Kukucka80
16.02.11,15:59
Neviete mi poradiť prečo mám kábel od práčky horúci, keď perie a studený, keď odstreďuje? Ďakujem.
Chobot
16.02.11,15:20
Neviete mi poradiť prečo mám kábel od práčky horúci, keď perie a studený, keď odstreďuje? Ďakujem.

No predsa preto, lebo keď perieš, tak má práčka väčší odber a cez kábel tečie viac prúdu. To, že sa zahrieva, nie je veľmi dobré, znamená to, že je poddimenzovaný, alebo niekde poškodený. Možno ho bude treba vymeniť.

Ešte nám prezraď, kde je teplý - pri konektore (zástrčke), alebo po celej dĺžke? A ako je teplý? Horúci, alebo len trochu teplejší?
tibor.
16.02.11,16:11
na pracku sa pouziva 3x1,5mm - co je na hranici. kabel sa zahrieva len pri zohrievani vody - je to celkom bezne..
vacsinou pali kabel a aj zasuvka. predsa len 10A je dost...
takto sa vyrabaju uz vsetky kable, predlzovacky a tak - s tym ze je tam upozornenie ze pri vacsej zatazi nemoze byt stoceny aby sa uchladil sam.
Kukucka80
16.02.11,17:23
dakujem, kabel je teply po celej dlzke, zasuvka tepla nie je. ja som sa pytala len preto, lebo stara pracka mi to nerobila. tak som sa zlakla ci je vsetko oki:)
terezamaria
16.02.11,17:56
mimotemy Striaslo ma, keď som zbadala túto tému. Moju spolužiačku - priateľku, zabila práčka, ktorá mala horúci kábel, ale naviac z nej aj vytekala voda. Síce málo, ale zrejme sa postavila k práčke do vody. Nedá sa to nejako spraviť, aby to nehrialo?:confused:
220870
16.02.11,18:10
Dá ,hrubší kábel.Hlavne slabšia poistka.Do kúpelní je tuším max 5A.Teplý alebo horúci kábel je nieje normálny stav treba to určite opraviť.Je len otázkou času kedy sa niekde zalomí ,sekne a bude zle nedobre.
legolas
17.02.11,12:23
Dá ,hrubší kábel.Hlavne slabšia poistka.Do kúpelní je tuším max 5A.Teplý alebo horúci kábel je nieje normálny stav treba to určite opraviť.Je len otázkou času kedy sa niekde zalomí ,sekne a bude zle nedobre.

...v podstate s tebou súhlasím, ale ak je v práčke namontovaný originálny prívodný el. kábel, tak potom je potrebné hľadať chybu niekde inde.., je nepravdepodobné, že je chybný kábel...:rolleyes:
misoft
17.02.11,16:52
Pokiaľ je tam "originál" prívodný kábel a aj napriek tomu sa zahrieva (zásuvka však nie) - vyzerá to na zvýšený odber priamo v práčke (motor, programátor atď.) Odporúčam v takomto prípade povolať servisáka, pretože toto nie je normálny stav. Všetky prívodné vodiče musia byť dimenzované na najvyššiu možnú záťaž.
peterkos2
17.02.11,19:14
Pokiaľ je tam "originál" prívodný kábel a aj napriek tomu sa zahrieva (zásuvka však nie) - vyzerá to na zvýšený odber priamo v práčke (motor, programátor atď.) Odporúčam v takomto prípade povolať servisáka, pretože toto nie je normálny stav. Všetky prívodné vodiče musia byť dimenzované na najvyššiu možnú záťaž.
Bohužiaľ musím súhlasiť s Tiborom Tá 3x1,5 je na hrane a stačí zvýšený prechodový odpor niekde v práčke a kábel hreje.Musím tiež odsledovať,keď manželka bude prať a ak sa bude hriať,tak tam dám novú flexo-šnúru 3x2,5.Dokonca som si všimol na ohrievači v kúpelni-2kW že tam je prívodný kábel 2x1.Ten sa hreje pekne.Ako vidíš,prívodné vodiče nemusia byť dimenzované na najvyššiu záťaž-mimochodom ohrievač kúpený v normálnom elektre.
misoft
18.02.11,16:16
Veď preto som písal najvyššiu možnú záťaž - tá záťaž vzniká pri rozbehu motora a na toto je dimenzovaný. Je to krátkodobá záťaž a toto by mal vydržať. Nie je však dimenzovaný, ak motor pracuje stále vo vyššej záťaži (a to môže byť spôsobené i prechodovým odporom, i mechanickým odporom).
viktorviktor
18.02.11,19:05
kábel sa môže hriať aj keď ho máš stočený, má byť narovnaný nie na hromádke, :-), pre mašiny do 2kW sa môže použiť 3x1,5, najviac 5 metrový, pri trvalejšej záťaži je dobré vždy použiť 3x2,5
petmar
19.02.11,18:18
Koľko °C je to "horúci" ? CYKY kábel sa navrhuje na max. teplotu 70°C, CYSY bude podobné, CYLY to isto nie je, najlepší by bol SIHF ?