda o vykonaní práce, napr. 5 mesiacov bude mať z nej príjem, je to pravidelný alebo nepravidelný príjem..
drobeceva
24.02.11,10:56
prosím vás, ak je klasická dohoda o vykonaní práce, napr. 5 mesiacov bude mať z nej príjem, je to pravidelný alebo nepravidelný príjem..
pravidelný príjem
ewita888
24.02.11,10:58
pravidelný príjem
ďakujem, som to čítala dokola, ale už mi to dneska nemyslí..:)
MADELEIN
07.03.11,08:39
Spoločník a zároveň konateľ bez akejkoľvek zmluvy v s.r.o, vyplácajú sa mu podiely na zisku, je zároveň SZČO- má inú firmu, kde si platí odvody, sa má tiež registrovať v SP a ZP ?
truch
28.03.11,10:27
Spoločník a zároveň konateľ bez akejkoľvek zmluvy v s.r.o, vyplácajú sa mu podiely na zisku, je zároveň SZČO- má inú firmu, kde si platí odvody, sa má tiež registrovať v SP a ZP ?

nemusí sa prihlásiť, jedine ak by mal v s.r.o. odmenu, alebo by sa mu vyplatilo vreckové ak bol na SC pre s.r.o.
bertik1
13.04.11,09:42
Ak konateľ poberal odmenu konateľa od 01.05.2010 do 31.12.2010 a teraz bude poberať odmenu len raz za kvartál, musím ho prihlásiť na sociálnu a zdravotnú poisťovňu ako zamestnanca s nepravidelným príjmov. Len neviem s akým dátumom, aby som neprešvihla nejaký termín.
1. Keby som mu chcela vyplatiť odmenu za 1Q/2011 k 15.4. 2011, tak musí byť prihlásený v poisťovniach už k 01.04.2011 alebo
stačí k tomu 15.04.2011?
2. K akému termínu ho potom odhlásim.
3. Keď mu budem chcieť vyplatiť odmenu, tak to budem musieť vždy riešiť prihláškami a odhláškami na SP a ZP? prihlasovať a odhlasovať zamestnávateľa aj zamestnanca?
Vopred ďakujem za radu.
adinka55
13.04.11,09:47
Ak konateľ poberal odmenu konateľa od 01.05.2010 do 31.12.2010 a teraz bude poberať odmenu len raz za kvartál, musím ho prihlásiť na sociálnu a zdravotnú poisťovňu ako zamestnanca s nepravidelným príjmov. Len neviem s akým dátumom, aby som neprešvihla nejaký termín.
1. Keby som mu chcela vyplatiť odmenu za 1Q/2011 k 15.4. 2011, tak musí byť prihlásený v poisťovniach už k 01.04.2011 alebo
stačí k tomu 15.04.2011?
2. K akému termínu ho potom odhlásim.
3. Keď mu budem chcieť vyplatiť odmenu, tak to budem musieť vždy riešiť prihláškami a odhláškami na SP a ZP? prihlasovať a odhlasovať zamestnávateľa aj zamestnanca?
Vopred ďakujem za radu.

1.Uz si ho prihlasit mala v 01/2011
2. odhlasovat ho nebudes
3. nie, na SP urcite nie ziadne prihlasky a odhlasky, ZP neviem presne ale asi tiez nie.
srska
13.04.11,09:51
1.Uz si ho prihlasit mala v 01/2011
2. odhlasovat ho nebudes
3. nie, na SP urcite nie ziadne prihlasky a odhlasky, ZP neviem presne ale asi tiez nie.
ale môžeš
adinka55
13.04.11,10:00
Keď som bola na skoleni, ktore viedol p. Mihal, bolo povedane, ze odhlasovat nebudeme ak je jasne podchytene ze bude odmena vyplatena aj niekedy neskor (jedno kedy)
truch
13.04.11,10:35
Ak konateľ poberal odmenu konateľa od 01.05.2010 do 31.12.2010 a teraz bude poberať odmenu len raz za kvartál, musím ho prihlásiť na sociálnu a zdravotnú poisťovňu ako zamestnanca s nepravidelným príjmov. Len neviem s akým dátumom, aby som neprešvihla nejaký termín.
1. Keby som mu chcela vyplatiť odmenu za 1Q/2011 k 15.4. 2011, tak musí byť prihlásený v poisťovniach už k 01.04.2011 alebo
stačí k tomu 15.04.2011?
2. K akému termínu ho potom odhlásim.
3. Keď mu budem chcieť vyplatiť odmenu, tak to budem musieť vždy riešiť prihláškami a odhláškami na SP a ZP? prihlasovať a odhlasovať zamestnávateľa aj zamestnanca?
Vopred ďakujem za radu.
Konateľa stačí prihlásil v deň, keď mu bude odmena vyplatená, a to spätne k 31.1. Odhlasovať netreba, môže byť prihlásený aj v prípade, že mu nebude nič vyplatené. Dávaj pozor, aj kvartálne odmeny môžu byť pravidelným príjmom, treba ich vyplatiť nepravidelne napr. 1x v apríli, 2x v júni, aby bola istota, že ide o nepravidelný príjem.
bertik1
13.04.11,10:37
[QUOTE=adinka55;1718546]1.Uz si ho prihlasit mala v 01/2011

Prečo som ho mala v januári? Preto sme ho odhlásili k 31.12.2010, aby nepoberal pravidelný príjem ale nepravidelný. Alebo som si to zle vysvetlila? Čo s tým teraz:mee:
truch
13.04.11,10:38
[QUOTE=adinka55;1718546]1.Uz si ho prihlasit mala v 01/2011

Prečo som ho mala v januári? Preto sme ho odhlásili k 31.12.2010, aby nepoberal pravidelný príjem ale nepravidelný. Alebo som si to zle vysvetlila? Čo s tým teraz:mee:

Bertík, máš to ok, prečítaj si vyššie:)
bertik1
13.04.11,10:59
[QUOTE=bertik1;1718601]

Bertík, máš to ok, prečítaj si vyššie:)

Ďakujem!!! Už som sa zľakla, že som niečo urobila zle. Ešte raz vďaka!
Jana Motyčková
13.04.11,11:17
Do SP si ho mala prihlasiť k 1.1.11 ako zamestnanca s nepravidelným príjmom, ostane tam prihlásený až kým neskončí s funkciou konateľa alebo kým sa mu nezmeni zmluva s tým, že funkciu vykonáva bez nároku na odmenu, (alebo kým sa nezmenia zákony).
Do ZP ho prihlasuješ na celý mesiac, v ktorom bude odmena zučtovaná, t.j. ak to bude mať v aprílovej "páske", prihlásiš ho od 1.4. a k 30.4. ho zase ohlásiš.
(Kvartálne vyplácaný príjem nie je pravidelný mesačný príjem pre SP!)
milka1619
13.04.11,14:21
My máme konateľa vo firme, nemá žiadnu zmluvu, nič som mu nevyplácala a ani teraz nie. Mala som ho prihlásiť do SP? Na školení bolo povedané, že netreba. Aj na porade som čítala príspevok p. Mihála, že netreba, až vtedy a k dátumu, od kedy mu začneme odmenu vyplácať.
bertik1
15.04.11,07:48
Do SP si ho mala prihlasiť k 1.1.11 ako zamestnanca s nepravidelným príjmom, ostane tam prihlásený až kým neskončí s funkciou konateľa alebo kým sa mu nezmeni zmluva s tým, že funkciu vykonáva bez nároku na odmenu, (alebo kým sa nezmenia zákony).
Do ZP ho prihlasuješ na celý mesiac, v ktorom bude odmena zučtovaná, t.j. ak to bude mať v aprílovej "páske", prihlásiš ho od 1.4. a k 30.4. ho zase ohlásiš.
(Kvartálne vyplácaný príjem nie je pravidelný mesačný príjem pre SP!)
Ak by mal na obdobie od 01-04/2011 zmluvu, že funkciu vykonáva bez nároku na odmenu a prihlásila by som ho až od 01.05.2011, tak by to bolo v poriadku?

Ďakujem
Mila123
15.04.11,07:55
a zmluva o dielo aj z nej sa platia odvody?
zmluvva o dielo a fondy ? ? ? nie, neplatia sa....
drobeceva
15.04.11,07:56
My máme konateľa vo firme, nemá žiadnu zmluvu, nič som mu nevyplácala a ani teraz nie. Mala som ho prihlásiť do SP? Na školení bolo povedané, že netreba. Aj na porade som čítala príspevok p. Mihála, že netreba, až vtedy a k dátumu, od kedy mu začneme odmenu vyplácať.

milka1619- presne taký prípad sme mali aj my, takisto som si to zisťovala - bolo mi napísané, že netreba hlásiť - až vtedy, keď sa dozviem, že ich ideme vyplácať.
Teraz nastal ten problém - ani nechci vedieť, aké problémy mi to narobilo:confused::confused::confused:, ale našťastie, trafila som na HOT LINE -kde máme správcu mzdového programu, na takú ochotnú pani, čo sme všetko museli naprávať spätne:mee: /a to nehovorím o tých nervoch, čo som okolo toho všetkého zažila/.
Takže informácia - trebalo ich prihlásiť na SP od 1.1.2011 - a znova sa potvrdzuje, že zmätok na zmätok - neboli správne informácie.:confused:
Daniela12345
16.04.11,17:21
Teraz som si prečítala odpoveď pre milka1619. Ak prihlásim nášho konateľa teraz aj ja ( viď.príklad Milka1619), čo všetko musím spraviť? Bude sankcia zo SP ? A ešte dodatok - náš konateľ nemá žiadnu zmluvu a ani ho nemôžem dokopať k tomu, aby nejakú spravil. Čo mám robiť?
Daniela12345
18.04.11,15:02
milka1619- presne taký prípad sme mali aj my, takisto som si to zisťovala - bolo mi napísané, že netreba hlásiť - až vtedy, keď sa dozviem, že ich ideme vyplácať.
Teraz nastal ten problém - ani nechci vedieť, aké problémy mi to narobilo:confused::confused::confused:, ale našťastie, trafila som na HOT LINE -kde máme správcu mzdového programu, na takú ochotnú pani, čo sme všetko museli naprávať spätne:mee: /a to nehovorím o tých nervoch, čo som okolo toho všetkého zažila/.
Takže informácia - trebalo ich prihlásiť na SP od 1.1.2011 - a znova sa potvrdzuje, že zmätok na zmätok - neboli správne informácie.:confused:


Prosíííím radu.
drobeceva
18.04.11,16:11
Teraz som si prečítala odpoveď pre milka1619. Ak prihlásim nášho konateľa teraz aj ja ( viď.príklad Milka1619), čo všetko musím spraviť? Bude sankcia zo SP ? A ešte dodatok - náš konateľ nemá žiadnu zmluvu a ani ho nemôžem dokopať k tomu, aby nejakú spravil. Čo mám robiť?
Verím, že ťažko je v čomsi rozhodnúť, ak nemáš nič na papieri a konateľa zrejme presvedčiť o tom, že zmluva je potrebná, ťažko presvedčiť. Oni nevidia za tým všetkým problémy, ktoré nám spôsobujú:confused:
Či bude sankcia zo SP ? Uvidíme. Ale aj keď sme sa s pracovníčkami SP radili, ani oni neboli jednoznačné a presvedčené vo svojich odpovediach.
Ak ma budú chcieť sankciovať, budem sa aj ja "biť" - mám vytlačený svoj dotaz a fundovanú odpoveď od kompetentných. Tak uvidíme, ako to dopadne.
Neviem, nečítala som príspevky, o čo vlastne ide v Tvojom prípade.
vilob
21.04.11,04:29
Prosím vás o radu. Po prvý krát sa "pasujem" s príkaznou zmluvou. Jedná sa o nepravidelný príjem. V príkaznej zmluve je uvedená odmena. Z danej odmeny je potrebné vypočítať dôchodkové poistenie. Zrazím ho v rovnakých %-tách ako keď počítam toto poistné zamestnancom? A rozúčtujem to na poistné, ktoré platí z odmeny organizácia a na poistné, ktoré sa z odmeny odráta príkazníkovi?
Ďakujem.
VERONIKA6
21.04.11,04:36
Prosím vás o radu. Po prvý krát sa "pasujem" s príkaznou zmluvou. Jedná sa o nepravidelný príjem. V príkaznej zmluve je uvedená odmena. Z danej odmeny je potrebné vypočítať dôchodkové poistenie. Zrazím ho v rovnakých %-tách ako keď počítam toto poistné zamestnancom? A rozúčtujem to na poistné, ktoré platí z odmeny organizácia a na poistné, ktoré sa z odmeny odráta príkazníkovi?
Ďakujem.
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t762-p10-prikazna-zmluva-zdanovanie-a-odvody.html
srska
21.04.11,04:39
Prosím vás o radu. Po prvý krát sa "pasujem" s príkaznou zmluvou. Jedná sa o nepravidelný príjem. V príkaznej zmluve je uvedená odmena. Z danej odmeny je potrebné vypočítať dôchodkové poistenie. Zrazím ho v rovnakých %-tách ako keď počítam toto poistné zamestnancom? A rozúčtujem to na poistné, ktoré platí z odmeny organizácia a na poistné, ktoré sa z odmeny odráta príkazníkovi?
Ďakujem.
áno ale pozor na soft, v ktorom to robíš. napr. pohoda síce výkazy rozdelí (pravidelný + nepravidelný príjem) ale záväzky voči sp zostávajú v jednom balíku a v pohode to treba manuálne (zatiaľ) rozčleniť lebo obidva záväzky (mv + vpp) majú iný špecifický symbol pri vytváraní príkazu na úhradu do sp.
vilob
21.04.11,11:32
No milí poraďáci, tak teraz raďte:

Konateľ mi ako externej účtovníčke oznámil, že vo februári uzatvoril príkaznú zmluvu s FO nepodnikateľom. V zmluve uvedená odmena 150 eur. V marci mu už odmenu stihol aj vyplatiť :mee:- v sume 121,50 (150-19%) Oznámil mi to s tým, že je potrebné zaplatiť na DÚ daň z tejto odmeny. A teraz mi poraďte, ako to čo najjednoduchšie "učesať"
Je mi jasné, že príkazníka je potrebné spätne prihlásiť na SP a ZP. Nakoľko mu už však konateľ odmenu vyplatil v danej výške (a nemieni túto sumu nijako meniť), predpokladám, že bude treba opraviť príkaznú zmluvu v ktorej už nebude ako brutto odmena uvedená suma 150 eur, ale suma 121,50 + 19% + odvody do ZP a SP. Uvažujem správne??
vilob
21.04.11,12:03
vie mi niekto poradiť, ako by riešil daný problém? Ďakujem
WIDDA
21.04.11,15:23
mam lektora, ktorý ma pracovný vzťah na vysokej škole, prišiel mi odprednašať kurz na 10 dní. Nemôže mať žiadnu dohodu, pretoze už má odpracované 350 hod. ročne a lektoruje 8 vyučovacích hod. denne, nie pracovných. Prinesie si svoje učebné pomôcky, vyučuje v priestoroch klienta. Dostal iba osnovy kurzu. Má príkaznú zmluvu. Máme ho prihlasovať do poisťovní? Podľa mňa je to príjem podľa § 8, nie podľa § 5. A ako môže byť príkazná zmluva podľa §5 keď nenapĺňa všetky znaky závislej činnosti podľa ZP? O mesiac mám inu zákazku a zavolám toho istého odborníka na odprednášanie už na novú príkaznú zmluvu za tých istých podmienok. Je to opakovaný príjem?? Ďakujem za odpoveď.
vilob
26.04.11,07:21
Tak poraďáci, pracovný deň je tu zas, a ja stále neviem, čo s tými príkaznými zmluvami... Vie mi niekto poradiť?
VERONIKA6
26.04.11,07:40
Už som raz zadala link na túto stránku. Pozri si ju:
http://www.porada.sk/t762-p11-prikazna-zmluva-zdanovanie-a-odvody.html
vilob
26.04.11,07:56
áno, čítala som, Ďakujem. Už sa len potrebujem utvrdiť v tom prípade, ktorý momentálne riešim. Konateľ sro mi oznámil, že vo februári podpísal príkaznú zmluvu, v marci príkazníka už aj vyplatil a ja ako externá účtovníčka to mám teraz "zuradovať" V príkaznej zmluve je uvedená odmena 150 eur, konateľ však príkazníkovi vyplatil 150 mínus 19%, čiže len 121,50. Potrebujem sa utvrdiť, či správne uvažujem: To že musím príkazníka spätne prihlásiť na SP a ZP to je mi jasné, neviem však, čo robiť s tou jeho odmenou. Konateľ mu nechce vyplatiť viac než tých 121,50, čiže predpokladám, že bude potrebné upraviť v príkaznej zmluve výšku odmeny v hrubom. Namiesto 150 eur tam bude potrebné uviesť sumu: 121,50 + 19% daň + odvody do SP + odvody do ZP. Je to tak správne?
Jana Motyčková
26.04.11,11:49
Máte dve možnosti -
- vypočítať čistý príjem z hrubého 150 a rozdiel žiadať od príkazníka
- alebo navýšiť sumu v zmluve, tak aby čistého bolo 121,50 - čo tiež by mal príkazník podpísať
(V oboch prípadoch hrozí pokuta za oneskorené prihlásenie do SP)
Tretia možnosť je, aby si to zdanil sám (v §8 ak je to odôvodniteľné) a doplatíte mu sumu do 150 (t.j. v hrubom).
Rozhodnúť by sa mal konateľ, vy na to asi kompetencie nemáte.
vilob
26.04.11,19:30
Ďakujem krásne za odpoveď. Takto nejako som uvažovala aj ja, len som to potrebovala "počuť" ešte od niekoho skúsenejšieho. Ďakujem ešte raz. Pekný večer:)
vilob
28.04.11,18:50
ešte poprosím - znovu dotaz k problému s príkaznou zmluvou, ktorý som riešila. Príkazník je nezamestnaný, evidovaný na úrade práce. Konateľovi údajne na zdravotnej poisťovni povedali, že pokiaľ je príkazník nezamestnaný, nahlasovať ho nemusí, nakoľko za neho platí odvody štát. Že stačí, keď za neho zaplatíme daň. Neviem, kde by som si overila túto informáciu. A platí to aj v prípade sociálnej poisťovni? Mám už z toho hlavu ako balón. Toľko protichodných informácií...
Jana Motyčková
28.04.11,19:27
1. Ak to zdaňujete ako závislú činnosť, tak to neplatí -treba ho do ZP prihlásiť a zaplatiť poistné. Zp bude platiť súčasne štát aj on a zamestnávateľ.
2. Do SP ho bolo treba prihlásiť tiež.
3. Ak je evidovaný nezamestnaný, nemôže mať v mesiaci príjem vyšši v hrubom ako cca 136 eur. Pri vyššom príjme ho vyradia z evidencie nezamestnaných.
vilob
28.04.11,19:34
nakoľko sa konateľ rozhodol strhnúť z odmeny daň, považujem to za závislú činnosť. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
adam
29.04.11,04:43
1. Ak to zdaňujete ako závislú činnosť, tak to neplatí -treba ho do ZP prihlásiť a zaplatiť poistné. Zp bude platiť súčasne štát aj on a zamestnávateľ.
2. Do SP ho bolo treba prihlásiť tiež.
3. Ak je evidovaný nezamestnaný, nemôže mať v mesiaci príjem vyšši v hrubom ako cca 136 eur. Pri vyššom príjme ho vyradia z evidencie nezamestnaných.
Poprosila by som vysvetlenie k bodu č.1. Moja skúsenosť s úradom práce: uzatvorila som s občanom príkaznú zmluvu. Avšak v danom mesiaci nepracoval, čiže nemal žiadny príjem a zmluva bola k poslednému v mesiaci ukončená. Z ÚP ho chcú vyradiť, pretože mal uzatvorený pracovný pomer. Je to dôvod na vyradenie? V ZP a SP bol prihlásený a podaný bol nulový výkaz. Druhý občan zarobil 82,50€. Sumu stanovenú ÚP teda nepresiahol, tiež ho chcú vyradiť, dôvodom je, že zamestnávateľ za neho platí odvody.
Nerozumiem tejto vete: Zp bude platiť súčasne štát aj on a zamestnávateľ.
Môžte mi to vysvetliť ako to je? Kto, kedy a koľko platí poistné zo sumy 82,50€?
Pekne ďakujem.
VieraPopluharova
29.04.11,05:27
Najskôr citácia priamo z úradu práce:

Byť evidovaným uchádzačom o zamestnanie je právom občana nie jeho povinnosťou.

Uchádzačom o zamestnanie je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu, a ktorý:

nie je zamestnanec v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu
neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EÚ alebo v cudzine
vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov.
Od 01.07.2010 maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva túto zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je 136,52 EUR. Skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu stanoví úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Občan, ktorý má záujem využiť poskytovanie služieb zamestnanosti má možnosť uchádzať sa o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na základe osobne podanej písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Žiadosť si podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v ktorého územnom obvode má miesto trvalého pobytu.

Ak sa občan rozhodne požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je potrebné priniesť platný doklad totožnosti - občiansky preukaz, doklad osvedčujúci ukončenie pracovného pomeru (dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, zápočtový list), v prípade absolventov škôl doklad o ukončení štúdia, doklad o najyššom ukončenom vzdelaní.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zaradí uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie

dňom podania žiadosti
alebo

ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa nesledujúceho po:
skončení zamestnania
skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
skončení sústavnej prípravy na povolanie
skončení osobnej celodennej starostlivosti o dieťa
skončení osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru
skončení dočasnej pracovnej neschopnosti
skončení invalidity
skončení väzby a výkonu trestu odňatia slobody
po právoplatnosti rozhodnutia o nepriznaní predčasného starobného dôchodku

V 1. prípade pôjde pravdepodobne o problém s príkaznou zmluvou,pravdepodobne mala byť uzatvorená dohoda o vykonaní práce.

2/ prípad:p. Motyčková napísala dobre, ak Ste to posudzovala ako závislú činnosť tak v tom prípade, nedol zamestnanec na dohodu, alebol riadny zamestnancom prijatým do PP, za ktorého Ste povinná platiť odvody ako zamestnávateľ, ďalej Ste povinná strhnúť zamestnancovi odvody za neho ako zamestnanca a keďže bol prihlásený na UPSVaR tak i on za neho zaplatil odvody ako za evidovaného uchádza o zamestnanie, ako vidíte je tu viac nezrovnalostí, ktoré sa mali vyriešiť pred tým ako Ste s daným uchádzačom uzatvárali zmluvu.
adam
29.04.11,05:47
Najskôr citácia priamo z úradu práce:

Byť evidovaným uchádzačom o zamestnanie je právom občana nie jeho povinnosťou.

Uchádzačom o zamestnanie je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu, a ktorý:

nie je zamestnanec v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu
neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EÚ alebo v cudzine
vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov.
Od 01.07.2010 maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva túto zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je 136,52 EUR. Skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu stanoví úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Občan, ktorý má záujem využiť poskytovanie služieb zamestnanosti má možnosť uchádzať sa o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na základe osobne podanej písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Žiadosť si podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v ktorého územnom obvode má miesto trvalého pobytu.

Ak sa občan rozhodne požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je potrebné priniesť platný doklad totožnosti - občiansky preukaz, doklad osvedčujúci ukončenie pracovného pomeru (dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, zápočtový list), v prípade absolventov škôl doklad o ukončení štúdia, doklad o najyššom ukončenom vzdelaní.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zaradí uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

dňom podania žiadosti
alebo

ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa nesledujúceho po:
skončení zamestnania
skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
skončení sústavnej prípravy na povolanie
skončení osobnej celodennej starostlivosti o dieťa
skončení osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru
skončení dočasnej pracovnej neschopnosti
skončení invalidity
skončení väzby a výkonu trestu odňatia slobody
po právoplatnosti rozhodnutia o nepriznaní predčasného starobného dôchodku

V 1. prípade pôjde pravdepodobne o problém s príkaznou zmluvou,pravdepodobne mala byť uzatvorená dohoda o vykonaní práce.

2/ prípad:p. Motyčková napísala dobre, ak Ste to posudzovala ako závislú činnosť tak v tom prípade, nedol zamestnanec na dohodu, alebol riadny zamestnancom prijatým do PP, za ktorého Ste povinná platiť odvody ako zamestnávateľ, ďalej Ste povinná strhnúť zamestnancovi odvody za neho ako zamestnanca a keďže bol prihlásený na UPSVaR tak i on za neho zaplatil odvody ako za evidovaného uchádza o zamestnanie, ako vidíte je tu viac nezrovnalostí, ktoré sa mali vyriešiť pred tým ako Ste s daným uchádzačom uzatvárali zmluvu.

Ďakujem za odpoveď. Dohodu som neuzavrela z dôvodu, že ide o opakovanú činnosť ( predavačka ) a na takúto prácu, by sa dohody vystavovať nemali, alebo sa niečo v tomto ohľade zmenilo? Na ÚP príkaznú zmluvu predložil, poistné som zaplatila. Nie je mi jasné prečo by mal byť vyradený, keď jeho príjem nepresiahol stanovený limit a má záujem o to, aby mu ÚP našiel vhodnú prácu. Ja mu PZ na trvalý pomer nedávam. Nerozumiem tomu, že Zp bude platiť súčasne štát aj on a zamestnávateľ.
promont maja
29.04.11,05:47
... keďže som nenašla tému. kde by som to mohla prilepiť ... odpoveď je z 21. 4. 2011 a jej id: 39364:

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Je zamestnávateľ bývalého zamestnanca, ktorý poberá podiely na zisku po zdanení bez majetkovej účasti povinný prihlásiť prostredníctvom registračného listu ako fyzickú osobu s nepravidelným príjmom?

Odpoveď:

Dobrý deň,

z Vášho podania nie je zrejmé, kedy zamestnancovi skončil pracovný pomer a kedy bude zúčtovaný podiel na zisku.

Podľa § 139b ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. januára 2011 (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), ak zamestnancovi s pravidelným mesačným príjmom bol zúčtovaný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov po zániku povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti, vymeriavací základ je pomerná časť tohto príjmu pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania tohto poistenia v poslednom kalendárnom roku. Rovnako platí, že vymeriavací základ zamestnanca je aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva (§ 138 ods. 1 druhá veta zákona o sociálnom poistení).

Za predpokladu, že zamestnancovi skončil pracovný pomer v roku 2011 a podiel na zisku spoločnosti bude zamestnancovi bez účasti na základnom imaní spoločnosti zúčtovaný po skončení pracovného pomeru, tento príjem sa rozpočíta na všetky kalendárne mesiace trvania povinného sociálneho poistenia zamestnanca v roku 2011, a to s prihliadnutím na výšku maximálneho mesačného vymeriavacieho základu. Zamestnávateľ tento príjem vykazuje na tlačive „Výkaz poistného a príspevkov“. Zamestnanca v tomto prípade neprihlasuje do registra poistencov.

V zmysle § 138 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení účinného do 31. 12. 2010 do vymeriavacieho základu zamestnanca sa okrem iného nezahŕňa ani plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru.

Za predpokladu, že zamestnancovi skončil pracovný pomer v roku 2010 bude sa postupovať podľa zákona o sociálnom poistení účinného do 31. 12. 2010. Ak zamestnávateľ tomuto zamestnancovi zúčtuje príjem v roku 2011, toto peňažné plnenie sa nezahrnie do vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie, tzn. že zamestnanec a ani zamestnávateľ z tohto plnenia nie sú povinní platiť a odviesť poistné na sociálne poistenie.

Podrobnejšie informácie Vám po spresnení údajov poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky).

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa
Jana Motyčková
30.04.11,17:25
Poprosila by som vysvetlenie k bodu č.1. Moja skúsenosť s úradom práce: uzatvorila som s občanom príkaznú zmluvu. Avšak v danom mesiaci nepracoval, čiže nemal žiadny príjem a zmluva bola k poslednému v mesiaci ukončená. Z ÚP ho chcú vyradiť, pretože mal uzatvorený pracovný pomer. Je to dôvod na vyradenie? V ZP a SP bol prihlásený a podaný bol nulový výkaz. Druhý občan zarobil 82,50€. Sumu stanovenú ÚP teda nepresiahol, tiež ho chcú vyradiť, dôvodom je, že zamestnávateľ za neho platí odvody.
Nerozumiem tejto vete: Zp bude platiť súčasne štát aj on a zamestnávateľ.
Môžte mi to vysvetliť ako to je? Kto, kedy a koľko platí poistné zo sumy 82,50€?
Pekne ďakujem.
Uzavretie príkaznej zmluvy alebo aj pracovného pomeru na sumu nižšiu ako cca 136 eur nie je dôvodom na vyradenie. Ale často je dôvodom, že uzavretie takejto zmluvy uchádzač neoznámi na ÚP. V tomto prípade, ak to oznámil, nie je dôvod na vyradenie z ÚP.

K tomu ZP - po 1.1.2011 platí štát za všetkých, ktorí spadajú do kategórie "poistenec štátu", bez ohľadu na to, či ten poistenec štátu, je zamestnanec, szčo alebo nie je zamestnanec ani szčo a aj bez ohľadu na výšku jeho príjmu. Súčasne ale ten poistenec štátu, ak má príjem, z ktorého sa platí zdravotné poistenie, tak to poistenie platí tiež.
adam
01.05.11,16:25
Ďakujem za odpoveď...
promont maja
02.05.11,06:55
... a tu ďalšia odpoveď s id: 39501 z 29. 4. 2011 ( možno, že niekomu príde vhod ... či?):

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Sú podiely na zisku po zdanení za zdaňovacie obdobie roku 2010 a v súlade s ustanoveníami jeho pracovej zmluvy vyplatené najneskôr do 30. 6. 2011 ( rozhodnutie o ich vyplatení je v marci 2011) zamestnanca, ktorý nemá majetkovú účasť v spoločnosti jeho nepravidelným, či pravidelným príjmom?

Odpoveď:

Dobrý deň Vám prajeme.

Podľa novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení účinnej od 1. januára 2011 postavenie zamestnanca v sociálnom poistení má každá fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na príjem zdaňovaný podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „príjem zo závislej činnosti“), okrem fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, žiaka strednej školy a ō ?tudenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe a v prípade posúdenia postavenia zamestnanca s nepravidelným príjmom okrem člena volebnej komisie. Podmienkami nadobudnutia postavenia zamestnanca od 1. januára 2011 sú teda existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti vyplývajúceho z tohto právneho vzťahu. Obe podmienky musia byť splnené súčasne.

Vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť, je od 1. januára 2011 určený ako príjem zo závislej činnosti, plynúci z výkonu tejto zárobkovej činnosti, okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa osobitného predpisu, príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Vymeriavacím základom zamestnanca je aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva.

Viac informácií nájdete na našej stránke v časti Sociálna poisťovňa informuje - Zmeny v platení poistného od 1. januára 2011. Podrobnejšie informácie Vám po spresnení údajov poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky).

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa
kaja296
24.05.11,07:51
Zdravím..prosím vás,ak sa vyplatí podiel zo zisku za rok 2010 po schvalení RJS konateľovi,ktorý nie je zamestnancom vo firme,zaplatí tento 14% do ZP? Vďaka:)
Jana Motyčková
24.05.11,09:39
Nie .
kaja296
25.05.11,07:03
vďaka pekný deň
Didie
02.04.12,08:49
ahoj,
Mám problém so zamestnancom v riadnom pracovnom vzťahu (mzda nad max. VZ), okrem toho má so zamestnávateľom uzavretú mandátnu zmluvu (zmluvu o výkone funkcie), z ktorej dostáva pravidelný príjem (tiež nad max. VZ). V marci dostal ešte navyše mimoriadnu odmenu za výkon funkcie (tiež nad max. VZ).
1. Aké odvody do akých fondov platím z oboch pracovnoprávnych vzťahov?
2. Považuje sa mimoriadna odmena za výkon funkcie za nepravidelný príjem?

Ďakujem
Jana Motyčková
02.04.12,11:49
Ak je to odmena za činnosť, ktorú vykonáva na základe mandátnej zmluvy, z ktorej má aj pravidelný príjem, tak o túto odmenu sa iba v tomto mesiaci pravidelný príjem navýši. Rovnako ako keď bežný zamestnanec dostane niekedy odmenu.
Rozlišujú sa právne vzťahy s pravidelným a nepravidelným príjmom a nie, či niektorá časť príjmu je vyplácaná pravidelne alebo nepraidelne.
Didie
03.04.12,08:36
Ďakujem za odpoveď, toto mi nebolo celkom jasné.
A ako je to z odvodmi? Aké fondy musím platiť z mandátnej zmluvy (z pravidelnej odmeny aj z mimoriadnej odmeny)? Predpokladám, že zo zamestnaneckej zmluvy platím všetko, ale z mandátnej zmluvy podľa maňa už neplatím SP, NP a PvN za zamestnanca, ale za zamestnávateľa okrem ÚP ano?
Jana Motyčková
03.04.12,08:59
Ak už z pracovného pomeru platí z maxima, potom z mandátnej zmluvy sa platia len odvody za zamestnávateľa, bez ÚP a GP.
Ešte poznámka - poistné zamestnanca sa zráža prednostne z toho právneho vzťahu, kde má vyšší príjem.
Didie
04.04.12,09:53
Ak už z pracovného pomeru platí z maxima, potom z mandátnej zmluvy sa platia len odvody za zamestnávateľa, bez ÚP a GP.
Ešte poznámka - poistné zamestnanca sa zráža prednostne z toho právneho vzťahu, kde má vyšší príjem.

Ďakujem,
Zamestnávateľ v tomto prípade neplatí GP? Mohli by ste mi k tomu pripojiť §, podľa ktorého sa postupuje?
Jana Motyčková
04.04.12,11:33
Napr. §18
" Povinne garančne poistený je zamestnávateľ zamestnanca v pracovnoprávnom vzťahu a člena družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu."
a §4
"(4) Zamestnanec na účely garančného poistenia je fyzická osoba v právnom vzťahu zakladajúcom zamestnávateľovi garančné poistenie."
Didie
19.04.12,07:03
Chápem tomu správne, že z mandátnej zmluvy tak či tak neodvádza GP a ÚP, (aj keď má vyšší príjem z mandátnej zmluvy ako príjem z praconeprávneho vzťahu na základe zákonníka práce)?
Jana Motyčková
19.04.12,11:24
áno .
robin1
26.07.12,09:08
Zamestnanec zamestný na príkaznú zmluvu s nepravidelným príjmom bol v juni na zahraničnej PC, kde mu bolo priznané vreckové. Odmenu za príkaznu zmluvu bude mať vyplatenú za jún a júl až v juli. Môžem mu vreckové zdaniť v júlovej mzde, alebo ho musím prihlásiť v juni na ZP a SP, zdaniť?
KEJKA
26.07.12,09:16
ak mu ZSC vyplatíš v rámci spracovania miezd, teda v júli, máš to bez problémov.
robin1
26.07.12,10:35
Pracovná cesta bola od 4.6.-7.6. Mal preddavok a vyúčtovanie PC musí dať do 10 dní.Môžem mu aj napriek tomu urobiť vyúčtovanie až v juli?
Priznám sa,že je to riadny chaos v tomto prípade-za jún mu nebude vyplatená žiadna odmena, iba vreckové. Skúšala som nahodiť do miezd natur.príjem (v Pohode sa tu dáva vyplat.vreckové) a vyšla mi záporná čistá mzda. Veď v skutočnosti by to malo byť iba dodanenie a strhnutie odvodov. Takže ak to vyplatím v juni, budem mať "dogabané" mzdy a ked až v juli.... ? Zdá sa mi, že legislatívne je to nedoriešené, alebo mám nedostatočné info?
promont maja
26.07.12,12:07
Zamestnanec zamestný na príkaznú zmluvu s nepravidelným príjmom bol v juni na zahraničnej PC, kde mu bolo priznané vreckové. Odmenu za príkaznu zmluvu bude mať vyplatenú za jún a júl až v juli. Môžem mu vreckové zdaniť v júlovej mzde, alebo ho musím prihlásiť v juni na ZP a SP, zdaniť?

... opýtam sa ešte ... príkaznú zmluvu podpísal kedy? ... v júni? ... registračnú povinnosť do SP má zamestnávateľ od vzniku nároku na odmenu v súvislosti s uzavretím predmetnej príkaznej zmluvy ...
robin1
26.07.12,12:33
Príkazná zmluva je z roku 2011. Prihlásený je aj od roku 2011, avšak na ZP je to komplikovanejšie, tam treba prihlasovať a odhlasovať podľa toho, kedy sa vypláca odmena.
KEJKA
11.12.12,06:25
pridám otázku sem, komplexnejšie sa pýtam v inej téme.
Považuje sa preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení PP za nepravidelný príjem?
Katkatika
07.01.13,13:01
som cela domotana, zaujimalo by ma odkial mam vediet ci dohodar bude mat pravidelny alebo nepravidelny prijem. Uzavriem s nim dohodu o vykonani prace s pravidelnym prijmom od 1.1.2013 do 31.12.2013, ale co ked januar, februar bude mat pracu = tym padom dostane mzdu a zaplatia sa odvody a v marci nebude roboty tak bude mat prijem 0€. je stale dohodar s pravidelnym prijmom?Proste nevedia mi povedat ci ozaj bude kazdy mesiac pre nu robota alebo nie....chcu jej vyplacat pravidelne, ale ked snad nic neodrobi tak snad ani nic nedostane tym padom ziadne odvody....
Katkatika
07.01.13,16:36
nikto nic???
Sarlotka
07.01.13,16:41
som cela domotana, zaujimalo by ma odkial mam vediet ci dohodar bude mat pravidelny alebo nepravidelny prijem. Uzavriem s nim dohodu o vykonani prace s pravidelnym prijmom od 1.1.2013 do 31.12.2013, ale co ked januar, februar bude mat pracu = tym padom dostane mzdu a zaplatia sa odvody a v marci nebude roboty tak bude mat prijem 0€. je stale dohodar s pravidelnym prijmom?Proste nevedia mi povedat ci ozaj bude kazdy mesiac pre nu robota alebo nie....chcu jej vyplacat pravidelne, ale ked snad nic neodrobi tak snad ani nic nedostane tym padom ziadne odvody....

bude zalezat co bude napisane v uzatvorenej dohode, ci je narok na vyplatu po kazdom mesiaci alebo nie... aj ked nasledne bude odmena za mesiac nula pojde o pravidelny prijem...


viac a koplexnejsie je vsetko rozoberane aj v tejto teme
http://www.porada.sk/t204951-p66-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html#post2218062
Katkatika
08.01.13,07:53
sarlotka - mohla by si mi este vysvetlit prihlasovanie a odhlasovanie dohodarov???dnes bola kolegyna v zdravotke a povedali jej ze nezalezi ci dohodar je pravidelne alebo nepravidelne vyplacany stale ho treba odhlasovat a prihlasovat na tie dni kedyje v praci - je to fakt pravda???dodrziavat treba tu lehotu 8 dni...OZAJ??????
Katkatika
09.01.13,08:57
v zdravotnej poistovni mi povedali ze oni nerozlisuje ci je pravidelne alebo nepravidelne odmenovany,
prihlasuje sa dohodar vtedy ked je fyzicky v praci, ALE ak mam snim podpisanu dohodu, ze bude na konci roka vyplateny(AKOZE) a za ulohu ma toto a toto urobit a ma na to cely rok - tak snad aj cely rok chodi do prace, ale peniaze neuvidi (tak ako sme sa dohodli) lenze zdravotka chce aby som ho vzdy ked je v praci prihlasila ale ak je prihlaseny chce vidiet aj odvody, lenze ako mam poslat odvody ked peniaze este nema, a odvody sa platia len z vyplatenych penazi, cize na konci roka, nech mi toto niekto vysvetli.
teta v zdravotke STALE OPAKUJE ze ju neuzaujima aku dohodu ma podpisanu ale to ze kedy je a kedy nie je vpraci a ma z toho odvody, lenze ja ho az na konci roka chcem vyplatit (podla dohody) vyzera to ako keby bol len "raz v praci". teta v zdravotke vravi ze ked je na konci roka vyplateny len v ten jeden den na konci sa prihlasi a odhlasi naraz. ale vsak on chodil cely rok do prace, ako inak??to ma urobit??len tak ze pride do prace a daco urobi a snad ho aj musim prihlasit nie???CELE JE TO POSTAVENE NA HLAVU. lenze ak ho prihlasim aj odhlasim (dohodar nepravidelny prijem) a poslem 0 € odvody tak to bude asi blbost....(spytala sa ma "a co robi zadarmo???)moja odpoved"vsak nie ale prachy uvidi az na konci roka"dookola to iste sme sa tam vadili. jasne ze ju nezaujima ze okrem zdravotnej mam aj ine papierovacky ale vsetko so vsetkym suvisi....dohodar na pravidelny prijem - stane ze ze v jeden mesiac nepride do prace tak ani prijem nebudem mat pravidelne kazdy mesiac, VSAK TEN JEDEN MESIAC ked nemakal nema prijem nemam odvod a hotovo nie???
Katkatika
09.01.13,09:06
pravidelny a nepravidelny prijem sa tyka len dohodarov, PP je vzdy "pravidelny" nie???
cita174
05.05.13,10:42
treba do zmluvy o dohode o vykonani prace uviest aj ci ide o pravidelny alebo nepravidelny prijem?ja mam zmluvu podla §226 ods4 ZP,pracujem kazdy den ,ale nemam uvedene o aky prijem ide,zmluva je do konca r.2013,s tym ze vyplatena budem vzdy k 15 dnu v mesiaci,
o aku zmluvu sa jedna v mojom pripade?
dakujem za odpoved
avalik
05.05.13,10:55
treba do zmluvy o dohode o vykonani prace uviest aj ci ide o pravidelny alebo nepravidelny prijem?ja mam zmluvu podla §226 ods4 ZP,pracujem kazdy den ,ale nemam uvedene o aky prijem ide,zmluva je do konca r.2013,s tym ze vyplatena budem vzdy k 15 dnu v mesiaci,
o aku zmluvu sa jedna v mojom pripade?
dakujem za odpoved

vyplata mesacne = pravidelny prijem
m.b.
12.05.13,11:27
S dohodárom bola uzatvorená dohoda v apríli. Pracoval 3 dni v apríli, vyplateny bol posledny den ked pracoval, teda nie 15. ako ostatní zamestnanci. Je to pravidelny alebo nepravidelny príjem?
KEJKA
12.05.13,12:47
ako ste ho prihlásili? Ved je máj - uzavrieš to tak, ako bol nahlásený do SP.
pokračuje dohoda, alebo skončila?
m.b.
13.05.13,12:32
Nahlásila som ako nepravidelny prijem, ale neviem, ci som urobila správne. Dohoda skoncila.
m.b.
16.05.13,06:43
Nikto mi neporadí? Takéto prípady sa mi budú opakovat cely rok, potrebujem vediet, ako mám postupovat! Prosim o rady!!!
Jana Motyčková
16.05.13,07:26
Ak dohoda je uzatvorená na obdobie najviac jeden kalendárny mesiac, tak je to vždy dohoda s nepravidelným príjmom.
m.b.
16.05.13,17:10
Dakujem velmi pekne.
zuzanna
06.02.14,16:01
v zdravotnej poistovni mi povedali ze oni nerozlisuje ci je pravidelne alebo nepravidelne odmenovany,
prihlasuje sa dohodar vtedy ked je fyzicky v praci, ALE ak mam snim podpisanu dohodu, ze bude na konci roka vyplateny(AKOZE) a za ulohu ma toto a toto urobit a ma na to cely rok - tak snad aj cely rok chodi do prace, ale peniaze neuvidi (tak ako sme sa dohodli) lenze zdravotka chce aby som ho vzdy ked je v praci prihlasila ale ak je prihlaseny chce vidiet aj odvody, lenze ako mam poslat odvody ked peniaze este nema, a odvody sa platia len z vyplatenych penazi, cize na konci roka, nech mi toto niekto vysvetli.
teta v zdravotke STALE OPAKUJE ze ju neuzaujima aku dohodu ma podpisanu ale to ze kedy je a kedy nie je vpraci a ma z toho odvody, lenze ja ho az na konci roka chcem vyplatit (podla dohody) vyzera to ako keby bol len "raz v praci". teta v zdravotke vravi ze ked je na konci roka vyplateny len v ten jeden den na konci sa prihlasi a odhlasi naraz. ale vsak on chodil cely rok do prace, ako inak??to ma urobit??len tak ze pride do prace a daco urobi a snad ho aj musim prihlasit nie???CELE JE TO POSTAVENE NA HLAVU. lenze ak ho prihlasim aj odhlasim (dohodar nepravidelny prijem) a poslem 0 € odvody tak to bude asi blbost....(spytala sa ma "a co robi zadarmo???)moja odpoved"vsak nie ale prachy uvidi az na konci roka"dookola to iste sme sa tam vadili. jasne ze ju nezaujima ze okrem zdravotnej mam aj ine papierovacky ale vsetko so vsetkym suvisi....dohodar na pravidelny prijem - stane ze ze v jeden mesiac nepride do prace tak ani prijem nebudem mat pravidelne kazdy mesiac, VSAK TEN JEDEN MESIAC ked nemakal nema prijem nemam odvod a hotovo nie???
tak dnes bolo aj mne povedane toto iste tak ako to je
KEJKA
06.02.14,17:36
ja len tolko, že naozaj ZP nerozlišuje pravidelný a nepravidelný príjem.
Tiež som mala dohodára, ktorého som prihlásila na dni, kedy robil, a mal nulovú mzdu, takže aj nulové odvody, poslala som vykaz a nikto to dodnes nereklamoval.